Skocz do zawartości

[AF] Montaż rozpórek na kielichy.


vendorr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio byłem zmuszony do wymiany tylnych kielichów w moim astrolocie, otworzyła się perspektywa zrobienia blacharki w moim wozie za nieduże pieniążki, czyli przedłużenia życia astrolotowi o kolejne 5-6 lat.

Z faktu, że zostały wymienione tylne kielichy zastanawiam się czy montaż rozpórki na tylne kielichy ma sens, zawsze to jakieś wzmocnienie i usztywnienie konstrukcji, a że kielichy nie oryginalne to może może miałoby to sens.

Znalazłem dwie sztuki:

Przykręcane do kielichów

KLIK1

lub przykręcane do amortyzatorów KLIK2

Auto nie jeździ wyczynowo, czasami po zniszczonych drogach ze sporym załadunkiem, czy montaż takiej rozpórki wzmocni karoserię?

Wersja nadwozia, więc poprzeczna belka w samochodzie nie będzie takim znowuż utrudnieniem.

Za wszelkie opinie będę zobowiązany.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat bo również jestem czymś takim zainteresowany.

Z tego co już się dowiedziałem to rozpórka ma kilka zalet ale też i ma wady. Co do zalet to przód auta będzie mniej skręcał się wzdłuż osi auta (dobrze to widać jak się podnosi auto na lewarku) lepsze prowadzenie przy szybkich manewrach kierownicą.

Z wad, zdarza się, że po wstawieniu rozpórki i usztywnieniu całego układ pojawiają się pęknięcia kielichów i okolic smile.gif Czasem montaż rozpórki wymaga pewnej modyfikacji zawartości komory silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w poprzednim aucie górną przednią, górną tylną i dolną tylną zlosnik.gif

Auto prowadziło się dużo dużo lepiej niż identyczne auto (to samo nadwozie, ten sam silnik) bez rozpórek. Inną wadą jest to że jak ktoś wjedzie w bok auta, np. któryś z przednich błotników to już się robi mało ciekawie bo i druga strona może być do roboty grinser006.gif

I jedna i druga (wymienione przez Vendorra) są dobre, aczkolwiek upewniłbym się co do oryginalności Wiechersa, bo cena jakaś niska, choć może tak staniały.

Jeśli chodzi o pracę zawieszenia to chyba bardziej efektywna będzie rozpórka OMP, rozpórka Wiechersa moim zdaniem poprawi sztywność nadwozia, a nie zawieszenia, bo amortyzator jednak trochę "pracuje" na boki z uwagi na gumowe tuleje na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na przodzie miałeś, zamontowane rozporke na kielichy a na tył tez na kielichy i stabilizator na belce? Czy jeszcze jakieś inne? Pytam sie bo przeglądając temat na Allegro znalazłem jakieś iine rozporki na przód montowane na dół, ale juz tak usztywniac to nie mam zamiaru.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u mnie w aucie najpewniej wyląduja dwie rozporki na kielichy na przód i tył, tylną belke mam z 2 litrowej vectry a, która jest znacznie sztywniejsza od astrowej dzieki grubości profila oraz innego ustawienia i jest wyposażona w solidny stabilizator, wiec jedynie usztywnie gore.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w eFce przednią górną mocowaną do kielichów i dodatkowy stabilizatr z GSI 2.0 16V. Auto wyraźnie lepiej się prowadzi pomimo jedynie 60KM. Co do tylnej górnej to zastanawiałem się nad montażem tej mocowanej do amortyzatorów, ale nie wiem jak ją zamocować (dokręcenie śruby amorka z założoną rozpórką)

A przy okazji to zapytam speców. Jaką rozpórkę polecacie do G na przód? Czy podczas montażu trzeba wiercić otwory w kielichach (przykładowo dla Wiechersa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozpórka na tylne kielichy nic ci nie da poza lepszym twoim samopoczuciem, tam występują tylko siły

> pionowe od amortyzatorów.

O wreszcie ktoś z jakimiś konkretami.

Jak pisałem wcześniej nie zamierzam usportowić astrolota, jedynie zastanawiam się nad wzmocnieniem dorobionych kielichów (mocowań amortyzatora) w tylnym zawieszeniu, wpadłem na pomysł rozpórki.

Chociaż patrząc na grubość oryginalnej blachy i na grubość blachy z której blacharz zrobił mi kielichy myślę, że to co mam teraz są znacznie mocniejsze.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.