Skocz do zawartości

ustawa o o ubezpieczeniach obowiązkowych


tomecki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

kłócę się z pewną osobą, która twierdzi:

Quote:

W sumie... Propozycje przedluzenia firma x wysyla sama jak sie zgadzasz to placisz jak nie to olewasz i idziesz do firmy y bez zadnych problemow


Na co ja twierdzę, że trzeba wypowiedzieć umowę... zlosnik.gif

Nie mówimy o OC poprzedniego właściciela, tylko o swojej umowie.

Patrzę w ustawę i widzę:

Quote:

Art. 28.

1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umo-wa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.


ale dalej patrzę...

Quote:

Art. 33.

Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu:

1) z upływem okresu, na który została zawarta;


Dla mnie jasne jest, że dopóki nie wypowiem to z automatu się przedłuża, ale o co chodzi w tym art 33? niewiem.gif

Niech ktoś mi wytłumaczy zanim zacznę posiłkować się "w kłótni" artykułem 28 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> kłócę się z pewną osobą, która twierdzi:

> Quote:

> W sumie... Propozycje przedluzenia firma x wysyla sama jak sie zgadzasz to placisz jak nie to

> olewasz i idziesz do firmy y bez zadnych problemow

> Na co ja twierdzę, że trzeba wypowiedzieć umowę...

> Nie mówimy o OC poprzedniego właściciela, tylko o swojej umowie.

> Patrzę w ustawę i widzę:

> Quote:

> Art. 28.

> 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12

> miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta,

> nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta

> następna umo-wa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

> ale dalej patrzę...

> Quote:

> Art. 33.

> Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu:

> 1) z upływem okresu, na który została zawarta;

> Dla mnie jasne jest, że dopóki nie wypowiem to z automatu się przedłuża, ale o co chodzi w tym art

> 33?

> Niech ktoś mi wytłumaczy zanim zacznę posiłkować się "w kłótni" artykułem 28

Z automatu (przedłużenie) zawierana jest nowa umowa. W Art. 28 wyraźnie napisane jest o zawarciu nowej umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> kłócę się z pewną osobą, która twierdzi:

Czy to teoretyk, czy praktyk? niewiem.gif Bo wyrwać z kontekstu i interpretować na swoją modłę można dowolny fragment dowolnej ustawy...

> Na co ja twierdzę, że trzeba wypowiedzieć umowę...

> Patrzę w ustawę i widzę:

> ale dalej patrzę... ale o co chodzi w tym art 33?

Ja spojrzałem nieco szerzej i:

Art 28:

1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, (...), nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli: 1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia (...) albo

2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, (...)

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kończy się z upływem okresu 12 miesięcy, z uwzględnieniem art. 33.

I teraz jak najbardziej ma zastosowanie art. 33:

Art. 33.

Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu: 1) z upływem okresu, na który została zawarta;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to teoretyk, czy praktyk? Bo wyrwać z kontekstu i interpretować na swoją modłę można dowolny

> fragment dowolnej ustawy...

napisał to co zacytowałem, ja go poprawiłem, a ten na mnie z twarzą, żebym zapoznał się z ustawą, toteż to robię zlosnik.gif

> Ja spojrzałem nieco szerzej i:

i to chyba wyjaśnia wszelkie wątpliwości, dzięki smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no tak, ale jak się to ma do tego co napisane w artykule 33?

A jak się ma mieć. Tam napisane są ogólne zasady obowiązywania umowy a nie kwestie zawierania kolejnych. Umowę zawiera się na 12 miesięcy. jak minie okres to wygasa. Jednak zgodnie z Art 28 jeśli nie zostanie wypowiedziane w terminie to automatycznie zawierana jest kolejna umowa.

Gościowi się tam coś wydaje, ale to nic nowego. interpretatorów domowych prawa u nas bez liku. jak mu przyślą wezwania do zapłaty to zmądrzeje. pocieszające jest jedynie to, że jeśli pokaże nowe OC wykupione gdzieś indziej i złoży wypowiedzenie starego OC po terminie to zapłaci jedynie za okres od wznowienia do wypowiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem prace licencjacką na temat ubezpieczeń komunikacyjnych:

i to jest tak, umowa zawarta na okres 12 miesięcy, i po okresie czasu trwania czyli roku automatycznie zostaje przedłużona, lecz jeśli nieopołaci się 1 raty (automatycznie przedłużonej umowy, przez okres 6 miesięcy) umowa zostaje rozwiązana, w skrócie podpisana umowa daje nam gwarancje ubezpieczenia na okres 18 miesięcy, po tym okresie są dwie drogi ubezpieczyciel zwraca sie o opłacenie składek zaległej i obecnej, przy braku odzewu kieruje sprawe do UFG a z tym to już się nie wygra bo ma narzędzia administracyjno prawne do windykacji zaległości finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pisałem prace licencjacką na temat ubezpieczeń komunikacyjnych:

no to chyba wypadałoby coś o tym wiedzieć. To co napisałeś niżej nie potwierdza, że wiesz o czym piszesz

> i to jest tak, umowa zawarta na okres 12 miesięcy, i po okresie czasu trwania czyli roku

> automatycznie zostaje przedłużona,

automat obowiązuje tylko przy umowach własnych

> lecz jeśli nieopołaci się 1 raty (automatycznie

> przedłużonej umowy, przez okres 6 miesięcy) umowa zostaje rozwiązana, w skrócie podpisana

> umowa daje nam gwarancje ubezpieczenia na okres 18 miesięcy, po tym okresie są dwie drogi

> ubezpieczyciel zwraca sie o opłacenie składek zaległej i obecnej, przy braku odzewu kieruje

> sprawe do UFG a z tym to już się nie wygra bo ma narzędzia administracyjno prawne do

> windykacji zaległości finansowych.

bzdury. Umowa jest zawierana na 12mcy, płatność nie ma nic do rzeczy- może być 1. może 12.rat. Przedłużona(czyli opłacona w całości), z automatu, własna umowa nadal jest na 12mcy i nadal płatność nie ma znaczenia.

Umowa OC, dla posiadacza, zgodnie z ustawą zawierana jest na 12mcy. Wyjątki stanowią umowy tzw komisowe, dla rejestracji czasowej, pojazdy historyczne i wolnobieżne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to chyba wypadałoby coś o tym wiedzieć. To co napisałeś niżej nie potwierdza, że wiesz o czym

> piszesz

> automat obowiązuje tylko przy umowach własnych

> bzdury. Umowa jest zawierana na 12mcy, płatność nie ma nic do rzeczy- może być 1. może 12.rat.

> Przedłużona(czyli opłacona w całości), z automatu, własna umowa nadal jest na 12mcy i nadal

> płatność nie ma znaczenia.

> Umowa OC, dla posiadacza, zgodnie z ustawą zawierana jest na 12mcy. Wyjątki stanowią umowy tzw

> komisowe, dla rejestracji czasowej, pojazdy historyczne i wolnobieżne.

Dla ścisłości. Umowa nie przedłuża się automatycznie jeśli bieżąca składka nie została opłacona w całości tj, któraś z ostatnich rat nie została opłacona.

Reszta się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pisałem prace licencjacką na temat ubezpieczeń komunikacyjnych:

> i to jest tak, umowa zawarta na okres 12 miesięcy, i po okresie czasu trwania czyli roku

> automatycznie zostaje przedłużona, lecz jeśli nieopołaci się 1 raty (automatycznie

> przedłużonej umowy, przez okres 6 miesięcy) umowa zostaje rozwiązana, w skrócie podpisana

> umowa daje nam gwarancje ubezpieczenia na okres 18 miesięcy, po tym okresie są dwie drogi

> ubezpieczyciel zwraca sie o opłacenie składek zaległej i obecnej, przy braku odzewu kieruje

> sprawe do UFG a z tym to już się nie wygra bo ma narzędzia administracyjno prawne do

> windykacji zaległości finansowych.

Poproszę paragraf z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowym i UFG, który o tym mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla ścisłości. Umowa nie przedłuża się automatycznie jeśli bieżąca składka nie została opłacona w

> całości tj, któraś z ostatnich rat nie została opłacona.

> Reszta się zgadza.

Quote:

Przedłużona(czyli opłacona w całości),


zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

> Dla mnie jasne jest, że dopóki nie wypowiem to z automatu się przedłuża, ale o co chodzi w tym art

> 33?

> Niech ktoś mi wytłumaczy zanim zacznę posiłkować się "w kłótni" artykułem 28

chodzi o to ze kazda ustawa jest traktowana : "z pozniejszymi zmianami"

i artykul 33 jest nowszy

a zapis ze umowa sie z automatu przedluza zostal zniesiony juz chyba 2 lata temu zlosnik.gif

czy jakos tak spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to tak, ale mokry napisał tak jakby przy swoim OC też to tak działało

bo tak to dziala skromny.gif

jesli przypadkiem zapomnisz o wykupieniu kolejnej polisy - mozesz sie liczyc z tym ze UFG/ FSG (chyba nie pomylilem instytucji) zazyczy sobie calkiem powaznej oplaty sick.gif

na szczescie moja agentka ma 3 backupy bazy grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo tak to dziala

> jesli przypadkiem zapomnisz o wykupieniu kolejnej polisy - mozesz sie liczyc z tym ze

> UFG/ FSG (chyba nie pomylilem instytucji) zazyczy sobie calkiem powaznej oplaty

Nie ma podstaw. Dopłaty (odsetek) może zarzyczyc sobie jedynie TU, w którym OC się przedłużyło

> na szczescie moja agentka ma 3 backupy bazy

A to nie miałeś polisy na papierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo tak to dziala

> jesli przypadkiem zapomnisz o wykupieniu kolejnej polisy - mozesz sie liczyc z tym ze

> UFG/ FSG (chyba nie pomylilem instytucji) zazyczy sobie calkiem powaznej oplaty

> na szczescie moja agentka ma 3 backupy bazy

nie działa.

Jeżeli masz własną polisę, czyli nie przejętą wraz z samochodem, opłaciłeś ją w całości to OC przedłuża się z automatu.

Quote:

Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

ust. 2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo

2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.


nie twórz regulacji, których nie ma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.