Skocz do zawartości

Jaka kategoria prawa jazdy ?


mikomir

Rekomendowane odpowiedzi

> Tak. To JCB Fastrac, jest to rejestrowane jako ciągnik rolniczy...

Moze bec rejestrowane na co chce, od kiedy kat. PJ sie na cokolwiek rejestruje ?

Kat. PJ BE to 7,5 t

Jak myslisz ile wejdzie na przyczepe ? Mysle, ze dobre 24 - 26 ton.

Decyduje DMC pojazdu ni ejego autentyczna waga

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Smiem twierdzic, ze nie

> Kat T

Dobra, zapomniałem o

Quote:

w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej

przyczepy nie może przekraczać 3,5 t


wink.gif

A co to rejestracji, to logiczne, że chodzi mi o kategorię pojazdu, a nie PJ. Od sposobu rejestracji zależy potem kwestia, czy nie potrzeba np. "D"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie chodzi o duży ciągnik rolniczy z naczepą typu łódka o ładowności ponad 23 tony.

W Niemczech wystarxzyla By kat L ( maly Traktor ktora bostajesz gratisowo do kat. B ) pozoiatalo by pytanie z jaka predkoscoa ? biglaugh.gif

Co kraj to obyczaj biglaugh.gif

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki kodeks drogowy ? z tonu wypowiedzi udajesz mądrego a w sumie to cieniutko z podstawami.

> Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

Ale chyba chodzi o meritum hmm.gif

Quote:

Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki kodeks drogowy ? z tonu wypowiedzi udajesz mądrego a w sumie to cieniutko z podstawami.

> Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

Z podstawami to raczej cieniutko u autora wątku hehe.gif skoro zadaje takie pytania na forum hehe smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale chyba chodzi o meritum

> Quote:

> Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz

> pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z

> więcej niż trzech pojazdów.

Generalnie artykuł 6 wspomnianej ustawy przyporządkowuje prawa jazdy do pojazdów. Jednak B+E występuje w dwóch miejscach w których raz jest mowa o tonażu w innych już nie (bez ograniczeń).

Szukałem odpowiedzi w sieci studiując inne fora, podsumowując bez porady u prawnika się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie artykuł 6 wspomnianej ustawy przyporządkowuje prawa jazdy do pojazdów. Jednak B+E

> występuje w dwóch miejscach w których raz jest mowa o tonażu w innych już nie (bez

> ograniczeń).

> Szukałem odpowiedzi w sieci studiując inne fora, podsumowując bez porady u prawnika się nie

> obejdzie.

Koparka kołowa czy ładowarka, kombajn też ma 15-20 ton wagi to znaczy że nie mogę nią jechać na kategorię B tylko muszę mieć C bzdura, B uprawnia do jazdy ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym tak samo B+E tymi pojazdami z przyczepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie artykuł 6 wspomnianej ustawy przyporządkowuje prawa jazdy do pojazdów. Jednak B+E

> występuje w dwóch miejscach w których raz jest mowa o tonażu w innych już nie (bez

> ograniczeń).

> Szukałem odpowiedzi w sieci studiując inne fora, podsumowując bez porady u prawnika się nie

> obejdzie.

A po co prawnik, przecież masz jak wół w 3 punkcie tego artykułu:

Quote:

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przy-czepy lekkiej;

2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami)


Moim zdaniem jest to jednoznaczne i nie ma tu drugiego dna wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koparka kołowa czy ładowarka, kombajn też ma 15-20 ton wagi to znaczy że nie mogę nią jechać na

> kategorię B tylko muszę mieć C bzdura, B uprawnia do jazdy ciągnikiem rolniczym, pojazdem

> wolnobieżnym tak samo B+E tymi pojazdami z przyczepami.

Zapomniałeś o tym samym co ja...

Quote:

Kategoria BE, CE lub DE - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą, przy czym w zakresie kategorii BE dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t,


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ty rozumiesz, co jest tam napisane? Bo raczej nie...

> Na B+E możesz ciągnąć max 1 przyczepę. I musi być ona do 3,5T. I nie powiesz, że takie nie

> istnieją.

> Cięższa przyczepa lub dwie wymaga już kategorii "T"...

dopiszę tylko, że z przyczepą lekka i urządzeniami roliczymi (podczepianymi) jeździmy na kat B i można zamknąć temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ty rozumiesz, co jest tam napisane? Bo raczej nie...

> Na B+E możesz ciągnąć max 1 przyczepę. I musi być ona do 3,5T. I nie powiesz, że takie nie

> istnieją.

> Cięższa przyczepa lub dwie wymaga już kategorii "T"...

Chyba Ty nie potrafisz czytać hehe.gif

Wkleję jeszcze raz, specjalnie dla Ciebie:

Quote:

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przy-czepy lekkiej;

2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami)


Masz tu jakąś wzmiankę o 3,5T icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba Ty nie potrafisz czytać

> Wkleję jeszcze raz, specjalnie dla Ciebie:

> Quote:

> 3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

> 1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym

> oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przy-czepy lekkiej;

> 2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z

> ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą

> (przyczepami)

> Masz tu jakąś wzmiankę o 3,5T

mozesz mi prostemu kierowcy objasnic do czego uprawnia mnie kat B. tylko prosilbym o calosc.

Z gory dziekuje ?

Juz w 4 wypowiedzi temat zostal wyczerpany, K3 zrozumial swoj blad i dla niego jest rowniez jasne a Ty w zaparte idziesz a bladego pojecia o kategoriach niemasz, zamiast madrowac lepiej usiadz i przeczytaj bo publicznie sie osmieszasz.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mozesz mi prostemu kierowcy objasnic do czego uprawnia mnie kat B. tylko prosilbym o calosc.

> Z gory dziekuje ?

> Juz w 4 wypowiedzi temat zostal wyczerpany, K3 zrozumial swoj blad i dla niego jest rowniez jasne a

> Ty w zaparte idziesz a bladego pojecia o kategoriach niemasz, zamiast madrowac lepiej usiadz i

> przeczytaj bo publicznie sie osmieszasz.

Proszę tutaj masz cały tekst ustawy o kierujących pojazdami jakiś tekst

Polecam dokładne przeczytanie całego artykułu 6, tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

Może również zrozumiesz, że sam się ośmieszasz i przeprosisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Proszę tutaj masz cały tekst ustawy o kierujących pojazdami jakiś tekst

> Polecam dokładne przeczytanie całego artykułu 6, tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

> Może również zrozumiesz, że sam się ośmieszasz i przeprosisz.

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprze-kraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita ze-społu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

POmine juz fakt, ze w Punkcie 6. Art nie podeje, ze majac kat. B mozna przewozic 8 osob.

Stoi jak wol do masy 3,5 Tony wiec niby za co mam Cie przepraszec ?

Za to, ze niewyedukowany jestes, czy za to, ze nie wiesz co Ci wolno a czefo nie wolno ?

Siory Winetou miales szanse ktorá zaprzepasciles, teraz to juz pretensje do samego siebie.

W Przypadku kat B konczy sie na 3,5 t w przypadku B 96 na 4250 a w przypadku BE na 7 tonach.

CbdU

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 6) kategorii B:

> a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprze-kraczającej 3,5 t, z wyjątkiem

> autobusu i motocykla,

> b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

> c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka,

> o ile łączna dopuszczalna masa całkowita ze-społu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z

> zastrzeżeniem ust. 2,

> d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

> POmine juz fakt, ze w Punkcie 6. Art nie podeje, ze majac kat. B mozna przewozic 8 osob.

> Stoi jak wol do masy 3,5 Tony wiec niby za co mam Cie przepraszec ?

> Za to, ze niewyedukowany jestes, czy za to, ze nie wiesz co Ci wolno a czefo nie wolno ?

> Siory Winetou miales szanse ktorá zaprzepasciles, teraz to juz pretensje do samego siebie.

> W Przypadku kat B konczy sie na 3,5 t w przypadku B 96 na 4250 a w przypadku BE na 7 tonach.

> CbdU

Świetnie opanowane ctrl c,ctrl v. Zrozumienie czytanego tekstu mniej. Ciągnik rolniczy NIE JEST pojazdem samochodowym. A do takiego "kopiuj-wklej" się odnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 6) kategorii B:

> a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprze-kraczającej 3,5 t, z wyjątkiem

> autobusu i motocykla,

> b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

> c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka,

> o ile łączna dopuszczalna masa całkowita ze-społu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z

> zastrzeżeniem ust. 2,

> d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

> POmine juz fakt, ze w Punkcie 6. Art nie podeje, ze majac kat. B mozna przewozic 8 osob.

> Stoi jak wol do masy 3,5 Tony wiec niby za co mam Cie przepraszec ?

> Za to, ze niewyedukowany jestes, czy za to, ze nie wiesz co Ci wolno a czefo nie wolno ?

> Siory Winetou miales szanse ktorá zaprzepasciles, teraz to juz pretensje do samego siebie.

> W Przypadku kat B konczy sie na 3,5 t w przypadku B 96 na 4250 a w przypadku BE na 7 tonach.

> CbdU

To teraz poluzuj gumkę i przeczytaj na spokojnie całość (!!!) a nie jedynie pierwsze zapisy bo wychodzi, że mając B+E można a Ty wyzywasz od niewyedukowanych icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytalem i dalej pozostaje przy swoim.

> Sie wiec zapytam w jakim celu jest kategoria T ?

w celu zeby mozna bylo jezdzic ciagnikiem oraz pojazdami kategorii AM i nie moc jezdzic samochodem.

poza tym mozna miec T od 16lat, a B+E raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciagnikiem rolniczym... a czym ma byc?

Pomijam juz, ze polskie prawo nie rozgranicza jeszcze ciagnika " lekkiego " od ciagnika " ciezkiego " jak to robi prawo niemieckie, ale to szczegol.

Jaka kat. PJ obowiazuje na Ciagnik a co wazniejsze na przyczepe o DMC ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytalem i dalej pozostaje przy swoim.

> Sie wiec zapytam w jakim celu jest kategoria T ?

Odpowiem Ci pytaniem z tematu, na jaki ostatnio dużo się pisało na motocyklowym: Skoro kat. B uprawnia do kierowania jak A1 to w jakim celu jest A1? Też będziesz twierdził, że skoro istnieje odrębna A1 to na B nie można jechać motocyklem pod pewnymi warunkami? cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w celu zeby mozna bylo jezdzic ciagnikiem oraz pojazdami kategorii AM i nie moc jezdzic samochodem.

> poza tym mozna miec T od 16lat, a B+E raczej nie...

Bez urazu ale nie bardzo wiem jak mam sie odnieszc do Twojej wypowiedzi ?

Ustawa jasno definiuje Kategorie PJ. Jezeli polskie prawo zezwala na poruszanie sie ciegnikiem posiadajac kat BE to niemam nic przerciwko, tylko prosze o okreslenie przedzialu wagowego tej kombnacji bo ta regulowana jest w ustawie -> do 7 t.

To, ze kat. T dozwolona jest dla 16 - to latkow - bo jest to co z tego ? Kat. A1 rozwija 2 krotnie wieksza predkosc nit kat T.

Kat. B reguluje inny wiek i inne DMC.

Nie mylcietego i nie wrzucejcie do jednego wora.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpowiem Ci pytaniem z tematu, na jaki ostatnio dużo się pisało na motocyklowym: Skoro kat. B

> uprawnia do kierowania jak A1 to w jakim celu jest A1? Też będziesz twierdził, że skoro

> istnieje odrębna A1 to na B nie można jechać motocyklem pod pewnymi warunkami?

Obydwaj wiemy, ze przed niecalym miesiacem sprawa wygladala jeszcze inaczej.

Obecnie warunkiem prowadzenia kat A1bez egzaminu jest posiadenie kat B od Minimum 3 lat czyli wiek nie mniejszy niz 21 lat.

Kat. A1 jest dla osob fizycznych ktore ukonczyly 16 rok zycia.

wyjasnia czy mam jeszcze cos dorzucic ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aaaaaaaaaaa to juz spora roznica czyl moze juz zauwazyles ze to nie jedno i to samo a jakas roznica

> jest.

Jeeezu...Nie brnij dalej, proszę...Następna jest taka, że mając B+E możesz na dodatek samochodem osobowym jeździć, nawet z przyczepą - co raczyłeś wkleić. mając T samochodem osobowym jeździć nie możesz. Wracając do tematu: do powożenia monstrum z tematu wystarczy B+E. Albo T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiec czym jest ?

> Jakim pojazdem jest przyczepa ktorej fota zostala zamieszczona w pierwszym poscie tematu ? i jakie

> trzeba miec na nia uprawnienia ?

Żeby skomplikować Ci życie - toto na zdjęciu to chyba w zasadzie ciągnie DWIE przyczepy. Bo pierwsza oś to zdaje się specjalny wózek z siodłem a reszta to naczepa. A że naczepa to przyczepa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wracając do tematu: do powożenia monstrum z tematu wystarczy B+E. Albo T.

Powiem tak, wydaje Ci sie !

Miales przed oczami dowod rejestracyjny tej przyczepy ? Znasz DMC tej przyczepy ?

Poruszajac sie z ta przyczepa kat T jest ona nieinteresujaca bo kombinacja podlaga jako jedancalosc ->Kat T

Jadac BE mozesz sobie ten ciagnik poprowadzic a przyczepe to sobie mozesz podpiac ale gora o DCM do 3,5 t

kumasz czy to dla Ciebie za trudne ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpowiem Ci pytaniem z tematu, na jaki ostatnio dużo się pisało na motocyklowym: Skoro kat. B

> uprawnia do kierowania jak A1 to w jakim celu jest A1?

W takim że A1 możesz zrobić mając lat 16, a B musisz mieć skończone 18.

Podobnie z T.

> Też będziesz twierdził, że skoro

> istnieje odrębna A1 to na B nie można jechać motocyklem pod pewnymi warunkami?

Ależ oczywiście że można, ale wpierw trzeba mieć 18+ na kat b, i potem 3 lata "praktyki" by wsiąść na moto. Czyli 5 lat różnicy w wieku dopuszczającym do korzystania z tego samego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żeby skomplikować Ci życie - toto na zdjęciu to chyba w zasadzie ciągnie DWIE przyczepy. Bo

> pierwsza oś to zdaje się specjalny wózek z siodłem a reszta to naczepa. A że naczepa to

> przyczepa...

Wiesz, zawsze na kursie trafia sie od jakiegos czasu wlasnie taka czy inna madrala ktorej sie wydaje, ze wie lepiej biglaugh.gif

Ni zycia nie komplikujesz.

To zupelnie bez roznicy. Kat. T mozesz ciagnac 3 przyczepy a Kat B ile ?

Wiec juz sam strzeliles sobie w kolen sugerujac, ze sa dwie. biglaugh.gif

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomijam juz, ze polskie prawo nie rozgranicza jeszcze ciagnika " lekkiego " od ciagnika " ciezkiego

> " jak to robi prawo niemieckie, ale to szczegol.

> Jaka kat. PJ obowiazuje na Ciagnik a co wazniejsze na przyczepe o DMC ?

na ciagnik wystarczy T lub B, jesli pytasz o ciagnik z przyczepa to T lub B+E i nie ma ograniczonego DMC. Ograniczenie DMC pojawia sie w przypadku B+E o ile jedziesz pojazdem okreslonym dla kategorii B a ciagnik rolniczy takim pojazdem NIE JEST.

wiec nie rozumiem w czym widzisz problem... Pojazd przedstawiony na zdjeciu jesli jest zarejestrowany jako ciagnik rolniczy, w zestawie jak na zdjeciu moze byc prowadzony przez T i/lub B+E (oraz C+E,D+E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiesz, zawsze na kursie trafia sie od jakiegos czasu wlasnie taka czy inna madrala ktorej sie

> wydaje, ze wie lepiej

> Ni zycia nie komplikujesz.

> To zupelnie bez roznicy. Kat. T mozesz ciagnac 3 przyczepy a Kat B ile ?

> Wiec juz sam strzeliles sobie w kolen sugerujac, ze sa dwie.

Sorry, w Policji nie pracuję więc dziury dalej szukał nie będę rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.