Skocz do zawartości

Oświetlenie podszafkowe


Andon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam szafki kuchenne (górne) takie jak na rysunku z 3 poprawami podszafkowymi w niebieskich punktach 3x12v, 20W.

Planuję to zmienić na jakieś ciągłe ledowe i mocować w czerwonych miejscach... ale nie mam o ledach, ich doborze i akcesoriach zielonego pojęcia.

Polećcie jakieś rozwiązanie - jaka taśma, oprawa (czy w ogóle potrzebna). generalnie wszystkie propozycję będą mile widziane.

Chciałbym, żeby to dawało efekt ciągłego źródła światła, a nie punktowego więc chyba bez listwy z "kloszem" chyba się nie obejdzie.

Czy da się np wykorzystać istniejący transformator?

Żółta szafka to ociekacz, ciemny szary okap

286671410-kuchnia-m.png

post-14517-14352519072882_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo się znam na paskach samoprzylepnych grinser006.gif ale cośtam pomogę.

> Chciałbym, żeby to dawało efekt ciągłego źródła światła, a nie punktowego więc chyba bez listwy z

> "kloszem" chyba się nie obejdzie.

Tak, oprócz paska LED potrzebujesz profilek aluminiowy z kloszem mlecznym albo chociaż piaskowanym.

Im więcej LED-ów na metrze, tym równomierniej będzie to świeciło.

> Czy da się np wykorzystać istniejący transformator?

Zapewne nie. Nie wiem ile metrów paska led miałbyś pood szafkami, ale może okazać sie że zasilacz od halogenów będzie... za słaby.

Ostatnio dobierałem z ojcem pasek do garderoby i moc ywszła w okolicach 80W grinser006.gif

Pamiętaj że "niezdrowo" dla pasków jest ciągnąć zasilanie przez ich całą długość. Niektórzy producenci zalecają zasilić pasek co rolkę (5m) inni nawet częściej.

Sprzedawcy często tego nie mówią grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma:

http://allegro.pl/tasma-listwa-led-1mb-60-smd-5050-ciepla-300-ip20-i2965958967.html

Profil:

http://allegro.pl/profil-naroznikowy-corner-alu-anod-1m-do-tasma-led-i2920373229.html

Do tego mleczny klosz, zasilacz, ewentualnie uchwyty do przykręcania profilu, kilka metrów przewodu i działasz. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słabo się znam na paskach samoprzylepnych ale cośtam pomogę.

> Tak, oprócz paska LED potrzebujesz profilek aluminiowy z kloszem mlecznym albo chociaż piaskowanym.

> Im więcej LED-ów na metrze, tym równomierniej będzie to świeciło.

> Zapewne nie. Nie wiem ile metrów paska led miałbyś pood szafkami, ale może okazać sie że zasilacz

> od halogenów będzie... za słaby.

> Ostatnio dobierałem z ojcem pasek do garderoby i moc ywszła w okolicach 80W

> Pamiętaj że "niezdrowo" dla pasków jest ciągnąć zasilanie przez ich całą długość. Niektórzy

> producenci zalecają zasilić pasek co rolkę (5m) inni nawet częściej.

> Sprzedawcy często tego nie mówią

Dobrze jest pasek zasilić z dwóch stron zlosnik.gif

CZęsto dedykowane zasilacze mają właśnie dla tego dwa wyjścia ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na etapie wyboru takiego oświetlenia - mam nawet podobny układ szafek. Co bym Ci zasugerował - to zamontować LEDy bliżej frontów szafek w profilu Surface - masz go wtedy mniej więcej w połowie szerokości blatu. Druga opcja to profil LED narożny, montowany tak, jak narysowałeś. Sam jeszcze się tez nie zdecydowałem na żadną z opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słabo się znam na paskach samoprzylepnych ale cośtam pomogę.

> Tak, oprócz paska LED potrzebujesz profilek aluminiowy z kloszem mlecznym albo chociaż piaskowanym.

a no właśnie, żeby lepiej doświetlalo blaty to przydałby się chyba profil narożny. coś w ten deseń:

CORNER.gif

> Im więcej LED-ów na metrze, tym równomierniej będzie to świeciło.

a jakie są do możliwości wyboru i co wybrać, żeby w miarę dobrrze doświetlało balty? odległość między górnymi i dolnymi szafkami to 53cm

> Zapewne nie. Nie wiem ile metrów paska led miałbyś pood szafkami, ale może okazać sie że zasilacz

> od halogenów będzie... za słaby.

> Ostatnio dobierałem z ojcem pasek do garderoby i moc ywszła w okolicach 80W

> Pamiętaj że "niezdrowo" dla pasków jest ciągnąć zasilanie przez ich całą długość. Niektórzy

> producenci zalecają zasilić pasek co rolkę (5m) inni nawet częściej.

> Sprzedawcy często tego nie mówią

o, nie dopisałem: łączna długość to będzie 315cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a no właśnie, żeby lepiej doświetlalo blaty to przydałby się chyba profil narożny. coś w ten deseń:

> a jakie są do możliwości wyboru i co wybrać, żeby w miarę dobrrze doświetlało balty? odległość

> między górnymi i dolnymi szafkami to 53cm

> o, nie dopisałem: łączna długość to będzie 315cm

te średnio mocne (i jeszcze kosztujące normalne pieniądze) paski mają 14,4W/m. Czyli wychodzi nico ponad 45W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie jestem na etapie wyboru takiego oświetlenia - mam nawet podobny układ szafek. Co bym Ci

> zasugerował - to zamontować LEDy bliżej frontów szafek w profilu Surface - masz go wtedy mniej

> więcej w połowie szerokości blatu. Druga opcja to profil LED narożny, montowany tak, jak

> narysowałeś. Sam jeszcze się tez nie zdecydowałem na żadną z opcji.

widać temat rozwojowy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taśma:

> http://allegro.pl/tasma-listwa-led-1mb-60-smd-5050-ciepla-300-ip20-i2965958967.html

> Profil:

> http://allegro.pl/profil-naroznikowy-corner-alu-anod-1m-do-tasma-led-i2920373229.html

> Do tego mleczny klosz, zasilacz, ewentualnie uchwyty do przykręcania profilu, kilka metrów przewodu

> i działasz.

jeszcze kawałek lutownicy, piwko ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no i gitara bo obecny zasilacz ma min 60W

a) na ogół zasilacze do halogenów dają prąd zmienny, a paski wymagają zasilania prądem stałym

b) zasilacze do halogenów to na ogół zwykłe trafa i nie mają stabilizacji napięcia, często dają 14 i więcej woltów, zaś paski LEDowe generalnie wymagają zasilania 12V (i zasilacze stabilizowane do nich dają nie więcej niż 12,5V.

c) Robiłem eksperymenty z oświetleniem ogrodu "spotami" ledowymi wsadzanymi zamiast halogenowych i zasilanymi z ich transformatorów. Niestety szybko umierały właśnie ze względu na zbyt wysokie napięcie zasilające (mają wewnątrz mostki prostownicze, więc można je zasilać prądem zmiennym). Przestałem eksperymentować i dałem centralny zasilacz stabilizowany 80W, który mi starczy na ponad 25 spotów, a w razie dalszego szału rozbudowy mam w skrzynce miejsce na jeszcze jeden zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w małym paluszku

> a powiedz mi jeszcze jeśli się orientujesz czy zastosowanie takiego SMD 5050, 60szt/m (blisko 4m)

> będzie lepiej świeciło niż te 3 halogeny 20W co mam teraz?

Nie wiem czy będzie lepiej świeciło ale na pewno równomierniej ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> > Czy da się np wykorzystać istniejący transformator?

>

To zależy jaki transformator tam masz. Do zasilania halogenów zazwyczaj są zwyczajne transformatory, które mają na wyjściu prąd zmienny 12V, albo siakieś elektroniczne przetwornice, które na wyjściu mają nie do końca wiadomo jaki prąd. Tymczasem dla ledów potrzeba prądu stałego. Pojedyńcza dioda biała 3-3,6V , a gdy są łaczone po kilka to napięcie zasilania zależy od ilości. Chociaż sporo jest tego na 12V właśnie, moduły po trzy diody w szereg plus rezystor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no i dupa, że tak powiem: wy~

Zapomnij o czymś takim. Elektroniczne zasilacze do LED'ów "startują" od bardzo niskiej mocy (teoretycznie od zera). Ten Twój ma określona minimalną moc obciążenia na 20 W. Skoro chcesz zrobić porządnie to na zasilaczu nie oszczędzaj. Ten stary do tego się nie nadaje. Szkoda, wydatków na LED'y i robocizny żeby byle jakim zasilaczem "wysadzić to w powietrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisali koledzy wcześniej zasilacz ten co masz odpuść sobie

kilku klientom co robiłem oświetlenie tego typu, to całkiem rezygnowaliśmy z profili i szła sama taśma

jak chcesz i masz czas, to we wtorek będę w Kielcach z teściową na badaniu i trochę czasu tam spędzę, to mogę Ci pokazać kilka taśm, żebyś sobie w domu zobaczył na żywo jak one świecą i dobrał odpowiednią, w razie czego wal na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.