Skocz do zawartości

Kogo szukać? Ślusarza? podpowiecie?


Kysior

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję zrobić (zlecić zrobienie) takiej mini konstrukcji z blachy stalowej o grubości między 2 a 3mm:

Z jednego kawałka wygiąć ceownik o wysokości około 70mm i odległości między ramionami (mierząc w środku) 90mm, długość około 250mm i to przyspawane do koła o średnicy około 200mm z blachy tej samej grubości. Do tego jeszcze parę dziur w tym. Coś jak na tym nieudolnym (z painta) szkicu:

287630906-Clipboard01.jpg

Z kim się do tego zgłosić? Mam szukać ślusarza, czy kogo? Jaki może być uczciwy koszt wykonania takiego czegoś (z materiałem)? A może ktoś by się podjął?

post-24647-1435252374016_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba z tokarzem pomyliłeś.

ślusarz to spec od obrabiarek metalu (tokarki, frezarki i inne) 270751858-jezyk.gif

> A dla kol. Kysior, dobrze kombinujesz, szukałbym warsztatu ślusarskiego.

w przypadku autora watka chodzi o cięcie i gięcie blachy a do tego trzeba gilotynę i prasę - typowy ślusarz może mieć ale nie musi bo gięcie blach to nie jego główny nurt pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ślusarz to spec od obrabiarek metalu (tokarki, frezarki i inne)

Tu teoria i tu też

> w przypadku autora watka chodzi o cięcie i gięcie blachy a do tego trzeba gilotynę i prasę - typowy

> ślusarz może mieć ale nie musi bo gięcie blach to nie jego główny nurt pracy

A w praktyce, to z dziesięć lat robiłem na warsztacie jako ślusarz i zajmowałem się również tym o co chodzi autorowi wątku. Na halę z tokarkami, frezarkami, szlifierkami chodziłem tylko w razie potrzeby obróbki jakiegoś elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadzwon do kilku hurtowni stali czy nie maja gotowego Ceownika 70, nastepnie popros o skrawek blachy ze złomu. Zanieś wsio do warsztatu ktory ci wytnie koło (albo wypali) i przyspawa cewnik. Takich warsztacikow jest od groma grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zadzwon do kilku hurtowni stali czy nie maja gotowego Ceownika 70, nastepnie popros o skrawek

> blachy ze złomu. Zanieś wsio do warsztatu ktory ci wytnie koło (albo wypali) i przyspawa

> cewnik. Takich warsztacikow jest od groma

Znowu mała poprawka, podaje się szerokość ceownika a nie jego wysokość, czyli ceownik 90 a nie "70". niby są takie ale nie maja wysokości 70 mm, no ale i tak te 90 będą za wąskie, bo te 90 mm mają na zewnątrz, czyli raczej element do samodzielnego wykonania - gięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znowu mała poprawka, podaje się szerokość ceownika a nie jego wysokość, czyli ceownik 90 a nie

> "70". niby są takie ale nie maja wysokości 70 mm, no ale i tak te 90 będą za wąskie, bo te

> 90 mm mają na zewnątrz, czyli raczej element do samodzielnego wykonania - gięcia.

No właśnie o to chodzi, że ze znormalizowanych nie bardzo mam co wybrać - przeglądałem. Jest jeszcze taka opcja: profil zamknięty o przekroju prostokąta (ostatecznie kwadrat 90mm) i obciąć jeden bok, - przy założeniu ścianki 2mm te 86mm w środku może bym jakoś wykorzystał - zaletą w porównaniu z ceownikiem jest prostokątny przekrój wewnętrzny, w ceownikach, które przeglądałem, im głębiej tym w środku jest mniej miejsca a to już za mało dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie o to chodzi, że ze znormalizowanych nie bardzo mam co wybrać - przeglądałem. Jest

> jeszcze taka opcja: profil zamknięty o przekroju prostokąta (ostatecznie kwadrat 90mm) i

> obciąć jeden bok, - przy założeniu ścianki 2mm te 86mm w środku może bym jakoś wykorzystał -

> zaletą w porównaniu z ceownikiem jest prostokątny przekrój wewnętrzny, w ceownikach, które

> przeglądałem, im głębiej tym w środku jest mniej miejsca a to już za mało dla mnie.

Niby sa takie profile tu widać. Ściąć te dwa centymetry i coś koło tego będzie. Tylko problem że nie chcesz kilku metrów ale odpad w zasadzie i problem gdzie go znaleźć, gdzie kupić? A idąc innym tropem z postu wyżej - do koła z blachy przyspawać dwa kawałki blachy o wymiarach 250x70 [mm] a w te brakujące końcówki wystające poza koło wstawić kawałki blach. Temat do ogarnięcia bez giętych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czemu musisz miec giete, a nie np pospawane ?

Bo ma to być element mocujący konika do sprężyny - taki bujak na sprężynie na plac zabaw dla dziecka. I myślę (możecie mnie poprawić), że gięty element będzie wytrzymalszy niż pospawany

Coś takiego - niebieski element:

SA.0011-smok.jpg

Do tego ceownika przez blachę cybantami będzie przykręcona sprężyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czegoś takiego, to nie chciałoby mi się szukać osoby, co się podejmie zlecenia - szybciej się to zrobi samemu. Z blachy 4-5mm wycinasz kółko i dwa prostokąty, a następnie spawasz razem. Ceownik przy wspomnianej grubości blachy niczego nie polepszy, bo i tak wytrzymałość tego będzie wielokrotnie przewymiarowana. Blacha 5mm jest do pospawania elektrodą przez praktycznie każdego "amatora spawalnictwa" zlosnik.gif Nawet jak spawy nie będą idealne, to i tak nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do czegoś takiego, to nie chciałoby mi się szukać osoby, co się podejmie zlecenia - szybciej się to

> zrobi samemu. Z blachy 4-5mm wycinasz kółko i dwa prostokąty, a następnie spawasz razem.

> Ceownik przy wspomnianej grubości blachy niczego nie polepszy, bo i tak wytrzymałość tego

> będzie wielokrotnie przewymiarowana. Blacha 5mm jest do pospawania elektrodą przez praktycznie

> każdego "amatora spawalnictwa" Nawet jak spawy nie będą idealne, to i tak nie ma to

> znaczenia.

Nie potrafię spawac niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym to jeszcze uprościł i do kółka z blachy przykręcił śrubami z łbem stożkowym dwa kątowniki .

> Godzinka roboty na taborecie w kuchni .

Ale w oryginalnym rozwiązaniu to ceownik przenosił całe siły, blacha była w zasadzie kosmetyczna. W Twoim rozwiązaniu mocowanie dziury cybantów wychodziłyby akurat na łączeniu kątownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Twoim rozwiązaniu mocowanie dziury cybantów wychodziłyby akurat na łączeniu kątownik.

To dajesz po dwa obok siebie do podstawy kątowników ok.gifgrinser006.gif. Od biedy za jakiś Krupnik 0,7 grinser006.gif mogę coś takiego pospawać nawet z blachy aluminiowej do 4mm, tylko za cholerę nie zechce mi się tego pakować i wysyłać facepalm%5B1%5D.gif. I nic mnie do tego nie zmusi zlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo ma to być element mocujący konika do sprężyny - taki bujak na sprężynie na plac zabaw dla

> dziecka. I myślę (możecie mnie poprawić), że gięty element będzie wytrzymalszy niż pospawany

> Coś takiego - niebieski element:

> Do tego ceownika przez blachę cybantami będzie przykręcona sprężyna.

najbardziej trwały to będzie ceownik hutniczy (na składach stali lub na złomowisku wyszukasz odpowiedni ok.gif ) ale i tak będziesz musiał go przyspawać do tej podstawy no ale to jest najmniejszy problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To dajesz po dwa obok siebie do podstawy kątowników . Od biedy za jakiś Krupnik 0,7 mogę coś

> takiego pospawać nawet z blachy aluminiowej do 4mm, tylko za cholerę nie zechce mi się tego

> pakować i wysyłać . I nic mnie do tego nie zmusi .

To masz ten sam problem co ja zlosnik.gif Za flaszkę mogę to zrobić ale odbiór osobisty zlosnik.gif

4mm blacha i dwa przyspawane do niej płaskowniki to wytrzymają całe przedszkole siedzące na tym koniku wink.gif Daruj sobie poszukiwania ceownika wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesli idzie o takiego konika, to szkoda zachodu, kup gotowy

Za ile?

Ja miałem za darmo sklejkę, z której sobie w wolnej chwili przez zimę wyciąłem konika, sprężynę dorwałem za 20zł, reszta (poza tym nieszczęsnym mocowaniem) zrobiona w zasadzie bez kosztów (wliczając w to 4 kolory), tylko trochę pracy własnej.

Taki konik, jak mi się podoba kosztuje 800zł. Może za 400 bym kupił jakiegoś, który mi się nie będzie podobał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam konika gotowego, sprezyne z ducato, brak mi tylko łącznika.

Załóżmy, że masz już ten element, zwany łącznikiem. Jak go zakotwisz w gruncie?

Skoro nie potrafisz spawać (a to jest łatwiejsze, niż ostrzenie wierteł grinser006.gif) i nie masz materiału... to można też obyć się bez spawania, ale trzeba mieć wiertarkę 270751858-jezyk.gif

Dwa odcinki odpowiednio grubego i szerokiego płaskownika krzyżujesz tak, by geometryczny środek ich połączenia wypadł w osi pionowej sprężyny. Do każdego z czterech tak powstałych "ramion" przykręcasz sprężynę, a koniec "ramienia" poza zewnętrznym obrysem sprężyny, kotwisz do podłoża.

Dla lepszego uzmysłowienia w/w opisu skromny rysunek grinser006.gif

287636324-konikfedra.JPG

post-109606-14352523791877_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Załóżmy, że masz już ten element, zwany łącznikiem. Jak go zakotwisz w gruncie?

> Skoro nie potrafisz spawać (a to jest łatwiejsze, niż ostrzenie wierteł ) i nie masz materiału...

> to można też obyć się bez spawania, ale trzeba mieć wiertarkę

> Dwa odcinki odpowiednio grubego i szerokiego płaskownika krzyżujesz tak, by geometryczny środek ich

> połączenia wypadł w osi pionowej sprężyny. Do każdego z czterech tak powstałych "ramion"

> przykręcasz sprężynę, a koniec "ramienia" poza zewnętrznym obrysem sprężyny, kotwisz do

> podłoża.

> Dla lepszego uzmysłowienia w/w opisu skromny rysunek

Tak właśnie planuję zrobić, tylko zamiast płaskownika kawał blachy. Zresztą takie coś to jakoś "posmarkam" dodatkowo spawarką, natomiast górę, która ma być mocna i dodatkowo jeszcze estetyczna, to już nie dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak właśnie planuję zrobić, tylko zamiast płaskownika kawał blachy. Zresztą takie coś to jakoś

> "posmarkam" dodatkowo spawarką, natomiast górę, która ma być mocna i dodatkowo jeszcze

> estetyczna, to już nie dla mnie.

Jakie obciążenia tam będą działać. 50kg? No bez przesady.

Chyba że boisz się swoich spawów to dasz blacharzowi za dyszke do obspawania jak połapiesz smarkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Konik. Mam konika gotowego, sprezyne z ducato, brak mi tylko łącznika.

Zrobiłem swego czasu małemu takiego konika z MDF 270751858-jezyk.gif. Bujał się na dwóch zespawanych sprężynach z jakiegoś dostawczaka. Dwulatek ledwo dawał radę! Samochodowe sprężyny z zawieszenia nie dają rady, bo pracują góra-dół, na boki jest to zbyt miękkie. Ale próbuj! Do odważnych świat należy ok.gifpalacz.gif.

287637442-Przechwytywanie.JPG

Powodzenia! grinser006.gif

post-103354-1435252379259_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może być ?

> To w ramach walki z lenistwem otwory we własnym zakresie niestety a dolna blacha 5mm

> Poproszę dane do wysyłki moje na priv dostaniesz i czekam na kuriera

Eeee, ten tego - ja się już rozmyśliłem, nie chcę jednak wink.gif

A tak serio to jesteś wielki, dziękuję - już piszę PRIV smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witajcie po sporej przerwie.

3 lipca moja córka miała urodziny, więc nastąpiło uroczyste oddanie do użytku konika na sprężynie.

Wielkie podziękowania dla kolegi cumel za pomoc w zrobieniu brakującego elementu.

Ponieważ nie lubię wątków bez zakończenia, to wstawiam zdjęcia gotowego konika - córce się podoba, więc najważniejszy cel został osiągnięty smile.gif

287822710-IMAG0777.jpg

287822710-IMAG0775.jpg

post-24647-14352524925941_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest moc Niech przyniesie dużo radości Twojej córeczce

Dzięki smile.gif

Dla potomnych - moja córka waży koło 15 kg i ta sprężyna od Ducato jest IMO w sam raz, z zapasem na jakieś 10 kilogramów jeszcze. Ja z moimi 80 kg testowałem konia i się mocno wyginał wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.