Skocz do zawartości

Ocieplenie poddasza wełna z rolki


technix

Rekomendowane odpowiedzi

> a co to jest to U?

> I ja mam dach pełnodeskowany kryty gontem jeżeli to coś zmienia.

> Myślałem, że jak nie mogę dać 15 + 10 o k=0,039 to jak dałbym 15 o k=0,036 i 5cm o k=0,030 to

> będzie może to samo

mozesz sobiedac i 50cm, ale jesli nie ulozysz dokladnie i szczelnie, to nic to nie da. Najlepiej samemu, jesli masz czas, bo "fachowcy" sie nie p...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mozesz sobiedac i 50cm, ale jesli nie ulozysz dokladnie i szczelnie, to nic to nie da. Najlepiej

> samemu, jesli masz czas, bo "fachowcy" sie nie p...

tak, sam będę to robił - zastanawiam się tylko czy jest sens płacić po 10zł/m2 wełny 50mm o współczynniku k=0.030, w stosunku do ceny 4,5zł/m2 też 50mm i współczynniku k=0,039.

To samo tyczy się wełny 15-tki - 15 za metr czy 30 za metr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, sam będę to robił - zastanawiam się tylko czy jest sens płacić po 10zł/m2 wełny 50mm o

> współczynniku k=0.030, w stosunku do ceny 4,5zł/m2 też 50mm i współczynniku k=0,039.

> To samo tyczy się wełny 15-tki - 15 za metr czy 30 za metr

nie umiem ci doradzic tak w 100%. Ja dalem 15+10 supermaty 0.033), bo mialem malo miejsca, wiec dylematu brak, ale powiem ci, ze im lepsze parametry, tym ta welna lepszej jest jakosci - sztywniejsza, mniej sie uklepuje i latwiej tnie. Moze to ci pomoze podjac decyzje. Koszt m2, to ostatni parametr, ktory powiniennes brac pod uwage, bo to inwestycja na co najmniej kilkanascie lat - po zrobieniu jesc wolac nie bedzie, a procentowac zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co to jest to U?

Współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę. Im niższy tym lepiej.

> I ja mam dach pełnodeskowany kryty gontem jeżeli to coś zmienia.

Niespecjalnie. Oba wyliczone współczynniki będą oczywiście inne, ale tu chodziło o zobrazowanie różnicy między nimi.

> Myślałem, że jak nie mogę dać 15 + 10 o k=0,039 to jak dałbym 15 o k=0,036 i 5cm o k=0,030 to

> będzie może to samo

Dla 15+10 0,039 U wyjdzie ok. 0,146.

Dla 15 0,039 + 5 0,03 U wyjdzie ok. 0,171.

Dla 15+5 0,039 U wyjdzie 0,18.

Jak widzisz dużo więcej daje zwiększenie grubości niż zmiana parametru materiału (przynajmniej tak niewielka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, ostatnie pytanie aby finalnie podjąć decyzję?

Czy jak zastosuję:

1. wełna 15cm 0.033 + wełna 5cm 0,033

2. wełna 15cm 0,039 + welna 5cm 0,039

to czy będzie jakaś różnica w temperaturach?, tzn czy np. teraz latem będzie chłodniej z tą 0,033 niż z tą 0,039 i o ile stopni?

To samo zimą, zakładamy, że mróz identyczny, grzeje identycznie to czy przy tej "lepszej" wełnie będzie cieplej i o ile stopni - sory, że tak pytam,ale dopiero tak będę umiał "zobaczyć (zrizumieć) różnicę, bo jak czytam nawet na stronie isovera to przy każdym rodzjau wełny piszą że zalecane 15+15, łącznie 30 - to w takim razie wogóle nie rozumiem po co różne współczynniki i ceny skoro wełny 15-tki o k=0,039 nie da się zastąpić żadną 5-tką nawet o k=0,030 - a tak właśnie myślałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie jesteś w stanie odczuć różnicy. Nawet zmierzyć.

Nagrzewanie się działa głównie przez okna od słońca.

Wychładzanie głównie przez wentylację.

Być może pirometrem na tym skosie dałoby się zmierzyć jakąś drobna różnicę ale nie będzie odczuwalna ani mierzalna w temperaturze powietrza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uważam, że nie jesteś w stanie odczuć różnicy. Nawet zmierzyć.

> Nagrzewanie się działa głównie przez okna od słońca.

> Wychładzanie głównie przez wentylację.

> Być może pirometrem na tym skosie dałoby się zmierzyć jakąś drobna różnicę ale nie będzie

> odczuwalna ani mierzalna w temperaturze powietrza.

> Pozdrawiam.

czyli reasumując nie sądzę aby watro było zapłacić 1500 zamiast 900 skoro różnica bedzie tak trudno zauważalna.

Ale chętnie jeszcze poczytam opinie innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli reasumując nie sądzę aby watro było zapłacić 1500 zamiast 900 skoro różnica bedzie tak trudno

> zauważalna.

> Ale chętnie jeszcze poczytam opinie innych

roznicy nie zauwazysz, bo poza dachem masz jeszcze mury, posadzke, okna, wymiane powietrza, a w zimie jeszcze grzejniki - dach, to nie jedyny czynnik zmiany temperatury. Mury i posadzka chlodzi, okno w sloneczny dzien i grzejniki grzeja itd. Roznica zauwazalna bedzie glownie w kW traconej mocy i w rachunkach za gaz/prad/wegiel, a paliwa raczej beda drozec, nie taniec, zas welny juz trudno dolozyc bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo cenie Twoje rady, natomiast nie potrafie "na chłopski rozum" zrozumieć czym niby sie różnią te wełny a na końcu producent i tak zaleca 15+15.

tak jak pisałem, myślałem że np. wełna 5cm o k=0,030 zastepuje 15cm o k=0,039 - i wtedy miałoby to sens, natomiast inaczej tego pojąć nie umiem, a tym samym nie potrafię sobie wytłumaczyc czemu mam zapłacić więcej.

Poza tym dlatego napisałem (choć wiem że w rzeczywistości to nierealne) że warunki grzewczo-pogodowo-wentylacyjne są takie samie, o ile zatem może zmienić się temp. - bowiem przy wyliczeniach jak te wszytkie warunki uznamy za constans to ktoś powienien umieć to jakos uzasadnić, a tu nic, niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bardzo cenie Twoje rady, natomiast nie potrafie "na chłopski rozum" zrozumieć czym niby sie

> różnią te wełny a na końcu producent i tak zaleca 15+15.

> tak jak pisałem, myślałem że np. wełna 5cm o k=0,030 zastepuje 15cm o k=0,039 - i wtedy miałoby to

> sens, natomiast inaczej tego pojąć nie umiem, a tym samym nie potrafię sobie wytłumaczyc czemu

> mam zapłacić więcej.

> Poza tym dlatego napisałem (choć wiem że w rzeczywistości to nierealne) że warunki

> grzewczo-pogodowo-wentylacyjne są takie samie, o ile zatem może zmienić się temp. - bowiem

> przy wyliczeniach jak te wszytkie warunki uznamy za constans to ktoś powienien umieć to jakos

> uzasadnić, a tu nic, niestety

ale warunki, przynajmniej w sezonie grzewczym, nigdy constans nie beda. Spadnie temperatura, to termostaty otworza grzejniki, zalaczy sie piec i ja podniesie, a ty zauwazysz to na rachunku. Latem, jak ktos slusznie napisal, duzo bardziej grzeja okna, wiec tez nie zauwazysz. Lepsze parametry welny/styropianu sa dla tych, co nie dysponuja miejscem lub tych, ktorzy zawsze wszystko maja naj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy wyliczeniach jak te wszytkie warunki uznamy za constans to ktoś powienien umieć to jakos

> uzasadnić, a tu nic, niestety

Nie ktos a Twoj projektant instalacji CO. Myslisz, ze nagle ktos Ci nagle poda ile wiecej/mniej bedziesz za ogrzewanie placil jesli zdecydujesz sie na inne welny?

Wyliczenia takie normalnie robi sie na etapie projektowania instalacji CO i obliczajac zapotrzebowanie na energie. W pamieci tego policzyc sie nie da i zalezy od bardzo wielu czynnikow. Nie oczekuj cudow po forumowych specjalistach...

btw. skad wiedziales jak duze grzejniki w pokojach zamontowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam działki budowlanej tylko rekreacyją, a więc zadnych projektów nie mam i nie muszę mieć, wszystko projektuję/robię własnoręcznie. Zawodowo zajmuje sie Utrzymaniem Technicznym Obiektów Wilekopowierzchnilowych, zatem aż tak głupi chyba nie jestem.

Co to grzejników (choć nie wiem co to wnosi do tematu) to zastosowałem zgodne z normami z branży sanitarnej.

Pisałem że jestem swiadom iż NIGDY warunki nie są stałe, ale żeby móc zobrazować ewentualne korzyści to trzeba cos ustalić właśnie jako const a następnie roważać dany problem.

BTW - Twoja odpowiedź nic nie wniosła do tematu, więc proponuję abyś zakończył udzielanie rad w temacie, którego nie rozumiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja nie mam działki budowlanej tylko rekreacyją, a więc zadnych projektów nie mam i nie muszę mieć,

> wszystko projektuję/robię własnoręcznie. Zawodowo zajmuje sie Utrzymaniem Technicznym Obiektów

> Wilekopowierzchnilowych, zatem aż tak głupi chyba nie jestem.

Nie wiem, nie znam Cie.

> Co to grzejników (choć nie wiem co to wnosi do tematu) to zastosowałem zgodne z normami z branży

> sanitarnej.

Jesli sadzisz, ze wielkosc grzejnikow nie jest powiazana bezposrednio z gruboscia ocieplenia, to ja nie mam wiecej pytan.

Jesli grzejniki zgodnie z normami to izolacje tez zastosuj zgodnie z normami.

> BTW - Twoja odpowiedź nic nie wniosła do tematu, więc proponuję abyś zakończył udzielanie rad w

> temacie, którego nie rozumiesz

Kazdy widzi i slyszy to co chce widziec i slyszec. Ja autorytetem w dziedzinach ogrzewania nie jestem i zycze Ci szczescia w otrzymaniu konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie ok.gif

edit:

Mialem juz nic nie pisac, ale...

Jesli chodzi o Isovera to z kart produktu mozesz w mgnieniu oka wywnioskowac jaka grubosc welny o lambdaX jest odpowiednikiem danej grubosci welny o lambdaY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak więc myślę, iz kupię tą rzekomo gorszą - rzekomo bo nawet producent nie potrafi uzasadnić

> różnicy

Ja bym się na twoim miejscu pokusił chociaż na tą pośrednią, chyba się Profi-Mata z Isovera nazywa. Myślę tutaj chociaż o walorach jakościowych. Profi-matę chyb się juz da układać bez sznurkowania, bo ma już jako taką sztywność, Uni-mata jest bardzo "wątła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...nie potrafie "na chłopski rozum" zrozumieć czym niby sie

> różnią te wełny...

Pisząc w ogromnym przybliżeniu, takim na chłopski rozum:

Założenia np. dla mojej chaty 160m2 podłogi.

Powierzchnia ścian około 200m2

Powierzchnia skosów i sufitów około 100m2

Straty na wentylacje 80% (klasyczna konstrukcja).

Zakładając, że mam najlepszy wariant ocieplenia skosów wymieniony przez Ciebie i płace 3tys. zł rocznie za samo ogrzewanie.

3000zł/3(stosunek powierzchni skosów do ścian)=1000zł

1000zł*0,2(współczynnik straty ciepła przez przegrodę w stosunku do wentylacji)=200zł.

Tyle ciepła rocznie ucieka mi przez skosy i sufity.

Jeśli zastosuję najgorszy wariant uciekać będzie o 25% więcej czyli 250zł.

Roczna strata 50zł.

Teraz uwzględnij swoje powierzchnie i policz za ile lat Ci się zwróci droższa wełna? Sam ocenisz czy warto.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Roczna strata 50zł.

> Teraz uwzględnij swoje powierzchnie i policz za ile lat Ci się zwróci droższa wełna? Sam ocenisz

> czy warto.

o i to jest dla mni odpowiedź "na chłopski rozum" - dla mnie nie warto bo zanim się chociaż spłaci ta różnica w cenach to minie dobre 10-15lat. Także dla mnie nie warto, dziekuję wszystkim za wypowiedzi i porady.

offtopic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.