Skocz do zawartości

Pytanie z testów kat.B - światła na przejeździe


ArekMiz

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem sobie tak dla własnej świadomości test on-line na prawo jazdy kategorii B. Zdałem. smile.gif Miałem jeden błąd.

Pytanie z obrazkiem: stoi samochód przed opuszczonym szlabanem przejazdu kolejowego, w dzień. Czy w takiej sytuacji można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu? Dałem TAK, prawidłowa odp. NIE.

W nocy - rozumiem, należało by zostawić włączone pozycyjne, co by następny nam w tyłek nie wjechał.

Ale tu był dzień. A w dzień światła zewnętrzne to teraz bardzo często światła dzienne, które uruchamiają się gdy silnik pracuje. Jak to się ma do obowiązku wyłaczania silnika, gdy stoimy np. w korku lub przed takim przejazdem. Może się okazać że pociąg przejedzie za 5 minut a w tym czasie nie nadjedzie następny samochód, który nas zwolni ze świecenia. Ponadto przy dziennych nie koniecznie już muszą świecić tylne pozycje...

Oswiećcie mnie... smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mi się coś kojarzy, że światła przed zamkniętym przejazdem kolejowym może zgasić auto, które nie

> stoi na początku, ani na końcu sznurka

> ale nie wiem czy jest coś o tym w przepisach

Logika? U nas? sick.gif

1. Ostatni - jasna sprawa. Po co pierwszy (jeśli nie jest ostatnim) ?? confused.gif

2. A po co dzienne (lub mijania świecące jako dzienne) mają świecić w deskę szlabanu, gdy z tyłu w dzień NIC nie musi się świecić ?? sciana.gifscrewy.gif

PS. No nic. Kupiłem sobie trzecią, aluminiową, elegancką, wytłaczaną tablicę rejestracyjną na hak do rowerów. Już zbieram się na klotnia.gif z policial.gif ...

Edit:

Znalazłem:

7. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

oraz:

2. Zabrania się kierującemu:

3.pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Czyli jak przejazd jest na terenie zabudowanym... sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się

> wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i

> za nim, stoją inne pojazdy.

czyli dobrze kojarzyłem zlosnik.gif

w każdy razie niepotrzebnie drążysz temat imo smile.gif

zgaś silnik, włącz postojowe i wilk syty i owca cała zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko po co postojowe, skoro przy włączonym silniku z tyłu się nie świeciły?

niby racja wink.gif

kiedyś postojowych nie było to i możliwe, że w kodeksie wszystkiego nie zmienili... innego wytłumaczenia nie widzę zlosnik.gif

w obecnym samochodzie dziennych nie mam, jak zatrzymuje się na przejeździe wyłączam silnik i postojowe po prostu świecą smile.gif

w poprzednim miałem dzienne i się nad tym nie zastanawiałem (oczywiście postojowych nie zapalałem w ciągu dnia zlosnik.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oraz:

> 2. Zabrania się kierującemu:

> 3.pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to

> pojazdu wykonującego czynności na drodze;

> Czyli jak przejazd jest na terenie zabudowanym...

to co jak jest w zabudowanym?

Przed przejazdem się ZATRZYMUJESZ, co wynika z warunków ruchu. Natomiast zabrania się pozostawienia pojazdu >1min z pracującym silnikiem podczas POSTOJU.

Zatrzymanie /= Postój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to co jak jest w zabudowanym?

> Przed przejazdem się ZATRZYMUJESZ, co wynika z warunków ruchu. Natomiast zabrania się pozostawienia

> pojazdu

> Zatrzymanie /= Postój

OK. Co nie zmienia faktu, że stoisz jako pierwszy, świecisz z przodu dziennymi w szlaban a z tylca i tak nic nie świeci i jakiś ślepowron może ci w tylec wjechać... oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię właśnie kategorię "C" i jest tak jak masz w teście. Czyli: krótko, jak stoisz w środku pomiędzy samochodami to możesz wyłączyć, jak jesteś pierwszy lub ostatni to nie możesz wyłączyć. Finał! Nigdzie nie spotkałem rozgraniczenia "zabudowany-niezabudowany" "dzień-noc".

W testach nie zawsze do końca można się tez sugerować zdjęciami, czasem mało precyzyjnie oddaja sytuację. Badziej trzeba się skupić na tekście pytania, bo czasem jedno słowo tylko zmieniają albo spójnik i zmienia to odpowiedź. Taka była idea powiekszonej i utajnionej bazy pytań. Masz dokładnie czytać ze zrozumieniem i udzielać logicznych odpowiedzi na podstawie znajomości przepisów a nie uczyć się na pamieć, jak kiedyś.

Kiedyś na kat. C było coś ok. 200 pytań i można było się ich nauczyć jak pacierza, dzisiaj jest ok. 1400 i nie sposób ich wykuć, bo jawnych jest tylko 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli dobrze kojarzyłem

> w każdy razie niepotrzebnie drążysz temat imo

> zgaś silnik, włącz postojowe i wilk syty i owca cała

Jak w codziennym życiu tak zrobisz wszystko będzie OK. Ale jak zaznaczysz źle na teście to pa pa i do domu po kasę na nowy egzamin. sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko po co postojowe, skoro przy włączonym silniku z tyłu się nie świeciły? Zakładam że auto jest

> wyposażone w światła do jazdy dziennej.

no może własnie po to żeby się świeciły

a serio przepis nie nadążył za pojawieniem się dziennych pewnie po prostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.