Skocz do zawartości

Ostrzałka do łańcuchów - z Lidla czy z Biedrony?


Cinek

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem w obu sklepach, w obu mają ostrzałki do łańcuchów, ceny podobne, ostrzałki w zasadzie też.

Która lepiej ostrzy, chodzi oczywiście o łańcuch piły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem w obu sklepach, w obu mają ostrzałki do łańcuchów, ceny podobne, ostrzałki w zasadzie też.

> Która lepiej ostrzy, chodzi oczywiście o łańcuch piły.

Mam z biedronki.

Jest ok w sumie,tylko wkurzajce jest jedna rzecz,jest blokada sciskajaca lanuch z boku z obu stron takimi blaszkami i tam dali zwykla nakretke i pod wplywem drgan sie luzuje.Wiec trzeba by ja jakos usztywnic,poza tym innych negatywow nie widze.

A tak oprocz tej ostrzalki polecam kupic szablon do pilowania ogranicznikow w lancuchu pily- bo mimo naostrzenia,gdy ogranicznik bedzie zbyt wysoki to pila nie bedzie chciala sie wgryzac w drewno.

Wczoraj kupowalem i koszt 10zl.Za taki kawalek blaszki w sumie,bo jak na oko wzialem spilowalem w jednym lancuchu to sie okazalo,ze za duzo go skrocilem ( chyba 0.65mm jest zalecane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem w obu sklepach, w obu mają ostrzałki do łańcuchów, ceny podobne, ostrzałki w zasadzie też.

> Która lepiej ostrzy, chodzi oczywiście o łańcuch piły.

Dużo tniesz?

Kupę czasu bawiłem się ostrzeniem sam, potem mi sie odechciało - a za 5 pln mam zrobione to profi. - fakt mam praktycznie pod nosem zakład, który tym sie zajmuje.

Ewentualnie wkrętarka, czy wiertarka i pilniczek i do dzieła wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem w obu sklepach, w obu mają ostrzałki do łańcuchów, ceny podobne, ostrzałki w zasadzie też.

> Która lepiej ostrzy, chodzi oczywiście o łańcuch piły.

facepalm%5B1%5D.gif jak czytam co piszecie

zapytaj tego, który Ci sprzedał piłę/łańcuch, jaki masz kupić pilnik (okrągły ma być, ale jego grubość musi być dostosowana do zęba). jak już go będziesz miał, dla wygody wsadź prowadnicę w imadło (z całą piłą) - warunek, aby imadło było w miarę duże, a nie chwytak do kredek zlosnik.gif spójrz na łańcuch, a konkretnie to na ostre zęby i jak na nich narysowana jest kreska po skosie. Równolegle do niej wsadź pod zęba pilnik i przesuń trzy razy dociskając pilnik do zęba. Przy ruchu powrotnym nie ostrzysz, tylko cofasz pilnik. Ostrzysz tak co drugi ząb, czyli jeśli łańcuch ma 30 zębów, ostrzysz 15. Potem przekładasz piłę na drugą strone imadła i w ten sam sposób robisz drugie 15.

Po trzech minutach masz ostry łańcuch ok.gif

Oczywiście nie musisz tego robić w imadle, ale tak jest najwygodniej ok.gif

Widok od góry.

286907976-ostrzenie.JPG

post-13972-14352520343706_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. Jak ktos dużo nie uzywa to lepiej zapłacić 5zl za ostrzenie. Jak się duzo nie używa tgo

> raz do roku się ostrzy piłe więc policz czy Ci się płaca.

wystarczy, że raz złapie piachu pod korą, albo przy docince przetnie pień i zawinie ziemi i już po dobrym cięciu ok.gif Wbrew pozorom zęby w łańcuchu są miękkie i raz na rok to można ostrzyć jak się tnie jeden dzień w roku przez 5-6 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dużo tniesz?

> Kupę czasu bawiłem się ostrzeniem sam, potem mi sie odechciało - a za 5 pln mam zrobione to profi.

> - fakt mam praktycznie pod nosem zakład, który tym sie zajmuje.

> Ewentualnie wkrętarka, czy wiertarka i pilniczek i do dzieła

wyjaśnij mi - po co wiertarka ? yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wyjaśnij mi - po co wiertarka ?

Pilnik powinno się obkręcać w palcach podczas przesuwania do przodu bo ma ząbki zbierające nacięte spiralnie. Dzięki temu można sobie uprościć na maxa domowe ostrzenie poprzez założenie pilnika do uchwytu wiertarki lub wkrętarki i pod odpowiednim kątem przyłożyć obracający się pilnik do zęba łańcucha i lekko docisnąć na ułamek sekundy. Ostrzenie w ten sposób zajmuje jakąś minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dużo tniesz?

> Kupę czasu bawiłem się ostrzeniem sam, potem mi sie odechciało - a za 5 pln mam zrobione to profi.

> - fakt mam praktycznie pod nosem zakład, który tym sie zajmuje.

> Ewentualnie wkrętarka, czy wiertarka i pilniczek i do dzieła

Szlifierką kątową naostrzyłem tak, że idzie przez drewno jak przez masło zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem lesnikiem ale sporo w swoim zyciu się naciąłem piłą i jak się troche uważa i zdaje sprawe z tego co napisałes to przy amatorskim używaniu piły raz dor oku starczy. Nawet jak by dwa razy do roku ostrzył to zwróci mu się ta ostrzałka po 7 latach. Pewnie zdąży się zepsuć do tego czasu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szlifierką kątową naostrzyłem tak, że idzie przez drewno jak przez masło

Ale piłę odpalasz przed cięciem? zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

A poważnie to kątówek unikam jak mogę, kiedyś jeszcze na warsztatach w szkole sieknęła nam tarcza. Odłamki były powbijane w ścianę - cud, że nikomu nic się nie stało.

BHP - powiedzmy sobie, że było średnie, ale to też zasługa naszych "nauczycieli", którzy walili wódzitsu w kantorku, zamiast nadzorować młokosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale piłę odpalasz przed cięciem?

Tylko przy grubszych pniach zlosnik.gif

> A poważnie to kątówek unikam jak mogę, kiedyś jeszcze na warsztatach w szkole sieknęła nam tarcza.

> Odłamki były powbijane w ścianę - cud, że nikomu nic się nie stało.

> BHP - powiedzmy sobie, że było średnie, ale to też zasługa naszych "nauczycieli", którzy walili

> wódzitsu w kantorku, zamiast nadzorować młokosów.

Miałem też przez wiele lat uraz do kątówek, bo uczyłem się używać tego musząc pierwszy raz przeciąć w miarę cienką blachę i nieźle mnie rzuciło.

Teraz śmigam kątówkami od 115 do 230 mm i tarczami zarówno grubymi (do szlifowania) jak i supercienkimi do precyzyjnego cięcia.

Ale zawsze w solidnych okularach ochronnych, a często dodatkowo w osłonie twarzy.

Z "ciekawszych" przeżyć, to kiedyś mi śmignęła koło głowy nakrętka mocująca tarczę. Okazało się, że jakiś "genialny" projektant i producent wypuścił na rynek szlifierki z nakrętką nie toczoną ze stali, a wykonaną ze spieku screwy.gif

Była wprawdzie cała akcja odwoławcza, ale nie wymieniano tam mojej szlifierki, a też taka była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem w obu sklepach, w obu mają ostrzałki do łańcuchów, ceny podobne, ostrzałki w zasadzie też.

> Która lepiej ostrzy, chodzi oczywiście o łańcuch piły.

Sprawdz sobie czy dostaniesz pozniej taka tarczke do ostrzenia. Ja dosc duzo tne i zainwestowałem okolo 200zł w ostrzalke, ostrze lancuch jak mi pasuje nie scinam polowy zeba jak to robia w serwisie, ze 4 ostrzenia i trzeba nowy lancuch kupowac. Czasem komus sie lancuch wyprostuje po recznym ostrzeniu to browarka przyniesie. Te z biedrony jakos mnie nie przekonywuja ze wytrzymaja 3 miesiace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pilnik powinno się obkręcać w palcach podczas przesuwania do przodu bo ma ząbki zbierające nacięte

> spiralnie. Dzięki temu można sobie uprościć na maxa domowe ostrzenie poprzez założenie

> pilnika do uchwytu wiertarki lub wkrętarki i pod odpowiednim kątem przyłożyć obracający się

> pilnik do zęba łańcucha i lekko docisnąć na ułamek sekundy. Ostrzenie w ten sposób zajmuje

> jakąś minutę.

no ułamek sekundy to rozumiem zlosnik.gif ewenti wkrętarka na małych obrotach ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem w obu sklepach, w obu mają ostrzałki do łańcuchów, ceny podobne, ostrzałki w zasadzie też.

> Która lepiej ostrzy, chodzi oczywiście o łańcuch piły.

Żadna - wprawna ręka i dobry pilnik.

Albo za 5 zł ostrzenie w serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wystarczy, że raz złapie piachu pod korą, albo przy docince przetnie pień i zawinie ziemi i już po

> dobrym cięciu Wbrew pozorom zęby w łańcuchu są miękkie i raz na rok to można ostrzyć jak się

> tnie jeden dzień w roku przez 5-6 godzin.

A kto zabiera się za cięcie drewna mając jeden ostry łańcuch na stanie.

Jak zaczynam ciąć to najpierw sprawdzam czy wszystkie łańcuchy są naostrzone (po 3 na piłę mam) i dopiero zaczynam ciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kto zabiera się za cięcie drewna mając jeden ostry łańcuch na stanie.

> Jak zaczynam ciąć to najpierw sprawdzam czy wszystkie łańcuchy są naostrzone (po 3 na piłę mam) i

> dopiero zaczynam ciąć.

Tniesz dużo drewna czy szybko tępisz łańcuchy ? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kto zabiera się za cięcie drewna mając jeden ostry łańcuch na stanie.

> Jak zaczynam ciąć to najpierw sprawdzam czy wszystkie łańcuchy są naostrzone (po 3 na piłę mam) i

> dopiero zaczynam ciąć.

ja mam zawsze tylko jeden ostry łańcuch bo szybciej naostrzę go ręcznie na nowo niż wymienię na drugi. chyba że zapas czeka już na wymianę kiedy poprzedni wygląda na wykończony. Jak się dużo tnie, to wcale nie musi być brudne drewno, aby łańcuch zatępić. Dostałem na budowę 100m3 drewna obrobionego wstępnie, złożyłem z tego 120m2 dom i zużyłem 4 łańcuchy i z 70 litrów paliwa w ciągu jednego miesiąca. Ale ja lubię mieć ostry łańcuch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kto zabiera się za cięcie drewna mając jeden ostry łańcuch na stanie.

> Jak zaczynam ciąć to najpierw sprawdzam czy wszystkie łańcuchy są naostrzone (po 3 na piłę mam) i

> dopiero zaczynam ciąć.

mam dwa w zapasie na każdą piłę i wymieniam tylko wtedy, gdy zarżnę podstawowy, ale nie wtedy, gdy go tylko stępię zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam dwa w zapasie na każdą piłę i wymieniam tylko wtedy, gdy zarżnę podstawowy, ale nie wtedy, gdy

> go tylko stępię

Naturalny proces tępienia to pikuś - wtedy ostrzę na prowadnicy. Gorzej że pnie są ściągane w lecie po ziemi i nikt tego nie myje, więc jak zdarzy się po takim syfie w korze pojechać to niestety szybka wymiana łańcucha i tniemy dalej, a łańcuch idzie do profi ostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mam zawsze tylko jeden ostry łańcuch bo szybciej naostrzę go ręcznie

Jakieś 10 minut

na nowo niż wymienię na

> drugi.

Max 5 minut

chyba że zapas czeka już na wymianę kiedy poprzedni wygląda na wykończony. Jak się dużo

> tnie, to wcale nie musi być brudne drewno, aby łańcuch zatępić. Dostałem na budowę 100m3

> drewna obrobionego wstępnie, złożyłem z tego 120m2 dom i zużyłem 4 łańcuchy i z 70 litrów

> paliwa w ciągu jednego miesiąca. Ale ja lubię mieć ostry łańcuch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tniesz dużo drewna czy szybko tępisz łańcuchy ?

Tnę w granicach 60 m3 na rok, ale drewno w lesie jest ciągane po ziemi i w korze różne cuda potem siedzą, a jak trafisz na solidnie zapiaszczony pień to nie ma mocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naturalny proces tępienia to pikuś - wtedy ostrzę na prowadnicy. Gorzej że pnie są ściągane w lecie

> po ziemi i nikt tego nie myje, więc jak zdarzy się po takim syfie w korze pojechać to niestety

> szybka wymiana łańcucha i tniemy dalej, a łańcuch idzie do profi ostrzenia.

przy takiej wycince faktycznie zapas ma sens ok.gif Jak położymy coś dużego, wyciągamy na krótkim łańcuchu i na podniesionych cięgnach. W ten sposób część wisi na łańcuchu, a dalsza część sunie na gałęziach. Gorzej jak wyciąga się z lasu golasy, wtedy to poza ośnikowaniem nic nie pomoże ;-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tnę w granicach 60 m3 na rok, ale drewno w lesie jest ciągane po ziemi i w korze różne cuda potem

> siedzą, a jak trafisz na solidnie zapiaszczony pień to nie ma mocnych.

najlepiej to widać przy zmierzchu, choć wtedy to już piły nie powinno się używać, zobaczyć iskry - bezcenne zlosnik.gif i tylko jedna myśl... kufa, znowu ostrzenie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.