Skocz do zawartości

głowica grzejnikowa, programowalna


jozek

Rekomendowane odpowiedzi

> mieszkanie w bloku, centralne ogrzewanie

> uzywa ktoś tego typu głowic:

> jak to się spradza?

> warto zanabyć?

mam/mialem honeywell'a, wszystkie 4 dzialaly przez 6lat a teraz jeden wzial i sie zepsul, ale moze tylko bateria oslabla, bo nie chce zapamietac ze ma byc off tylko sie odkreca na maxa i grzeje smile.gif pewnie dokupie kolejnego smile.gif

jestem zadowolny, w godzinach 5-7:30 i 16-21 mialem ustawione 21C w pozostalych 18, spalo sie super, rachunki nie byly wysokie, generalnie niezle wink.gif

kusi mnie zestaw oparty na glowicach eQ-3 MAX! kontaktronami okiennymi sterowane z Bramki LAN eQ-3 MAX! Cube (plus termostaty i przyciski) ... ale cena troche poraza wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli znajdziesz taką gdzie czujnik nie bedzie tuż przy grzejniku to bedziesz miał lepiej to

> sterowane .... wg mnie pokazane rozwiązanie przez Ciebie jest bajerkiem ... dużo lepsze efekty

> osiągniesz jak dasz z czujką wyniesioną.

Tak na logike, to nie ma znaczenia, gdzie jest czujka, bo zmiany i tak sa wzgledne. No chyba, ze rzeczywiscie chcesz osiagnac rowne 20 stopni, to moze byc problem z wyskalowaniem, bo zalezy od rozmiarow i ksztaltu pokoju, ustawienia i zastawienia grzejnika itp. Moznaby rzec, ze bedzie to dzialac na zasadzie 7-22 temperatura t1, 22-7 temperatura t2, mniejsza o stopnie grinser006.gif

A propos, a wiela drozsze takie elektroniczne sa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kusi mnie zestaw oparty na glowicach eQ-3 MAX! kontaktronami okiennymi sterowane z Bramki LAN eQ-3

> MAX! Cube (plus termostaty i przyciski) ... ale cena troche poraza

chyba skuszę się na 3x głowica termostatyczna eQ-3 MAX plus do tego Termostat pokojowy eQ-3 MAX! zlosnik.gif

ponoć ogarnie sterownie trzema głowicami

chyba że tak jako wspomniałeś zlosnik.gif sterowanie via LAN...wtedy bez zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pokaż

proszzzzzz

teraz liczmy

- bramka

- 4glowice

- 3okna

- 2sterowniki pokojowe

- przycisk ECO

i wychodzi 1350pln na wypasie wink.gif za 2pokoje (okno,glowica,przycisk) + kuchnia (okno,glowica) + lazienka (glowica) wink.gif

na poczatek pewnie zakupie bramke +3termostaty+3okna a potem sie zobaczy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawym ile wyszloby za 20 grzejnikow na 14 pomieszczen...

se spojrzy w linka i pododaje grinser006.gif

ale jesli mowisz o domu to przypuszczam ze mozna celowac w jakis bardziej profi zestaw, wyjdzie cenowo podobnie a bedzie mial wiecej mozliwosci (w szczegolnosci integracje z kotlem, czy sterowanie mieszaczami, podlogowkami itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiesz, czy bramka wymaga posaidania w zestawie Termostat pokojowy eQ-3 MAX!

> czy można się obejść bez tego ? (sterowanie sama bramka)

nie wiem, dlatego jeszcze nie kupilem... a niestety wiekszosc szczegolow jest po niemiecku wink.gif i sprawia mi to troche problem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> se spojrzy w linka i pododaje

> ale jesli mowisz o domu to przypuszczam ze mozna celowac w jakis bardziej profi zestaw, wyjdzie

> cenowo podobnie a bedzie mial wiecej mozliwosci (w szczegolnosci integracje z kotlem, czy

> sterowanie mieszaczami, podlogowkami itp).

Nie jestem pewien, czy to ma sens. na 20 grzejnikow musialbym pewnie parenascie kafli wydac, a zanim by sie to zwrocilo w kosztach ogrzewania, to pare razy musialbym kazdy element wymieniac przez awarie, a nie sadze, zeby komfort sie na tyle polepszyl...

Ale pomysle nad tymi podstawowymi programowanymi na godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie jestem pewien, czy to ma sens. na 20 grzejnikow musialbym pewnie parenascie kafli wydac, a

> zanim by sie to zwrocilo w kosztach ogrzewania, to pare razy musialbym kazdy element wymieniac

> przez awarie, a nie sadze, zeby komfort sie na tyle polepszyl...

> Ale pomysle nad tymi podstawowymi programowanymi na godziny.

no dlatego ci napisalem zebys cos profi wzial, najlepiej popatrz co do kotla mozesz podlaczyc, kumpel konfigurowal piec viessmana i tam sa jakies moduly ktore mozna podlaczyc do magistrali (KNX) i calosc sterowac z kompa/komorki/terminala sciennego

na scianach ma powieszane czujniki, czujniki w oknach ma wspolne z alarmem, sterowanie idzie na mieszaczach i 'listwach zasilajacych' (cokolwiek to jest smile.gif ) i naprawde niezle to dziala. Co do cen to nie wiem, ale pare tysi wladowal... no i troche swojej pracy bo sam sie bawil. Mowi ze warto i namawia mnie na cos podobnego, tylko ze ja szukam czegos bez kabli i z mniejszymi mozliwosciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam.

I pytanie całkiem serio - masz kota?

Bo jeżeli tak, to kup głowice, które przy poruszeniu na mocowaniu nie "wpadają w błąd" jak moje Honeywelle. Bo dla kotów są doskonałym punktem odbicia przy skakaniu na/z parapetu. I nie chodzi tu o przyciski regulacyjne, bo te można zablokować, a o mocowanie głowicy do podstawy nakręcanej na zawór (czyli tu gdzie ją się rozdziela, żeby zmienić baterie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak na logike, to nie ma znaczenia, gdzie jest czujka, bo zmiany i tak sa wzgledne. No chyba, ze

> rzeczywiscie chcesz osiagnac rowne 20 stopni, to moze byc problem z wyskalowaniem, bo zalezy

> od rozmiarow i ksztaltu pokoju, ustawienia i zastawienia grzejnika itp.

Tylko w tym przypadku ma to sens ... sens inwestowania wiekszych pieniążków

>Moznaby rzec, ze

> bedzie to dzialac na zasadzie 7-22 temperatura t1, 22-7 temperatura t2, mniejsza o stopnie

pseudo oszczędność i konieczność kombinowania ... podobnie masz przy zwykłych ale nawet lekki wiaterek z okna czy bliskość telewizora i bedzie oszukiwało ...

> A propos, a wiela drozsze takie elektroniczne sa?

wiesz co nie wiem jakie są dokładne kwoty ... ale na zdrowy rozum są ... chyba że chcesz zwykłego danfosa porównywać z chińskimi elektronikami ... to cena bedzie podobna ... co kto lubi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Ciekawe te termostaty...

Jak by jeszcze mieli głowice które można założyć na rozdzielacz od podłogówki... I jakiś element sygnalizacyjny dajmy na to że nie ma zapotrzebowania na ciepło to już bym kupował..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko w tym przypadku ma to sens ... sens inwestowania wiekszych pieniążków

> pseudo oszczędność i konieczność kombinowania ... podobnie masz przy zwykłych ale nawet lekki

> wiaterek z okna czy bliskość telewizora i bedzie oszukiwało ...

sa zestawy z oddzielonym bezprzewodowym termostatem. Na grzejniku masz element wykonawczy a logika wisi na scianie tam gdzie chcesz na przyklad taki , do tego ten wczesniej linkowany, sterowany z kompa i drozszy system tak mniej wiecej dziala, do tego kontaktron na oknie dokladnie pokazuje kiedy wietrzymy i nie ma sensu grzac.

> wiesz co nie wiem jakie są dokładne kwoty ... ale na zdrowy rozum są ... chyba że chcesz zwykłego

> danfosa porównywać z chińskimi elektronikami ... to cena bedzie podobna ... co kto lubi

roznica cen jest tak z 5-10x - zwykly danfoss kosztuje ze 30pln, rozsadny elektroniczny ~120pln, zdalnie sterowany ~200pln

to czy sie oplaca dosc latwo policzyc, zobacz ile rocznie kosztuje cie ogrzewanie, odejmij z 10% (choc wszedzie marketoidy pisza o oszczednosciach rzedu 30% i wiecej wink.gif ) i bedziesz widzial wink.gif , a do tego dolicz komfort cieplny - mnie sie super spi w chlodnej sypialni, ale wstawac w 18C nie lubie smile.gif wiec przed 6 rano podbijam do 21, po 8 nie ma sensu grzac pustego mieszkania wiec znowu odpuszczam temp do 18, od 16 do 21 trzymam znowu 21C i do spania znowu spada wink.gif w weekend trzymam 21C od 8 do 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe te termostaty...

> Jak by jeszcze mieli głowice które można założyć na rozdzielacz od podłogówki... I jakiś element

> sygnalizacyjny dajmy na to że nie ma zapotrzebowania na ciepło to już bym kupował..

> Krawiec

przeciez są... 'zapytaj w najblizszym sklepie instalatorskim' grinser006.gif

gdzies widzialem opis goscia ktory wykorzystal jeden z tych radiowych zestawow linkowanych wyzej - na zasilaniu podlogowki dal radiowo sterowana glowice a termostat powiesil w pokoju i dzialalo... bo niby czemu nie? - zasilanie niskotemperaturowe pozwala ci odkrecic zawor na maksa bez zniszczenia podlogowki, a za regulacje poziomu otwarcia zaworu (i temperatury) odpowiadal termostat w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Na rozdzielaczu powinien być tylko radiowo sterowany siłownik. Lepiej aby tam nie było elementu kontrolującego temperature...

Otwarta pozostaje kwestia sterowania kotłem..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na rozdzielaczu powinien być tylko radiowo sterowany siłownik. Lepiej aby tam nie było elementu

> kontrolującego temperature...

i praktycznie rzecz biorac nie ma, bo czujnik temperatury jest tylko w termostacie pokojowym.

> Otwarta pozostaje kwestia sterowania kotłem..

a to kociol sam sie nie steruje jak sie mu przymyka przeplyw? (nie wiem, nie znam sie na kotlach, mieszkam w bloku wink.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sa zestawy z oddzielonym bezprzewodowym termostatem. Na grzejniku masz element wykonawczy a logika

> wisi na scianie tam gdzie chcesz na przyklad taki

Fajny. Moze sobie cos takiego kupie do paru pomieszczen, np. sypialni, salonu i lazienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I pytanie całkiem serio - masz kota?

> Bo jeżeli tak, to kup głowice, które przy poruszeniu na mocowaniu nie "wpadają w błąd" jak moje

> Honeywelle. Bo dla kotów są doskonałym punktem odbicia przy skakaniu na/z parapetu. I nie

> chodzi tu o przyciski regulacyjne, bo te można zablokować, a o mocowanie głowicy do podstawy

> nakręcanej na zawór (czyli tu gdzie ją się rozdziela, żeby zmienić baterie).

IMO wydumany problem. Wystarczy cały zawór obrócić o 90* w dół, aby klawisze i ekran były w pionie.

Nie będzie się od czego odbić smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko bateria oslabla, bo nie chce zapamietac ze ma byc off tylko sie odkreca na maxa i grzeje

> pewnie dokupie kolejnego

> jestem zadowolny, w godzinach 5-7:30 i 16-21 mialem ustawione 21C w pozostalych 18, spalo sie

> super, rachunki nie byly wysokie, generalnie niezle

Powiedz proszę, czy wydatek na 4 głowice ze sterowaniem (czyli łącznie poniżej 400zł) ma szanse zwrócić się w jednym sezonie grzewczym, w mieszkaniu koło 60m. kw?

Z tego co widzę oprócz przebiegu dziennego można zaprogramować cykl tygodniowy.

Sytuacja w której wieczorem mam chłodniej a rano miło i ciepło jest dla mnie kusząca, post józka dał mi do myślenia czy nie zakupić takich głowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Trzeba pomyśleć. U mnie w domu nie opłaca się zbijać temperatury jak nikogo nie ma w domu, bo potem koszt podgrzania np. o 2 stopnie wieczorem jest wyższy niż utrzymania stałej przez cały dzień...

Komfort cieplny to inna bajka... i abym mogł go zapewnić na takim poziomie jak chce to musiałbym sam wyprodukowac system do zarządzania ciepłem, bo na chwile obecną tylko jedna firma oferuje coś prawie zgodnego z wymaganiami (niestety cena jest mocno idiotyczna - bo 600 PLN za element wykonawczy do grzejnika to gruba przesada).

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze jak to dziala u znajomego i przyznam ze zachwycilo mnie to rozwiazanie.

Generalnie wlasnie ten system juz u siebie zaplanowalem i montaz bedzie w polowie przyszlego roku.

Sprawdzalem i mozna komplet dostac bezposrednio w niemczech. Rozmawialem juz bezposrednio z producentem ale nie zajmuja sie sprzedaza w detalu confused.gif

Moze komos sie przyda to co zebralem:

TEMOSTAT

Opis termostatu po polsku

Centralka

Czujniki scienne pokojowe mozna sobie odpuscic, Na okna warto zainstalowac czujniki otwarcia, Przy wejsciu do domu przycisk ECO.

Tu link do wszystkich klamotow

Przykladowa instalacja - Po angielsku

Aplikacja na Androida

Ta glowica na pierwszym zdjeciu w tym temacie nie sterowana bezprzewodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiedz proszę, czy wydatek na 4 głowice ze sterowaniem (czyli łącznie poniżej 400zł) ma szanse

> zwrócić się w jednym sezonie grzewczym, w mieszkaniu koło 60m. kw?

nie wiem, mozliwe? ja nie liczylem na zwrot kosztu tylko raczej na komfort

w porownaniu do pierwszych dwoch okresow grzewczych kolejne (po zamontowaniu sterownikow) bylo taniej, ale to moglo rownie dobrze wynikac z cieplejszych zim, faktu ze wprowadzalem sie do nowego budynku ktory musial wyschnac i zakumulowac cieplo i pewnie wielu innych czynnikow. W kazdym razie ilosc GJ odczytanych z podzielnika rok-rocznie utrzymuje sie w okolicy 11GJ a pierwsze 2sezony bylo ~13GJ a potem ~15GJ

> Z tego co widzę oprócz przebiegu dziennego można zaprogramować cykl tygodniowy.

tak, ale silnie zalezy od sterownika. Nektore maja tylko cykl dzienny (ale wtedy kazdy dzien osobno musisz wklepac) albo tylko tygodniowy (jeden program na wszystkie dni), niektore maja jeszcze kombinacje kalendarzowe typu jeden program pon-pt a drugi na so-nd. Do tego ilosc przelaczen, czyli przy 2 mozesz zrobic tylko _|"|_ a jesli masz 4 to juz _|"|_|"|_ do tego jeszcze mozesz miec na kazdy 'prog' rozne temperatury wink.gif i zaczyna sie zabawa a im wiecej mozliwosci tym wyzsza cena.

Mnie wystarcza ustawienie 2temperatur - czyli wysoka-dzien (21C) i niska-noc (18C) oraz mozliwosc przelaczenia o 6 na wysoka, potem o 7:30 na niska, potem o 16 na wysoka i o 21 na niska ale niektorzy potrzebuja wiecej takich zmian wink.gif

> Sytuacja w której wieczorem mam chłodniej a rano miło i ciepło jest dla mnie kusząca, post józka

> dał mi do myślenia czy nie zakupić takich głowic.

no jest milutko wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widze jak to dziala u znajomego i przyznam ze zachwycilo mnie to rozwiazanie.

> Generalnie wlasnie ten system juz u siebie zaplanowalem i montaz bedzie w polowie przyszlego roku.

> Sprawdzalem i mozna komplet dostac bezposrednio w niemczech. Rozmawialem juz bezposrednio z

> producentem ale nie zajmuja sie sprzedaza w detalu

cena w niemczech jest praktycznie identyczna jak w PL, a w conrad masz jeszcze dodatkowo gw wg naszych przepisow u polskiego dystrybutora wink.gif

> Moze komos sie przyda to co zebralem:

[...]

juz w tym watku pojawil sie ten system smile.gif podawalem swoje obliczenia

Quote:

i wychodzi 1350pln na wypasie za 2pokoje (okno,glowica,przycisk) + kuchnia (okno,glowica) + lazienka (glowica)

na poczatek pewnie zakupie bramke +3termostaty+3okna a potem sie zobaczy


ale poniewaz mialem watpliwosc to moze ty (twoj znajomy) mi podpowie - czy w zestawie musi byc jakikolwiek przycisk? czy mozna sterowac tylko i wylacznie z bramki?

> Ta glowica na pierwszym zdjeciu w tym temacie nie sterowana bezprzewodowo.

nie jest, ona jest "tylko" programowalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na poczatek pewnie zakupie bramke +3termostaty+3okna a potem sie zobaczy

> ale poniewaz mialem watpliwosc to moze ty (twoj znajomy) mi podpowie - czy w zestawie musi byc

> jakikolwiek przycisk? czy mozna sterowac tylko i wylacznie z bramki?

> nie jest, ona jest "tylko" programowalna.

Ustawienia mozesz robic bezposrednio w glowicy.

Dla wiekszego komfortu mozesz dac czujnik pokojowy (pomiar w dwoch miejscach) i dodatkowo mozesz glawice sterowac z tego miejsca.

Jezeli masz CUBE to ten sterownik nie jest potrzebny. Mozesz ustawienia glowicy robic bezposrednio z telefonu/tabletu/laptopa.

Warto dac ta opcje przycisku ECO - wychodzisz do pracy i tempweratura sama sie obniza do nastepnego programu.

Przykladowo ustawiles zeby sie rano grzalo a wychodzisz, wciskasz ECO. Temperatura spada i podnosi sie przy kolejnym nastawie lub jezeli wrocisz wczesniej wciskasz ECO jeszcze raz i temperatura sie podnosi. Jest mozliwosc szybkiego podniesienia temperatury - opcja BOOST.

No chyba ze powiedzmy 30 minut wczesniej z telefonu uprzedzisz centralke ze wracasz i chcesz cieplej smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ustawienia mozesz robic bezposrednio w glowicy.

wg instrukcji z glowicy nie da sie zaprogramowac harmonogramu a jedynie ustawic zadana temperature - bez reszty infrastruktury jest absurdalnie drogim pokretlem z wyswietlaczem temp wink.gif

> Dla wiekszego komfortu mozesz dac czujnik pokojowy (pomiar w dwoch miejscach) i dodatkowo mozesz

> glawice sterowac z tego miejsca.

ok, to juz wiem

> Jezeli masz CUBE to ten sterownik nie jest potrzebny.

o! dzieki, bo tej informacji nie potrafilem nigdzie znalezc smile.gif

> Mozesz ustawienia glowicy robic bezposrednio

> z telefonu/tabletu/laptopa.

> Warto dac ta opcje przycisku ECO - wychodzisz do pracy i tempweratura sama sie obniza do nastepnego

> programu.

> Przykladowo ustawiles zeby sie rano grzalo a wychodzisz, wciskasz ECO. Temperatura spada i podnosi

> sie przy kolejnym nastawie lub jezeli wrocisz wczesniej wciskasz ECO jeszcze raz i temperatura

> sie podnosi. Jest mozliwosc szybkiego podniesienia temperatury - opcja BOOST.

> No chyba ze powiedzmy 30 minut wczesniej z telefonu uprzedzisz centralke ze wracasz i chcesz

> cieplej

smile.gif no to tej zimy przechodze na sterowanie bezprzewodowe smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przykladowo ustawiles zeby sie rano grzalo a wychodzisz, wciskasz ECO. Temperatura spada i podnosi

> sie przy kolejnym nastawie lub jezeli wrocisz wczesniej wciskasz ECO jeszcze raz i temperatura

> sie podnosi. Jest mozliwosc szybkiego podniesienia temperatury - opcja BOOST.

> No chyba ze powiedzmy 30 minut wczesniej z telefonu uprzedzisz centralke ze wracasz i chcesz

> cieplej

Ciekawe ile to daje w palnik w kotle...

Ja sie na kotlach nie znam (musze podpytac kumpla pracujacego w elektrocieplowni), ale wydaje mi sie, ze to jak ze spalaniem w samochodzie - mniej spali jadac na 6 biegu na niskich obrotach, niz przez chwile na luzie, a potem gaz do dechy, bo trzeba nadgonic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe ile to daje w palnik w kotle...

> Ja sie na kotlach nie znam (musze podpytac kumpla pracujacego w elektrocieplowni), ale wydaje mi

> sie, ze to jak ze spalaniem w samochodzie - mniej spali jadac na 6 biegu na niskich obrotach,

> niz przez chwile na luzie, a potem gaz do dechy, bo trzeba nadgonic.

niewiem.gif ale jakie to ma znaczenie dla statystycznego mieszkanca bloku/mieszkania dla ktorego ten system jest dedykowany?

juz ci pisalem - domkowicze maja swoje systemy ktore integruja sie z kotlem i tam troche inaczej logika sterowania dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale jakie to ma znaczenie dla statystycznego mieszkanca bloku/mieszkania dla ktorego ten system

> jest dedykowany?

> juz ci pisalem - domkowicze maja swoje systemy ktore integruja sie z kotlem i tam troche inaczej

> logika sterowania dziala.

No tak, w sumie tak. Co innego, jak jest cieplo miejskie i czy sie grzeje, czy nie, to temperatura pary dostarczanej do wymiennika jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wg instrukcji z glowicy nie da sie zaprogramowac harmonogramu a jedynie ustawic zadana temperature

> - bez reszty infrastruktury jest absurdalnie drogim pokretlem z wyswietlaczem temp

Mylisz sie. Doczytaj Opis Glowicy

Strona 9

Punkt 10

Tryb Auto

Osobiscie widzialem jak zaprogramowana glowica trzymala program pomimo ze CUBE wylaczylismy z pradu. Przenosilismy go zeby byl blizej routera a sprawdzilismy ze zasieg z najdalszym kaloryferem spokojnie pokrywal. Pojawil sie problem bo braklo gniazdka zasilania i dopiero kolejnego dnia nabylismy rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz sie. Doczytaj Opis Glowicy

> Strona 9

> Punkt 10

> Tryb Auto

> Osobiscie widzialem jak zaprogramowana glowica trzymala program pomimo ze CUBE wylaczylismy z

> pradu. Przenosilismy go zeby byl blizej routera a sprawdzilismy ze zasieg z najdalszym

> kaloryferem spokojnie pokrywal. Pojawil sie problem bo braklo gniazdka zasilania i dopiero

> kolejnego dnia nabylismy rozdzielacz.

nie zrozumielismy sie - pokaz w instrukcji punkt jak zaprogramowac profile bez CUBE, co wiecej w pkt1 pisze wyraznie ze glowica jest elementem systemu i wszelkie ustawienia sa wykonywane za pomoca przyjaznego oprogramowania wink.gif

Co do normalnej pracy to oczywiscie CUBE jest zbedne i to wiem smile.gif

Jak pierwszy raz zobaczylem ten system w ofercie to mialem wizje ze kupie sobie przed zima same glowice, zrobie recznie nastawy, a potem jak wpadnie troche kasy to dokupie kontaktrony, cube i przyciski i dopieszcze wtedy konfiguracje, ale sie okazalo ze tak to nie ma sensu, szczegolnie ze moje kilkuletnie honeywelle dzialaly, a jedyne co mnie w nich drazni to funkcja 'wietrzenie' ktora sie wylacza po 30minutach i pomimo otwartego okna grzejniki grzeja jak szalone smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sie, ze to jak ze spalaniem w samochodzie - mniej spali jadac na 6 biegu na niskich obrotach,

> niz przez chwile na luzie, a potem gaz do dechy, bo trzeba nadgonic.

no właśnie chyba tak nie jest. mam ogrzewanie podłogowe elektryczne i też słuchałem bajek, że lepiej utrzymywać temperaturę niż programować, bzdura niezgodna z fizyką.

Ciepło cały czas ucieka z cieplejszego do zimniejszego, im różnica większa tym straty wyższe, koniec kropka.

ps. przykład z samochodem ma sens tylko w funkcji przejechanej drogi a nie czasu. Tak jakbyś po dojechaniu do celu zamiast wyłączyć silnik na godzinę, wolał cały czas nadal jeździć po obwodnicy wokół miasta na 6 biegu aby uniknąć rozpędzania i jednocześnie przez godzinę tracić energię na pokonywania oporów toczenia i aerodynamicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnie pytanie trochę "od czapy" - czy te głowice są głośne?

no bezglosne to nie sa wink.gif

> To znaczy czy jak mam grzejnik w sypialni blisko łóżka, to np. o 6.00 rano nie obudzi mnie "bzzzzz"

> silnika elektrycznego odpalającego zaworek w grzejniku?

mnie nie budzi smile.gif ale ja mam nastawione 3budziki wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMO wydumany problem. Wystarczy cały zawór obrócić o 90* w dół, aby klawisze i ekran były w pionie.

> Nie będzie się od czego odbić

Nie zrozumiałeś. Nie jest problemem naciskanie klawiszy, te można zablokować. Problemem jest to, że jeżeli mocniej poruszysz głowicę, to przez kiepskie mocowanie do podstawy nakręcanej na zawór grzejnikowy traci styk wewnątrz i wpada w błąd, co powoduje, że przestaje działać. I to się dzieje niezależnie od kierunku ustawienia głowicy. Pomijając, że w Honeywellu jej nie obrócisz, bo jest nacięcie na kołnierzu zaworu, które to uniemożliwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki system integrujący się z kotłem masz na myśli?

oparty na przyklad o magistrale EIB/KNX

kawalek wyciagniety z ulotki Viessman:

Quote:

Szyna komunikacyjna KM-Bus wykorzystywana jest także do podłączania zewnętrznych rozszerzeń (moduł EA1, AM1), zdalnego sterowania kotła (moduły Vitotrol), również poprzez sieć GSM (Vitocom 100GSM), rozszerzenia do protokołu EiB/KNX, systemu inteligentnego sterowania ogrzewaniem budynku (Vitohome 300), a także elektroniki sterującej pracą mieszaczy.


tutaj masz opis Vitohome 300

kolega ma instalacje tego typu w domu, nie jestem pewien czy dokladnie oparta o te urzadzenia, bo instalowal to jakis czas temu i sporo robil sam (informatyk/elektronik), ale napewno w oparciu o EIB/KNX i kociol Viessmann'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

No tak Viessman jest jedynym producentem tego typu systemu integrującego sie z kotłem...

Szkoda tylko ze czujnik temperatury w pokoju kosztuje ponad 400 stówki (tylko czujnik bez możliwości realizacji nastaw) , do tego regulator grzejnikowy 660 złotych (sam siłownik!!!),

a panel sterujący ponad 3500.. Generalnie ceny są tak idiotyczne ze ten system nie ma szans się zwrócić.

Generalnie to co jest w sklepie Conrad jest fajne i w dobrej cenie ale brakuje tam dwóch elementów.

Prostego bezprzewodowego siłownika (lub sterownika pozwalającego na sterowanie klasycznymi siłownikami przewodowymi) który rozmawiałby z termostatem pokojowym i elementu który byłby w stanie przekazać centralnie, że nie jest potrzebne grzanie bo temperatura osiągneła lub przekracza zadany poziom.

Zaawansowanego sterowania kotłem nie potrzeba bo to zrobi automatyka kotła (np. pogodowa) przestawiona w tryb grzania ciągłego. Ona ustawi właściwą temperature wody w obiegu i będzie tego pilnować. Każdy (albo prawie każdy) kocioł ma styki do podłączenia klasycznego termostatu on/off i wystarczy te styki zewrzeć lub rozewrzeć aby zablokowac palnik..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No tak Viessman jest jedynym producentem tego typu systemu integrującego sie z kotłem...

> Szkoda tylko ze czujnik temperatury w pokoju kosztuje ponad 400 stówki (tylko czujnik bez

> możliwości realizacji nastaw) , do tego regulator grzejnikowy 660 złotych (sam siłownik!!!),

> a panel sterujący ponad 3500.. Generalnie ceny są tak idiotyczne ze ten system nie ma szans się

> zwrócić.

> Generalnie to co jest w sklepie Conrad jest fajne i w dobrej cenie ale brakuje tam dwóch elementów.

> Prostego bezprzewodowego siłownika (lub sterownika pozwalającego na sterowanie klasycznymi

> siłownikami przewodowymi) który rozmawiałby z termostatem pokojowym i elementu który byłby w

> stanie przekazać centralnie, że nie jest potrzebne grzanie bo temperatura osiągneła lub

> przekracza zadany poziom.

> Zaawansowanego sterowania kotłem nie potrzeba bo to zrobi automatyka kotła (np. pogodowa)

> przestawiona w tryb grzania ciągłego. Ona ustawi właściwą temperature wody w obiegu i będzie

> tego pilnować. Każdy (albo prawie każdy) kocioł ma styki do podłączenia klasycznego termostatu

> on/off i wystarczy te styki zewrzeć lub rozewrzeć aby zablokowac palnik..

> Krawiec

g...uzik prawda, po prostu nie chcialo ci sie poszukac, popytac u instalatorow.

szybka kwerenda w google pokazala na przyklad to

Quote:

Regulator CM727 to bezprzewodowy termostat programowalny przeznaczonydo czasowej regulacji temperatury w systemach grzewczych i klimatyzacyjnych w domach i małych budynkach. Regulator ten może być stosowany jako część instalacji składającej się z kotłów Kombi, palników olejowych, kotłów gazowych, pomp cyrkulacyjnych, siłowników termicznych, zaworów strefowych i elektrycznych instalacji grzewczych.

Regulator bezprzewodowy CM727 składa się z termostatu pomieszczeniowego CMT727A i modułu przekaźnikowego. Moduł przekaźnikowy połączony jest kablem z elementem sterującym (np. palnikiem kotła). Regulator powinien być zamontowany w miejscu odpowiednim zarówno dla pomiaru temperatury jak i pozbawionym zakłóceń radiowych. Sygnał radiowy regulatora nadawany jest w paśmie 868MHz.


jesli naprawde chcesz to po prostu zobacz jaki TY masz kociol, jaki interfejs wystawia, jakie masz mozliwosci regulacji na listwach i mieszaczach i poszukaj u specjalistow systemu ktory pozwoli ci zrealizowac TWOJE potrzeby za TWOJ budzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Ale to jest jeden regulator... A nie system składający sie z kilku regulatorów i modułu który bada w jakim stanie sa w szystkie. Tego typu termostatów bezprzewodowych jest sporo na rynku.

Spójnego systemu w normalnych pieniądzach nie ma.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moze komos sie przyda to co zebralem:

I co kupuje te klamoty programuje i dziala? Ale dziala tak, ze za pomoca tego termostatu programuje kazdy pokoj z osobna czy tylko razem wszystkie) Z instrukcji tego nie wynika. Kusi mnie zeby to wyprobowac.

EDIT: po co ta centralka alarmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to jest jeden regulator... A nie system składający sie z kilku regulatorów i modułu który bada

> w jakim stanie sa w szystkie. Tego typu termostatów bezprzewodowych jest sporo na rynku.

> Spójnego systemu w normalnych pieniądzach nie ma.

naprawde niewiem.gif ja sie tylko sie troche interesuje elektronika i automatyka wink.gif wiem tyle ile wyczytam w necie, ile sam (albo ktos ze znajomych) wytestuje na sobie wink.gif

ciezko mi ocenic tez co to sa normalne pieniadze dla ciebie wink.gif szczegolnie ze moj kolega jakos szczegolnie nie plakal jak instalowal KNX'a, ale to pewnie dlatego ze 10kpln czy 15kpln przy koszcie budowy (jego) domu to sie w zaokragleniach pochowalo wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ale powiedzmy jak wibra w komórce czy głośniej?

glowica jest IMO cichsza niz wibra, slucha lekkie terkotanie jak przekreca zawor. W nocy napewno da sie uslyszec, w dzien nie ma szans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.