Skocz do zawartości

Uszkodzona główka ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Chrześniak mojej żony kupił sobie skuter - niby normalna rzecz - chłopak ma 17 lat to sobie kupił za 1000 zł. Niestety kupił go od kolegi kolegi kolegi i o ile jeździdło dało się zarejestrować, to po 100 km jeździć tym się nie da. Kierownica lata w przód i w tył i pierwsze podejrzenie padło na łożyska główki ramy - pół dnia rozbierania i co się okazuje - łożysko wygląda na nowe ale (miska) lata w główce jak szczur w żelaznym sklepie - nowo kupione łożysko wchodzi z lekkim luzem, po przejażdżce 2 km po kocich łbach łożysko znowu lata, dociąganie nic prawie nie daje - jest lepiej ale nie dobrze - wg. mnie jedynym wyjściem jest wymiana główki - ale tu pytanie czy to zgodnie ze sztuką się robi czy od razu na złom? Jak się robi to gdzie - tak, żeby było dobrze - dołożę chłopakowi nawet drugie tyle, byle się nie zabił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie trochę lipa, osobiście bym się bał wymieniać główkę ramy, to właściwie najważniejszy element jednośladu.

Jeżeli faktycznie miska łożyska lata w główce to może miski są od czegoś innego, ewentualnie może dotoczyć jakieś tulejki dopasowujące, ale według mnie to ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakaś nieprodukowana już Yamaha.

jak masz spawacza co się zna na robocie to można śmiało wymienić - przecież ktoś to kiedyś też pospawał

kwestia, czy masz kogoś kto spawa i ma doświadczenie w takich zabawach , plus kogoś kto dorobi potrzebny kawałek rurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak masz spawacza co się zna na robocie to można śmiało wymienić - przecież ktoś to kiedyś też

> pospawał

> kwestia, czy masz kogoś kto spawa i ma doświadczenie w takich zabawach , plus kogoś kto dorobi

> potrzebny kawałek rurki

Nie mam, ale może ktoś słyszał / widział kogoś takiego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie mam, ale może ktoś słyszał / widział kogoś takiego ...

Miski i tak wylatają, więc możesz poeksperymentować. Zanim je wkleisz do główki na Distalu biglaugh.gif możesz je napawać, delikatnie i z umiarem i oczywiście tę część, która wchodzi w otwór główki, następnie przy pomocy obróbki skrawaniem zrobić nadwymiar.

Inny sposób to spęczanie: musisz dopasować kawałek rurki grubościennej lub pręta, na który nałożysz miskę. Następnie zmasowany atak młotkiem 300-500g powinien dać spodziewany efekt.

Jeśli się mimo wszystko nie uda - pozostaje wymiana ramy, wymiana samej główki (tu chyba koszt przekracza wartość, bo jak skuterek ma jeździć po zabiegu prosto i jednym śladem, to musi być zachowana najwyższa precyzja) lub dorobienie misek na wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie jedna rzecz. Skoro łożysko jak i sama główka ramy w środku są okrągłe to przy jakimś większym dzwonie, który by je miał uszkodzić raczej by się zrobiło większe lub mniejsze jajo, powodujące zakleszczenie się starego/niemożność osadzenia nowego. A skoro stare lata jak żyd po pustym sklepie i nowe to samo, to może po prostu niewłaściwe zostało zakupione (może jakiś błąd skatalogowania, albo ktoś źle dobrał). Bo nie widzę opcji, żeby przy dzwonie główka ramy rozeszła się tak, że łożysko wchodzi całe na lajcie i jeszcze jest pełno luzu z każdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Więc tak ...

Serwis stwierdził, że skuter zaliczył dzwona, główka się zowalizowała, ale nikt tego nie robił i się rozklepały miski. Na chwilę obecną proponują dorobienie łożysk i obróbkę misek , tak, żeby było ciasno i chyba na to się zdecydujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.