Skocz do zawartości

Silniki elektryczne a moc. Rozważania


adamec1

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Z góry napiszę że na maszynach elektrycznych spałem więc i nie zaliczyłem tego ale do rzeczy. zlosnik.gif

Mamy dwa identyczne silniki po np. 250 W każdy. Przy którym sposobie połączenia będę mógł założyć że silnik+silnik będzie moc układu jak największa?? A czy B?? Dodam że do B śruba napędowa była by większa niż do każdego silnika z układu A.

287800244-SILNIKI.jpg

post-35550-14352524707247_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej. Z góry napiszę że na maszynach elektrycznych spałem więc i nie zaliczyłem tego ale do rzeczy.

> Mamy dwa identyczne silniki po np. 250 W każdy. Przy którym sposobie połączenia będę mógł założyć

> że silnik+silnik będzie moc układu jak największa?? A czy B?? Dodam że do B śruba napędowa

> była by większa niż do każdego silnika z układu A.

Połączenie równoległe 2 silników daje większą moc wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc silników niezależnie od układu połączenia będzie taka sama. Moc wyjściowa śruby napędowej ma jednak szanse być większa w układzie B, gdyż zazwyczaj sprawność większych śrub/urządzeń jest większa - jednak nie można być tego pewnym na 100%, gdyż śruba musi być dobrana idealnie. Może się też okazać, że np. oryginalne śruby z układu A są jednak lepiej wykonane i układ A da większą moc. W skrócie - za dużo zmiennych, żeby powiedzieć coś dokładnego wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście, co w tym dziwnego?

ZTCW nie stosuje się czegoś takiego, a to dlatego że bardzo trudno

zrobić tak, żeby zsynchronizować obroty, a co za tym idzie opory

no bo jak pierwszy będzie trochę szybszy to następny będzie go hamował,

a jak odwrotnie to odwrotnie.... frown.gif Rozwiązanie widzę jedynie w sprzęgłach,

by nie było to spięte na sztywno, ale sprzęgła = strata mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ZTCW nie stosuje się czegoś takiego, a to dlatego że bardzo trudno

> zrobić tak, żeby zsynchronizować obroty, a co za tym idzie opory

> no bo jak pierwszy będzie trochę szybszy to następny będzie go hamował,

> a jak odwrotnie to odwrotnie.... Rozwiązanie widzę jedynie w sprzęgłach,

> by nie było to spięte na sztywno, ale sprzęgła = strata mocy.

Słyszał o silnikach synchronicznych?

Ale zapewne koledze chodzi o silnik prądu stałego - wystarczy dać silniki bezszczotkowe i będą chodzić równo jak w zegareczku.

Aczkolwiek ciężko by było to wysterować - czy dać dwa sterowniki z tym samym sterowaniem, czy ustawić odpowiedni silniki i zasilać je równolegle z jednego sterownika?

Generalnie łatwiej dać dwie śruby każda na swoim silniku.

Ma to jeszcze jedną zaletę- dwie małe śruby są pewnie tańsze od jednej większej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słyszał o silnikach synchronicznych?

> Ale zapewne koledze chodzi o silnik prądu stałego - wystarczy dać silniki bezszczotkowe i będą

> chodzić równo jak w zegareczku.

> Aczkolwiek ciężko by było to wysterować - czy dać dwa sterowniki z tym samym sterowaniem, czy

> ustawić odpowiedni silniki i zasilać je równolegle z jednego sterownika?

> Generalnie łatwiej dać dwie śruby każda na swoim silniku.

> Ma to jeszcze jedną zaletę- dwie małe śruby są pewnie tańsze od jednej większej.

Dokładnie. Chodzi o silniki prądu stałego a także o cenę. W silnikach trójfazowych można zrobić wał elektryczny albo zastosować selsyny. Mi chodzi o cenę. Mogę kupić kupić gotowy silnik elektryczny zaburtowy ale te dużej mocy np. 55 lbs kosztują majątek. Mam dostep do silników napędzających wózki elektryczne (takie małe platformy lub do gry w golfa) i sterowniki do nich. Jutro bede znał ich dane nominalne(moc, napięcie, obroty). Najprawdopodobniej będą to silniki o mocy albo 500W albo 750W niewiem.gif. Resztę to już ogarnę i koszty powinny być mocno małe zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chcę być złośliwy ale Kolega z tym przykładem B to ostro pojechał Jeden wspólny wał

> mechaniczny dla dwóch silników elektrycznych ???

Kiedyś stosowano patent dwóch silników połączonych wałami, przy czym jeden silnik był pierścieniowy, a drugi już mógł być zwykły klatkowy. Z tego co pamiętam, to w celu obniżenia prędkości o połowę silnik klatkowy zasilało się z wirnika (pierścieni) silnika pierścieniowego - podobno to działało i stosowało się to do poprawy sprawności silników, gdy nie musiały pracować z pełną mocą zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś stosowano patent dwóch silników połączonych wałami, przy czym jeden silnik był

> pierścieniowy, a drugi już mógł być zwykły klatkowy. Z tego co pamiętam, to w celu obniżenia

> prędkości o połowę silnik klatkowy zasilało się z wirnika (pierścieni) silnika pierścieniowego

> - podobno to działało i stosowało się to do poprawy sprawności silników, gdy nie musiały

> pracować z pełną mocą

Czytałem coś o tym. Jest jak piszesz ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. Chodzi o silniki prądu stałego a także o cenę. W silnikach trójfazowych można zrobić wał

> elektryczny albo zastosować selsyny. Mi chodzi o cenę. Mogę kupić kupić gotowy silnik

> elektryczny zaburtowy ale te dużej mocy np. 55 lbs kosztują majątek. Mam dostep do silników

> napędzających wózki elektryczne (takie małe platformy lub do gry w golfa) i sterowniki do

> nich. Jutro bede znał ich dane nominalne(moc, napięcie, obroty). Najprawdopodobniej będą to

> silniki o mocy albo 500W albo 750W . Resztę to już ogarnę i koszty powinny być mocno małe

Taki silnik będziesz musiał zabudować jako stacjonarny, bo go raczej nie uszczelnisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taki silnik będziesz musiał zabudować jako stacjonarny, bo go raczej nie uszczelnisz.

Da się. Wykorzystam gotowe patenty.

silnik_elektryczny_minn_kota_endura_c2_45_z_mier_.jpg

Napęd śrubowy jest bezpośrednio na wale silnika. Silnik jest chłodzony wodą ok.gif tylko w odróżnieniu od oryginały ja silnik wsadzę w rurę a w oryginale to co widać to korpus silnika jest. Wystarczą dobre uszczelniacze na wale ok.gif to się ogarnie zlosnik.gif

Reszta prościzna do wykonania ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ZTCW nie stosuje się czegoś takiego, Rozwiązanie widzę jedynie w sprzęgłach,

> by nie było to spięte na sztywno,

Stosuje się coś takiego z powodzeniem i to od lat, bez żadnych sprzęgieł, chociaż może skala wielkości troszkę inna, niż ta, o której pisze autor wątku.

Poniższa przykładowa fotka przedstawia maszynę wyciągową CKD z dwoma silnikami komutatorowymi prądu stałego, na wspólnym wale. I nie jest to jakiś jednostkowy przypadek ani wybryk konstruktora: normalny zabieg w przypadku, gdy jeden silnik jest zbyt mały/słaby w stosunku do potrzeb.

Fakt - sterowanie tego jest dość "rozbudowane", ale działa.

Suche fakty: moc jednego silnika 1700kW, waga 60 ton.

Zdjęcie dzięki uprzejmości znajomego grinser006.gif

287802717-CKD-Kopia.JPG

post-109606-14352524714707_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stosuje się coś takiego z powodzeniem i to od lat, bez żadnych sprzęgieł, chociaż może skala

> wielkości troszkę inna, niż ta, o której pisze autor wątku.

> Poniższa przykładowa fotka przedstawia maszynę wyciągową CKD z dwoma silnikami komutatorowymi prądu

> stałego, na wspólnym wale. I nie jest to jakiś jednostkowy przypadek ani wybryk konstruktora:

> normalny zabieg w przypadku, gdy jeden silnik jest zbyt mały/słaby w stosunku do potrzeb.

Raczej tam, gdzie nie można sobie pozwolić na przestój, gdy jeden silnik ulegnie awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.