Skocz do zawartości

Skrzynia biegów


Rekomendowane odpowiedzi

Planuje profilaktyczną wymianę oleju w skrzyni biegów (manual). Planowany olej FUCHS SINTOFLUID 75W80. Czy będzie dobry? I ile go potrzebuję? Na forach Opla są wzmianki o 2,4 do 2,9 litra.

Czy dodawaliście jakieś wspomagacze do oleju? Jeśli tak to jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z informacji z net'u wynika, że w tej skrzyni nie da się sprawdzić czy

> jest prawidłowy poziom - brak odpowiedniej rewizji.

Informacje do których dotarłeś są nieprawdziwe.

W skrzyni manualnej jest rewizja. Użyj szukajki - był o tym wątek, nawet fotki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Planuje profilaktyczną wymianę oleju w skrzyni biegów (manual). Planowany olej FUCHS SINTOFLUID

> 75W80. Czy będzie dobry? I ile go potrzebuję? Na forach Opla są wzmianki o 2,4 do 2,9 litra.

> Czy dodawaliście jakieś wspomagacze do oleju? Jeśli tak to jakie?

Przed wymianą u siebie pisałem do BCS ile w skrzyni m32 ma być zalane oleju.

Odpowiedź jaką dostałem od nich:

Quote:

W skrzyni M32 powinno być 2,4 oleju. Nie ma problemu gdy będzie w niej nawet 2,5 litra. Musi mieć Pan pewność że zlał Pan ze skrzyni maksymalnie dużo oleju.
tu znajdzie Pan zdjęcie z miejscem gdzie jest korek do spuszczania oleju. Przy wymianie powinno się wlać 2,3 litra bo zawsze coś w niej zostanie. Jeśli chodzi o ilości oleju w tych skrzyniach to nawet programy serwisowe sobie zaprzeczają. Wewnętrzne wytyczne serwisowe Opla dla tych skrzyń to 2,4-2,5 litra.


Przy następnej wymianie będę zalewał właśnie FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W80 (nawet już go zakupiłem) również polecili mi go w BCS bo bardzo dobrze sprawdza się on w tych skrzyniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Witam ponownie. Planowałem wymiane oleju. Jakoś odwlekałem w czasie a teraz to go wleję do skrzyni jak juz ja wyremontuję. Gwizdała na 6 biegu, teraz gwizda też na 5. Co prawda nie widzę aby drążek na 1 i 2 przesuwał sie ale jak wrzucę 1 bieg i trzymam rekę na gałce to czuje takie jakieś malutkie przesunięcie.

Czy każda skrzynia w cromie 1,9 to ta trefna M32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam ponownie. Planowałem wymiane oleju. Jakoś odwlekałem w czasie a teraz to go wleję do skrzyni

> jak juz ja wyremontuję. Gwizdała na 6 biegu, teraz gwizda też na 5. Co prawda nie widzę aby

> drążek na 1 i 2 przesuwał sie ale jak wrzucę 1 bieg i trzymam rekę na gałce to czuje takie

> jakieś malutkie przesunięcie.

> Czy każda skrzynia w cromie 1,9 to ta trefna M32?

Sprawdź ile oleju i w jakim stanie jest w skrzyni. Powinno być 2,5 litra, trochę więcej nie zaszkodzi. Przed remontem zastosuj metaloceramikę: Ceramizer, Panther P52 lub Xado - jest szansa, że unikniesz remontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem skąd Wam się wzięła skrzynia opla M32 ale jej nie da się zamontować do Cromy, koniec i kropka. Zresztą półosie też nie pasują. A jeżeli chodzi o olej do skrzyni biegów to wg. instrukcji obsługi jest tam 1.9L. Co do stosowania ceramizerów nie zlikwidują szumów skrzyni co najwyżej przedłuży się jej żywotność. Na wyjącej skrzyni przejechałem ponad 90 tyś (teraz mam 160) i stosowałem ceramizer i xado.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi takową zainstalowali spryciarze we włoskiej fabryce. Wiem, że zastosowanie teraz jakiegokolwiek specyfiku nie ma sensu. Po remoncie zastanowię się nad ceramicznymi dodatkami.

Szum zauważyłem zimą na 6 biiegu. Teraz (po jakichś 15 tkm) wyje na 5 biegu. I takie wycie przekracza niestety granicę moich możliwości ignorowania szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> NO niestety jest m32 w Cromie.

> U mnie tez jakims cudem zalozyli.Jeszcze mechanik,ktory specjalizuje w skrzyniach, mowi ze

> wiekszosc m32 trafia z opla a z Fiata wogole.

Ponieważ oleje przekładniowe GM są beznadziejne i nalezy je jak najszybciej zmienić na coś innego - pisze to w trosce o naszego kolegę Kazu grinser006.gif. Dobre jakościowo i przystępne cenowo są oleje Fuchs`a, dużo lepszym olejem do tych skrzyń jest Tutela Matryx, z droższych Millers EE lub Amsoil MTG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ponieważ oleje przekładniowe GM są beznadziejne i nalezy je jak najszybciej zmienić na coś innego -

> pisze to w trosce o naszego kolegę Kazu . Dobre jakościowo i przystępne cenowo są oleje

> Fuchs`a, dużo lepszym olejem do tych skrzyń jest Tutela Matryx, z droższych Millers EE lub

> Amsoil MTG.

Olej GM to wiadomo że dziadostwo. W Cromie są zastosowane inne łożyska niż w Oplu oraz są inne przełożenia co wpływa na mniejsze obciążenie łożysk. Wiadomo że w m32 łożyska mają za mało bieżnie biorąc pod uwagę obciążenia jakie muszą przenosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie mi coś w jednej sprawie. W zimie zawsze pojawiał się u mnie dziwny dźwięk w czasie jazdy kilka chwil po ruszeniu na zimnym silniku. Jednym z podejrzanych jest koło dwumasowe. (teraz myślę że mogło to byc coś ze skrzyni). Nie mam żadnych klasycznych objawów uszkodzonego koła dwumasowego. Jednoczęśnie mam problem ze sprzęgłem - czasami potrafi delikatnie ślizgnąć przy przyspieszaniu. No i teraz jak już ściągne skrzynię to wypadałoby coś zrobić ze sprzęgłem. Co robić (przebieg 90 tys - raczej prawdziwy):

1. Tylko sprzęgło

2. Sprzęgło i wysprzęglik hydrauliczny

3. Sprzęgło, wysprzęglik i koło dwumasowe.

Opcja 3 trochę mnie przeraża bo jest to razem ze skrzynią 1/5 wartości mojego samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie jeździł z nogą na pedale sprzęgła lub tylko po mieście albo auto nie ma boxa/wirusa ze zbyt dużym momentem , to przy tym przebiegu co napisałeś sprzęgło nie ma prawa się ślizgać .

Przy braku objawów zużycia koła dwumasowego nie ma sensu go wymieniać , zresztą po demontażu skrzyni można sprawdzić jego stan .

Najrozsądniejsza opcja w tej sytuacji to wymiana sprzęgła i profilaktycznie wysprzęglika ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło ślizga mi w dziwny sposób. Sam nie potrafię tego uślizgu wywołać. Przy mocnym przyspieszaniu zdarza się, że na moment obroty rosną i bez odpuszczania gazu nagle łapie i ciągnie normalnie. Sprzęgło przypaliłem w wakacje na stromym parkingu próbując się ustawić na wstecznym i od tego czasu trzy razy zaobserwowałem ten uślizg. Czy jest możliwy uślizg z jakiegoś innego powodu? Przeczytałem coś o wymianie płynu hamulcowego ale nie bardzo rozumiem, jaki miałoby to miec wpływ na pracę zasprzęglonego sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje szumy na 5 czy 6 przy 110-120 mozna zignorowac ale przy 150-160 juz szumi wyrazniej.

Mam natomiast problem w hamowaniem silnikiem na dwojce i odglos jakby tarcia/pilowania...

Niestety teraz juz toczac sie z wcisnietym sprzeglem mniej znacznie ale slychac to.

Dodatkowo przy ruszaniu z jedynki cos slysze wiec chyba poremontuje skrzynke.

Ehhh...dopiero 175 tys km i takie wydatki:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moje szumy na 5 czy 6 przy 110-120 mozna zignorowac ale przy 150-160 juz szumi wyrazniej.

> Mam natomiast problem w hamowaniem silnikiem na dwojce i odglos jakby tarcia/pilowania...

> Niestety teraz juz toczac sie z wcisnietym sprzeglem mniej znacznie ale slychac to.

> Dodatkowo przy ruszaniu z jedynki cos slysze wiec chyba poremontuje skrzynke.

> Ehhh...dopiero 175 tys km i takie wydatki:(

W pierwszej kolejności sprawdź czy w skrzyni jest olej!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W pierwszej kolejności sprawdź czy w skrzyni jest olej!!!

Hmm...plamy nigdzie nie widzialem, ale moze dzis podjade do magikow.

A gdzie otwor rewizyjny znajde jakby fachman twierdzil ze nie ma?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obejrzyj zdjęcia na tej stronie tam są opisane gdzie są jakie otwory w skrzyni.

dzieki wielki.,

A redukcji z 3 na 2 slychac prace lozysk i....ciezej(z oporem jekby) wchodzi nizz 6/5czy 5/4

a jak u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jestem po wymianie kompletu łożysk. Nastała cisza. Zobaczymy czy to ostatnia wymiana. Przy okazji sprzęgło i wysprzęglik. Teraz czekam na zimę - zawsze miałem chwilowe rzężenie gdy silnik osiągał temperaturę taką, że zaczyna poruszać się wskazówka wskaźnika - może były to wołające o pomoc łożyska w skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i jestem po wymianie kompletu łożysk. Nastała cisza. Zobaczymy czy to ostatnia wymiana. Przy

> okazji sprzęgło i wysprzęglik. Teraz czekam na zimę - zawsze miałem chwilowe rzężenie gdy

> silnik osiągał temperaturę taką, że zaczyna poruszać się wskazówka wskaźnika - może były to

> wołające o pomoc łożyska w skrzyni.

Kolego ile cię to kosztowało,bo mnie też czeka mały remoncik frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawdopodobnie osiem - nie asystowałem to i pewien być nie mogę. Usługa ekspresowo wykonana.

> Gwarancja na 3 miesiące.

mi wymienili 6 bo ponoc na roznicy byly w stanie idealnym. Czas jeden dzien, auto odebralem o 22

Cisza nastala i zastanawiam aise nad jakims XADO prewencyjnie aby ze 100 tys wytrzymala:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię temat.

Koledzy co to może być. Auto na podnośniku przy kręceniu kołami, prawym albo lewym wydaje szum. Nie są to na 100% łożyska z piasty kół. Mechanik twierdzi, że to ze skrzyni biegów. Zlał olej, nie stwierdził żadnych opiłków metalu. Poczytałem trochę o hałasujących łożyskach, ale u mnie podczas jazdy nie słyszę buczenia, jak co niektórzy opisują.

Na dniach na pewno będę wymieniał olej w skrzyni, ale ten szum mnie trochę niepokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zlał olej, nie stwierdził żadnych opiłków metalu.

 

 


Na dniach na pewno będę wymieniał olej w skrzyni, ale ten szum mnie trochę niepokoi.

 

 

dlaczego nei zrobiliście tego od razu jak mieliście zlany olej ze skrzyni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To , że wydaje się że szum pochodzi ze skrzyni nie oznacza od razu że łożyska są do wymiany :skromny:

 

U mnie prawie w 100% byłem pewien , że hałasuje mi łożysko w mechanizmie różnicowym bo najwyraźniej stamtąd pochodził dźwięk podczas kręcenia prawym kołem na kanale  , przy kręceniu lewym była cisza ...

Sprawdziłem jeszcze łożysko na podporze półosi - okazało się OK .

Jednak biorąc pod uwagę ew. koszty związane ze skrzynią bez przekonania wymieniłem piastę w kole - i to był strzał w dziesiątkę - buczenie znikło !

Wniosek - dźwięk z łożyska koła przenosił się przez półosie na obudowę mechanizmu i robił zmyłkę .

 

Jednak jeśli faktycznie szum pochodzi ze skrzyni , ale nie jest przy tym słyszalny wewnątrz oraz gdy nie ma ogólnie znanych objawów zużycia łożysk , to nad celowością ich wymiany trzeba się poważnie zastanowić .

Na forum alfaholików czytałem o kilku przypadkach , że szum po kilku/kilkunastu tysiącach od wymiany kompletu łożysk pojawił się ponownie  :(

 

Same dylematy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisze- podnośnik i test - pozwoli wykluczyć inne rzeczy.

co do szybko padających skrzyń po naprawie - problem dotyczył łożysk z plastikowymi koszami oraz/lub łożysk w których mechanicy z lenistwa pozostawili stare bieżnie.

tazkę kombinacja z olejem się podobnie kończą- dlatego lać Tutelę o typie zalecanym do danej skrzyni.

Edytowane przez Dareek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj u magika co się zajmuje naprawą skrzyń. Pojeździł kromką, posłuchał, stwierdził, że nic nie słyszy i nie ma symptomów, że skrzynia się sypie. Jedyne co mu nie pasowało to, że prawdopodobnie tarcza sprzęgła w najbliższym czasie do wymiany.

Twierdzi, że ten szum podczas kręcenia kołami przy wyłączonym silniku o którym wspominałem wcześniej to z mechanizmu różnicowego i to jest normalne. I komu wierzyć, każdy mówi co innego.

Inny mechanik, który rozpędzał auto twierdził, że buczy. Ten od skrzyni biegów był zbulwersowany, że nie można tak mocno rozpędzać auta na podnośniku bez obciążenia.

Miałem w poniedziałek wymieniać olej, ale chciałem sprawdzić te łożyska więc temat odłożyłem. W przyszłym tygodniu wobec tego zmieniam olej w skrzyni.

Edytowane przez cypel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.