Skocz do zawartości

GP 1.4 16v - nie działa klimatyzacja


Maniek11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jeszcze nie miałem okazji się pochwalić tutaj swoim kropkiem (niełatwo natrafić na moment kiedy jest czysty ;p) a już zgłaszam się z awarią. Ale do rzeczy: nie działa klimatyzacja, a robi się coraz cieplej więc by się przydała wink.gif Po naciśnięciu przycisku klimatyzacji nic się nie dzieje poza zaświeceniem czerwonej lampki na przycisku. Nie zmieniają się obroty, nie słychać żeby sprężarka się załączała, nawet przy nasłuchiwaniu zaraz przy niej... I co najbardziej oczywiste: z nawiewu nie dmucha zimnym powietrzem. Pierwsze podejrzenie pada na za małą ilość czynnika lub jego całkowity brak - rozumiem, że w takim przypadku sprężarka się nie załączy? Jak w takim razie potwierdzić brak czynnika i jednocześnie to że sprężarka jest sprawna "domowymi sposobami"? Z tyłu sprężarki jest wtyczka z dwoma przewodami, czy dobrze rozumuje, że przy załączaniu klimatyzacji powinno być tam podane napięcie uruchamiające sprężarkę? Zlokalizowałem też czujnik ciśnienia na przewodzie idącym od sprężarki na prawym nadkolu. Na jakiej zasadzie działa ten czujnik? Czy jest to zwykły presostat zwierający styk po przekroczeniu danego ciśnienia czy jest to czujnik zmieniający swoją wartość zgodnie z ciśnieniem w układzie? Wybaczcie głupie pytania, ale to moje pierwsze auto z klimą, mam kropka od niedawna i jeszcze nie zaopatrzyłem się w książkę ze schematami wink.gif A jako że mam miernik i jestem kumaty z elektryki to chce posprawdzać co mogę i wiedzieć jakie naprawy mnie czekają. Dlatego będę wdzięczny za ewentualne sugestie co sprawdzić, jakie bezpieczniki, przekaźniki itp wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym sprawdzić ilość czynnika w układzie , podjedz do kogoś kto się tym zajmuje i zrób bilans klimatyzacji , sam ewentualnie spróbuj zasilić na chwile sprzęgło sprężarki i sprawdz czy leci zimne z kratek jeśli nie to bardzo możliwe , że nie ma czynnika

presostat jest raczej linowy ale na razie zostaw go w spokoju , jeśli układ będzie pusty nieszczelności szukaj w pierwszej kolejności na chłodnicy klimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bilans klimatyzacji , sam ewentualnie spróbuj zasilić na chwile sprzęgło sprężarki i sprawdz >

Odwrotne zasilenie sprężarki w niektórych sprężarkach powoduje jej uszkodzenie frown.gifProponuję nie ryzykować,bo można narobić niezłego bigosu frown.gifŻeby sprawdzić sprzęgło sprężarki bezpieczniej jest użyć FESA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może głupie pytanie ale zadam.... działa Ci termometr?

Tak i porównując do tablic z temperaturą przy drogach to działa poprawnie. Rozumiem, że manualna klimatyzacja wyłącza się poniżej jakiejś niskiej temperatury, stąd to pytanie?

Jeśli chodzi o czujnik ciśnienia, to pytałem o zasadę jego działania, bo myślałem żeby zamiast podpinania sprężarki na krótko oszukać czujnik i zamiast niego wpiąć rezystancję odpowiadającą wartości przy poprawnym ciśnieniu czynnika. I wtedy sprawdzić czy sprężarka się uruchomi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak i porównując do tablic z temperaturą przy drogach to działa poprawnie. Rozumiem, że manualna

> klimatyzacja wyłącza się poniżej jakiejś niskiej temperatury, stąd to pytanie?

tak, jeśli termometr pokazuje bzdury/nic to klimatyzacja nie zadziała, ale jak widać to zły trop u Ciebie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.