Skocz do zawartości

Przepływowy zamiast termy.


amazaque

Rekomendowane odpowiedzi

W małym osobnym sraczyku wisi sobie terma elektryczna 5l/1,5kW. Taka:

287407381-Przechwytywanie.JPG

Czy są na rynku małe przepływowe ogrzewacze wody, które można bez większego "remontu" przeszczepić w miejsce tej termy? Na przykład taka?

Dobrze kombinuję? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakieś gwinty, grubości, przekroje itp.

post-103354-14352522734505_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na moc, żeby grzalo to min. 3.5 kW, a to już może generowač problemy

Mam w garażu podgrzewacz 3 kW. Obecnie, jak woda zasilająca jest zimna to to ledwo grzeje. Przepływ ustawiam minimalny, ale mimo to woda jest tylko lekko 'złamana'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo podgrzewacz 3,5 kW nada się do podstawowych zastosowań typu mycie rąk, zębów o ile temperatura wody zasilającej jest trochę wyższa niż np. 5*C

Tu masz tabelę, z której sobie to oszacujesz, ale zasadniczo powinno się to sprawdzić:

przeplywowy-ogrzewacz-wo_2312.jpg

Skoro masz zamontowany ogrzewacz pojemnościowy z podobnym typem baterii, to raczej montaż powinien się udać bez żadnych kłopotów, ale lepiej się upewnić i zmierzyć zarówno głębokość montażu, jak i rodzaj i średnicę gwintu.

Widać, że obecnie kran masz nad rogiem umywalki, to dość istotna też jest długość wylewki, bo niektóre potrafią być dość krótkie.

Ale przede wszystkim gratulacje, że pozbywasz się ogrzewacza pojemnościowego, który w porównaniu do przepływowego jest bardzo nieekonomiczny claps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lecz pobiera o wiele więcej prądu, przez co nieraz pojemnościowy jest lepszy.

Pojemnościowy jest lepszy tylko tam, gdzie ze względu na instalację elektryczną nie można zamontować ogrzewacza przepływowego.

Faktycznie ogrzewacz przepływowy "pobiera więcej prądu", ale energia potrzebna na ogrzanie konkretnej ilości wody o określoną temperaturę jest zawsze taka sama, niezależnie, czy podgrzewa się ją krótko z dużą mocą, czy długo z małą mocą, a przy ogrzewaczu pojemnościowym pojawiają się straty ciepła, które wynikają z wychładzania się zbiornika z wodą. W ogrzewaczu przepływowym to zjawisko praktycznie nie istnieje, bo gorąca woda jest w nim tylko na czas jej używania, a nie całą dobę.

Niektórzy wolą jeszcze ogrzewacze pojemnościowe ze względu na to, że po odkręceniu kranu mają gorącą wodę prawie od razu, ale przy dobrym ogrzewaczu przepływowym różnica nie jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojemnościowy jest lepszy tylko tam, gdzie ze względu na instalację elektryczną nie można

> zamontować ogrzewacza przepływowego.

I o to mi chodziło smile.gif Od tego autor wątku musiał by zacząć swoją przygodę z wymianą, a nie od poszukiwania modelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lecz pobiera o wiele więcej prądu, przez co nieraz pojemnościowy jest lepszy.

Ten podgrzewacz jest używany bardzo sporadycznie, tylko do umycia rąk po wyjściu z kibla i w zasadzie tylko przez gości. Instalacja na pewno wytrzyma te 3 czy 5 kW chwilowego poboru. Woda wystarczy jak nie będzie "zimna". Najbardziej interesuje mnie mechanika samego podłączenia i czy to co dałem w przykładowym linku do Allegro oraz podobne temu "Dafi" jest p&p z obecną baterią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten podgrzewacz jest używany bardzo sporadycznie, tylko do umycia rąk po wyjściu z kibla i w

> zasadzie tylko przez gości. Instalacja na pewno wytrzyma te 3 czy 5 kW chwilowego poboru. Woda

> wystarczy jak nie będzie "zimna".

No i to jedyna sytuacja kiedy sprawdza się podgrzewacz przepływowy, więc możesz kupować w ciemno. Podłączenie tak samo jak pojemnościowy w Twoim przypadku. Tyle, że możesz gdzieś ukryć, bo Twój nie był ciśnieniowy i musiał być wyżej.

W każdej innej sytuacji, kiedy zależy na komforcie użytkowania pojemnościowy jest lepszy. Ma same zalety a przy codziennym korzystaniu jest też tak samo energochłonny. Tylko w sytuacji, kiedy woda ciepła odkręcana byłaby bardzo rzadko, przepływowy mógłby wyjść taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zlikwiduj i niech myją w zimnej.

Mi tego mówić nie musisz grinser006.gif, już dawno na to wpadłem zlosnik.gif. Jednak nie mieszkam sam i ciepła woda "musi być" zona.gif. Myślałem nawet nad jakimś wymiennikiem, żeby woda miała przynajmniej temperaturę otoczenia, ale to za dużo roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W małym osobnym sraczyku wisi sobie terma elektryczna 5l/1,5kW. Taka:

> Czy są na rynku małe przepływowe ogrzewacze wody, które można bez większego "remontu" przeszczepić

> w miejsce tej termy? Na przykład taka?

> Dobrze kombinuję? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakieś gwinty, grubości, przekroje itp.

Jak masz 3 fazy i 15-25 KW na zbyciu, to zabawa ma sens.

Od 15 KW w górę można już wziąć natrysk bez ograniczania strumienia wody.

Polecam podgrzewacze sterowane elektronicznie np Kospel - trzymają temp na wyjściu co do 1 stopnia niezależnie od przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak masz 3 fazy i 15-25 KW na zbyciu, to zabawa ma sens.

> Od 15 KW w górę można już wziąć natrysk bez ograniczania strumienia wody.

Czytamy:

Quote:

Ten podgrzewacz jest używany bardzo sporadycznie, tylko do umycia rąk po wyjściu z kibla i w zasadzie tylko przez gości.


Nie sądzisz, że 15-25kW na okazjonalne mycie rąk to troszkę za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czytamy: Quote:

> Ten podgrzewacz jest używany bardzo sporadycznie, tylko do umycia rąk po wyjściu z kibla i w

> zasadzie tylko przez gości.

> Nie sądzisz, że 15-25kW na okazjonalne mycie rąk to troszkę za dużo?

Odpowiadałem na pierwszego posta i myślałem, że terma coś więcej zaopatruje w wodę.

Do samego kranu wystarczy 5,5 KW aby mycie rąk było komfortowe.

Fajny model, to Biawar Oskar - ma dwie grzałki, druga odłączana bimetalem jak woda ma odpowiednią temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kontakt z przepływowym ogrzewaczem 4,5 kw. Przy obecnej temp. na zewnątrz woda leci letnia. U mnie niestety pojawia się problem z "wytrzymałością" instalacji, często wywala korki, kiedy np. przy używaniu podgrzewacza, włączy się jeszcze lodówka. Nie piszę już o takich kwestiach jak przygasanie światła wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam coś z KOSPELa .Nie jestem producentem/dystrybutorem.Miałem wcześniej jakiegoś Simens a 21kW ale po 12 latach się skończył.Teraz posiadam 15 kW .

Zalety to że elektroniczny zuzycie prądu jakieś 40 zł / m c spadło.Jest o wiele bardziej łatwiejszy i ludzki w ustawieniu zaleta elektroniki.U nas w łazience - umywalka i prysznic.Pomimo że przeszedłem z 21 kW na 15 ma jeszcze spory zapas.Elektronika ma to do siebie że działa przy na prawdę małym poborze wody tak jak pisano i to nie ściema z papieru.

Generalnie wybierz coś małego z elektroniką Może droższy ale bardziej przewidywalny w ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W małym osobnym sraczyku wisi sobie terma elektryczna 5l/1,5kW. Taka:

> Czy są na rynku małe przepływowe ogrzewacze wody, które można bez większego "remontu" przeszczepić

> w miejsce tej termy? Na przykład taka?

> Dobrze kombinuję? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakieś gwinty, grubości, przekroje itp.

A ją polecę Dafiego. Jest tani, prosty w budowie, nic nie musisz przerabiać w rurach.

Do twoich potrzeb jest idealny.

DAFI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam w garażu podgrzewacz 3 kW. Obecnie, jak woda zasilająca jest zimna to to ledwo grzeje. Przepływ

> ustawiam minimalny, ale mimo to woda jest tylko lekko 'złamana'

dokładnie tak, 3,5 kW to zabawka jest, w sumie sam nie wiem do czego to ma służyć chyba do generowania kosztów energii elektrycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokładnie tak, 3,5 kW to zabawka jest, w sumie sam nie wiem do czego to ma służyć chyba do

> generowania kosztów energii elektrycznej

No, ale co by nie mówić, do opłukania rąk wystarczy, zawsze to lepiej niż taką lodowatą z kranu. Jak dla mnie do takich zastosowań jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje jakiś tekst

mam aeg w lazience pracownikow w firmia, model basis i daje rade, a zuzycie cieplej wody jest znaczne.

polecam marke.

mnie te wszystkie pseudo grzalki typu dafi czy inne podobne nie przekonuja. woda z tego ciurczy jak u chlopa przed operacja prostaty i zadnego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no firma jak cholera - nawet po pobraniu specyfikacji technicznej nie podają mocy urządzenia

<a href="grzejemy.pl/mobile/pl/p/Elektryczny-przeplywowy-podgrzewacz-wody-AEG-MTH-350-OT-3,5-kW/399" target="_blank">jakiś tekst</a> prosze leniuszku

od 3,5 przed 4,4 po 5,7 kW. trzeba troche skojarzyc cyferki ale daje sie to rozkminic ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> proponuje jakiś tekst

> mam aeg w lazience pracownikow w firmia, model basis i daje rade, a zuzycie cieplej wody jest

> znaczne.

> polecam marke.

> mnie te wszystkie pseudo grzalki typu dafi czy inne podobne nie przekonuja. woda z tego ciurczy jak

> u chlopa przed operacja prostaty i zadnego efektu.

Przecież te AEG i Dafi i inne to to samo - hydrauliczne podgrzewacze.

Jedyny wyjątek to elektroniczny Kospel, który bije inne na głowę komfortem używania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.