Skocz do zawartości

Składany do sciany stół warsztatowy


jimbo22

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję zmajstrować solidny stół warsztatowy, mocowany do ściany, opuszczany na płasko jak nie jest używany.

Byłem w leroy. blat kupię. Mam pomysł mniej więcej na nogi/kątowniki też składane do podparcia blatu. Ale nie znalazłem żadnego systemu który ma ładne/odpowiednie "zawiasy". Nie chce montować mosiężnych zawiasów od bram/drzwi ogrodowych.

Kojarzycie jakiś sklep/system który pozwoli taką konstrukcję solidną i tanio złożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu też kombinowałem z takim stołem i moje kombinacje zakończyły się na tym że nogi do stołu mam demontowane, nogi zrobione mam z solidnego kątownika, przy rozłożonym stole łapię je jedną śrubą i jest git.

złożenie stołu zajmuje mi 30sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zawiasy ścienne składane - pod tym hasłem szukaj.

> do tego mogą być składane nogi wzmacniajace jakieś.

solidny stół się na tych zawiasach nie utrzyma.

zatem muszą być nogi, a ja szukając elementu składania nóg nie znalazłem takowego który by spełnił wymagania p.t."Mocne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pomysł mniej więcej na nogi/kątowniki też składane do podparcia

> blatu. Ale nie znalazłem żadnego systemu który ma ładne/odpowiednie "zawiasy". Nie chce

> montować mosiężnych zawiasów od bram/drzwi ogrodowych.

Solidny zawias możesz wystrugać z kątowników: jeden przykręcasz do blatu tak, by kątownik był z boku i od dołu blatu, drugi do ściany, łączysz oba kątowniki śrubą i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co oznacza solidny stół - będziesz kładł tam np. ważący 200 kg silnik i coś dłubał, czy może raczej mocował imadło i 5 kg młotem naparzał w jakieś blachy ? Albo może wystarczy Ci, by się nie rozpadał od patrzenia ? grinser006.gif

Jak z wymaganiami co do ppoż czy tam przewodnictwa prądu ? Musisz to dookreślić, wtedy coś się wymyśli.

No i zdradź nam wymiar i to, z czego ściana jest zrobiona, bo możę się okazac, że stól wyrwiesz z mocowań..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem, co oznacza solidny stół - będziesz kładł tam np. ważący 200 kg silnik i coś dłubał, czy

> może raczej mocował imadło i 5 kg młotem naparzał w jakieś blachy ? Albo może wystarczy Ci, by

> się nie rozpadał od patrzenia ?

silnik musi unieść i troche pewnie szarpania z imadłem. czyli 100-150 kg minimum udźwigu.

> Jak z wymaganiami co do ppoż czy tam przewodnictwa prądu ? Musisz to dookreślić, wtedy coś się

> wymyśli.

to mnie nie interesuje. zwykły blat drewniany, łatwy do wymiany, jak bedzie trzeba obije jakąś blachą.

> No i zdradź nam wymiar i to, z czego ściana jest zrobiona, bo możę się okazac, że stól wyrwiesz z

> mocowań..

ściana z cegły, wymiar to 60cm od sciany standardowo pewnie, szeroki na 120 ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to tak:

Do ściany przymocować zawiasy do jakiejś dużej bramy, takie najzwyklejsze trzpieniowe, przez kantówkę 10x10 (dystans), do tego przykręcić blat (tutaj dowolność, osobiście zrobiłbym ramę z kątowników i wypełnił deskami).

Pod obrzeżami stołu po 2 zawiasy takie same jak wcześniej, do nich mocujemy dwa takie "trójkąty" wyspawane z profili stalowych - po podniesieniu blatu odchylamy trójkąty jak bramę, ustawiamy pod obrzeżami stołu i gotowe. Trzeba by jeszcze dać po jakimś bolcu, by się nie złożyły podczas pracy. Nośność tego to podejrzewam kilkaset kilo grinser006.gif Po złożeniu trójkąty chowają się pod blatem (robimy je na pół długości stołu), a na górnej belce mogą sobie zostać np. jakiś browar do pracy 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym zrobił to tak:

> Do ściany przymocować zawiasy do jakiejś dużej bramy, takie najzwyklejsze trzpieniowe, przez

> kantówkę 10x10 (dystans), do tego przykręcić blat (tutaj dowolność, osobiście zrobiłbym ramę z

> kątowników i wypełnił deskami).

> Pod obrzeżami stołu po 2 zawiasy takie same jak wcześniej, do nich mocujemy dwa takie "trójkąty"

> wyspawane z profili stalowych - po podniesieniu blatu odchylamy trójkąty jak bramę, ustawiamy

> pod obrzeżami stołu i gotowe. Trzeba by jeszcze dać po jakimś bolcu, by się nie złożyły

> podczas pracy. Nośność tego to podejrzewam kilkaset kilo Po złożeniu trójkąty chowają się

> pod blatem (robimy je na pół długości stołu), a na górnej belce mogą sobie zostać np. jakiś

> browar do pracy

w sumie jak szukalem i googlalem, to znalazłem to...

jakiś tekst

ktoś robi takie stoły w dobrych pieniądzach (do tego jest tablica na narzędzia z osprzętem, półki itp. idealnie pasuje do wymagań... to vs samodzielna robota, materiały, obróbka,, jeżdżenie... zaczynam się zastanawiać smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> solidny stół się na tych zawiasach nie utrzyma.

> zatem muszą być nogi, a ja szukając elementu składania nóg nie znalazłem takowego który by spełnił

> wymagania p.t."Mocne"

Zależy jak wytrzymałe jest mocowanie do ściany. Mama taki stół w domku letniskowym, jako blat roboczy właśnie.

Mocowanie podpórek do ściany śrubami o średnicy 2cm o długości 12cm w murze ceglanym. Śrub jest 4 na każdą

z dwóch podpórek.

Sam stół jest zaś mocowany na zwykłych zawiasach, ale zamiast wkrętów użyłem gwoździ 20cm. Zawiasy zaś

są zamontowane do solidnej belki która jest przykecona dwiema wspomnianym wcześniej dużymi śrubami do ściany.

Blat ma grubość 5cm i składa się z desek drewnianych złożonych na krzyż i przedzielonych metalową płytą pośrodku.

Na tami stole może osoba dorosła (100kg) usiąść. Nic się nie niszczy. Do wszelkich prac stół idealny, ale imadło 50kg

mam jednak w piwnicy. Nie ma jednak gotowego takiego stołu. Wszystko terzeba było zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a może zainteresuje Cię coś takiego?

> klik

> Szafka z opuszczanym blatem GSZB 01

> kiedyś nawet na stronie mieli cenę i obciążenie, ale teraz już tego nie ma

eeee też fajna. nie potrzebuje w sumie szafek, ale ta zostawia przestrzeń na dole bez zmian, a przestrzeni "magazynowej" nigdy nie za wiele smile.gif napiszę do nich - dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.