Skocz do zawartości

warunki w piwnicy


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

orientuje sie ktos, czy wilgotnosc wzgledna w piwnicy rzedu 75-77% przy t=17-18°C, to umiarkowane, czy beznadziejne warunki

Piwnica nieogrzewana, ocieplona, uzywana, jako sklad dobr wszelakich, kotlownia (gaz - kociol grzeje, stad temp.) i spizarka. Chudziak na gruncie bez hydroizolacji poziomej. Wentylacja jest, dziala z kaprysami, ale moze lepiej, jakby nie bylo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak wyzej - skladzik, spizarka, kotlownia etc.

Ja mam takie warunki w domu przez cale lato i jakos zyjemy bez problemow wsumie. Takze mysle ze na spizarke i skladzik bedzie spoko.

Tzn temperature okolo 18-19 stopni. Wilgotnosci srednio miedzy 70% a 80%. Tak mamy jak nie grzejemy w lecie.

W zimie jednak jak sie grzeje, to wprawdzie temperatura ta sama (18-19) ale wilgotnosc spada czasem nawet do 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Piwnica nieogrzewana, ocieplona, uzywana, jako sklad dobr wszelakich, kotlownia (gaz - kociol

> grzeje, stad temp.) i spizarka. Chudziak na gruncie bez hydroizolacji poziomej. Wentylacja

> jest, dziala z kaprysami, ale moze lepiej, jakby nie bylo?

Jako kotłownia się jak najbardziej sprawdzi, ale jako składzik niekoniecznie. Podłoga bez hydroizolacji prędzej czy później zaczyna podciągać wodę kapilarnie, a przez krystalizację soli podciąga coraz lepiej i lepiej. Wilgotność zrobi się jeszcze większa. Papier, drewno i podobne materiały butwieją i pleśnieją w takich warunkach. Mam dom z czasów Gierka, taie same podłogi i właśnie takie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako kotłownia się jak najbardziej sprawdzi, ale jako składzik niekoniecznie. Podłoga bez

> hydroizolacji prędzej czy później zaczyna podciągać wodę kapilarnie, a przez krystalizację

> soli podciąga coraz lepiej i lepiej. Wilgotność zrobi się jeszcze większa. Papier, drewno i

> podobne materiały butwieją i pleśnieją w takich warunkach. Mam dom z czasów Gierka, taie same

> podłogi i właśnie takie problemy.

Powiedzmy, ze bardziej juz podciagac nie bedzie, bo piwnica istnieje gdzies od ok. 83r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiedzmy, ze bardziej juz podciagac nie bedzie, bo piwnica istnieje gdzies od ok. 83r.

ja mam taką piwnicę w starym domu. Dom wybudowany zaraz po II W.Ś. Fundamenty odkopywane i izolowane, ale to tyle modernizacji, które mogą mieć wpływ na piwnicę. Niestety teren taki, że kilka razy po powodziach wody w piwnicy było po kostki. Normalnie wody nie ma, ale czuć że wilgoć jest. Nie wiem jaka, nie mierzyłem. Wentylacja jest przez uchylone okienko zlosnik.gif

Piec gazowy normalnie działa, nic mu się nie dzieje, piwnica jako skład na narzędzia, brykiety do kominka, opony działa bardzo dobrze. Jedna ważna rzecz: nie trzymać niczego bezpośrednio na podłodze, bo po dłuższym czasie łapie wilgoć, gnije itd. I tyle, więcej nie dywagować, piwnica i tak przeżyje Ciebie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mam taką piwnicę w starym domu. Dom wybudowany zaraz po II W.Ś. Fundamenty odkopywane i

> izolowane, ale to tyle modernizacji, które mogą mieć wpływ na piwnicę. Niestety teren taki, że

> kilka razy po powodziach wody w piwnicy było po kostki. Normalnie wody nie ma, ale czuć że

> wilgoć jest. Nie wiem jaka, nie mierzyłem. Wentylacja jest przez uchylone okienko

> Piec gazowy normalnie działa, nic mu się nie dzieje, piwnica jako skład na narzędzia, brykiety do

> kominka, opony działa bardzo dobrze. Jedna ważna rzecz: nie trzymać niczego bezpośrednio na

> podłodze, bo po dłuższym czasie łapie wilgoć, gnije itd. I tyle, więcej nie dywagować, piwnica

> i tak przeżyje Ciebie

A to spoko, tym sie nie martwie - tylko czy moge tam przechowywac rozne graty (np. jakies stare zabawki) i zarcie (jablka w skrzynkach, ziemniaki, weki itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to spoko, tym sie nie martwie - tylko czy moge tam przechowywac rozne graty (np. jakies stare

> zabawki) i zarcie (jablka w skrzynkach, ziemniaki, weki itp.)?

żarcie to nie wiem, ja w piwnicy trzymałem tylko słoiki z przetworami, ogórkami itd oraz piwo zlosnik.gif

jabłka czy ziemniaki chyba przy dużej wilgotności jednak zaczną szybciej gnić, nawet jak nie będą bezpośrednio na podłodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiedzmy, ze bardziej juz podciagac nie bedzie, bo piwnica istnieje gdzies od ok. 83r.

Będzie podciągać coraz bardziej, bo kapilary się powoli zwężają od minerałów wydzielających się z wody. Na mojej podłodze, w kilku miejscach robi sie teraz wełenka z soli. Jeszcze z 10 lat temu takiego zjawiska nie było. Dom jest z 76r. Sam zachodzę w głowę, co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie podciągać coraz bardziej, bo kapilary się powoli zwężają od minerałów wydzielających się z

> wody. Na mojej podłodze, w kilku miejscach robi sie teraz wełenka z soli. Jeszcze z 10 lat

> temu takiego zjawiska nie było. Dom jest z 76r. Sam zachodzę w głowę, co z tym zrobić?

jakby dać jakąś grubą hydroizolację i na to nową wylewkę? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakby dać jakąś grubą hydroizolację i na to nową wylewkę?

Najprędzej w ten sposób, tylko jest problem. Mundry wykonawca wylał podłogę ponad poziomem ław fundamentowych. Teraz woda może przesiąkać podłogą na sciany. Trzeba by albo skuć podłogę przy ścianach i tam robic od zera, albo zastosować preparaty w stylu HydroStopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie podciągać coraz bardziej, bo kapilary się powoli zwężają od minerałów wydzielających się z

> wody. Na mojej podłodze, w kilku miejscach robi sie teraz wełenka z soli. Jeszcze z 10 lat

> temu takiego zjawiska nie było. Dom jest z 76r. Sam zachodzę w głowę, co z tym zrobić?

Moze Ci sie wody gruntowe podniosly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bituthene

Nie chce mi sie sprawdzac, ale wszystkie tego typu systemy daje sie od strony parcia wody, a nie od wewnatrz. Chyba, ze na to dac jeszcze wylewke dociskowa, ale wowczas styknie rowniez zwykla papa zgrzewana.

Na negatywne cisnienie wody nadaja sie jedynie preparaty krystalizujace i zamykajace kapilary - np. wspomniany hydrostop, czy ceresit CR90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jest jeszcze jedna kwestia... To sie nadaje tylko przy lekkim zawilgoceniu - jesli wody gruntowe podnosza sie ponad poziom podlogi w piwnicy, to cisnienie dzialajace na tak uszczelniona posadzke moze spowodowac jej popekanie, albo i uszkodzenie fundamentow. Oczywiscie to skrajne przypadki, ale sie zdarzaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chce mi sie sprawdzac, ale wszystkie tego typu systemy daje sie od strony parcia wody, a nie od

> wewnatrz.

To u mnie źle zrobili, bo dali od wewnątrz. grinser006.gif

> Chyba, ze na to dac jeszcze wylewke dociskowa, ale wowczas styknie rowniez zwykla

> papa zgrzewana.

Obciążone zbrojoną płytą betonową i na ścianach również zbrojony "murek oporowy" do wysokości kilkudziesięciu cm. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To u mnie źle zrobili, bo dali od wewnątrz.

> Obciążone zbrojoną płytą betonową i na ścianach również zbrojony "murek oporowy" do wysokości

> kilkudziesięciu cm.

No to dobrze zrobili. Ale na to trzeba miec miejsce. Z tym zbrojeniem, to nawet lekko przegieli w druga strone smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha, jest jeszcze jedna kwestia... To sie nadaje tylko przy lekkim zawilgoceniu - jesli wody

> gruntowe podnosza sie ponad poziom podlogi w piwnicy, to cisnienie dzialajace na tak

> uszczelniona posadzke moze spowodowac jej popekanie, albo i uszkodzenie fundamentow.

> Oczywiscie to skrajne przypadki, ale sie zdarzaja.

Zależy od grubości posadzki. Cienką wysadzi. Grubej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy od grubości posadzki. Cienką wysadzi. Grubej nie.

No z gruba moze byc problem innego typu - zmienia sie naprezenia na caly budynek i moga popekac fundamenty. Dlatego w takich przypadkach radzi sie robic otwory, przez ktore woda moze sie przedostac i wyrownac cisnienie, a z ktorych sie wypompowuje do kanalizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No z gruba moze byc problem innego typu - zmienia sie naprezenia na caly budynek i moga popekac

> fundamenty. Dlatego w takich przypadkach radzi sie robic otwory, przez ktore woda moze sie

> przedostac i wyrownac cisnienie, a z ktorych sie wypompowuje do kanalizy.

Patrz, a mnie budowlańcy ostrzegali, że rozwiazania z pompowaniem wody spod budynku nie sa rozsadne, bo to może powodować przemieszczanie się piasku pod fundamentami i ... ich pękanie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie podciągać coraz bardziej, bo kapilary się powoli zwężają od minerałów wydzielających się z

> wody. Na mojej podłodze, w kilku miejscach robi sie teraz wełenka z soli. Jeszcze z 10 lat

> temu takiego zjawiska nie było. Dom jest z 76r. Sam zachodzę w głowę, co z tym zrobić?

U mnie w piwnicy, pod koniec lat' 70 zlikwidowano betonową podłogę na powierchni ok. 4m2 dalatego, źe wiosną podchodziła woda z pobliskiej rzeki. i były problemy aby piwnicę osuszyć. Teraz jest tam piach.

Obecnie, kiedy woda wiosną się pokaże, to wyplywa tak samo szybko, jak wpłynęła i po tygodniu znowu mam wilgotność nie przekraczajcą 80%.

Przed napierającą wodą trudno się obronić, więc ktoś tak wymyśliłtak jak jest i póki co to działa.

Ważna jest dobra wentylscja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ważna jest dobra wentylscja.

No wlasnie i tak, i nie. Zima dobra wentylacja, to korzysc, bo w piwnicy jest wyzsza temperatura, niz na zewnatrz i wpadajace powietrze o i tak juz niskiej wilgotnosci wzglednej, po ogrzaniu jest jeszcze bardziej suche i piwnice wysusza. Niestety za cene wyziebiania domu, jesli ktos nie ma dobrej termoizolacji miedzy piwnica, a czescia mieszkalna.

Odwrotnie jest latem - cieplejsze od warunkow w piwnicy, wilgotne powietrze, dostarcza wilgoc do pomieszczenia. No i ociepla pomieszczenie, w ktorym pozadana jest mniejsza temperatura z uwagi na sposob uzytkowania (np. spizarka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No wlasnie i tak, i nie. Zima dobra wentylacja, to korzysc, bo w piwnicy jest wyzsza temperatura,

> niz na zewnatrz i wpadajace powietrze o i tak juz niskiej wilgotnosci wzglednej, po ogrzaniu

> jest jeszcze bardziej suche i piwnice wysusza. Niestety za cene wyziebiania domu, jesli ktos

> nie ma dobrej termoizolacji miedzy piwnica, a czescia mieszkalna.

> Odwrotnie jest latem - cieplejsze od warunkow w piwnicy, wilgotne powietrze, dostarcza wilgoc do

> pomieszczenia. No i ociepla pomieszczenie, w ktorym pozadana jest mniejsza temperatura z uwagi

> na sposob uzytkowania (np. spizarka).

U mnie zasada jest prosta. Na zimę przymykam wentylację w piwnicy. Właśnie to ten moment, kiedy temp. w nocy zbliża się do zera. Całe lato kratka jest otwarta. Wilgotność cały czas oscyluje wokół 75%. Może przez to, że część podłogi to piach leżący na glebie. Przez podchodzącą czasami wodę dom posadowiono na podmórówce ok. 1.20 - 1.40 m wypełnionej żwirem. Pozostawiono jedynie piwnicę w narożu domu.

Śladów trwałej wilgoci nie ma. Zapach w piwnicy jest neutralny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.