Skocz do zawartości

Nawiewniki w oknach


marcipio

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety trzeba wymienić okna, a skoro ze starymi był problem z wilgocią to z nowymi będzie pewnie jeszcze gorzej. Stąd też potrzeba nawiewników. W mieszkaniu są 4 okna, 2 w aneksie gdzie wiadomo najwięcej wilgoci i po jednym w sypialni i salonie. Gostek który robił pomiary okien twierdził że dobrze by było aby zamontować jeden nawiewnik w aneksie kuchennym i drugi w oknie na przeciwko czyli w salonie. Ma to sens?

I czy lepsze jakieś automatyczne czy zwykłe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety trzeba wymienić okna, a skoro ze starymi był problem z wilgocią to z nowymi będzie pewnie

> jeszcze gorzej. Stąd też potrzeba nawiewników. W mieszkaniu są 4 okna, 2 w aneksie gdzie

> wiadomo najwięcej wilgoci i po jednym w sypialni i salonie. Gostek który robił pomiary okien

> twierdził że dobrze by było aby zamontować jeden nawiewnik w aneksie kuchennym i drugi w oknie

> na przeciwko czyli w salonie. Ma to sens?

> I czy lepsze jakieś automatyczne czy zwykłe?

Zamiast dziurawic nowe okna przemyśl temat regulowanego mikrouchyłu. Koszt przy nowym oknie znikomy a sprawdza się. Nawiewniki zawsze możesz założyć sobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety trzeba wymienić okna, a skoro ze starymi był problem z wilgocią to z nowymi będzie pewnie

> jeszcze gorzej. Stąd też potrzeba nawiewników. W mieszkaniu są 4 okna, 2 w aneksie gdzie

> wiadomo najwięcej wilgoci i po jednym w sypialni i salonie. Gostek który robił pomiary okien

> twierdził że dobrze by było aby zamontować jeden nawiewnik w aneksie kuchennym i drugi w oknie

> na przeciwko czyli w salonie. Ma to sens?

> I czy lepsze jakieś automatyczne czy zwykłe?

u mnie sprawdzilo sie wyciecie czesci uszczelek w oknie oraz poprawienie wentylacji pomiedzy pokojami.

Oczywiscie standardowo porzadne wietrzenie raz na jakis czas wink.gif

i problem z wilgociam zniknał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak dziurawić nowe okna wiesz o czym piszesz?

A jak nawiewnik chcesz zamontować ? Widziałeś kiedyś nawiewnik ?

> Żeby zrobić mikrowentylację trzeba by zapewne wymienić całe okucia.

a masz okna bez funkcji rozszelnienia ? Ja do moich montowałem w cenie 30zł sztuka. Winkhaus nazywa to mechanizm regulowanego uchylania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> http://ivent.net.pl/content/view/14/3/

Po pierwsze - strona producenta nawiewników więc nie może być inaczej niż tylko nawiewniki.

Po drugie - jakie śześc położeń klamki ???

Po trzecie - nie ma mowy o żadnym wycinaniu uszczelek itp.

Wadą nawiewników jest za to to że montując je możesz stracic gwarancję na okno no chyba, że Tobie producent zamontuje. Producent nie sprzedawca okien. Porównaj proszę ceny u producenta i gdziekolwiek indziej zobaczysz różnicę.

Nie neguję montażu nawiewników z tym ze w przypadku nowych okien jest to bezsensu bo sa inne rozwiązania nie wymagające ingerencji w okno. Chcesz - montuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wadą nawiewników jest za to to że montując je możesz stracic gwarancję na okno no chyba, że Tobie

> producent zamontuje.

Ufff ale głupoty piszesz . Żaden producent nie odmówił mi wykonania frezu pod nawiewnik, chyba że jest to profil 3-uszczelkowy( AlphaLine, e-Forte itp.)

Nawiewnik może być higrosterowalny a przy mikro cały czas piździ . Poczytaj trochę o wyrobach Aereco

Zreszta zawsze jest alternatywa dla nawiewników okiennyvh w postaci naściennych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ufff ale głupoty piszesz . Żaden producent nie odmówił mi wykonania frezu pod nawiewnik, chyba że

> jest to profil 3-uszczelkowy( AlphaLine, e-Forte itp.)

> Nawiewnik może być higrosterowalny a przy mikro cały czas piździ . Poczytaj trochę o wyrobach

> Aereco

> Zreszta zawsze jest alternatywa dla nawiewników okiennyvh w postaci naściennych

czytałeś mojego posta ? Producent oczywiście nie odmówi jeżeli to on je zamontuje za ca. 200 zł na sztukę (higro), pisałem o sprzedawcy okien. Regulowany uczył to koszt jak pisałem 30 zł sztuka więc jest to alternatywa warta przemyślenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czytałeś mojego posta ? Producent oczywiście nie odmówi jeżeli to on je zamontuje za ca. 200 zł na

> sztukę (higro), pisałem o sprzedawcy okien. Regulowany uczył to koszt jak pisałem 30 zł sztuka

> więc jest to alternatywa warta przemyślenia

Ja nie spotkałem się z producentem okien który montuje nawiewniki a sam frez kosztuje okole 15 zeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie spotkałem się z producentem okien który montuje nawiewniki a sam frez kosztuje okole 15 zeta

no więc właśnie a warunki gwarancji okna czytał ? chyba nie ...

frez ? a nawiewnik - higro około 200 zeta.

poza tym - wiercenie 30 cm dziur w nowych oknach mając inne rozwiązanie poza czysta ekonomią to chyba nie jest najmądrzejsze rozwiązanie. Nawiewnik zawsze możesz sobie założyć, ale dziury po nim raczej nie zlikwidujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czytałeś mojego posta ? Producent oczywiście nie odmówi jeżeli to on je zamontuje za ca. 200 zł na

> sztukę (higro), pisałem o sprzedawcy okien. Regulowany uczył to koszt jak pisałem 30 zł sztuka

> więc jest to alternatywa warta przemyślenia

Pod warunkiem że masz w miarę nowe okucie do którego da rady dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no więc właśnie a warunki gwarancji okna czytał ? chyba nie ...

To ja dyktuje warunki gwarancji z producentem , jeżeli nie da to niech spada na drzewo.

> frez ? a nawiewnik - higro około 200 zeta.

A alledrogo kupisz za połowe ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam od 3 m-cy założone nowe okna z nawiewnikami aerco czy jakoś tak, w 2 oknach higrosterowane, w 1 ciśnieniowy (okno kuchenne) - tak sobie spółdzielnia zażyczyła.

Tyle co na razie mogę powiedzieć, to że słychać jak ciągnie nimi powietrze i czuć, do tego stopnia, że jak temp zaczeły spadać nocą poniżej 8* zamykałem je, bo zaczynało być zimno (zamknięte i tak zachowują minimalny przepływ, więc nie są zamknięte w 100%)

Mam nadzieję, że poprawią one wentylację, bo zimą miewałem kałuże na parapetach i pod drzwiami balkonowymi ze skraplającej się na szybach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ja dyktuje warunki gwarancji z producentem , jeżeli nie da to niech spada na drzewo.

Aha sorry nie wiedziałem, ostatnio tylko 4 okna kupowałem, więc nawet przez myśl mi nie przeszło żeby negocjować warunki dziurawienia okien.

> A alledrogo kupisz za połowe ceny

no na pewno badziew jakiś za 100 z hakiem dostaniesz, ale w dalszym ciągu nie widzę zalet a poza tym jak to ma się do chociażby ekonomii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha sorry nie wiedziałem, ostatnio tylko 4 okna kupowałem, więc nawet przez myśl mi nie przeszło

> żeby negocjować warunki dziurawienia okien.

Jakbyś looknął w podpis ( ciężko nie) to byś wiedział że zajmuję się tym zawodowo i to do mnie przyjeżdżają przedstawiciele producentów abym sprzedawał ich towar.

> no na pewno badziew jakiś za 100 z hakiem dostaniesz,

Ale VW z raichu za połowe ceny to już coś . Przecież wiadomo że tym handlują montażyści jak im troche towaru zostanie. grinser006.gif

ale w dalszym ciągu nie widzę zalet a poza

> tym jak to ma się do chociażby ekonomii?

To że nawiewnik ma konkretnie określoną ilość m3 na dobe przepuścić . A mikro jest zależna od powierzchni skrzydła . Tzn okno O-14 z mikro (nawet stopniowanym) nie podoła w pomiesczeniu np 30m2 a O-34a(jednoskrzydłowka) w pomieszeniu 17m2 to w mig Ci wywieje całe ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakbyś looknął w podpis ( ciężko nie) to byś wiedział że zajmuję się tym zawodowo i to do mnie

> przyjeżdżają przedstawiciele producentów abym sprzedawał ich towar.

Patrz nie spojrzałem ... i dlatego nawiewniki polecasz ?

> Ale VW z raichu za połowe ceny to już coś . Przecież wiadomo że tym handlują montażyści jak im

> troche towaru zostanie.

VW nie moja bajka co zobaczysz jak spojrzysz pod avatarem (ciężko nie jest) poza tym nie widzę sensu porównania

> ale w dalszym ciągu nie widzę zalet a poza

> To że nawiewnik ma konkretnie określoną ilość m3 na dobe przepuścić . A mikro jest zależna od

> powierzchni skrzydła . Tzn okno O-14 z mikro (nawet stopniowanym) nie podoła w pomiesczeniu

> np 30m2 a O-34a(jednoskrzydłowka) w pomieszeniu 17m2 to w mig Ci wywieje całe ciepło.

A to oknami przy mikro nie powinno wwiewac powietrze ?

Masz w ofercie stopniowany uczył ? Do jakich okuć i w jakich cenach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I czy lepsze jakieś automatyczne czy zwykłe?

Mam automatyczne. Faktycznie w zimie potrafi mocno z tego wiać, nawet w pozycji przymkniętej. Problemów z wilgocią nie mam, ale patrząc na wilgotność w pomieszczeniu o niebo więcej daje otwarcie/uchylenie okna na kilka minut kilka razy dziennie i korzystanie z rozszczelniania okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam automatyczne. Faktycznie w zimie potrafi mocno z tego wiać, nawet w pozycji przymkniętej.

> Problemów z wilgocią nie mam, ale patrząc na wilgotność w pomieszczeniu o niebo więcej daje

> otwarcie/uchylenie okna na kilka minut kilka razy dziennie i korzystanie z rozszczelniania

> okien.

Spółdzielnia się nie dorzuci jeśli nie będzie nawiewników, tak więc można powiedzieć że nie będą mnie nic kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Patrz nie spojrzałem ... i dlatego nawiewniki polecasz ?

Eeee tam g.. z tego jest ale klient nasz pan

> VW nie moja bajka co zobaczysz jak spojrzysz pod avatarem (ciężko nie jest) poza tym nie widzę

> sensu porównania

Sorrki ale tak mi akurat do łba przyszło

> A to oknami przy mikro nie powinno wwiewac powietrze ?

No tak ale jak masz ciepło i gwałtownie Ci wpadnie ogrom zimnego powietrza to sam rozumiesz.

Taki przykład , frez pod nawiewnik ma pow ok 30cm2 , Obwód skrzydła okna o wym 116x143 tj okole 4,7mb mikro nie uch0yla jednakowo całego skrzydła ale przyjmijmy że połowe obwodu jest rozszczelnione na 3mm to pow przepływu powietrza wynosi 70 cm2.

Druga strona medalu -Ty jesteś akurat kumaty i wiesz jak należy wietrzyć i korzystać z okien. nie zdajesz sobie sprawy ile jest wśród klientów gamoni dla których stopniowany uchył to następny gadżet do zepsucia. Potrafią przez całą zimę nie otwierać okien a w mieszkaniu smród i zgnilizna. Nie ma nawiewnika idealnie szczelnego więc zawsze jakaś tam cyrkulacja jest bez wiedzy domownika .

> Masz w ofercie stopniowany uczył ? Do jakich okuć i w jakich cenach?

Jak ktoś kupuje budżetowe okna to nawet nie namawiam a przy wyższych półkach to staram się wysępić z fabryki za free cfaniaczek.gif

Do Roto , Siegenia-Aubi , to bez problemu dołożysz ale np Maco to już problem bo w zasuwnicy jest zintegrowana blokada błędnego położenia klamki.. Na WinkHaus`ie coraz mniej fabryk robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taki przykład , frez pod nawiewnik ma pow ok 30cm2 ,

Ale nawiewnik ma cieniutką ściankę i mimo zamknięcia zimno przechodzi do środka cały czas.

Wg. mnie kupując nowoczesne okna pcv (np:3 szybowe z profilami wypełnionymi pianką) montaż nawiewników to nieporozumienie.

Najgorszą (najwyższą) przenikalność cieplną w oknie mają profile (rama i skrzydło) a najlepszą szyba.

Np. w oknach które dzisiaj zamówiłem mam szyby o współczynniku 0,6 W/m2K

a już całe okno ma współczynnik 0,9 W/m2K

> Obwód skrzydła okna o wym 116x143 tj okole

> 4,7mb mikro nie uch0yla jednakowo całego skrzydła ale przyjmijmy że połowe obwodu jest

> rozszczelnione na 3mm to pow przepływu powietrza wynosi 70 cm2.

Ale zawsze można szczelnie zamknąć całe okno, gdy na zewnątrz będzie -20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale nawiewnik ma cieniutką ściankę i mimo zamknięcia zimno przechodzi do środka cały czas.

> Wg. mnie kupując nowoczesne okna pcv (np:3 szybowe z profilami wypełnionymi pianką) montaż

> nawiewników to nieporozumienie.

Całkowicie masz racje ale kto w bloku montuje okna typu "prawie pasywnego" toż producent zabrania ingerencji w profil.

> Np. w oknach które dzisiaj zamówiłem mam szyby o współczynniku 0,6 W/m2K

> a już całe okno ma współczynnik 0,9 W/m2K

Współczynnik dla całego okna jest przeliczany indywidualnie dla każdego okna z osobna. Wystarczy że będzie inny wymiar , podział ilość skrzydeł itd i współczynnik będzie się zmieniał.

To tak jak spalanie w aucie 4l/100 a małym druczkiem jadąc z górki bez dotykania gazu . Ten współczynnik masz dla okna wzorcowego 1-skrzydłowego o wym 1200x1200mm z danego profila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Całkowicie masz racje ale kto w bloku montuje okna typu "prawie pasywnego" toż producent zabrania

> ingerencji w profil.

np. ja będę montował u siebie...

mam już dość sytuacji, że w pokoju o powierzchni 9m2, przy zamkniętych drzwiach i oknach ruch powietrza chce głowę urwać. Chce mieć możliwość pełnego sterowania dopływem świeżego (zimnego) powietrza do wnętrza mieszkania - kiedy potrzeba to wietrze, poprzez uchył lub rozszczelnienie, ale kiedy mam taką potrzebe, to zamykam szczelnie i zimne powietrze ma być odizolowane

Kilka lat temu udało mi się pożyczyć kamerę termowizyjną i już wiem skąd się biorą wiatry ...

Zaczynam od okien, potem przyjdzie czas na docieplenie ściany w której są kanały wentylacyjne (ściana wewnętrzna - między pokojem a łazienką - a temperaturę ma niższą niż ściana zewnętrzna bloku yikes.gif).

Do pomiarów okna wyrwałem wewnętrzny parapet i okazało się że specjaliści, jak budowali blok, to pod oknem nie dali pianki, tylko powkładali luźno paski styropianu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.