Skocz do zawartości

Okno w lazience - za i przeciw


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Musze podjac decyzje i sie waham (zona tez sie waha) i pomyslalem, ze spytam jak Wy na to patrzycie - byc moze zmienicie nasz tok rozumowania, ktory poki co pomine wink.gif

Stan surowy otwarty, na poddaszu lazienka ma otwor okienny (szer.~1.5m x wys.~0.85m), ktory jest na scianie polnocnej i nad ktorym rozpozciera sie troche dachu - w sensie jest ciemniej niz zazwyczaj.

W domu bedzie wentylacja mechaniczna.

I teraz opcje sa dwie:

1 - zamurowac otwor i zapomniec o oknie:

+ cieplej

+ lazienka robi sie bardziej ustawna (obecnie okno bedzie sie zaczynalo tuz nad wanna)

- brak wentylacji w momencie awarii wentylacji mech.

- brak swiatla w dzien

2 - wstawic okno normalnie otwieralne jak wg projektu

+ mozna przewietrzyc w razie 'w'

+ nie potrzeba zapalac swiatla w dzien do czynnosci typu mycie rak, ale jakies golenie, czesanie, itp pewnie bedzie wymagalo doswietlenia

- zimniej

- trzeba bedzie pomyslec o jakis roletach zeby sie sasiedzi zbytnio nie podniecali

- na scienie z oknem juz wlasciwie nic nie powiesze

Ktora opcje byscie wybrali? 20.GIF

Jesli pominalem cos waznego w moim wywodzie to chetnie poslucham ok.gifsmile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch łazienkach mam po dwa okna i tego bym nie zmienił. Domyślam się, że teraz mieszkasz w mieszkaniu bez okna w łazience i za jego braku nie odczuwasz, ale pomieszkasz w domu z łazienką i oknem to potem wejście do innej łazienki będzie jak do piwnicy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dwóch łazienkach mam po dwa okna i tego bym nie zmienił. Domyślam się, że teraz mieszkasz w

> mieszkaniu bez okna w łazience i za jego braku nie odczuwasz, ale pomieszkasz w domu z

> łazienką i oknem to potem wejście do innej łazienki będzie jak do piwnicy

Wiem co masz na myśli. Zawsze miałem łazienkę z oknem, zupełnie przeciwnie niż żona. Za to nigdy nie miałem dobrze wentylowane łazienki wentylacja mechaniczna. Nie do końca wiem czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> -cieplej

> -bardziej ustawna

> -jest wentylacja

Odnośnie tej ustawności to auto wątku napisał, że okno jest nad wanną, więc tam i tak już nic nie powiesi, zamontuje, etc. Zatem nic nie traci bo i tak to miejsce zajmie wanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musze podjac decyzje i sie waham (zona tez sie waha) i pomyslalem, ze spytam jak Wy na to patrzycie

> - byc moze zmienicie nasz tok rozumowania, ktory poki co pomine

> Stan surowy otwarty, na poddaszu lazienka ma otwor okienny (szer.~1.5m x wys.~0.85m), ktory jest na

> scianie polnocnej i nad ktorym rozpozciera sie troche dachu - w sensie jest ciemniej niz

> zazwyczaj.

> W domu bedzie wentylacja mechaniczna.

> I teraz opcje sa dwie:

> 1 - zamurowac otwor i zapomniec o oknie:

> + cieplej

> + lazienka robi sie bardziej ustawna (obecnie okno bedzie sie zaczynalo tuz nad wanna)

> - brak wentylacji w momencie awarii wentylacji mech.

> - brak swiatla w dzien

> 2 - wstawic okno normalnie otwieralne jak wg projektu

> + mozna przewietrzyc w razie 'w'

> + nie potrzeba zapalac swiatla w dzien do czynnosci typu mycie rak, ale jakies golenie, czesanie,

> itp pewnie bedzie wymagalo doswietlenia

> - zimniej

> - trzeba bedzie pomyslec o jakis roletach zeby sie sasiedzi zbytnio nie podniecali

> - na scienie z oknem juz wlasciwie nic nie powiesze

> Ktora opcje byscie wybrali?

> Jesli pominalem cos waznego w moim wywodzie to chetnie poslucham

jak CI za duże to zmniejsz otwór i wstaw mniejsze okno, po wykońćzeniu obkleisz okno folią matową i będzie OK: światło wpadać będzie, gołej żony sąsiad nie zobaczy, będzie nieco cieplej niż przy dużym oknie a jednocześnie będze możliwość wywietrzenia solidnego. i wilk syty i owca cała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd mam okno w łazience to już zawsze chcę je mieć. Jest przede wszyskim widno. W dzień nie trzeba włączać światła. Łatwiej dobrze posprzątać.

Kiedy w tych samych łazienkach przychodzi zmrok i muszę włączać światło, ile by go nie było zawsze jest jakoś za ciemno w kątach.

Mam okno dachowe 78x140 w jednej i okna 150x150 w dwóch pozostałych.

Jest też jedna, malutka: "nora" a właściwie: "norka" bez okna.

Nie wyobrażam już sobie własnej łazienki bez dużego okna.

Jeśli chodzi o ustawność to nie mam w łazienkach nic do ustawiania. Chemia, ręczniki, pralka itp. stoją na zapleczu jednej łazienki. Polecam takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem co masz na myśli. Zawsze miałem łazienkę z oknem, zupełnie przeciwnie niż żona. Za to nigdy

> nie miałem dobrze wentylowane łazienki wentylacja mechaniczna. Nie do końca wiem czego się

> spodziewać.

Lepszej wentylacji niż grawitacyjna. Mam okno nieotwieralne w łazience i jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stan surowy otwarty, na poddaszu lazienka ma otwor okienny (szer.~1.5m x wys.~0.85m), ktory jest na

> scianie polnocnej i nad ktorym rozpozciera sie troche dachu - w sensie jest ciemniej niz

> zazwyczaj.

Mam na ścianie północnej okienko ale 60x90 - w zupełności wystarcza by było w miarę widno i by w razie czego przewietrzyć. Większego bym nie dał, ale małe tak ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stan surowy otwarty, na poddaszu lazienka ma otwor okienny (szer.~1.5m x wys.~0.85m),

> I teraz opcje sa dwie:

> 1 - zamurowac otwor i zapomniec o oknie:

> + cieplej

> + lazienka robi sie bardziej ustawna (obecnie okno bedzie sie zaczynalo tuz nad wanna)

+ jedno okno mniej do mycia

> - brak wentylacji w momencie awarii wentylacji mech.

> - brak swiatla w dzien

> 2 - wstawic okno normalnie otwieralne jak wg projektu

> + mozna przewietrzyc w razie 'w'

> + nie potrzeba zapalac swiatla w dzien do czynnosci typu mycie rak, ale jakies golenie, czesanie,

> itp pewnie bedzie wymagalo doswietlenia

+ niejako automatycznie uzyskujesz półkę szerokości okna nad wanną - jakiś "parapet" będzie przecież, możesz tam ustawiać świece i inne utensylia podczas romantycznych kąpieli we dwoje... grinser006.gifoink.gif

> - zimniej

> - trzeba bedzie pomyslec o jakis roletach zeby sie sasiedzi zbytnio nie podniecali

> - na scienie z oknem juz wlasciwie nic nie powiesze

- jedno okno więcej do mycia, a takie bezpośrednio nad wanną będzie raczej wymagało częstego mycia, które dodatkowo utrudni dostęp "przez wannę"

> Ktora opcje byscie wybrali?

Mieszkając w bloku nie mam okna w łazience. Okazjonalnie, na wakacjach, mieliśmy okno i jestem za - jeśli miał bym wybierać, chcę okno.

Co do doradztwa: nie ma możliwości zmiany położenia okna, np. żeby było za miską lub bidetem (jeśli jest), niekoniecznie nad wanną? Albo zmienić lokalizację wanny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za wypowiedzi ok.gif

Okno zostaje ok.gifsmile.gif Pomysle tylko czy faktycznie warto je zmniejszyc (jak juz ma dawac swiatlo to niech daje wystarczajaco - teraz mam w lazience takie male i do tego 'mleczne' i nic mnie tak bardziej nie drazni niz polmrok).

Moze tez nieco przearanzujemy lazienke - pomyslimy nad tym ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musze podjac decyzje i sie waham (zona tez sie waha) i pomyslalem, ze spytam jak Wy na to patrzycie

niewielkie okno w lazience to tylko i wylacznie same zalety

wymiar taki jak napisales wg mnie zbyt duzy

zrob niewielkie okienko np 50x50

lub cos w prostokacie o podobnej powierzchni

i wtedy minusow o ktorych piszesz wlasciwie nie ma a wentylacje masz taka ze inne rozwiazanie tego nie zapewni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie tygodnie wybieraliśmy projekt domku (w sumie wciąż nie mamy ostatecznego wyboru wink.gif )

Okno w łazience (na dole i na górze), było jednym z kryteriów, które notabene w wielu przypadkach eliminowało projekt.

Szczerze mówiąc, to nie rozumiem ludzi którzy zastanawiają się czy robić okno.

Swego czasu były jeszcze "ślepe kuchnie" wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szczerze mówiąc, to nie rozumiem ludzi którzy zastanawiają się czy robić okno.

> Swego czasu były jeszcze "ślepe kuchnie"

Sprawa jest bardzo prosta - niektórzy korzystają z lazienki/toalety przez kilkanaście minut dziennie i nie przywiązują do tego większej wagi. Dodatkowo, większą część roku korzysta się po zmroku, więc doświetlenie oknem wtedy nic nie daje. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawa jest bardzo prosta - niektórzy korzystają z lazienki/toalety przez kilkanaście minut

> dziennie i nie przywiązują do tego większej wagi. Dodatkowo, większą część roku korzysta się

> po zmroku, więc doświetlenie oknem wtedy nic nie daje.

W sumie racja, normalni ludzie w dzień są w pracy poza domem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawa jest bardzo prosta - niektórzy korzystają z lazienki/toalety przez kilkanaście minut

> dziennie i nie przywiązują do tego większej wagi. Dodatkowo, większą część roku korzysta się

> po zmroku, więc doświetlenie oknem wtedy nic nie daje.

akurat atut w postaci doswietlenia jest wg mnie... najmniej istotny - okno w lazience to przede wszystkim kwestia rewelacyjnej wentylacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> akurat atut w postaci doswietlenia jest wg mnie... najmniej istotny - okno w lazience to przede

> wszystkim kwestia rewelacyjnej wentylacji

Szczerze powiedziawszy, nie pamiętam, kiedy ostatni raz otwierałem okno w lazience. blush.gif

Jak wentylacja jest sprawna i prawidłowo wykonana, to nie ma problemu z wilgocią. ok.gif

Ale oczywiście, jest to jakiś argument. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.