Skocz do zawartości

Ustawa o kierujacych pojazdami ?


CiniO

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o ustawe z 2011 roku ktora weszla w zycie 19 stycznie 2013.

jakiś tekst

Wiem, ze ta ustawa wprowdzilo sporo zmian, ale dwa ktore szczegolnie mnie zainteresowaly i tylko chcialem sie upewnic ze dobrze rozumiem.

1. Do kierowania motorowerem, potrzebna jest teraz kategoria AM. (sam fakt bycia starszym niz 18 lat nie wystarczy). Oczywiscie kazda kategoria prawa jazdy daje uprawnienia do kat AM. Ale dawniej ktos kto mial skonczone 18 lat i nie mial prawa jazdy wogole mogl jezdzic motorowerem. Teraz juz nie moze.

2. Kategoria B teraz uprawnia do ciagniecia przyczp, pod warunkiem, ze calkowita dopuszczalna masa zestawu nie przekracza 3500kg. Czyli warunek aby DMC przyczepy nie przekraczala masy wlasnej pojazdu zostal wywalony. Czyli teraz np jak mam auto ważące 1400kg, o DMC 1900kg, ktore pozwala ciagnac przyczepy 1500kg, to moge taka przyczepe od DMC 1500kg ciagniac majac sama kategorie B. A dawniej nie moglem.

Czy dobrze rozumiem zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o ustawe z 2011 roku ktora weszla w zycie 19 stycznie 2013.

> dawniej ktos kto mial skonczone 18 lat i nie mial prawa jazdy wogole mogl jezdzic motorowerem.

> Teraz juz nie moze.

Może, o ile te 18 lat ukończył przed 19 stycznia 2013 r.

> 2. Kategoria B teraz uprawnia do ciagniecia przyczp, pod warunkiem, ze calkowita dopuszczalna masa

> zestawu nie przekracza 3500kg. Czyli warunek aby DMC przyczepy nie przekraczala masy wlasnej

> pojazdu zostal wywalony.

A ten warunek to nie wynika z warunków technicznych pojazdów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może, o ile te 18 lat ukończył przed 19 stycznia 2013 r.

No nie wydaje mi sie. Z jakiej racji?

> A ten warunek to nie wynika z warunków technicznych pojazdów ?

Nie. Z warunkow technicznych tego pojazdu, wynika ze mozna ciagnac przyczepe o masie 1500kg.

Polskie prawo (jak sie dowiedzialem kiedys na AK) interpretuje to w ten sposob, ze przyczepa w tym przypadku nie moze miec DMC wiekszej nic 1500kg, co wg mnie jest glupota bo ogracznie do 1500kg wynika z faktu, ze to auto technicznie nie jest w stanie pociagnac wiecej niz 1500kg. Wiec jesli przyczepa by miala DMC 2000kg, ale w rzeczywistosci z aktualnym ladunkiem wazyla 1499kg, to technicznie mozna ja ciagnac, ale wg polskich przepisow jednak nie.

Tak czy siak przyczepe o DMC 1500kg mozna dawniej tez bylo ciagnac, ale tylko posiadajac PJ kat BE.

Bo przy kat B, byl warunek, ze DMC przyczepy nie moze byc wieksza niz masa wlasna auta (czyli w tym przypadku 1400kg).

Teraz wyglada, ze tez warunek zostal usuniety, wiec na samym B mozna ciagnac przyczepe 1500kg DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z racji takiej, ze nie zabrali praw nabytych

Czyli na zasadzie, ze koncząc 18 lat nabyli uprawnienia do jazdy takimi pojazdami wiec im sie nalezą?

Hmm troche to naciagane, ale troche pogooglalem, i wyglada na to ze rzeczywiscie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawo nie działa wstecz.

To rozumiem, ale nie widze zwiazku.

Prawo nie działa wstecz oczywiscie.

Gdyby działało, to mozna by teraz ukarac kogos kto przed zmiana przepisow jezdzil skuterem bez prawa jazdy.

Ale to ze nastapila zmiana przepisow, i teraz aby jezdzic skuterem trzeba miec prawo jazdy, to nie widze powodu dla ktorego ktos kto dawniej mogl jezdzic bez prawa jazdy teraz nadal moze...

Ale wsumie nie wazne. Skoro tak jest to niech tak bedzie...

A co z tym przyczepami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawo nie działa wstecz.

Nie zgadzam się. Trzy lata temu kupiłem motorower z 2006r z białą rejestracją, z przeglądem bezterminowym. Przy przerejestrowywaniu na siebie musiałem zrobić nowy przegląd rejestracyjny ważny dwa lata. Powodem były zmiany przepisów w bodaj 2008r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie zgadzam się. Trzy lata temu kupiłem motorower z 2006r z białą rejestracją, z przeglądem

> bezterminowym. Przy przerejestrowywaniu na siebie musiałem zrobić nowy przegląd rejestracyjny

> ważny dwa lata. Powodem były zmiany przepisów w bodaj 2008r.

Przecież badanie techniczne z 2006 nie straciło ważności, tylko od 2008 wymagane jest inne badanie techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To rozumiem, ale nie widze zwiazku.

> Prawo nie działa wstecz oczywiscie.

Wszystko zalezy jak to było wcześniej ujęte w ustawie.

a) Kierujący z chwilą osiągniecia 18lat, nabywa prawo blablabla

albo

b) Kierujący, który ukończył 18lat, może blablabla.

Prawie to samo, ale implikacje inne wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko zalezy jak to było wcześniej ujęte w ustawie.

> a) Kierujący z chwilą osiągniecia 18lat, nabywa prawo blablabla

> albo

> b) Kierujący, który ukończył 18lat, może blablabla.

> Prawie to samo, ale implikacje inne

No owszem, zgadzam sie... dokladnie od tego to moze zalezec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale to chyba nie moze byc aktualne, skoro nadal jest wpisany wymog w przypadku kat. B, i przyczepy z hamulcem, ze DMC przyczepy nie moze przekraczac masy wlasnej pojazdu.

Bo tego wymogu juz nie ma wg. tej najnowszej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.