Skocz do zawartości

Rozladowywanie aku - Fiat Panda


woj_s

Rekomendowane odpowiedzi

Help ....

Pomozcie ...

Pacjent to Fiat Panda 2.

Problem ... jak w temacie .. pobor pradu przez jedno urzadzenie (??)

Instalacja oryginalna z oryginalnym odtwarzaczem.

Do wczoraj radio nie bylo ruszane, a problem z rozladowywaniem aku pojawil sie niedawno.

Po kolei.

Wykorzystujac niezawodny sposob na sprawdzenie czy cos pobiera prad - czyli podlaczenie zarowki 5W pomiedzy klemę minusowa a kabel minusowy,

wyszlo .. ze zarowka wyraznie sie swieci. Wylaczylem zarowke w podsufitce.

Po wyjeciu bezpiecznika (bezpiecznik 10A odpowiedzialny za : komputer, gniazdo obd2 i radio) zaroweczka zgasla.

Po odlaczeniu radia (kostki iso) i wlozeniu bezpiecznika zarowka ledwo sie żarzy.

Po podlaczeniu kostki z zasilaniemdo radia - swieci sie wyraznie - pobor pradu sprawdzony miernikiem wynosi 1A (!!!).

Kostka iso - ta od zasilania - nie wyglada na przypalona, zniszczoną.

Ruszanie wiązką nic nie zmienia.

-----------------------

I teraz najlepsze ... po podlaczeniu innego radia ... jest dokladnie ten sam efekt.

-----------------------

Reasumujac : po podlaczeniu radia (dowolnego) - pobor pradu to 1A.

Po odlaczeniu radia pobor spada do 0.

Wszystko wskazuje na zwarcie na kostce iso / gniezdzie iso ... ale zaobserwowany ten sam efekt na dwoch radiach przeczy temu.

Gdyby bylo zwarcie w kostce .. to kostka bylaby przypalona i caly czas pobierany byłby prad ..a nie tylko po podlaczeniu odbiornika do kostki iso.

Pomozcie ..mi juz zabrakło pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być zwarcie w kostce.

Czy radio ma dodatkowy kabel do sterowania z sygnału: "zapłonu"?

Być może problem jest w stacyjce i radio a także inne odbiorniki dostają sygnał: "zapłonu" na wyłączonej stacyjce? Przez to nie wyłączają się całkowicie.

Sprawdź czy sygnał: "zapłonu" pojawia się prawidłowo, po przekręceniu kluczyka na pierwszą pozycję czy jest cały czas?

P.S. Celowo sygnał: "zapłonu" piszę w cudzysłowie bo chodzi tylko o pierwszą pozycję po przekręceniu kluczyka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie musi być zwarcie w kostce.

> Czy radio ma dodatkowy kabel do sterowania z sygnału: "zapłonu"?

> Być może problem jest w stacyjce i radio a także inne odbiorniki dostają sygnał: "zapłonu" na

> wyłączonej stacyjce? Przez to nie wyłączają się całkowicie.

> Sprawdź czy sygnał: "zapłonu" pojawia się prawidłowo, po przekręceniu kluczyka na pierwszą pozycję

> czy jest cały czas?

> P.S. Celowo sygnał: "zapłonu" piszę w cudzysłowie bo chodzi tylko o pierwszą pozycję po

> przekręceniu kluczyka.

> Pozdrawiam.

Rozumiem. Namierze kabelek i sprawdze.

Ale mam dodatkowy plan.. podlaczyc amperomierz pomiedzy + i -. Sprawdzic czy pojawi sie 1A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie podlaczaj amperomierza miedzy + i -

Wywalisz bezpiecznik.

Tym bardziej nie podlaczaj miedzy + i - przy akumulatorze, bo usmazysz miernik albo jego kable.

[edit]

Podlacz radio do baterii zelowej albo do zasilacza 12-14V, zobacz wtedy czy ciagnie prad mimo braku napiecia na kablu od "zaplonu".

Kostka ISO jest bardzo prosta i w necie pelno jest pinout'ow do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oj nie podlaczaj amperomierza miedzy + i -

> Wywalisz bezpiecznik.

> Tym bardziej nie podlaczaj miedzy + i - przy akumulatorze, bo usmazysz miernik albo jego kable.

> [edit]

Fakt.. ale nie mam pomyslu jak podac na radio tylko zasilanie (+ i-), bez podawania zasilania na podtrzymanie itp. Chociaz sam nie wiem co da mi wynik frown.gif

> Podlacz radio do baterii zelowej albo do zasilacza 12-14V, zobacz wtedy czy ciagnie prad mimo braku

> napiecia na kablu od "zaplonu".

To nic nie da.. podlaczalem drugie radio i jesr ten sam efekt.. pobor na poziomie 1A

> Kostka ISO jest bardzo prosta i w necie pelno jest pinout'ow do niej.

Wiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki efekt (znaczy się żarcie prądu przez radio) będziesz miał jak podłaczysz + "po stacyjce" i + "stały" na odwrót. Żeby było zabawniej, standard ISO standardem, a i tak część producentów robi układ kabli po swojemu.

Miałem radio w Astrze z fabryczną kostką, jak zmieniłem auto na Fabię to radio przełożyłem. Po dwóch dniach akumulatora niet. Po odrobinie kombinowania wykumałem o co chodzi, przełożyłem kabelki, było OK. Po roku zmieniłem radio, akurat na takie dedykowane do VAGa, dwa dni i znowu prądu brak.

Zrób tak: weź cienki śrubokręt, wypchnij z kostki ISO piny od zasilania (żółty i czerwony) i zamień miejscami. Nic w ten sposób nie uszkodzisz, a prawie na pewno rozwiążesz problem. Gdyby przez przypadek nie pomogło, włóż piny tak jak były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie musi być zwarcie w kostce.

> Czy radio ma dodatkowy kabel do sterowania z sygnału: "zapłonu"?

> Być może problem jest w stacyjce i radio a także inne odbiorniki dostają sygnał: "zapłonu" na

> wyłączonej stacyjce? Przez to nie wyłączają się całkowicie.

> Sprawdź czy sygnał: "zapłonu" pojawia się prawidłowo, po przekręceniu kluczyka na pierwszą pozycję

> czy jest cały czas?

> P.S. Celowo sygnał: "zapłonu" piszę w cudzysłowie bo chodzi tylko o pierwszą pozycję po

> przekręceniu kluczyka.

> Pozdrawiam.

Z pewnoscia ma... ale ..gdyby bylo na nim napiecie... to chyba powinny sie wtedy swiecic kontrolki na zegarach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z pewnoscia ma... ale ..gdyby bylo na nim napiecie... to chyba powinny sie wtedy swiecic kontrolki

> na zegarach ?

Na pierwszej pozycji nie powinny. Tylko aktywuje radio i niektóre inne urządzenia. Druga pozycja włącza dopiero właściwy zapłon i podświetlenie tablicy itd, no i trzecia rozrusznik.

Właściwie to najpierw jest jeszcze odblokowanie kierownicy ale to już szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze i najważniejsze - ile czekasz od podłączenia klemy to stwierdzenia, że coś bierze prąd lub nie?

Zaraz po podłączeniu zasilania z aku komputer i centralki samochodu pobierają prąd trwa to kilkanaście sekund, do czasem kilku minut. Prąd a głównie oświetlenie, odcinane jest we fiatach po ok 20 min. (gaśnie też wtedy radio i wszelkie zapalone żarówki ośw. wewnętrznego). dopiero po takim czasie dokonywałbym wersyfikacji co tak naprawdę żre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> po pierwsze i najważniejsze - ile czekasz od podłączenia klemy to stwierdzenia, że coś bierze prąd

> lub nie?

> Zaraz po podłączeniu zasilania z aku komputer i centralki samochodu pobierają prąd trwa to

> kilkanaście sekund, do czasem kilku minut. Prąd a głównie oświetlenie, odcinane jest we

> fiatach po ok 20 min. (gaśnie też wtedy radio i wszelkie zapalone żarówki ośw. wewnętrznego).

> dopiero po takim czasie dokonywałbym wersyfikacji co tak naprawdę żre.

Czekam okolo 5 min, ale po kilkunastu sekundach wynik jest taki sam jak po okolo 5 min.

Oczywiscie na czas testu odlaczylem lampe na podsufitce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź wzmacniacz anteny od radia.

W zasadzie to już masz pewność, że to radio pożera prąd.

Podłącz jedynie zasilanie do kostki ISO. Czyli 3 kabelki. Jeżeli będzie pozytywny efekt to nie radio, a coś co podłączone do radia. I właśnie wtedy zacznij od wzmacniacza anteny.

Pisałeś , że inne radio próbowałeś i dalej to samo.

Pytanie kluczowe- jakie to było radio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.