Skocz do zawartości

Jaki olej do 1.6 HDi 90KM


matadorRS

Rekomendowane odpowiedzi

> Jaki olej zakupic do Puga 1.6 HDI 90KM? Jakie normy musi spełniać?

To co zaleca producent, po co kombinować ?

Total Quartz 9000 5W40

chyba że masz FAP w co wątpię to Total INEO ECS lub MC3 5W30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki olej zakupic do Puga 1.6 HDI 90KM? Jakie normy musi spełniać?

Wlej olej zalecany przez producenta. Najlepiej syntetyk niskopopiołowy.

Jak wlejesz badziew - zniszczysz silnik, jak w tym linku.

http://www.theturboguy.com/uploads/1/0/3/5/10358883/api-presentation_1.6_hdi_carbon_issues-3-2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat nie jest to wina oleju, ale debilnego właściciela który wierzył w instrukcję obsługi i

> wymianę oleju co 30000 km.

bez jaj, cały czas serwisuje samochody zgodnie z zaleceniem producenta. Czyli ostatnie dwa auta mają przeglądy co 30 tys, na oleju stosowanym przez Aso. Silniki w dobrym stanie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bez jaj, cały czas serwisuje samochody zgodnie z zaleceniem producenta. Czyli ostatnie dwa auta

> mają przeglądy co 30 tys, na oleju stosowanym przez Aso. Silniki w dobrym stanie

Ale w peugeotach, tak jak i w instrukcjach innych samochodów jak byk jest napisane, że:

- eksploatacja w na krótkich odcinkach,

- w dużym zapyleniu,

- przewaga jazd w zbyt niskiej jak i w zbyt wysokiej temperaturze

- eksploatacja jako taxi lub dostawczak

powoduje potrzebę zmniejszenia okresów między przeglądami

Więc te 30kkm jest w/g producenta to tylko dla idealnej eksploatacji.

Więc aby napewno serwisujesz samochód zgodnie z zaleceniami producenta? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak pytałem w ASO o te krótkie odcinki - twierdzą, że samo w sobie nie wpływa to na konieczność

> częstszych zmian oleju.

ASO facepalm%5B1%5D.gif

A na jakiej podstawie gościu z ASO tak powiedziało, jeśli w instrukcji pisze co innego?

Studiował, chemię, tribologię, albo chociaż silniki spalinowe? Rozbierał silniki, zeby sprawdzić czy producent miał rację.

Bo to trochę nowa teoria.

Nie miałem peugeota, ale miałem/mam renófki. Tam też zalecają przeglądy co 30kkm i w przypadku dizli turbiny nie wytrzymują, a benzyny zaczynają brać olej. Te same silniki w nissanie mają zalecenia co do wymian zmienione na 2x częściej.

Olej na krótkich odcinkach nie osiąga właściwej temperatury, powodując większe zużycie silnika ( a więc zanieczyszczenia metaliczne). Dodatkowo zaraz po rozruchu ma bogatą mieszankę, a zimne powierzchnie komór spalania jeszcze potęgują skraplanie się paliwa i ściekanie go do oleju, rozrzedzając go.

Dodatkowo krótkie trasy nie rozgrzewają oleju na tyle, żeby paliwo spwrotem odparowało z oleju.

Przeglądając analizy olejowe widać jedno, że samochody eksploatowane w chłodniejszym klimacie i w mieście mają standardowo olej o dużo mniejszej lepkości niż wlany jako nowy (prościej mówiąc, zamiast klasy w40 mają w30, zamiast w30 mają w20) - co może być bardzo niezdrowe dla silnika. Dodatkowo mają dużo pierwiastków sświadczących o mocniejszym zużywaniu się silnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć już na luz. Piszę, że ja tak serwisuję i jest ok, a mogę się raczej wypowiadać bo dwa auta mają już ponad 200 kkm. Więc nie ma co bić piany, każdy robi jak uważa. Ja uważam, że wymiana co 30 kkm, jak producent zaleca jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wrzuć już na luz. Piszę, że ja tak serwisuję i jest ok, a mogę się raczej wypowiadać bo dwa auta

> mają już ponad 200 kkm. Więc nie ma co bić piany, każdy robi jak uważa. Ja uważam, że wymiana

> co 30 kkm, jak producent zaleca jest ok.

Ale 200km to raczej nie jest jazda na krótkich odcinkach. Więc u Ciebie jest pewnie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bez jaj, cały czas serwisuje samochody zgodnie z zaleceniem producenta. Czyli ostatnie dwa auta

> mają przeglądy co 30 tys, na oleju stosowanym przez Aso. Silniki w dobrym stanie

dziwne że Ford zmienił z 30000 Km na 10000 Km. A silniki te same co w PSA. Nawet Grupa PSA przyznała się do błędu i tego że przebieg określony instrukcji dla 1.6 Hdi jest za wysoki. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dziwne że Ford zmienił z 30000 Km na 10000 Km. A silniki te same co w PSA. Nawet Grupa PSA

> przyznała się do błędu i tego że przebieg określony instrukcji dla 1.6 Hdi jest za wysoki.

pierwsze słyszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bez jaj, cały czas serwisuje samochody zgodnie z zaleceniem producenta. Czyli ostatnie dwa auta

> mają przeglądy co 30 tys, na oleju stosowanym przez Aso. Silniki w dobrym stanie

cała szopka z wymianami okresowymi oleju była i jest. okresy są wpisane w książki serwisowe, bo przecież aso musi na czymś zarobić. swego czasu wysokiej rangi gość z koncernu motoryzacyjnego wypowiedział się na temat wymian okresowych olejów w silnikach i zaraz wyleciał. twierdził mianowicie, że częste wymiany szkodzą wręcz silnikom i nie są potrzebne im tylko koncernom olejowym.

każdy zapewne ma już swój własny pogląd w tej sprawie wyrobiony. ot i tyle palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>swego czasu wysokiej rangi gość z koncernu motoryzacyjnego

> wypowiedział się na temat wymian okresowych olejów w silnikach i zaraz wyleciał. twierdził

> mianowicie, że częste wymiany szkodzą wręcz silnikom i nie są potrzebne im tylko koncernom

> olejowym.

Nie wyleciał tylko był to emerytowany dyrektor przedstawicielstwa castrola w Holandii

Tak to się dzieje jak plotka zaczyna własne życie yay.gif

Dziwne, że nikt więcej tego nie pisze. Firmy uciszają wszystkich niewygodnych? spy.gif

jakiś tekst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wyleciał tylko był to emerytowany dyrektor przedstawicielstwa castrola w Holandii

> Tak to się dzieje jak plotka zaczyna własne życie

> Dziwne, że nikt więcej tego nie pisze. Firmy uciszają wszystkich niewygodnych?

> jakiś tekst

oj tam oj tam palacz.gif ot to to spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chce kombinowac. Chce kupic zgodnie z zaleceniami, w WV olej musiał spelniac jakies tam normy

> dlatego pytam co by złego nie kupić.

> Auto bez PDFu wiec chyba ten tańszy Toatal bedzie OK.

> Taki Total będzxie OK rozumiem.

Jeśli nie masz FAPa to ten jest w sam raz smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> LOL, ale tam pierdoły wypisują

Nie podali najważniejszej informacji - cóż za cudowny olej tam lali, że jest taki syf.

Ja mam ten silnik i leję niskopopiołowy Total i nie widziałem takiego syfu w dostępnych dla oka miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie podali najważniejszej informacji - cóż za cudowny olej tam lali, że jest taki syf.

> Ja mam ten silnik i leję niskopopiołowy Total i nie widziałem takiego syfu w dostępnych dla oka

> miejscach.

Olej może mieć lepsze lub gorsze własności myjące i to niezależnie od tego, czy niskopopiołowy czy nie.

Niskopopiołowe nawet mogą mieć gorsze własności myjące bo mają zazwyczaj niższą liczbę zasadową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pracuje w aso citroena więc jakąś notą powinno być to wypuszczone. tak jak np wymiana rozrządu w

> 2,0 hdi 16v

A notę macie do wyrzucania filterka na przewodzie zasilającym turbo. cfaniaczek.gif Jak tylko dotrę do człowieka od szkolenia to dam znać co i jak.

Swoją drogą jeśli pracujesz na serwisie to wiesz jak wygląda procedura naprawy takiego silnika i ile kosztuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Jaki olej zakupic do Puga 1.6 HDI 90KM? Jakie normy musi spełniać?

Total Quartz 9000 5W40

używam tego w takim silniczku i cały czas chodzi równiutko jak zegareczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.