Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodnym - moc?


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacje mam już zrobione, podłogówka rozłożona, wylewki mixokretem chłopcy zrobili wczoraj. Pora na kominek - mam ofertę (dobra cena, bo chcą się pozbyć stanu magazynowego) na kominek jaki mi się podoba, ale jest jedno ale....ma moc 20kW. Powierzchnia u mnie do ogrzania to jakieś 170-180m2 (użytkowa w projekcie to 150, ale mam dużo skosów). Czy te 20kW nie będzie generowało problemów z odbiorem ciepła? Celowałem w 17-18kW, boję się trochę, że będę musiał dokładać po małym kawałku drewna, by nie zagotować układu grinser006.gifgrinser006.gif

Jak sądzicie? Brać ten kominek czy szukać mniejszego i pewnie więcej zapłacić oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ogień regulujesz ilością powietrza.

Ale to znaczy, że będę musiał go (tego 20kW) prawie zawsze ograniczać czy nie jest mocno przesadzony? Nie chciałbym mieć urządzenia, na ktore ciągle będę musiał uważać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to znaczy, że będę musiał go (tego 20kW) prawie zawsze ograniczać czy nie jest mocno

> przesadzony? Nie chciałbym mieć urządzenia, na ktore ciągle będę musiał uważać....

U mnie na 110 m2 dali 16kW. Jest w sam raz, by rozgrzać pomieszczenia. Ładuję do pełna i tylko gwiżdże.

Potem redukuję powietrze i dokładam po jednym kawałku drewna, by utrzymać temp.

Aaaaa i dodam, że kominek to u mnie jedyne ogrzewanie - po przyjeździe muszę do wieczora rozgrzać z +8 do +18 *C biglaugh.gif

20kW i tak dużym domu IMO będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje to nie szukaj porady tu na kąciku,tylko u zaufanego fachowca.

Chyba że tu się takowy ujawni.

W domku jednorodzinnym przewymiarowany kocioł c.o . jest gorszy od za małego.Skutkuje to tym że kocioł większość czasu pracuje w trybie podtrzymania.Opał się nie pali tylko kisi. A to powoduje produkcję smoły.

To jest temat rzeka.Być może masz nowy dom instalację i tak na prawdę nikt na 100% nie powie ci że tak ma być.Chyba że teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na moje to nie szukaj porady tu na kąciku,tylko u zaufanego fachowca.

> Chyba że tu się takowy ujawni.

> W domku jednorodzinnym przewymiarowany kocioł c.o . jest gorszy od za małego.Skutkuje to tym że

> kocioł większość czasu pracuje w trybie podtrzymania.Opał się nie pali tylko kisi. A to

> powoduje produkcję smoły.

> To jest temat rzeka.Być może masz nowy dom instalację i tak na prawdę nikt na 100% nie powie ci że

> tak ma być.Chyba że teoretycznie.

Ale tu chodzi o wkład kominkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na moje to nie szukaj porady tu na kąciku,tylko u zaufanego fachowca.

> Chyba że tu się takowy ujawni.

> W domku jednorodzinnym przewymiarowany kocioł c.o . jest gorszy od za małego.Skutkuje to tym że

> kocioł większość czasu pracuje w trybie podtrzymania.Opał się nie pali tylko kisi. A to

> powoduje produkcję smoły.

> To jest temat rzeka.Być może masz nowy dom instalację i tak na prawdę nikt na 100% nie powie ci że

> tak ma być.Chyba że teoretycznie.

Dom mam nowy, fachowiec właśnie zasiał wątpliwość - nie odradził definitywnie, ale zaczął się zastanawiać, czy nie jest zbyt duży ten kominek. Sam natomiast go wyszukał w zaprzyjaźnionej hurtowni i przyznał, że cena jest dobra. Mogę oczywiście zamówić u nich mniejszy - ale będzie droższy, bo na ten, który u nich stoi dostałem spory rabat. Chcą się tego pozbyć jeszcze przed końcem roku. Sam nie wiem, co robić, a czasu coraz mniej confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie na 110 m2 dali 16kW. Jest w sam raz, by rozgrzać pomieszczenia. Ładuję do pełna i tylko

> gwiżdże.

> Potem redukuję powietrze i dokładam po jednym kawałku drewna, by utrzymać temp.

> Aaaaa i dodam, że kominek to u mnie jedyne ogrzewanie - po przyjeździe muszę do wieczora rozgrzać z

> +8 do +18 *C

> 20kW i tak dużym domu IMO będzie OK.

Niby gazociąg obiecali mi w przyszłym roku, jednak znając polskie realia przez następną zimę ten kominek też może być jedynym moim źródłem ogrzewania zlosnik.gif. Innego pieca niż gazowy nie założę, więc jak gazociąg się opóźni, to pierwsza zimę po przeprowadzce będę musiał spędzić przy kominku 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj mniejszej mocy.

Z przewymiarowanym wkładem mogą być problemy.

Sam mam przewymiarowany z DGP, bo akurat nie było mniejszych tego typu, kiedy kupowałem w 2001r.

Główny problem to, że aby dobrze się paliło musi być pewna masa drewna. Nazywam to: "masa krytyczną". Jeśli są dwa polanka to zwyczajnie nie chcę się palić. Trzeba im zapewnić więcej powietrza,, przez co błyskawicznie się spala.

Jeśli naładować tyle ile trzeba to pali się świetnie, nic się nie zadymia, można regulować powietrzem wedle upodobań ale jest po prostu za gorąco. U Ciebie mogą dojść problemy z temperaturą wody w wymienniku.

Niby można zamknąć powietrze, ale wówczas albo nadal jest za gorąco bo żar grzeje jeszcze bardziej niż płomienie albo jeśli drewna jest mniej to powstaje więcej sadzy na szybie, jeśli w ogóle nie wygasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukaj mniejszej mocy.

> Z przewymiarowanym wkładem mogą być problemy.

> Sam mam przewymiarowany z DGP, bo akurat nie było mniejszych tego typu, kiedy kupowałem w 2001r.

> Główny problem to, że aby dobrze się paliło musi być pewna masa drewna. Nazywam to: "masa

> krytyczną". Jeśli są dwa polanka to zwyczajnie nie chcę się palić. Trzeba im zapewnić więcej

> powietrza,, przez co błyskawicznie się spala.

> Jeśli naładować tyle ile trzeba to pali się świetnie, nic się nie zadymia, można regulować

> powietrzem wedle upodobań ale jest po prostu za gorąco. U Ciebie mogą dojść problemy z

> temperaturą wody w wymienniku.

> Niby można zamknąć powietrze, ale wówczas albo nadal jest za gorąco bo żar grzeje jeszcze bardziej

> niż płomienie albo jeśli drewna jest mniej to powstaje więcej sadzy na szybie, jeśli w ogóle

> nie wygasa.

Czyli jaką moc powininem mieć do moich 180m2 hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jaką moc powininem mieć do moich 180m2

To zależy od kubatury a nie powierzchni.

Jeśli jednak wolisz porównać m2, to u mnie przy 160m2 podłogi i 126m2 powierzchni uzytkowej wg. normy, 14kW Jotula, to jest zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zależy od kubatury a nie powierzchni.

> Jeśli jednak wolisz porównać m2, to u mnie przy 160m2 podłogi i 126m2 powierzchni uzytkowej wg.

> normy, 14kW Jotula, to jest zdecydowanie za dużo.

Kolega rwIcIk ma mniej powierzchni i większy wkład i u niego się sprawdza niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kominka.

Czysto teoretycznie i na chłopski rozum napisałem co napisałem.

Kocioł i kominek różnią się - ok, ale chodzi nam aby i to i to działało było wygodne w użytkowaniu i bylo ekonomiczne.

Chodzilo mi o to co napisal JOKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega rwIcIk ma mniej powierzchni i większy wkład i u niego się sprawdza

Każdy dom,instalacja,komin jest inna i nie da się tego porównać i zastosować u siebie.Temat rzeka.

Oczywiście teoretycznie trzeba coś założyć a potem obserwować i znależć złoty środek w codziennym użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Każdy dom,instalacja,komin jest inna i nie da się tego porównać i zastosować u siebie.Temat rzeka.

> Oczywiście teoretycznie trzeba coś założyć a potem obserwować i znależć złoty środek w codziennym

> użytkowaniu.

Ok, masz rację. Jak teoretycznie przyjmuje się moc wkładu do powierzchni? Gdzieś mi się rzuciło w oczy, że 1kW na 10m2, czyli u mnie wychodzi 18kW.

Czy różnica 2kW pomiędzy dwoma wkładami to jest faktycznie duża, odczuwalna różnica? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak masz w perspektywie gaz to kup mniejszy.

Za mniejszy zapłacę więcej zlosnik.gif w tym cały problem zlosnik.gif.

Ja nie pytam w tym wątku, jaki kupić kominek. Ja pytam, czy 20kW może być czy jednak to stanowczo za dużo i będę miał problem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za mniejszy zapłacę więcej w tym cały problem .

> Ja nie pytam w tym wątku, jaki kupić kominek. Ja pytam, czy 20kW może być czy jednak to stanowczo

> za dużo i będę miał problem

pytanie zasadnicze: czy jak będziesz miał gaz to zlikwidujesz kominek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pytanie zasadnicze: czy jak będziesz miał gaz to zlikwidujesz kominek?

Oczywiście nie - będę go nadal używał, być może nie tak często jak do czasu podłączenia gazu. Gaz teoretycznie będzie w wakacje 2014, przeprowadzam się w lipcu. Jednak biorę pod uwagę, że może się ta inwestycja opóźnić. Ale to nie zmienia faktu, że wolę mniej pieniędzy wydać na kominek. Z drugiej strony nie chcę mieć problemów z kominkiem na którym zaoszczędzę ok. 1-2 kpln. Wkład 20kW wraz ze wszystkimi akcesoriami (sterownik, czopuch, turbinka, wbudowany wymiennik i reszta klamotów) chcą mi sprzedać za 6500zł. Mniejszy wklad będzie kosztował min. 7700 albo ciut więcej 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak sądzicie? Brać ten kominek

Zainstalować piec na gaz płynny z butli.Po zrobieniu przyłącza gazu z sieci wymieniasz w piecu tylko dyszę oddajesz butlę i po problemie.

Przy kominku w salonie będziesz miał kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za mniejszy zapłacę więcej w tym cały problem .

> Ja nie pytam w tym wątku, jaki kupić kominek. Ja pytam, czy 20kW może być czy jednak to stanowczo

> za dużo i będę miał problem

Nie wiem czy konstruktywnie doradzę.Ciągle piszę na moj chlopski rozum.Gdybym miał w domu podłogówkę nie zastanawiał bym się na tym zbytnio.

Podłogówka ma to do siebie że chyba jak ją nagrzejesz to bardzo długo oddaje ciepło w porównaniu z grzejnikiem naściennym.Taki trochę piec kaflowy.Czyli rozpalisz rozgrzejesz instalację i nie musisz ciągle coś tam dokładać.Chyba że się mylę.

Z drugiej jednak strony bardziej opłacalne jest ciągłe palenie niż zaczynanie od zera rozgrzewać calą instalację.Nieekonomicznie.A do ciągłego palenia oby nie był za duży.

Np w kotłach c.o. powinno się palić w temp ( wg mnie ) min 60*C.Przy niższych temp spalanie jest nieekonomiczne.To znaczy że spalanie jest niepełne i część opalu wypuszczamy w postaci dymu przez komin.

Z własnego doświadczenia wiem jak to jest z przewymiarowanym kotłem c.o.

Niech się wypowiedzą ci co mają podobną instalacje do twojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zainstalować piec na gaz płynny z butli.Po zrobieniu przyłącza gazu z sieci wymieniasz w piecu

> tylko dyszę oddajesz butlę i po problemie.

> Przy kominku w salonie będziesz miał kotłownię.

grinser006.gifdobre rady zawsze w cenie hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy konstruktywnie doradzę.Ciągle piszę na moj chlopski rozum.Gdybym miał w domu

> podłogówkę nie zastanawiał bym się na tym zbytnio.

> Podłogówka ma to do siebie że chyba jak ją nagrzejesz to bardzo długo oddaje ciepło w porównaniu z

> grzejnikiem naściennym.Taki trochę piec kaflowy.Czyli rozpalisz rozgrzejesz instalację i nie

> musisz ciągle coś tam dokładać.Chyba że się mylę.

> Z drugiej jednak strony bardziej opłacalne jest ciągłe palenie niż zaczynanie od zera rozgrzewać

> calą instalację.Nieekonomicznie.A do ciągłego palenia oby nie był za duży.

> Np w kotłach c.o. powinno się palić w temp ( wg mnie ) min 60*C.Przy niższych temp spalanie jest

> nieekonomiczne.To znaczy że spalanie jest niepełne i część opalu wypuszczamy w postaci dymu

> przez komin.

> Z własnego doświadczenia wiem jak to jest z przewymiarowanym kotłem c.o.

> Niech się wypowiedzą ci co mają podobną instalacje do twojej.

Fakt, wszyscy znajomi użytkujący podłogówkę mówią o tym, że dość długo się rozgrzewa, ale też długo utrzymuje ciepło ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega rwIcIk ma mniej powierzchni i większy wkład i u niego się sprawdza

U mnie tez się sprawdza przy ładowaniu do nominalnej mocy ale jest za gorąco. 30st. C. w domu to nie dla mnie.

Może gdyby palić tylko kominkiem to miałoby sens takie rozgrzewanie od 8st. C. jak robi rwIcIk? Może w takim trybie to byłaby dobra moc?

U mnie, kiedy wygasa kominek, włącza się kocioł gazowy i temperatura nie spada nigdy poniżej 21st. C. Nie muszę później rozgrzewać od 8st. To może być przyczyna różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie tez się sprawdza przy ładowaniu do nominalnej mocy ale jest za gorąco. 30st. C. w domu to

> nie dla mnie.

> Może gdyby palić tylko kominkiem to miałoby sens takie rozgrzewanie od 8st. C. jak robi rwIcIk?

> Może w takim trybie to byłaby dobra moc?

> U mnie, kiedy wygasa kominek, włącza się kocioł gazowy i temperatura nie spada nigdy poniżej 21st.

> C. Nie muszę później rozgrzewać od 8st. To może być przyczyna różnicy.

ok.gifracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega rwIcIk ma mniej powierzchni i większy wkład i u niego się sprawdza

nie wobrazam sobie mniejszego u mnie

fachowcy mowili ze powinien byc 14 ale polecili wiekszy 16 kW

sprawdza sie wysmienicie

miesci sie w nim raptem 4 grube polana

ogrzewajac tylko kominkiem drewno trzeba dowozic taczka biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jaką moc powininem mieć do moich 180m2

dla mojego domu 120m2 (parterowka) w zupelnosci starcza 12kW (zadko kiedy pracuje na 100%)

tyle ze to jeste jedyne zrodlo ciepla - koza na pellet z palszczem wodnym

mysle ze jesli ma to byc podstawowe zrodlo ciepla to 20kW nie bedzie duzo za duze ale jesli ma to wspomagac inne zrodlo ogrzewania to max 16kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Instalacje mam już zrobione, podłogówka rozłożona, wylewki mixokretem chłopcy zrobili wczoraj. Pora

> na kominek - mam ofertę (dobra cena, bo chcą się pozbyć stanu magazynowego) na kominek jaki mi

> się podoba, ale jest jedno ale....ma moc 20kW. Powierzchnia u mnie do ogrzania to jakieś

> 170-180m2 (użytkowa w projekcie to 150, ale mam dużo skosów). Czy te 20kW nie będzie

> generowało problemów z odbiorem ciepła? Celowałem w 17-18kW, boję się trochę, że będę musiał

> dokładać po małym kawałku drewna, by nie zagotować układu

> Jak sądzicie? Brać ten kominek czy szukać mniejszego i pewnie więcej zapłacić

Ja na 220m2 domu i 34m2 garażu mam 24kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jedyne źródło ogrzewania?

Obecnie tak, kiedyś do pomocy będzie piec gazowy. Do tego jeszcze grzeje CWU.

> Nie masz problemów z gotowaniem układu?

Nie, ale mam sterownik od pomp i przepustnicy doprowadzającej powietrze do komory spalania. Sterownik utrzymuje zadaną temperaturę na płaszczu wodnym zamykając i otwierając przepustnicę.

> Garaż też ogrzewasz?

Tak, a tam pójdzie ciepła ile chcesz. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Instalacje mam już zrobione, podłogówka rozłożona, wylewki mixokretem chłopcy zrobili wczoraj. Pora

> na kominek - mam ofertę (dobra cena, bo chcą się pozbyć stanu magazynowego) na kominek jaki mi

> się podoba, ale jest jedno ale....ma moc 20kW. Powierzchnia u mnie do ogrzania to jakieś

> 170-180m2 (użytkowa w projekcie to 150, ale mam dużo skosów). Czy te 20kW nie będzie

> generowało problemów z odbiorem ciepła? Celowałem w 17-18kW, boję się trochę, że będę musiał

> dokładać po małym kawałku drewna, by nie zagotować układu

> Jak sądzicie? Brać ten kominek czy szukać mniejszego i pewnie więcej zapłacić

A dolozenie do instalacji bufora w postaci zbiornika (np > 300 listrow) nie rozwiazaloby problemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A dolozenie do instalacji bufora w postaci zbiornika (np > 300 listrow) nie rozwiazaloby problemu ?

Kupiłem ten kominek. Dzisiaj mi go przywieźli, zaraz po nowym roku montaż. Po rozmowie z moim hydraulikiem doszliśmy do podobnego wniosku, czyli odpalamy najpierw kominek z podlogowka i zobaczymy co się będzie działo. Jak będzie tendencja do gotowania wody to zasobnik na ciepłą wodę będzie większy niż planowane 150 litrów. W podlogowke wchodzi też 150l, więc zobaczymy jak to się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłem ten kominek. Dzisiaj mi go przywieźli, zaraz po nowym roku montaż. Po rozmowie z moim

> hydraulikiem doszliśmy do podobnego wniosku, czyli odpalamy najpierw kominek z podlogowka i

> zobaczymy co się będzie działo. Jak będzie tendencja do gotowania wody to zasobnik na ciepłą

> wodę będzie większy niż planowane 150 litrów. W podlogowke wchodzi też 150l, więc zobaczymy

> jak to się sprawdzi.

I dobrze.Masz asekuracyjne pole manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłem ten kominek. Dzisiaj mi go przywieźli, zaraz po nowym roku montaż. Po rozmowie z moim

> hydraulikiem doszliśmy do podobnego wniosku, czyli odpalamy najpierw kominek z podlogowka i

> zobaczymy co się będzie działo. Jak będzie tendencja do gotowania wody to zasobnik na ciepłą

> wodę będzie większy niż planowane 150 litrów. W podlogowke wchodzi też 150l, więc zobaczymy

> jak to się sprawdzi.

Ja niestety nie mam podlogowki frown.gif

Ale ... pomysl nad innym rozwiazaniem wink.gif ... z ktorym mi sie nie udalo frown.gif

Sa ... powiedzmy 2 rodzaje zbiornikow ... po prostu puste (akumulacyjne, gdzie w srodku jest woda, ktora plynie rowniez w kominku) oraz z wezownicami w srodku.

Interesowaly mnie te z wezownicami, ale z odwrocona zasada dzialania.

Tzn, standardowo woda ktora plynie wezownica (wezownica znajduje sie sie w dolnej czesci zbiornika) podgrzewa wode w zbiorniku (do roznych celow, moze byc wiecej zrodel podgrzewajacych te wode). Ja szukalem zbiornika, ktory mialby wezownice od samego dolu ..do samej gory ... przy czymy u gory gestosc zwojow bylaby wieksza. I wlasnie plan mialem taki:

- woda z kominka to woda w zbiorniku

- woda w wezownicy to biezaca woda wpadajaca z ujecia wody .... bylaby na wyjsciu ze zbiornika wstepnie podgrzana (lub od razu ciepla) ... szla by do pieca gazowego CO + CWU ...i potem do kranu.

Efekt bylby taki, ze palac w kominku mialbys podgrzana (z wezownicy) wode ktora bylaby dogrzewana (lub nie) przez piec gazowy i szlaby do kranu. Nie interesowalo mnie rozwiazanie w dodatkowym zbiornikiem wewnatrz tego duzego (mam ograniczone miejsce).

Niestety z powodu braku miejsca oraz wysokich cen za wykonanie zbiornika wg mojego pomyslu, moj pomysl updal i mam po prostu w instalacji z kominkiem zbiornik buforowy (300l).

Z tym ze ... moj uklad wyglada tak:

obieg goracy : kominek - plytowy wymiennik ciepla - zawor trojdrogowy - kominek

obieg chlodniejszy : wymiennik ciepla - grzejniki - (zawory jednokierunkowe aby nie pchac goracej wody do pieca CO+CWU).

Gdy temp wody w kominku przekroczy 55oC (do ustawienia), sterownik powieksza obieg z kominek - wymiennik - kominek na kominek - wymiennik - bufor - kominek.

Specjalnie dalej bufor za wymiennikiem aby w pierwszej kolejnosci cieplo szlo do grzejnikow.

Zdaje egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.12 bylem w sklepie z hydraulikiem po kominek. Przy nas sprzedawca dzwonil do producenta z pytaniem, czy kominek nadaje się do układu zamkniętego. Potwierdzili, wiec zaplacilem za kominek. 30.12 mi go przywieźli. Dziś hydraulik przyjechal montować kominek. Okazali się' ze kominek jest do kladu otwartego grinser006.gif. We wtorek przyjeżdżają go sobie zabrac grinser006.gif a ja znów szukam kominka frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 28.12 bylem w sklepie z hydraulikiem po kominek. Przy nas sprzedawca dzwonil do producenta z

> pytaniem, czy kominek nadaje się do układu zamkniętego. Potwierdzili, wiec zaplacilem za

> kominek. 30.12 mi go przywieźli. Dziś hydraulik przyjechal montować kominek. Okazali się' ze

> kominek jest do kladu otwartego . We wtorek przyjeżdżają go sobie zabrac a ja znów szukam

> kominka

Może się mylę ale żaden kominek nie nadaje się do układu zamkniętego, a jeśli już, to kominek w układzie zamkniętym to jest to proszenie się o kłopoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może się mylę ale żaden kominek nie nadaje się do układu zamkniętego, a jeśli już, to kominek w

> układzie zamkniętym to jest to proszenie się o kłopoty

Myślisz się ale tylko troche wink.gif może niezbyt precyzyjnie napisalem,ale ja potrzebuje kominek do pracy w ukladzie otwartym i zamkniętym. Taki kominek ma wbudowane naczynko wewnątrz. Ten który mi sprzedali nadaje się tylko do pracy w ukladzie otwartym. By pracowal dodatkowo w zamkniętym, musialbym dolozyc zewnętrzne naczynko i pomke, a tego nie chce. W tej chwili ten kominek może mi grzac tylko wodę, nie może grzac podlogowki. Zobacz na stronie makrotermu- są kominki do pracy w ukladzie otwartym UO i zamkniętym UZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.