Skocz do zawartości

Ubezpieczenie budowy..


rob_7

Rekomendowane odpowiedzi

> .. a tak na prawdę zamieszkałego już domu. Nie mam tylko odbiorów ale wszystko już funkcjonuje.

Nie wychylaj się, zasłoń okna i ciii

Jak ktoś się dowie, to będzie kuku

> W jakich towarzystwach będzie najkorzystniej? Może ktoś ma jakieś zbędne kody rabatowe?

Jak znajdziesz sensowną ofertę, to pochwal się. Jak rozpoznawałem ceny, to stawki za ubezpieczenie budowy były zaporowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wychylaj się, zasłoń okna i ciii

> Jak ktoś się dowie, to będzie kuku

> Jak znajdziesz sensowną ofertę, to pochwal się. Jak rozpoznawałem ceny, to stawki za ubezpieczenie

> budowy były zaporowe.

Jakie tam znowu kuku smile.gif ludzie mieszkają bez odbioru latami i jest ok. Kredytu nie mam to mi się z tym nie spieszy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> .. a tak na prawdę zamieszkałego już domu. Nie mam tylko odbiorów ale wszystko już funkcjonuje.

> W jakich towarzystwach będzie najkorzystniej? Może ktoś ma jakieś zbędne kody rabatowe?

Hestia - "dom w budowie", a gdy już będziesz miał kwit od elektryka i kominiarza, to dadzą zwykłe ubezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hestia - "dom w budowie", a gdy już będziesz miał kwit od elektryka i kominiarza, to dadzą zwykłe

> ubezpieczenie.

Komin to ja mam podbity bo do gazu musiałem mieć, elektryka też odebrana bo inaczej by nie podpięli. Chyba że mylę papierki smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Komin to ja mam podbity bo do gazu musiałem mieć, elektryka też odebrana bo inaczej by nie

> podpięli. Chyba że mylę papierki

No zabierasz te kwity i idziesz do Hestii smile.gif

Ja formalnie nie mam jeszcze odebranego budynku, a mam już nich zwykłe ubezpieczenie.

Wcześniej miałem "Dom w budowie", ale wychodziło drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No zabierasz te kwity i idziesz do Hestii

> Ja formalnie nie mam jeszcze odebranego budynku, a mam już nich zwykłe ubezpieczenie.

> Wcześniej miałem "Dom w budowie", ale wychodziło drożej.

A porównywałeś jakieś inne oferty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie tam znowu kuku

Prawo Budowlane:

Art. 57.

[...]

7. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu.

[...]

Art. 59f.

1. W przypadku stwierdzenia w trakcie obowiązkowej kontroli nieprawidłowości w

zakresie, o którym mowa w art. 59a ust. 2, wymierza się karę stanowiącą iloczyn

stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w).

2. Stawka opłaty (s) wynosi 500 zł.

3. Kategorie obiektów, współczynnik kategorii obiektu oraz współczynnik wielkości obiektu określa załącznik do ustawy.

4. W przypadku gdy w skład obiektu budowlanego, z wyjątkiem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wchodzą części odpowiadające różnym kategoriom, karę stanowi suma kar obliczonych dla różnych kategorii.

> ludzie mieszkają bez odbioru latami i jest ok.

Jak jest OK, to jest OK. Ale jak ktoś przyłoży 5k zł *2 (dla budynku mieszkalnego * 1 za wielkość = 10K zł kary (+ ewentualnie 5k*1*1 za garaż + ewentualnie inne kategorie czy obiekty), to się robi nie OK. A jak dziura budżetowa rośnie, to wśród urzędników pojawiają się różne pomysły jej łatania. Ten akurat jest jak najbardziej legalny - wystarczy egzekwować przepisy.

A tak życiowo to znam przypadek, gdzie ktoś myślał, że ma komplet dokumentów. Zwlekał. Złożył w końcu po kilku latach. Okazało się, że są braki i musi podpisać się kierownik budowy. A ten już nie żył. I szukaj wtedy takiego, co się podpisze. A jak coś się zwali, bo ten zmarły nie dopilnował, to kryminał grozi.

Update.

Co do meritum, to polecam brokera wypyta o wszystkie czynniki wpływające na cenę (w tym zakres ubezpieczenia, franszyzy itd.), wytłumaczy co czym skutkuje i zarekomenduje któreś ubezpieczenie. Bo generalnie trochę ich jest. Jak zapytasz na forach, to nikt nie ma porównania (co najwyżej powie Ci, gdzie ile zapłacił) zakresu i jak wygląda sprawa wypłaty odszkodowania, gdy już coś się przydarzy (bo mało komu się przydarza - na tym polega ubezpieczenie i dlatego płacisz mały ułamek kosztów naprawy potencjalnej szkody). Tylko, że potencjalnie na budowie wiele się dzieje więc ryzyko szkody jest stosunkowo duże i składka wysoka. Pewnie szybko pobiegniesz zgłosić budynek do użytkowania, jak porównasz cenę ubezpieczenia budowy z ceną użytkowanego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawo Budowlane:

> Art. 57.

> [...]

> 7. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z

> naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego

> użytkowania obiektu budowlanego. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o

> których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu

> podwyższeniu.

> [...]

> Art. 59f.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nikt się nie przyczepi, bo żeby odebrać muszę zrobić podjazd i elewację, a na to nie ma póki co środków smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co ma podjazd i elewacja do odbioru budynku?

Jak podjazd to moze i o zjazd z drogi chodzi?

Slyszalem, ze czesto nie oddasz budynku jak nie powstanie to wszystko co w 1 pozwoleniu na budowe miales razem z budynkiem, czyli np. zjazd, teren utwardzony, itp. itd. (oczywiscie jezeli ma sie szczescie i przyjda na kontrole).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj masz ładnie podsumowane

> Potrzebujesz odbioru, czy tylko zawiadamiasz?

> Prąd masz po cenach budowlanych?

Nie potrzebuje odbioru. Gaz już mam podpięty, grzeje od 2 miesięcy, prąd jest od prawie roku na normalną umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak podjazd to moze i o zjazd z drogi chodzi?

> Slyszalem, ze czesto nie oddasz budynku jak nie powstanie to wszystko co w 1 pozwoleniu na budowe

> miales razem z budynkiem, czyli np. zjazd, teren utwardzony, itp. itd. (oczywiscie jezeli ma

> sie szczescie i przyjda na kontrole).

Odebrałem budynek np. bez tarasu znajdującego się na PNB. niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odebrałem budynek np. bez tarasu znajdującego się na PNB.

Zglosiles, ze masz wszystko zgodnie z pozwoleniem?

Przyszedl ktos na kontrole, czy papiery odlezaly se poprostu?

Poza tym, chyba wszyscy dobrze wiemy, ze u nas urzedy dzialaja wg zasady "co kraj to obyczaj", a jak petentowi nie pasuje to musi prywatna wojenke stoczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaraz, wyżej napisałeś, że nie potrzebujesz odbioru. To potrzebujesz czy nie potrzebujesz?

Dokładnie, napisałem że nie potrzebuje odbioru i post wyżej co jest wymagane do jego uzyskania w moim przypadku (info od kierownika budowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odebrałem budynek np. bez tarasu znajdującego się na PNB.

Znam gościa który odebrał budynek o ponad 50m2 większy, bo kopiącym

fundament się popierdzieliło i na słupkach służących murarzowi do zapinania

sznurka (są ze 2 metry oddalone od faktycznych palików

wytyczających dom) wykopali pod fundament. Nie będę już pisał że doszli

do tego dopiero przy zakładaniu więźby jak się okazało że brakuje po 2

metry. icon_eek.gif

A odbiór jest bo nikt nie przyszedł sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Odebrałem budynek np. bez tarasu znajdującego się na PNB.

Aktualnie odwołanie do wojewódzkiego inspektora nadzoru, po tym jak powiatowy odkrył , że nie wykonałem studni chłonnej.

Kwit podpisany od architekta (PZT) (wykreślił ją z PZT) plus kwit od kierownika (iz wprowadzona takowa zmianę nieistotna) spowodował rekację, że jest to zmiana istotna art. bodaj 38 w intepretacji powiatu (zakres pzt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> .. a tak na prawdę zamieszkałego już domu. Nie mam tylko odbiorów ale wszystko już funkcjonuje.

> W jakich towarzystwach będzie najkorzystniej? Może ktoś ma jakieś zbędne kody rabatowe?

sprawa jest banalna - przy czesci odbiorow (kominiarski plus elektryka) aktualnie ubezpieczasz jako dom zamieszkaly (wiekszosc ubezpieczycieli tak ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.