Skocz do zawartości

Kafelki, a szpalety okna


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Jak macie wykonczone wneki okienne w lazienkach? Tylko malowane? Kafelki do samego okna?

Zalozmy, ze wnek bym nie kafelkowal - nie znajde takiej szerokosci plytek, by po obu stronach zaczynaly sie pierwotna krawedzia plytek i ktorys bok bedzie sie musial zaczynac od cietej plytki - jak to zrobic, zeby to wygladalo estetycznie? Listwy srednio mi sie podobaja, ale nie wiem, czy sie nie pojawily na rynku jakies znosne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak macie wykonczone wneki okienne w lazienkach? Tylko malowane? Kafelki do samego okna?

> Zalozmy, ze wnek bym nie kafelkowal - nie znajde takiej szerokosci plytek, by po obu stronach

> zaczynaly sie pierwotna krawedzia plytek i ktorys bok bedzie sie musial zaczynac od cietej

> plytki - jak to zrobic, zeby to wygladalo estetycznie? Listwy srednio mi sie podobaja, ale nie

> wiem, czy sie nie pojawily na rynku jakies znosne.

połowa Kafelki do samego okna połowa tyn malowany, parapet z kafelek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak macie wykonczone wneki okienne w lazienkach? Tylko malowane? Kafelki do samego okna?

Co prawda w łazience nie mam okna, bo to dość trudna sztuka w budynku wielorodzinnym grinser006.gif ale w kuchni mam kafelki do samego okna, z każdej strony, z wyjątkiem parapetu. no.gif

> nie znajde takiej szerokosci plytek, by po obu stronach

> zaczynaly sie pierwotna krawedzia plytek i ktorys bok bedzie sie musial zaczynac od cietej

> plytki - jak to zrobic, zeby to wygladalo estetycznie? Listwy srednio mi sie podobaja, ale nie

> wiem, czy sie nie pojawily na rynku jakies znosne.

Jakie listwy masz na myśli: te typowo do kafelek? Takich nie mam, mam to wykończone za pomocą ćwierćwałków z pcv.

Dodam jeszcze, że narożnik zewnętrzny przy wnęce okiennej też mam wykończony nietypowo, bo narożnikiem ceramicznym.

Za to w pokojach tych wnęk nie malowałem, nie kafelkowałem - przykleiłem białe panele pcv, przy oknie również ćwierćwałek a od frontu narożnik drewnopodobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Zalozmy, ze wnek bym nie kafelkowal - nie znajde takiej szerokosci plytek, by po obu stronach

> zaczynaly sie pierwotna krawedzia plytek i ktorys bok bedzie sie musial zaczynac od cietej

> plytki - jak to zrobic, zeby to wygladalo estetycznie? Listwy srednio mi sie podobaja, ale nie

> wiem, czy sie nie pojawily na rynku jakies znosne.

Listwy?!? To się robiło 10 lat temu. Od dawna kafelkarze mają piły widiowe, wodne, którymi docinają pod katem i kleją tak:

6bfcc6c938c8.jpg

To jest akurat fuga 2mm.

Przy oknie docinasz jak chcesz i nawet nie musisz silikonu kłaść. Jeśli kafelkarz nie spartoli roboty to będą przylegać bez żadnej szczeliny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak właśnie czytam i drapię się po głowie.....kto w dzisiejszych czasach stosuje jeszcze listwy narożnikowe...w dodatku z pcv.....

już pal sześć z piłą wodną....wystarczy flex i tarcza do szlifowania....ileż ja się tego naszlifowałem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Listwy?!? To się robiło 10 lat temu. Od dawna kafelkarze mają piły widiowe, wodne, którymi docinają

> pod katem i kleją tak:

> To jest akurat fuga 2mm.

> Przy oknie docinasz jak chcesz i nawet nie musisz silikonu kłaść. Jeśli kafelkarz nie spartoli

> roboty to będą przylegać bez żadnej szczeliny.

> Pozdrawiam.

tak ja tez mam narozniki w mieszkaniu i umiem to robic, ale nie w tym rzecz. Okno ma x szerokości. Sa dwa rogi po obu stronach okna. Jesli nie znajde plytek o szerokosci "podwielokrotnosci" okna, a nie znajde, to jeden rog bedzie ladny, bo scina sie na 45° ponizej krawedzi plytki, ale drugi rog plytka bedzie cieta i juz pierwotnej krawedzi plytki nie bedzie. Do tego, jesli plytka bedzie glazurowana, krawedz moze wyjsc lekko szarpana (glazura odpryskuje). I tu nie ma znaczenia, czy wneke wyloze płytkami, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> już pal sześć z piłą wodną....wystarczy flex i tarcza do szlifowania....ileż ja się tego

> naszlifowałem...

Zwykła też wystarczy ale z tego co widziałem efekty są zwykle minimalnie gorsze.

Wodną z prowadnicą łatwiej zrobić gładkie cięcie i nic, nawet najdrobniej nie wyszczerbić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też tak właśnie czytam i drapię się po głowie.....kto w dzisiejszych czasach stosuje jeszcze listwy

> narożnikowe...w dodatku z pcv.....

> już pal sześć z piłą wodną....wystarczy flex i tarcza do szlifowania....ileż ja się tego

> naszlifowałem.....

też flexa szlifowałem rogi kafli, bo niepodobają mi się listwy (przypomina mi to PRL)

Trochę kurzu, ale późniejszy efekt to wynagradza.

Potem wpadłem na pomysł polewania kafelków prysznicem w czasie szlifowaniai było mniej kurzu, ale w wannie glina się robiła. hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak ja tez mam narozniki w mieszkaniu i umiem to robic, ale nie w tym rzecz. Okno ma x szerokości.

> Sa dwa rogi po obu stronach okna. Jesli nie znajde plytek o szerokosci "podwielokrotnosci"

> okna, a nie znajde, to jeden rog bedzie ladny, bo scina sie na 45° ponizej krawedzi plytki,

> ale drugi rog plytka bedzie cieta i juz pierwotnej krawedzi plytki nie bedzie. Do tego, jesli

> plytka bedzie glazurowana, krawedz moze wyjsc lekko szarpana (glazura odpryskuje). I tu nie ma

> znaczenia, czy wneke wyloze płytkami, czy nie.

weź mi to jakoś narysuj bo nie umiem sobie tego wyobrazić....

bo wg tego co zawsze robiłem to fazowało się orginalny (nie przycinany) brzeg płytki, a docinka szła do okna gdzie był silikon....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> weź mi to jakoś narysuj bo nie umiem sobie tego wyobrazić....

> bo wg tego co zawsze robiłem to fazowało się orginalny (nie przycinany) brzeg płytki, a docinka

> szła do okna gdzie był silikon....

a sciana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a sciana?

no to wymierz tak płytki żeby było dobrze....

kładłeś płytki kiedyś? masz o tym pojęcie...bo jeśli masz takie samo jak o swojej elewacji....to co ci będę tłumaczył

po drugie...nawet jak będziesz musiał dociąć przy rogu na ścianie płytkę to jest taka magiczna tarcza na flexa którą fazujesz płytkę, tak że śladu nie widać....

germa-flex-dysk-szlifierski-tarcza-semtul-do-szlifowania-glazury.jpg

tylko żeby był drobny smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

> ale drugi rog plytka bedzie cieta i juz pierwotnej krawedzi plytki nie bedzie. Do tego, jesli

> plytka bedzie glazurowana, krawedz moze wyjsc lekko szarpana (glazura odpryskuje).

nic nie odpryskuje - żona wybrała jakieś płytki mocno egzotyczne kupowane na sztuki i kafelkarz woził je z wielkim namaszczeniem na cięcie wodą. Nie poznałbyś która krawędź jest fabryczna a która cięta (chociaż tutaj znaczenie ma tez wzór płytki). Także jak weźmiesz speca co nie pracuje technologią z lat 80-tych to nie masz się o co martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm... ale co ściana? Do ściany będzie wewnętrzny róg, więc nawet fazować nie trzeba. Albo ja tez

> nie umiem sobie tego wyobrazić?

> Pozdrawiam.

otwor okienny jest w scianie, nieprawdaz? styk szpalety ze sciana, to rog zewnetrzny (kat 270°), masz takie dwa rogi - po lewej i prawej stronie (oraz od gory, jesli nie siega sufitu, a kafelki tak i od dolu, jesli nie dajesz parapetu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to wymierz tak płytki żeby było dobrze....

mam dwie lazienki z roznej szerokosci oknami i w zalozeniu takimi samymi kaflami - choćbym sie zdecydowal dobierac plytki tylko pod tym katem, to nie dobiore.

> kładłeś płytki kiedyś? masz o tym pojęcie...bo jeśli masz takie samo jak o swojej elewacji....to co

> ci będę tłumaczył

> po drugie...nawet jak będziesz musiał dociąć przy rogu na ścianie płytkę to jest taka magiczna

> tarcza na flexa którą fazujesz płytkę, tak że śladu nie widać....

> tylko żeby był drobny

no wlasnie tego nie jestem pewien - sa różne plytki i roznie takie docinanie wyjdzie. Jesli zona wybierze sobie kafle z wyrazista faktura, to to fazowanie wierzchniej krawędzi tak pieknie nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> otwor okienny jest w scianie, nieprawdaz? styk szpalety ze sciana, to rog zewnetrzny (kat 270°),

> masz takie dwa rogi - po lewej i prawej stronie (oraz od gory, jesli nie siega sufitu, a

> kafelki tak i od dolu, jesli nie dajesz parapetu).

Nadal nie widzę problemu chociaż nie rozumiem słowa: "szpaleta" a słowniki nie mają w zasobach.

Jeśli naprawdę nie da się dopasować płytek, w co wątpię, to tak się dobiera rozkład płytek, że po całym obwodzie są cięte, docina pod kątem i fazuje. Wtedy też nie widać żadnych anomalii względem reszty, bo to jedyne takie miejsce. Reszta to narożniki wewnętrzne, które wyglądają inaczej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam dwie lazienki z roznej szerokosci oknami i w zalozeniu takimi samymi kaflami - choćbym sie

> zdecydowal dobierac plytki tylko pod tym katem, to nie dobiore.

facepalm%5B1%5D.gif

wiesz jak się rozkład płytek planuje? bo z tego co widzę to właśnie nie masz pojęcia o tym....

docinki wstawiasz w miejscu nie rzucającym się w oczy na pierwszy rzut oka, ja bym zaczął całą płytką od okna, w rogu ściany robisz docinki...

> no wlasnie tego nie jestem pewien - sa różne plytki i roznie takie docinanie wyjdzie. Jesli zona

> wybierze sobie kafle z wyrazista faktura, to to fazowanie wierzchniej krawędzi tak pieknie nie

> wyjdzie.

jeżeli rozplanujesz tak jak ci napisałem powyżej to brzegi płytek masz orginalne, fazujesz je tylko pod kątem 90' tak żeby glazury nie ruszyć.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> otwor okienny jest w scianie, nieprawdaz? styk szpalety ze sciana, to rog zewnetrzny (kat 270°),

> masz takie dwa rogi - po lewej i prawej stronie (oraz od gory, jesli nie siega sufitu, a

> kafelki tak i od dolu, jesli nie dajesz parapetu).

skąd ty takie dziwne kąty bierzesz? z tego co wiem to kąt styku szpalety ze ścianą jest na 90'.....chyba że myślimy o dwóch różnych szpaletach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> skąd ty takie dziwne kąty bierzesz? z tego co wiem to kąt styku szpalety ze ścianą jest na

> 90'.....chyba że myślimy o dwóch różnych szpaletach

90 stopni, to jest (powinno byc) miedzy scianami (wewnetrzny naroznik) smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiesz jak się rozkład płytek planuje? bo z tego co widzę to właśnie nie masz pojęcia o tym....

> docinki wstawiasz w miejscu nie rzucającym się w oczy na pierwszy rzut oka, ja bym zaczął całą

> płytką od okna, w rogu ściany robisz docinki...

> jeżeli rozplanujesz tak jak ci napisałem powyżej to brzegi płytek masz orginalne, fazujesz je tylko

> pod kątem 90' tak żeby glazury nie ruszyć.....

Specjalnie dla ciebie rysunek smile.gif

FIBWi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Specjalnie dla ciebie rysunek

no ładnie smile.gif

to już wiem o co ci chodzi smile.gif

policz czy da się płytki obniżyć tak żeby dół robić bez docinek w rogu, na górnych rogach nie będzie się rzucało tak w oczy. ale to zalezy jak wyjdziesz z najniższym rzędem płytek na ścianie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ładnie

> to już wiem o co ci chodzi

> policz czy da się płytki obniżyć tak żeby dół robić bez docinek w rogu, na górnych rogach nie

> będzie się rzucało tak w oczy. ale to zalezy jak wyjdziesz z najniższym rzędem płytek na

> ścianie....

Gora i dol, to nie taki problem, jak bok. Jesli plytka jest jak przykladowa na zdjeciu wyzej, to ciecie i fazowanie nie wyjdzie ladnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gora i dol, to nie taki problem, jak bok. Jesli plytka jest jak przykladowa na zdjeciu wyzej, to

> ciecie i fazowanie nie wyjdzie ladnie.

Bo tak się nie rozkłada. Robisz tak aby było symetrycznie na oknie i wtedy masz takie same docięcie po całym obwodzie.

W narożniku ściany wychodzi wtedy zwykłe docięcie, którego nawet nie trzeba fazować.

I wszystko wygląda estetycznie, tak jak trzeba, bez żadnych śladów jakichś innych cięć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz "kątówkę" na 12V, czy...?

a co tarcza jest pod napięciem?

szlifierki nie polewałem, a włącznik od niej też nie ma styczności z prądem, tylko długi plastik idący na tył szlifierki dopiero ma styczność z pradem.

Jak się uważa co się robi to nic się nie dzieje. Przecinarki do kafli na mokro tez mają doprowadzony prąd i wodę i jakoś nikogo prąd nie razi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak się uważa co się robi to nic się nie dzieje. Przecinarki do kafli na mokro tez mają

> doprowadzony prąd i wodę i jakoś nikogo prąd nie razi.

Tylko że one są przystosowane do takiej pracy. Mają też (przynajmniej moja) przwód 3żyłowy, a kątówka nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I wtedy autor wątku "dostanie" po lewej i prawej stronie cięcie, którego chce uniknąć za wszelką

> cenę...

No to: "albo fistaszki albo cukierki". Musi wybrać co lepsze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gora i dol, to nie taki problem, jak bok. Jesli plytka jest jak przykladowa na zdjeciu wyzej, to

> ciecie i fazowanie nie wyjdzie ladnie.

Chodzi ci o coś takiego?

287058184-2013-07-1821.57.44.jpg

Dlaczego ma nie wyjść ładnie? Kamień w rękę, 2 godzinki czasu i musi wyjść smile.gif Tą płytkę będę dłuuugo wspominał, pół dnia mi zeszło żeby to ładnie doszlifować.

post-17081-14352521073489_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi ci o coś takiego?

> Dlaczego ma nie wyjść ładnie? Kamień w rękę, 2 godzinki czasu i musi wyjść Tą płytkę będę dłuuugo

> wspominał, pół dnia mi zeszło żeby to ładnie doszlifować.

daj no ostrzejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> daj no ostrzejsze.

Zaraz, aparat znajdę.

Edit: Proszę, zdjęcie poniżej. Na zdjęciu z bliska widać jakieś tam niedociągnięcia, ale patrząc normalnie wygląda OK. Poza tym, jak te wyszczerbienia nie będą na 2 cm, to nikt, łącznie z tobą nie zwróci na ten kąt uwagi. Będą tylko pytać ile się można z łazienką pie...lić, a właśnie na takie pierdółki schodzi duuużo czasu.

287058200-DSC_3927.jpg

post-17081-14352521074189_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi ci o coś takiego?

> Dlaczego ma nie wyjść ładnie? Kamień w rękę, 2 godzinki czasu i musi wyjść Tą płytkę będę dłuuugo

> wspominał, pół dnia mi zeszło żeby to ładnie doszlifować.

nie, chodzi o to, zeby plytek we wnece okiennej nie bylo, jak tutaj:

oknowlazience2.jpg

a do tego moze byc tak, ze zona sie uprze na takie plytki, i co wtedy?

1308470558_217655224_1-Zdjecia--Vives-hiszpanskie-plytki-biale-cegielki-HIT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.