Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

> Widocznie masz centrale ktora ma taka mozliwosc

Satel ma! Bo robilem instalacje na CA 10 i dokladalem ekspander - ale w tamtym przypadku kazda czujka miala miec osobny kanal. W CA 5 juz nie pamietam.

Osobiscie uwazam ze 1 zwloczna na garaz, 1 zwloczna na wejscie, salon + korytaz na dole + korytaz na gorze. Nie ma co przesadzac. Gnida i tak musi ci przejsc komunikacje, nawt jakby jakims cudem nie wzbudzila i chciala ci unicestwic instalacje to zawsze masz tamper

Moze ktos by polecil jakies nowe dobre czujniki? Nie siedze w temacie juz od dobrych 10 lat a zapewne sporo sie zmienilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Satel ma! Bo robilem instalacje na CA 10 i dokladalem ekspander - ale w tamtym przypadku kazda

> czujka miala miec osobny kanal. W CA 5 juz nie pamietam.

> Osobiscie uwazam ze 1 zwloczna na garaz, 1 zwloczna na wejscie, salon + korytaz na dole + korytaz

> na gorze. Nie ma co przesadzac. Gnida i tak musi ci przejsc komunikacje, nawt jakby jakims

> cudem nie wzbudzila i chciala ci unicestwic instalacje to zawsze masz tamper

> Moze ktos by polecil jakies nowe dobre czujniki? Nie siedze w temacie juz od dobrych 10 lat a

> zapewne sporo sie zmienilo.

Zależy od centrali. Jak centrala obsługuje do 8 linii to żaden moduł rozszerzeń nie pomoże. A układ czujników zależy od konkretnego budynku. Trak samo opóźnienia czujników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Satel ma! Bo robilem instalacje na CA 10 i dokladalem ekspander - ale w tamtym przypadku kazda

> czujka miala miec osobny kanal. W CA 5 juz nie pamietam.

w zasadzie każda czujka poza np kontaktronami w oknach w jednym pomieszczeniu, powinna korzystac z oddzielnej linii, wtedy system jest czytelny. CA5 nie ma możliwości rozbudowy. Tak jak napisałem wczesniej lepiej wybierac centralę "przewymiarowaną" z możliwością dokładania ekspanderów, bez wnikania czy typu EPS czy bez zasilania. po jakimś czasie pojawiają się nowe pomysły dotyczace zabezpieczanych pomieszczeń i/lub urządzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak widze ze CA5 nie ma mozliwosci rozszerzenia a do CA10 dokladasz rozszerzenia do dodatkowych wejsc

http://www.satel.pl/pl/product/142/CA-10%20E,Ekspander-wejsc#cat75

Widze tez ze CA10 ma modol telefoniczy tylko jako dodatek a CA5 ma go w standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widze tez ze CA10 ma modol telefoniczy tylko jako dodatek a CA5 ma go w standardzie.

CA10 ma moduł telefoniczny, musisz dokupic syntezer mowy. Przy okazji czesto spotykanym przeze mnie blędem było podlaczanie modułu telefonicznego jako któregos tam urzadzenia na linii telefonicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy od centrali. Jak centrala obsługuje do 8 linii to żaden moduł rozszerzeń nie pomoże. A układ

> czujników zależy od konkretnego budynku. Trak samo opóźnienia czujników.

Według mnie nie ma co schodzić poniżej Versa 10, a może nawet 15. Jest możliwość dokładania różnych modułów, a cenowo wychodzi taniej niż Integra. W zupełności wystarczy dla kogoś, kto nie planuje jakiejś rozbudowanej automatyki. Ja kupiłem Versa 10 i już mi brakuje wejść, będę dokładał ekspander. CA10 ma bardzo skromne możliwości, a z tego co ostatnio patrzyłem, to była nawet droższa od Versy. Z takich udziwnień jakie mam w Versie to sterowanie pilotem światłami w ogrodzie, niedługo będę dokładał moduł bezprzewodowy do czujki w pomieszczeniu gospodarczym. Nie wiem czy da się to wykonać na CA10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Według mnie nie ma co schodzić poniżej Versa 10, a może nawet 15. Jest możliwość dokładania różnych

> modułów, a cenowo wychodzi taniej niż Integra. W zupełności wystarczy dla kogoś, kto nie

> planuje jakiejś rozbudowanej automatyki. Ja kupiłem Versa 10 i już mi brakuje wejść, będę

> dokładał ekspander. CA10 ma bardzo skromne możliwości, a z tego co ostatnio patrzyłem, to była

> nawet droższa od Versy. Z takich udziwnień jakie mam w Versie to sterowanie pilotem światłami

> w ogrodzie, niedługo będę dokładał moduł bezprzewodowy do czujki w pomieszczeniu gospodarczym.

> Nie wiem czy da się to wykonać na CA10.

Na dom wychodzi mi średnio 30 linii dozorowych. Oczywiście nie licząc automatyki i wejść wirtualnych do tworzenia funkcji logicznych. Versa imo nadaje się do jakiegoś sklepu, lokalu o małej powierzchni, gdzie zależy nam tylko na alarmie. Na klawiaturze Versy nie ma też mowy o poleceniach makro czy o sterowaniu przez smartfona. Montowanie jej w nowo budowanym domu jest lekkomyślne. Koszt centrali i dobrego okablowania jest dziś tak niski, że w skali budowy się po prostu gubi a poprawienie tego jest najczęściej niemożliwe. W swojej praktyce tylko raz montowalem Verse. Praktycznie zawsze na początku inwestor mówi, że drogo, ale jak wytłumaczy się, co można zrobić za pomocą systemu alarmowego, jak dom może reagować na różne zdarzenia itp. to sprawa się kończy montażem Integry i to najczęściej WRLki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na dom wychodzi mi średnio 30 linii dozorowych. Oczywiście nie licząc automatyki i wejść

> wirtualnych (...)

Pełna zgoda, jednak nie wszyscy potrzebują bajerów z Integry. Jak dla mnie Versa w zupełności wystarcza, tylko rzeczywiście - brakuje mi już linii na płycie głównej, ale bez problemu można dołożyć ekspander za parędziesiąt złotych. Niektórzy (ja, sąsiad) potrzebują centralki stricte do dozoru i nie mamy zamiaru dokładać nic poza tym. Z bajerów mam światełka na podjeździe na pilota.

Z drugiej strony, jeżeli ktoś ma nie w pełni zdefiniowane potrzeby, to może rzeczywiście nie ma co kombinować, tylko zakładać od razu Integrę - różnica w cenie to w sumie kilkanaście procent patrząc na całość systemu (z tego co pamiętam).

Jest za to jedna podstawowa sprawa, co do której na pewno się ze mną zgodzisz - ile czujek, tyle linii. Ja u mnie walczyłem jakiś czas z jedną czujką (okazało się, że w okolicy zamieszkał pająk. Od razu wiedziałem która to, zawęziło to obszar poszukiwań. Nie wyobrażam sobie szukać usterki jak na jednej linii wisi 4-5 czujek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest za to jedna podstawowa sprawa, co do której na pewno się ze mną zgodzisz - ile czujek, tyle

> linii. Ja u mnie walczyłem jakiś czas z jedną czujką (okazało się, że w okolicy zamieszkał

> pająk. Od razu wiedziałem która to, zawęziło to obszar poszukiwań. Nie wyobrażam sobie szukać

> usterki jak na jednej linii wisi 4-5 czujek.

Czujniki wiesza się z rezystorami parametrycznymi konfiguracja (2EOL) przez co centrala na jednym wejściu rozróżnia 3 stany: alarm, czuwanie i sabotaż. Nie da się tego zrobić mając kilka czujników

wiszących na jednym kablu. Chociaż zdarza mi się na jednym kablu powiesić 8 czujników. grinser006.gif Tylko, że zawsze używam kabla 10zylowego. zlosnik.gif +,-, sygnał, COM na przywarciu do masy i mamy spięte 8 czujników. palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pełna zgoda, jednak nie wszyscy potrzebują bajerów z Integry. Jak dla mnie Versa w zupełności

> wystarcza, tylko rzeczywiście - brakuje mi już linii na płycie głównej, ale bez problemu można

> dołożyć ekspander za parędziesiąt złotych. Niektórzy (ja, sąsiad) potrzebują centralki stricte

> do dozoru i nie mamy zamiaru dokładać nic poza tym. Z bajerów mam światełka na podjeździe na

> Jest za to jedna podstawowa sprawa, co do której na pewno się ze mną zgodzisz - ile czujek, tyle

> linii. Ja u mnie walczyłem jakiś czas z jedną czujką (okazało się, że w okolicy zamieszkał

> pająk. Od razu wiedziałem która to, zawęziło to obszar poszukiwań. Nie wyobrażam sobie szukać

> usterki jak na jednej linii wisi 4-5 czujek.

A czy ktoś współcześnie produkuje to, co mam, czyli jedna linia na wszystkie czujki? A dokładniej czujki adresowalne? W tym rozwiązaniu nie ciągniesz pęku linii od centrali, a coś w rodzaju magistrali IP dającej także zasilanie czujkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy ktoś współcześnie produkuje to, co mam, czyli jedna linia na wszystkie czujki? A dokładniej

> czujki adresowalne? W tym rozwiązaniu nie ciągniesz pęku linii od centrali, a coś w rodzaju

> magistrali IP dającej także zasilanie czujkom.

Z ciekawosci, na jakim protokole sieciowym jest to wykonane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy ktoś współcześnie produkuje to, co mam, czyli jedna linia na wszystkie czujki? A dokładniej

> czujki adresowalne? W tym rozwiązaniu nie ciągniesz pęku linii od centrali, a coś w rodzaju

> magistrali IP dającej także zasilanie czujkom.

Risco Bus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy ktoś współcześnie produkuje to, co mam, czyli jedna linia na wszystkie czujki? A dokładniej

> czujki adresowalne? W tym rozwiązaniu nie ciągniesz pęku linii od centrali, a coś w rodzaju

> magistrali IP dającej także zasilanie czujkom.

Tak, wielu producentów ma coś takiego w swojej ofercie. Jest to fajne ale ma też minusy. Raz, że wybór czujników jest zawężony, dwa, że jak producent zniknie z rynku, ewentualnie zaprzestanie produkcji danego typu urządzeń, to będzie duży problem z dobraniem nowego, kompatybilnego czujnika.

Ma to też swoje plusy. Mniej kabli, większe bezpieczeństwo- brak możliwości podmiany czujnika bądź zablokowania rezystorem. Zawsze też ze zwykłej czujki można zrobić czujkę adresowalną- są takie małe moduły adresujące do montażu w czujnikach. Z instalacji okablowaniej w systemie magistralowym zrobić zwykłe analogowe linie dozorowe jest już sporo trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawosci, na jakim protokole sieciowym jest to wykonane?

Nie mam pojęcia, raczej nieznormalizowanym, bo to patent sprzed ponad 20 lat. Masz dwie żyły zasilania 12VDC i dwie sygnałowe, a adresy są pięciobitowe. Masz sygnalizację zarówno alarmu, jak i sabotażu i uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy ktoś współcześnie produkuje to, co mam, czyli jedna linia na wszystkie czujki? A dokładniej

> czujki adresowalne? W tym rozwiązaniu nie ciągniesz pęku linii od centrali, a coś w rodzaju

> magistrali IP dającej także zasilanie czujkom.

Satel produkuje moduły adresowalne które można włożyć praktycznie do każdego czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem, że oczywiście ich centrala ma też linię adresowalną? Ilożyłową? Też cztero?

Do ich centrali Integra która ma budowę modułową dokłada się moduł wejść adresowalnych.

Moduły adresujące nazywają się CA-64 ADR-MOD

A moduł wejść CA-64 ADR

Jeżeli Cię to interesuje to Googlaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do ich centrali Integra która ma budowę modułową dokłada się moduł wejść adresowalnych.

> Moduły adresujące nazywają się CA-64 ADR-MOD

> A moduł wejść CA-64 ADR

To już znalazłem.

> Jeżeli Cię to interesuje to Googlaj.

No niestety nie mogę wygooglac liczby żył magistrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Satela są ogólnodostępne instrukcje.

Odpowiadając na Twoje pytanie- potrzebne są trzy żyły, plus zasilania, masa oraz żyła sygnałowa. Magistrala może mieć do 1000m długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na stronie Satela są ogólnodostępne instrukcje.

> Odpowiadając na Twoje pytanie- potrzebne są trzy żyły, plus zasilania, masa oraz żyła sygnałowa.

> Magistrala może mieć do 1000m długości.

Dzięki, bo ich instrukcje mi się w tel. nie otwierały. Jest jakiś specjalny wymóg na przewód, czy może być standardowy "sygnałowy" z dwiema parami skręconymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie do Satela stosuje się jak najzwyklejsze proste przewody. W instrukcjach do urządzeń producent umieścił zapis że nie zaleca używania skrętki na magistrale systemowe.

ps. do Integry są również konwertery magistral do światłowodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.