Skocz do zawartości

wymiana zbiornika po 10 latach


Ptys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Bida piszczy w sakiewce, więc powróciłem do samodzielnych napraw skody. Poczytałem w szukajce, że można samemu wymienić - aby tylko papier do butli z homologacją był. To teraz parę pytań do fachowców:

-jakieś specjalne klucze do wykręcenia wielozaworu?

-jakieś specjalne uszczelnienia?

-ile kosztuje zbiornik toroidalny 35 l ?

-ile ewentualnie biorą warsztaty za robociznę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... parę pytań do fachowców:

Fachowcem może nie jestem, ale parę butli założyłem i zdjąłem ...

> -jakieś specjalne klucze do wykręcenia wielozaworu?

Ampul o odpowiednim rozmiarze. Czasami urwie się śruba, ale jak wymieniasz butlę, to chyba jest to mało istotne ...

> -jakieś specjalne uszczelnienia?

Bezpiecznie jest wymienić uszczenienie zawór-butla, ale ja tego nie robiłem -butle miały ok 4-5 lat.

Przygotuj sobie nową baryłkę i obcinacz do rurek miedzianych, bo czasami rurka potrafi się złamać ...

> -ile kosztuje zbiornik toroidalny 35 l ?

???

> -ile ewentualnie biorą warsztaty za robociznę?

100 raczej na pewno ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Bida piszczy w sakiewce, więc powróciłem do samodzielnych napraw skody. Poczytałem w

> szukajce, że można samemu wymienić - aby tylko papier do butli z homologacją był. To teraz

> parę pytań do fachowców:

> -jakieś specjalne klucze do wykręcenia wielozaworu? Nie. W zależności od typu/producenta 13/14/17 i imbus 4

> -jakieś specjalne uszczelnienia? Nie. Nowa uszczelka pod wielozawór

> -ile kosztuje zbiornik toroidalny 35 l ? 254.99 przykład za alledrogo

> -ile ewentualnie biorą warsztaty za robociznę? Różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Bida piszczy w sakiewce, więc powróciłem do samodzielnych napraw skody. Poczytałem w

> szukajce, że można samemu wymienić - aby tylko papier do butli z homologacją był. To teraz

> parę pytań do fachowców:

> -jakieś specjalne klucze do wykręcenia wielozaworu?

> -jakieś specjalne uszczelnienia?

> -ile kosztuje zbiornik toroidalny 35 l ?

> -ile ewentualnie biorą warsztaty za robociznę?

ziomek

patrzysz na allegro

lub megapol drypa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mi powiedzieli, że 3 stówki. Tyle, co nowa butla (bez robocizny). Do tego po przedłużeniu

> homologacji butla jest przywiązana do auta.

> A po oddaniu starego zbiornika na złom, to i na oblewanie nowego będzie.

W sumie patrząc na ceny ro racja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mi powiedzieli, że 3 stówki.

W zeszłym roku w maju na Minerskiej płaciłem 2 stówki. Zbiornik wymontowałem i dostarczyłem sam. Legalizacja na 10 lat. Nie przeszkadza mi, że butla jest przypisana do auta bo prędzej to auto ruda zeżre, niż sie ta legalizacja skończy biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie z innej beczki, mi również kończy się homologacja na butlę, w tej chwili mam butlę zamontowaną w kole, chciałbym wymienić butlę na używaną z papierami i okresem ważności tak mniej więcej na 2-3 lat do przodu (dalej to nie wiem czy auto pociągnie). Znalazłem na alledrogo aukcję gdzie można takie kupić.

W tej chwili mam 42 litry a zastanawiam się nad włożeniem większej, nawet walcowej w bagażnik i takie mam pytania:

- kiedyś ktoś podawał link do strony, gdzie można sobie dobrać butlę do auta, może ktoś przypomnieć?

- czy warto pchać się w walcową? dużo będzie przeróbek w instalacji?

Oczywiście wszystkie czynności będę chciał wykonać sam.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W zeszłym roku w maju na Minerskiej płaciłem 2 stówki. Zbiornik wymontowałem i dostarczyłem sam.

Czyli zdemontowanie i zamontowanie 100 zł. Bo ja pytałem z robocizną.

> Legalizacja na 10 lat. Nie przeszkadza mi, że butla jest przypisana do auta bo prędzej to auto

> ruda zeżre, niż sie ta legalizacja skończy

Dokładnie o to mi chodzi - czyli jest spora szansa, że zezłomujesz z butlą, za którą jeszcze ze stówkę czy dwie dzięki ważnej homologacji byś wyrwał. Gdyby nie była przypisana do auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam takie pytanie z innej beczki, mi również kończy się homologacja na butlę, w tej chwili mam

> butlę zamontowaną w kole, chciałbym wymienić butlę na używaną z papierami i okresem ważności

> tak mniej więcej na 2-3 lat do przodu (dalej to nie wiem czy auto pociągnie). Znalazłem na

> alledrogo aukcję gdzie można takie kupić.

> W tej chwili mam 42 litry a zastanawiam się nad włożeniem większej, nawet walcowej w bagażnik i

> takie mam pytania:

> - kiedyś ktoś podawał link do strony, gdzie można sobie dobrać butlę do auta, może ktoś

> przypomnieć?

> - czy warto pchać się w walcową? dużo będzie przeróbek w instalacji?

> Oczywiście wszystkie czynności będę chciał wykonać sam.

> PZDR VEN

Trochę przeróbek będzie. Trzeba wykonać nowe otwory pod stelaż zbiornika + 2 nowe otwory wentylacyjne 30mm. Obecne rurki 6 i 8mm okażą się krótkie, więc można kupić łączniki i żądaną ilość rurek, aby to połączyć. Dodatkowo baryłki nowe do zarobienia, aby było szczelnie. Peszel jako przewody wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czemu chciałeś walec????

> Toroidalna jest najlepsza

Ale ma ograniczenia pojemnościowe, walcowe zresztą też, myślałem o jakiejś 60l czy coś w ten deseń, spokojnie by mi wystarczyło na 650km.

Ale i tak pozostanę przy toroidalnej.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To najtaniej go chyba będzie ponownie homologować...

Ślady rdzy na zewnętrznej powłoce - może się nie udać. Nowa butla z tego co się dowiedziałem to wydatek 250-260 zł. Zajechałem do jednego gazownika to mi zaśpiewał 460 zł za wszystko - trochę drogo moim zdaniem. Chyba, że miał na myśli z wymianą wielozaworu (nie dopytałem).

Swoją drogą nie wiem czy nie trzeba go również wymienić bo nie odbija od dawien dawna? Czy jest jakoś naprawialny, jakieś podginanie pływaka coś kiedyś czytałem - czy tylko wymiana?

W papierach jest 34 l. Włazi 35, a nawet raz 35,15 l. Jak zawór odbijał to przy 28,5 l...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ślady rdzy na zewnętrznej powłoce - może się nie udać.

Dlatego najpierw niech zakład legalizujący rzuci na to okiem. Ja gdy legalizowałem to powiedziałem że oddam butlę tylko jeśli będzie 10 lat. Też miała ślady rdzy mimo że była w kole zapasowym.

> W papierach jest 34 l. Włazi 35,

Na "dobrych" stacjach tankujesz wink.gif albo butla z gumy. Ja mam w papierach 41,5 a nigdy tankując na przyzwoitych stacjach wiecej jak 36,5- 37 nie weszło. Raz dawno temu pod Krakowem mi weszło 41 ale na bank pompiarz kantował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Chyba, że miał na myśli z wymianą wielozaworu (nie dopytałem).

Zapewne nie, bo on nie kosztuje niestety 30 zł tylko nieco więcej.

> Swoją drogą nie wiem czy nie trzeba go również wymienić bo nie odbija od dawien dawna? Czy

> jest jakoś naprawialny, jakieś podginanie pływaka coś kiedyś czytałem - czy tylko wymiana?

Można próbować coś działać (nie ma do tego żadnych części zamiennych poza uszczelką), ale skoro ma 10 lat i nie działa prawidłowo, to nie wiem, czy nie należy mu się już jednak odpoczynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokleję się do pytania, ale bardziej prawnie...

> - clio z wpisaną ważnością butli w Karcie Pojazdu... jak przeskoczyć ten fakt przy samodzielnej

> zmianie butli?

Nie wiem, bo to dość chyba osobliwa sprawa, ale do Karty wpisy robią tylko WK, więc trzeba może tam zapytać, czy wystarczy im sam nowy papier na butlę, czy też będą chcieli fakturę za montaż (IMHO bezprawnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.