Skocz do zawartości

[A-H] Montaż wskaźnika temperatury silnika


bratPit

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jak wiadomo A-H jest genetycznie wybrakowana o wskaźnik temp. silnika, owszem można wejść w settings tylko to niewygodne. Zdecydowałem o montażu wskaźnika, w tym celu zamontowałem termostat z V-B Z18XE - ma on dwa czujniki w obudowie - dokładny do ECU i taki dla użytkownika na deskę. Mam więc wolny czujnik do wykorzystania, pomyślałem aby na słupku lub w rogu deski zamontować wskaźnik taki jak do agro-tuningu z popularnego portalu aukcyjnego (mowa np. o Auto Gauge z serii stepper).

Pytanie czy ktoś widział takie nakładki do Astry H na słupek aby nabudować jeden wskaźnik i czy przy kurtynach powietrzych można coś takiego nabudować na dole słupka?

Czy wskaźniki z portalu aukcyjnego będą współpracować z czujnikiem Oplowskim jednokońcówkowym? Jaki to typ czujnika w ogóle? I jaka wtyczka do niego pasuje - skąd ją wziąć?

Załączam foto u siebie w aucie,

287326821-DSC01875_cr.jpg

brat

post-98214-14352522373419_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładek nie widziałem. Kurtyna otwiera się z górnej części, więc nie powinno być problemu z zamontowaniem do osłony słupka.

Czujnik to termistor NTC. Te w Auto Gauge to też NTC i mają nawet taki sam gwint. Jeśli kupisz wskaźnik to czujnik i tak dostaniesz w komplecie. A że i tak musisz przeprowadzić kabelek, to nie ma znaczenia jaki czujnik masz teraz wkręcony. I tak go wymienisz.

Tylko gdzie takiego klocka zamontujesz? Może w nogach wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nakładek nie widziałem. Kurtyna otwiera się z górnej części, więc nie powinno być problemu z

> zamontowaniem do osłony słupka.

zamontuję więc na osłonie słupka lub w rogu deski przy szybie,

> Czujnik to termistor NTC. Te w Auto Gauge to też NTC i mają nawet taki sam gwint. Jeśli kupisz

> wskaźnik to czujnik i tak dostaniesz w komplecie. A że i tak musisz przeprowadzić kabelek, to

> nie ma znaczenia jaki czujnik masz teraz wkręcony. I tak go wymienisz.

no właśnie, tylko czy jest taka potrzeba go wymieniać? może nie hmm.gif

> Tylko gdzie takiego klocka zamontujesz? Może w nogach .

klocka? skoro ludzie to montują na słupkach A to chyba nie jest jakiś duży?

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej zrobić prościutki v-tomierz na lm 3914 -do tego lm 35 dz wyskalujesz na przedzial temp 90-100* i masz termometr na taki zakres jak chcesz . rownie dobrze można by to zrobić z wykorzystaniem ICL 7107 i masz na pelen zakres od -50 do +150 na wyswietlaczu . gotowce tez sa na aledrogo . calkiem nieduze i niedrogie . jak zastosujesz drugi czujnik to możesz przelaczac z temp silnika na temp wnętrza . czy oleju . jak komu wygodnie . kiedyś probowalem wykorzystać do tego obwod czujnika temp zewn mida ale w f mid miał ograniczenie .pokazywal tylko do 70 * powyżej same kreski .

zrobiłem na 7107 pokazuje temp silnika z dokladnoscia do 1/10 *C i dodatkowo napiecie ladowania .

możesz jeszcze sprobowac nawiazac kontakt z kol thermavin z

ATT .przerobil swojego mida i czyta midem temp silnika z wykorzystaniem czujnika do ecu . jak będziesz zaint to podam kontakt na niego . pub2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie lepiej zrobić prościutki v-tomierz na lm 3914 -do tego lm 35 dz wyskalujesz na przedzial

> temp 90-100* i masz termometr na taki zakres jak chcesz . (...)

wiesz, można, też o tym myślałem, ale nie mam już teraz tyle czasu na majsterkowanie co kiedyś, wolę założyć gotowca i po sprawie, do tego te z Auto Gauge w wersji smoke IMHO bardzo fajnie wyglądają, dlatego zwróciły moją uwagę,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to szukaj na aukcjach sa dostępne na lcd (ciężko z odczytem wieczorem )lub na wyswietlaczu led . ok 2x więcej . możesz zamowic wersje np. pokaze temp i napiecie ladowania . tylko montować . na lcd to koszt niecale 30 pln na led 1,3 x drożej

dawno nie patrzyłem ale to ceny z czerwca -lipca . bierz wersje na elementach smd to będzie to male, możesz zrobić tak

http://weirdscience.eu/Termometr%20w%205%20minut.html

czujnik w rurce od dlug . do tego 3 przew . 2 na tyle długie aby podlaczyc zasilanie z aku i przewod pomiarowy ok 10 cm . jak trzeba podlaczasz miernik na zakres 2V oraz zasilanie z aku i za pomocą najbardziej podlego miernika masz odczyt temp przecież to ci jest potrzebne ciagle tylko jak masz wątpliwości co do temp . jak raz wprowadzisz czujnik do wejścia chłodnicy to podlaczajac jakikolwiek v-tomierz masz pomiar temp . reszta jest w linku . przewody zawsze możesz podwiazac aby nie dyndaly lub zastosować wtyczke i kabelek do miernika . prościej już nie będzie . budowa czujnika zajmie ci ze 20 min . aby był szczelny . wprowadzenie do ukl chłodzenia i uszczelnienie 5 min

potem podlaczasz miernik wynik dzielisz /10 i masz temp plynu który opuszcza silnik czyli temp silnika . prościej się nie da . zadnych dod pudelek w kabinie i zawsze możesz się upewnić czy temp jest ok . co se będziesz psul wystroj kabiny . ? sprawdzałem i nawet jednemu zamontowałem . spina 2 wtyczki i na mierniku ma temp . jak potrzebujesz to mogę ci dac dokładny opis jak to wykonałem z wyk npotrzebnych el . odliczając kabelki to koszt tego rozwiązania to kosz zakupu lm 35 dz -u mnie chodza w det po 6 pln z uwzględnieniem rabatu place 4

opcje alarmu masz na pulpicie to po cholerę miernik i jakies inne dod gadżety w kabinie . ? ten układ generuje ci napiecie na wyjściu 10 mVna 1*C wiec jak będzie 90 * to na mierniku będzie 900mV a to /10= 90 *C. to po cholerę dod gadżety w kabinie ? d:

20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie zagłębiałem się w to czy jest lewa, bez problemu można to ulepić samemu w domu z żywicy epoksydowej. Mimo to, jeśli chodzi o AH (pomijając OPC, w dodatku jeszcze dłubniętą) średnio będzie wyglądać jakikolwiek wskaźnik czy to na słupku czy gdziekolwiek. Wg mnie wystarczy tryb serwisowy, żeby podejrzeć temperaturę silnika, gdyby mi to nie wystarczyło to może rozwiązałbym to jakimś wskaźnikiem diodowym, gdzie np. kolor czerwony to temperatury powyżej 100'C, a zielony to temperatury do 100'C. Stopnie podałem przykładowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie lepiej coś cyfrowego?

> bardziej to poręczniejsze do schowania gdzieś w desce

no przeca mu dalem alternatywne rozwiązania . czytaj moje wiad ze zrozumieniem . jak chce to se może opracować wlasny system sygnalizacji . kwestia checi i umiejetnosci . tylko po co jak może to mieć za gora 10 pln lub gotowca za ok 50 pln confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO dobrym miejscem na miniaturowy wyświetlacz, albo linijkę diodową jest prawa strona włącznika świateł. Gdyby obramować go takim pierścieniem jaki jest wokół pokrętła włącznika, mogłoby to wyglądać prawie fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to szukaj na aukcjach sa dostępne na lcd (ciężko z odczytem wieczorem )lub na wyswietlaczu led .

> ok 2x więcej

pomysły bardzo ciekawe jednak wykorzystam je gdzie indziej wink.gif

W samochodzie wsadzę klasyczny wskaźnik analogowy nawiązujący do zegarów

287329329-auto-gauge-wskaznik-temperatury-wody-52mm-smoke-warning_s.jpg

post-98214-14352522380012_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie szukaj czegoś z Auto Gauge/STRI/VDO ok.gif Raczej wybrałbym któryś z tych dwóch ostatnich bo pasowałoby chociaż podświetlenie waytogo.gif

A tutaj inne rozwiązanie, o którym pisaliśmy:

http://sklep.avt.pl/p/pl/484102/wskaznik+temperatury+silnika+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

i wyświetlacz (gotowiec)

http://sklep.avt.pl/p/pl/6391/termometr+led+-+wersja+27mm+-+uklad+zmontowany+i+uruchomiony.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W takim razie szukaj czegoś z Auto Gauge/STRI/VDO Raczej wybrałbym któryś z tych dwóch ostatnich

> bo pasowałoby chociaż podświetlenie

jest też auto gauge ze zmiennym podświetleniem (m.in. amber) ew. można kupić uproszczoną wersję za ok 150zł i zmienić samemu diody,

> A tutaj inne rozwiązanie, o którym pisaliśmy:

> http://sklep.avt.pl/p/pl/6391/termometr+led+-+wersja+27mm+-+uklad+zmontowany+i+uruchomiony.html

ten drugi jest ciekawy, ale w tym przypadku nie chcę rozwiązań DIY,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.avt.pl/p/pl/6391/termometr+led+-+wersja+27mm+-+uklad+zmontowany+i+uruchomiony.html

no i to jest prawie to co m-inn proponowałem tyle ze ciut duże wyświetlacze . sa dostępne mniejsze . zawsze można ukladziik zrobić na ogolniedostepnych schematach a wyświetlacz dobrac do potrzeb np. 7-10 mm aby się miescil na wolnych ikonach w liczniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

odgrzeję kotlecika,

jak pomyślałem tak zrobiłem no i mam wskaźnik,

tak wiem, powiecie, że ten zimnobiałby kolor podświetlenia nie pasuje do całości ale... jest wink.gif

jeszcze przydałoby się wpasować ten wskaźnik w słupek i będzie pełnia szczęścia, nie widzę dedykowanych paneli na słupek do A-H niestety więc będę musiał wysłać do zabudowy i flokowania obie osłony słupków,

zapytacie też o różnice wskazań w stosunku do tego co pokazuje BC - w niższych temperaturach typu 40-60 różnica wskazań to ok 5st C, w temperaturach rzędu 80-90 jest to może 1-2st C,

zegarDSC02051_zps420a579a.jpg

w nocy tak to wygląda,

zegar2DSC02049_zps5d2161da.jpg

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam bym coś podobnego zrobił u siebie, niestety notoryczny brak czasu

dlatego ja też robię na raty, osobno wyciszyłem tylną klapę, później w inny dzień jedne tylne drzwi, kiedy indziej drugie i tak po kolei kiedy mam czas i możliwości to coś działam,

dziś obdzwoniłem po Krakowie i okazuje się, że jest firma która zabudowuje słupki pod zegary na miejscu i taniej niż wcześniej sądziłem, więc wsadzę jeszcze woltomierz do kompletu i będzie git, zastanawiam się jeszcze nad wskaźnikiem ciśnienia oleju, ale to już nie ma specjalnego sensu chyba,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz podać namiary i cenę tej zabudowy ?

ja poszukałem poprzez popularny portal aukcyjny i znalazłem tę firmę http://www.flokowanie.com.pl/ za zabudowę kurników i flokowanie obu osłon słupków liczą 280zł, u mnie w CKMK liczą flokowanie bodaj 35zł od osłony słupka, do tego cena zabudowy kurników w słupek czekam na odpowiedź (liczę że zabudowa nie drożej niż 100zł),

myślę że i Ciebie w mieście znajdzie się firma która to robi,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.