Skocz do zawartości

zakup auta z komisu - jakie formalności


technix

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

być możę będę kupował auto z komisu, ale zupełnie nie wiem jak to zrobić leganie, tzn. zawsze jak kupowałem auto od jakiegoś prywatnego użytkownika, to spisywałm z nim umowę kupna-sprzedaży i tyle, a jak to wygląda w przypadku komisu? Bo tak naprawdę to ktoś chce sprzedać mi nie swoją własność.

Bardzo proszę Was o poradę

Aha, gość coś mówił o jakiejś fakturze, ale co mi po fakturze za cudzą włsność spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> być możę będę kupował auto z komisu, ale zupełnie nie wiem jak to zrobić leganie, tzn. zawsze jak

> kupowałem auto od jakiegoś prywatnego użytkownika, to spisywałm z nim umowę kupna-sprzedaży i

> tyle, a jak to wygląda w przypadku komisu? Bo tak naprawdę to ktoś chce sprzedać mi nie swoją

> własność.

> Bardzo proszę Was o poradę

> Aha, gość coś mówił o jakiejś fakturze, ale co mi po fakturze za cudzą włsność

Dostajesz fakturę z komisu i jeżeli komis nie jest właścicielem to umowę komisanta, czy jakoś tak to się nazywa. To jest umowa, gdzie właściciel upoważnia do sprzedaży pojazd przez komis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> być możę będę kupował auto z komisu, ale zupełnie nie wiem jak to zrobić leganie, tzn. zawsze jak

> kupowałem auto od jakiegoś prywatnego użytkownika, to spisywałm z nim umowę kupna-sprzedaży i

> tyle, a jak to wygląda w przypadku komisu? Bo tak naprawdę to ktoś chce sprzedać mi nie swoją

> własność.

> Bardzo proszę Was o poradę

> Aha, gość coś mówił o jakiejś fakturze, ale co mi po fakturze za cudzą włsność

Koleś ma zapewne umowę komisową z właścicielem, lub jeśli odkupił to umowę KS z właścicielem, wystawi Ci fakturę Vat marża jak samochód od prywaciarza lub pełną fvat 23% jak samochód firmowy, do tego umowa KS z poprzednikiem jeśli zakupił ten pojazd, do tego dokumenty auta czyli dowód rej, OC,karta pojazdu jeśli wydana (jeśli auto starsze w dowodzie rej jest adnotacja Karty nie wydano oraz wyciąg z ewidencji wpisu do bazy przedsiębiorców (większość WK sobie sprawdza online ale niektóre jeszcze wymagają). I to w zasadzie chyba tyle.

Fakturę bierz na tyle ile płacisz, żebyś nie płakał jak samochód okaże się być miną i Ci komis zwróci tyle co na papierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no konkretnie to chodzi o takie auto .

> A po co mi ta cała FV Vat marża - co to wszystko oznacza?

Fakture dostajesz zamiast umowy kupna-sprzedaży. Kupujesz od prywatnej osoby to piszesz umowę, kupujesz od firmy to dostajesz fakturę a umowy nie.

I dalej normalnie z nia robisz to co z umową - idziesz do urzędu i rejestrujesz zlosnik.gif

Oczywiście nie płacisz wtedy 2% podatku, tak jakbys placil gdybys miał umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no konkretnie to chodzi o takie auto .

> A po co mi ta cała FV Vat marża - co to wszystko oznacza?

To taki odpowiednik umowy Kupna-sprzedaży tylko między handlarzem a Tobą, żeby było zgodnie z prawem to takim dokumentem potwierdzającym nabycie jest ta faktura, potrzebne jest to Ci do Wydziału komunikacji by Ci zarejestrowali, potem możesz wyrzucić do kibla smile.gif tylko nie w odwrotnej kolejności, bo Ci nie zarejestrują. grinser006.gif Ot jak wszędzie musi być ciągłość kwitów od sprzedawcy pierwszego poprzez pośredników aż trafi do Ciebie. Taka faktura to info dla WK że kupiłeś legalnie od pośrednika, że jesteś zwolniony z PCC3, czyli że wsio OK. To tak jak kupujesz na allegro i oczekujesz paragonu na nową rzecz z nabitą sumą jaką zapłaciłeś, by mieć pewność że towar nie jumany i w razie czego jakiejś wpadki masz szansę tą sumę odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fakture dostajesz zamiast umowy kupna-sprzedaży. Kupujesz od prywatnej osoby to piszesz umowę,

> kupujesz od firmy to dostajesz fakturę a umowy nie.

> I dalej normalnie z nia robisz to co z umową - idziesz do urzędu i rejestrujesz

> Oczywiście nie płacisz wtedy 2% podatku, tak jakbys placil gdybys miał umowę.

O właśnie Jay - ty jesteś fachura w tym temacie zlosnik.gif

Czyli tak:

1. jadę i kupuję

2. dostaję : dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC i fakturę

I teraz tak, załóżmy że w dowodzie i polisie OC widnieje "Jan Kowalski" - to jak pójdę do WK z fakturą od np. "komis aut Tadeusz X" to jak mam udowodnić że auto nabyłem niejako od pana Kowalskiego, ale za pośrednictwem komisu?

Czy nie potrzebuję mieć jeszcze kopii umowy pomiędzy kowalskim a komisem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O właśnie Jay - ty jesteś fachura w tym temacie

> Czyli tak:

> 1. jadę i kupuję

> 2. dostaję : dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC i fakturę

> I teraz tak, załóżmy że w dowodzie i polisie OC widnieje "Jan Kowalski" - to jak pójdę do WK z

> fakturą od np. "komis aut Tadeusz X" to jak mam udowodnić że auto nabyłem niejako od pana

> Kowalskiego, ale za pośrednictwem komisu?

> Czy nie potrzebuję mieć jeszcze kopii umowy pomiędzy kowalskim a komisem?

Potrzebujesz. Jest tak jak mówisz, ciągłość musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale merytoryczna odpowiedź na temat

Ale on ma racje. Widać, że jest po lekkim strzale w tył i środek jest ściurany grinser006.gif. Nie wiadomo jak jest pod plastikami przy nadkolach. Dałbym max. 1000zł, ale musiałby być zatankowany do pełna noPb i LPG zlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dodaj jeszcze, że nie kopię (chyba że potwierdzona notarialnie) a oryginał. Z kopią nie zarejestruje.

Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale dwa samochody z Włoch rejestrowałem mając kopię umowy K-S między Włochem (w sumie to Włoszką...) a komisem (oryginał widziałem - tj. miałem w ręku w komisie... cena zakupu była zaklejona białą taśmą wink.gif ). Nikt nie robił żadnego problemu - ba... nawet bardzo się umowie nie przyglądał. Najważniejsze były włoskie dokumenty, faktura, wpis do ewidencji (i tak weryfikowali elektronicznie - ale mieli już jakieś dane wyjściowe). Umowę potraktowali zero - jedynkowo (czyli jest / nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki cwany jesteś? To masz- wymagania mojej mulher.gif Corsa B 5 drzwiowa, z LPG, klimą i wspomaganiem kierownicy - a i już nie 1.2 8V 45KM - bo ten już jej za słaby jest.

Ta pokazana wyżej to jest JEDYNA na allegro spełniająca te wymagania, a jeszcze kasa niewygórowana to jak wrzucę w niego z tysiaka to już będzie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> taki cwany jesteś? To masz- wymagania mojej Corsa B 5 drzwiowa, z LPG, klimą i wspomaganiem

> kierownicy - a i już nie 1.2 8V 45KM - bo ten już jej za słaby jest.

> Ta pokazana wyżej to jest JEDYNA na allegro spełniająca te wymagania, a jeszcze kasa niewygórowana

> to jak wrzucę w niego z tysiaka to już będzie

Za takie pieniądze to nie szuka się konkretnego auta, tylko wybiera się kryterium: kasa/odległość do ....km od domu i wybiera się egzemplarze od prywatnych sprzedawców bo jest cień szansy, że może być w lepszym stanie niż od Mirka z placu. Nie mam nic przeciwko, żeby Twoja mulher.gif kupiła to auto, ale żebyś później nie miał problemów grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz to nie jest tak, że wybrałem najtańsze, ja wogóle nie wybrałem bo to jest rodzynek, ale jestem w pełni świadom, że trzeba będzie coś w nim zrobić (choćby tą klimę), ale łatwiej jest naprawić niż instalować od zera ( od zera instalowałem wspomagannie hydrauliczne w obecnej corsie), to wiem co piszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima w tym aucie to najmniejszy problem. Popatrz na drzwi, każde żyje swoim życiem. Inny odcień oraz szpary nie wróżą nic dobrego oslabiony.gif, ale jeśli Twojej mulher.gif opowiadania to brać, zrobić podstawowy przegląd i jeździć zlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Klima w tym aucie to najmniejszy problem. Popatrz na drzwi, każde żyje swoim życiem. Inny odcień

> oraz szpary nie wróżą nic dobrego , ale jeśli Twojej opowiadania to brać, zrobić podstawowy

> przegląd i jeździć

rotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gif

przecież Ona to by nawet nie zauważyła że drzwi nachodzą na błotnik, no chyba ze nie mogłaby zamknąć/otworzyć drzwi.

jak pół roku temu jedna kobitka w nią walnęła to dzwonila do mnie czy u niej na aucie na tylnym błotniku był wgniot czy nie pad.gifrotfl.gif

Także szpary to żaden problem ...

P.S. ale dzięki ja też je zauważyłem już rano

offtopic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odbiegam od Twojego pytania, ale napiszę ostatni post w tym temacie 270751858-jezyk.gif. Tu nie chodzi, że zobaczy inny odcień tylko, że w razie kolizji nie wiadomo jak to auto się zachowa. Pamiętaj, że wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze skromny.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale on ma racje. Widać, że jest po lekkim strzale w tył i środek jest ściurany . Nie wiadomo jak

> jest pod plastikami przy nadkolach. Dałbym max. 1000zł, ale musiałby być zatankowany do pełna

> noPb i LPG

a'propos tego auta - widać, że kierownica zmordowana i ma te przyciski od klaksonu paskudnie wklejane, bo oryginały pewnie umarły.

jest jakiś patent na te przyciski poszarpane (ale oryginalne) czy trzeba zmieniać kierę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a'propos tego auta - widać, że kierownica zmordowana i ma te przyciski od klaksonu paskudnie

> wklejane, bo oryginały pewnie umarły.

> jest jakiś patent na te przyciski poszarpane (ale oryginalne) czy trzeba zmieniać kierę?

Całej kierownicy nie trzeba wystarczy poduszka. Na allegro jest pełno używek w różnym stanie (dużo z Vauxhall) np. taka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> taki cwany jesteś? To masz- wymagania mojej Corsa B 5 drzwiowa, z LPG, klimą i wspomaganiem

> kierownicy - a i już nie 1.2 8V 45KM - bo ten już jej za słaby jest.

> Ta pokazana wyżej to jest JEDYNA na allegro spełniająca te wymagania, a jeszcze kasa niewygórowana

> to jak wrzucę w niego z tysiaka to już będzie

Tak jak koledzy pisali. Dostaniesz komplet dokumentów auta oraz FV zamiast umowy kupna. W FV miałem wpisane dane auta i kto był jego poprzednim włascicielem. Dane poprzedniego właściciela były w DR i na OC.

Chodzi o konkretnie to auto z ogłoszenia?

Gdzie ta Corsa ma włacznik klimy? Chyba powinien być przy pokrętłach od nawiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.