Skocz do zawartości

woda bieżąca ze studni


Luterq

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na działce studnię i mały domek.

Z racji rozsypania się wychodka, chciałbym zrobić mały kibelek, umywalkę, może i prysznic. Wodę mam ze starej płytkiej studni, może z 5-7m głębokości.

Nikt tam nie będzie mieszkał, może czasem w weekendy, taka grillownia.

Co muszę dokładnie kupić, aby mieć wodę bieżącą w kranie.

Wiem, że hydrofor, czym grozi kupienie najmniejszego i z najmniejszym silnikiem,

jakieś filtry ?

Zupełnie się na tej robocie nie znam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam na działce studnię i mały domek.

> Z racji rozsypania się wychodka, chciałbym zrobić mały kibelek, umywalkę, może i prysznic. Wodę

> mam ze starej płytkiej studni, może z 5-7m głębokości.

> Nikt tam nie będzie mieszkał, może czasem w weekendy, taka grillownia.

> Co muszę dokładnie kupić, aby mieć wodę bieżącą w kranie.

> Wiem, że hydrofor, czym grozi kupienie najmniejszego i z najmniejszym silnikiem,

> jakieś filtry ?

> Zupełnie się na tej robocie nie znam....

To tak, zestaw hydroforowy tzn hydrofor + pompa + wyłącznik ciśnieniowy

Im mniejsza pojemność hydrofora, tym szybciej będzie spadać ciśnienie w układzie np. przy kąpieli pod prysznicem i częstą pracą silnika -> szybsze zużycie pompy...

Osobiście polecał bym firmę wimest, mam taki zbiornik ocynkowany stojący i jest wykonany bdb, poprzedni tego samego typu wyrzymał 25lat ciągłego użytkowania, do tego wyłącznik + pompa i tutaj też polecał bym coś dobrego z 2 stopniami i silnikiem 3 fazowym, a z drugiej strony

rzadko użytkowane - myślę, że zbiornik 100l + pompa 1 fazowa powinna dać radę, z hydroforem mam już "zmajomość" sporo lat, więc w razie czego pytaj shocked.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rzadko użytkowane - myślę, że zbiornik 100l + pompa 1 fazowa powinna dać radę, z hydroforem mam już

> "zmajomość" sporo lat, więc w razie czego pytaj

U siebie mam zbiornik 100l i pompę jednofazową - IMO jest to zestaw wystarczjący na wieś na pobyty weekendowe ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To tak, zestaw hydroforowy tzn hydrofor + pompa + wyłącznik ciśnieniowy

> Im mniejsza pojemność hydrofora, tym szybciej będzie spadać ciśnienie w układzie np. przy kąpieli

> pod prysznicem i częstą pracą silnika

Nielogiczne. Jeśli założymy pompę o danej wydajności to czas jej załączenia w ciągu dnia/miesiąca/roku będzie równy ilości wody zużytej=ilości wody przepompowanej. Żeby skrócić czas pracy pompy można zamontować wydajniejszą pompę. Od wielkości hydrofora zależy ilość załączeń/wyłączeń pompy a nie jej sumaryczny czas pracy. Przy małym po prostu będzie pompować krócej a częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U siebie mam zbiornik 100l i pompę jednofazową - IMO jest to zestaw wystarczjący na wieś na pobyty

> weekendowe

Ok, jak się zmieści do szafki w kuchni to będzie setka.

Natomiast, bardziej mnie nurtuje kwestia filtrowania wody. Studnia to są swykłe betonowe kręgi, dno piaszczysto gliniaste. Jaki filtr zastosować ?

czy taki filtr igłowy służy właśnie do tego ?

Mam go całego wkręcić w dno studni, czy może ma wystawać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok, jak się zmieści do szafki w kuchni to będzie setka.

> Natomiast, bardziej mnie nurtuje kwestia filtrowania wody. Studnia to są swykłe betonowe kręgi, dno

> piaszczysto gliniaste. Jaki filtr zastosować ?

> czy taki filtr igłowy służy właśnie do tego ?

> Mam go całego wkręcić w dno studni, czy może ma wystawać ?

Z doświadczenia jeśli już kolego chcesz filtr to montuj go za pompą (pompa dostaje trochę popalić przez zanieczyszczenia, ale jeśli studnia jest "mulista", to filtr zapcha się w tydzień /częste użytkowanie/ i pompa nie pociągnie wody)

Odnośnie teorii o pracy silnika - najgorszym i najtrudniejszym dla silnika momentem jest rozruch, im więcej rozruchów, tym krótsza jego żywotność - /podczas rozruchu przez uzwojenia przepływa maksymalny prąd i wtedy najczęściej się uszkadzają/, druga przyczyna uszkodzenia to źle ustawiony wyłącznik termiczny i przegrzanie/spalenie uzwojeń przez zbyt duże obciążenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam na działce studnię i mały domek.

> Z racji rozsypania się wychodka, chciałbym zrobić mały kibelek, umywalkę, może i prysznic. Wodę

> mam ze starej płytkiej studni, może z 5-7m głębokości.

> Nikt tam nie będzie mieszkał, może czasem w weekendy, taka grillownia.

> Co muszę dokładnie kupić, aby mieć wodę bieżącą w kranie.

> Wiem, że hydrofor, czym grozi kupienie najmniejszego i z najmniejszym silnikiem,

> jakieś filtry ?

> Zupełnie się na tej robocie nie znam....

Wbrew większości napiszę żebyś kupił hydrofor 24 litry albo 50L np taki

Rodzice przez kilka lat mieli taki w domu i nie narzekali.

Nie widzę powodu wywalania kasy tylko po to, żeby pompa rzadziej się załączała.

Smok w studni i filtr za hydroforem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wbrew większości napiszę żebyś kupił hydrofor 24 litry albo 50L np taki

> Rodzice przez kilka lat mieli taki w domu i nie narzekali.

> Nie widzę powodu wywalania kasy tylko po to, żeby pompa rzadziej się załączała.

> Smok w studni i filtr za hydroforem.

> Pozdrawiam

Tym bardziej, że pompa "nie lubi" się co chwilę włączać i wyłączać - wtedy dostaje najbardziej w kość. Po drugie lepiej spokojnie i pomału wodę ze studni pobierać, niż wyssać do zera i czekać na dopływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przesadzacie z tym włączaniem i wyłączaniem. Nowoczesne hydrofory są przystosowane do większej ilości cykli pracy.

Nadal jednak policzalnej ilości takich cykli... Przez grzeczność napiszę tylko, że doświadczalnie temat "czasem" przerabiam, więc mam prawo wyciągać pewne wnioski smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nadal jednak policzalnej ilości takich cykli... Przez grzeczność napiszę tylko, że doświadczalnie

> temat "czasem" przerabiam, więc mam prawo wyciągać pewne wnioski

Hydrofor jest u mnie w domu ponad 50 lat, czyli dłużej niż moja pamięć sięga, więc nie przerabiam tematu "czasem". Ostatnio wymieniałem pompę (bez silnika) 11 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega 9442 wrzucił Ci przykładowy link do urządzenia i mogę potwierdzić że takie coś Ci wystarczy.

Do tego musisz tylko dokupić smok ze STOP-em żeby woda nie schodziła z przewodu i odpowiedni przewód zbrojony żeby go nie zasysało podczas pracy i już możesz zmywać i kąpać się ok.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega 9442 wrzucił Ci przykładowy link do urządzenia i mogę potwierdzić że takie coś Ci

> wystarczy.

ok.gif i cena też mi się wydaje bardzo dobra. Gabaryty chyba pozwolą zabierać to z działki na zimę do domu.

> Do tego musisz tylko dokupić smok ze STOP-em żeby woda nie schodziła z przewodu i odpowiedni

> przewód zbrojony żeby go nie zasysało podczas pracy i już możesz zmywać i kąpać się

Moje allegro się poddało po podaniu hasła "smok"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i cena też mi się wydaje bardzo dobra. Gabaryty chyba pozwolą zabierać to z działki na zimę do

> domu.

Gabaryt zależy od bańki którą kupisz ale nawet te większe można zabrać ze sobą

> Moje allegro się poddało po podaniu hasła "smok"

Smok/zawór zwrotny/kosz ssący różnie to nazywają.

tu masz komplet http://allegro.pl/waz-ssacy-7m-do-pomp-hydroforow-1-omnigena-i3223825241.html ten sam sprzedawca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hydrofor jest u mnie w domu ponad 50 lat, czyli dłużej niż moja pamięć sięga, więc nie przerabiam

> tematu "czasem". Ostatnio wymieniałem pompę (bez silnika) 11 lat temu.

ok.gif Weź poprawkę na obecną jakość sprzętu - to raz. Dwa, że w życiu przepompowałem kilkadziesiąt razy więcej wody, niż może to zrobić przydomowy hydroforek w ciągu 50 lat i używałem do tego celu co najmniej kilkudziesięciu różnego typu pomp. A widziałem takich pompek, hydroforków itp. montowanych do studni przydomowych setki, jeśli nie tysiące wink.gif

Zmierzam jedynie do tego, że przewymiarowanie urządzenia - czy to pompy głębinowej, czy hydroforu itp. nie ma sensu - wręcz przynosi więcej szkody, niż pożytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.