Skocz do zawartości

wentylacja piwnicy


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

sytuacja wyglada nastepujaco:

piwnia nieogrzewana ok. 48m2 jest podzielona na 3 pomieszczenia - 1 oolowa tej powierzchni i dwie cwiartki. Schodzi sie po schodkach do pierwszej cwiartki i na wprost sa "drzwi" (otwor drzwiowy bez drzwi) do drugiej, a na lewo "drzwi" do polowki. Polowka ma okienko i wentylacje wywiewna, a bedzie sluzyla za kotlownie (kociol gazowy kondensacyjny). Problem jest z cwiartkami - obie sa bez okien i wentylacji. Czuje w kosciach, ze bedzie tam non wilgosc, ale nie wiem, co z tym poczac, bo po tej stronie komin jest "pelny" (kanaly koncza sie, a raczej zaczynaja wyzej w kuchni). Okien juz nie wstawie, bo mury z granitu sa i znacznie grubsze, niz teraz zwyklo się robic, a problem bylby nie tylko z kuciem, ale i nadprozem.

Czesto widze na starych blokach takie niby to kominki wentylacyjne na elewacji piwnicy, ale wolalbym czegos takiego szpecacego, jak i zwyklego wiatraka, uniknac. Widzialem tez coś takiego, co nazywaja rekuperatorem, ale nie jestem przekonany, ze to dziala i jak to ma wygladac (wystawac ze sciany).

co by tu mozna wymyslic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> połączenie ćwiartek i połówki kratkami i wymuszenie obiegu

ooo paaanie... ekstra spora kase musialem zaplacic za przewiercenie sie przez 64cm granitu w betonie celem odprowadzenia skroplin z kotla i doprowadzenia don wody. Kto mi zrobi wentylacje 200cm2 w tym? Mam juz otwory drzwiowe, ale w nich obiegu nie wymusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A może jakiś malutki grzejniczek ? Bo wentylacja jak te otwory drzwiowe są, to nic nie zmieni

zamierzam utrzymac w piwnicy gdzies miedzy 5 a 10°C, wiec grzejnika nie daje - to ma byc spizarka

> pomiędzy pomieszczeniami, musi być na zewnatrz z każdej ćwiartki. Czy dotychczas był problem z

> wilgocią ?

To jeszcze nie jest zamieszkany dom, lecz budowa. Widze jak dlugo schly tynki i jak teraz dlugo schna nadlane betonem lawy - tydzien, a wciaz mokre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiartka wejściowa nie będzie "gnić", bo będzie nią przepływ powietrza między mieszkaniem i połówką (chyba, że drzwi do piwnicy będą szczelne). Obawy można mieć do tej drugiej, ślepej ćwiartki.

Skoro w połówce jest wentylacja, to może po prostu wstawić wentylator u góry w ścianę między ćwiartką i połówką. Powietrze będzie wpadać pod drzwiami i wypadać wentylatorem do połówki, skąd będzie eksmitowane wentylacją. Wentylator nawet nie musiałby chodzić cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ooo paaanie... ekstra spora kase musialem zaplacic za przewiercenie sie przez 64cm granitu w

> betonie celem odprowadzenia skroplin z kotla i doprowadzenia don wody. Kto mi zrobi wentylacje

> 200cm2 w tym? Mam juz otwory drzwiowe, ale w nich obiegu nie wymusze.

A dziura w stropie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ćwiartka wejściowa nie będzie "gnić", bo będzie nią przepływ powietrza między mieszkaniem i połówką

> (chyba, że drzwi do piwnicy będą szczelne). Obawy można mieć do tej drugiej, ślepej ćwiartki.

> Skoro w połówce jest wentylacja, to może po prostu wstawić wentylator u góry w ścianę między

> ćwiartką i połówką. Powietrze będzie wpadać pod drzwiami i wypadać wentylatorem do połówki,

> skąd będzie eksmitowane wentylacją. Wentylator nawet nie musiałby chodzić cały czas.

to ten sam problem z gruba sciana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale do rekuperatora, który pokazałeś, też musiałbyś wiercić otwór. Chyba, że zewnętrzna ściana nie jest tak pancerna.

Poza tym, nie wiem, czy jest sens stosowania go. To nie będzie pomieszczenie ogrzewane, więc zwykły wiatrak da prawie to samo. I tak samo będzie prezentował się na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdzieś pod ścianą, ładna rura z nierdzewki (alb np. prostokątny plastikowy kanał) na strych i do

> wywiewu?

uuu paaanie.. stropy u mnie betonowe, a nad piwnica jeszcze kuchnia i dalej sypialnia i dopiero strych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobrze, ale do rekuperatora, który pokazałeś, też musiałbyś wiercić otwór. Chyba, że zewnętrzna

> ściana nie jest tak pancerna.

> Poza tym, nie wiem, czy jest sens stosowania go. To nie będzie pomieszczenie ogrzewane, więc zwykły

> wiatrak da prawie to samo. I tak samo będzie prezentował się na zewnątrz.

jesli dobrze rozumiem, to ten rekuperator jest wwiewno-wywiewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jakoś wymuś kratki na górze i na dole

otwory - nie mam tam drzwi i miec chyba nie bede. Pomieszczenia maja 170-175cm wysokosci, a szerokosci otworow jeszcze bardziej porabane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> uuu paaanie.. stropy u mnie betonowe, a nad piwnica jeszcze kuchnia i dalej sypialnia i dopiero

> strych...

hahaha.gif

Po cholerę ten bunkier remontowałeś zamiast roz... w drobny mak i postawić nowy? biglaugh.gif

Tak czy inaczej, bez dziur się IMHO nie obędzie (jeśli ma być grawitacyjnie), alternatywnie mechaniczne wymuszenie wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> otwory - nie mam tam drzwi i miec chyba nie bede. Pomieszczenia maja 170-175cm wysokosci, a

> szerokosci otworow jeszcze bardziej porabane.

to wstawić nawiew tak, żeby wymuszał cyrkulację w pomieszczeniach , nawet bez rur czy innych wynalazków - miałem tak w poprzednim mieszkaniu w piwnicy - miałem komórkę długą i wąską bez niczego do wietrzenia , drzwi były w listewek i wstawiłem wiatraczek do mieszania powietrza - działał idealnie i nie było stęchlizny ani wilgoci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wentyulacja nie, osuszacz nie, to moze granulat higroskopijny rozsyp

Wentylacja tak, ale jak?

Osuszacz, klimatyzator i granulat nie, bo to nie jest rozwiazanie na kilkadziesiat lat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> DH711 - 250W

> Przy pracy 24h daje jakies 2 zł z groszami dziennie, a przeciez możesz ustawic sobie włącznik

> czasowy.

hmm 600 zł/ rok plus zakup chińskiego urządzenia za kolejne 600 zł, które popracuje pewnie z 5 lat i padnie - aby mieć suchą piwnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest to jakieś rozwiązanie.

ja planuję zrobić u siebie w piwnicy suszarnię w ten sposób. Glazura na ściany i osuszacz z timerem na 10 h.

> Jak znasz inne - napisz.

Zostawić to w spokoju. wstawić dębowe półki na wino albo trzymać ziemniaki zlosnik.gif

Przerabiałem wszystko i jedyna piwnica w której są normalne warunki to kotłownia... już się nawet zastanawiałem, aby kotłownia przeciągała powietrze przez wszystkie piwnice, ale zimą to wychłodzi dom niemiłosiernie, tak że zimą stopy będą przymarzać do podłogi na parterze.

Można się bawić w rekuperatory itp wynalazki generujące koszty (początkowe i eksploatacyjne) ale jeśli ma to mieć jakiś cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak przemnożysz przez 100 lat, to wyjdzie jeszcze więcej.

> Jest to jakieś rozwiązanie.

> Jak znasz inne - napisz.

To jest dość poważny problem z tą wentylacją.

Przerabiałem podobny temat. Podanie za dużej ilości powietrza z zewnątrz powoduje zawilgocenie piwnicy.

W powietrzu zewnętrznym (ciepłym) jest dość dużo wilgoci. W piwnicy się ochładza i oddaje wodę.

Najlepiej mi się sprawdziła niewielka kratka we wszystkich drzwiach piwnicznych i kotłowni.

Co prawda niezbyt to zgodne z przepisami bo kotłownia powinna mieć drzwi szczelne.

Mam za to szczelne drzwi między piwnicą , a domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.