Skocz do zawartości

Podtrzymanie zasilania radia przy rozruchu


Kysior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój tata ma radio GSM 6701 LUXURY w w miarę nowym - jesli to ma znaczenie - Aurisie (chyba dwulatek). Przy pracy rozrusznika radio się wyłącza.

Radio to uruchamia się około 10 sekund (lub nawet ponad). Problem polega na tym, że jak mu zgaśnie gdzięś na skrzyżowaniu w Krakowie (a czasem zgaśnie - trudno, zdarza się, tego nie zmienimy) to uruchamia się te 10 sekund, potem musi ponownioe uruchomić nawigację (a automapa wgrywa się znacznie dłużej) i w efekcie musi jechać jakiś czas bez nawi - a tego nie chce.

Podłączyłem radio przewodami bezpośrednio do aku, ale nic to nie dało. Więc mam pytanie - czy można jakoś podtrzymać napięcie przy pracy rozrusznika? Jakiś kondensator albo coś? Jak tak, to jak dobrać i jak wpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam jestem ciekaw czy coś się da z tym zrobić bo też mnie to mierzi Co dziwne, w uno tego nie

> miałem; no może nie za każdym razem W obecnej nysie za każdym razem

U mnie w Avensisie jest ciekawie to rozwiązane (chociaż przypuszczam, że "niechcący": delikatne przekręcanie kluczyka powoduje najpierw zadziałanie rozrusznika, a dopiero przekręcenie kluczyka całkiem, do oporu, rozłącza radio. Mogę więc albo mocno przekręcić i dać rozrusznikowi maksymalny prąd, albo delikatniej - i wtedy mi nie rozłącza.

A wracając do tematu - wyczytałem na elektrodzie, że połączenie kondensatora i diody powinno pomóc. Ale muszę jeszcze zgłębić temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest to jakieś zabezpieczenie ze strony producentów aut aby cały prąd szedł na rozruch zamiast w

> głośniki.

To wiem. Ale dla świadomego użytkownika nie jest to problemem. Tutaj najczęściej sytuacja dotyczy rozgrzanego silnika po jeździe, więc podładowanego - nic się nie powinno stać. Poza tym, przy porannym zimowych rozruchu radio nie będzie jeszcze załączone (pomijam już fakt indywidualny, że mój tata ma garaż wink.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Mój tata ma radio GSM 6701 LUXURY w w miarę nowym - jesli to ma znaczenie - Aurisie (chyba

> dwulatek). Przy pracy rozrusznika radio się wyłącza.

> Radio to uruchamia się około 10 sekund (lub nawet ponad). Problem polega na tym, że jak mu zgaśnie

> gdzięś na skrzyżowaniu w Krakowie (a czasem zgaśnie - trudno, zdarza się, tego nie zmienimy)

> to uruchamia się te 10 sekund, potem musi ponownioe uruchomić nawigację (a automapa wgrywa się

> znacznie dłużej) i w efekcie musi jechać jakiś czas bez nawi - a tego nie chce.

> Podłączyłem radio przewodami bezpośrednio do aku, ale nic to nie dało. Więc mam pytanie - czy można

> jakoś podtrzymać napięcie przy pracy rozrusznika? Jakiś kondensator albo coś? Jak tak, to jak

> dobrać i jak wpiąć?

Ale po stacyjce plus też dałeś od aku?

Jeśli nie to na 99% właśnie ten plus po stacyjce jest odcinany w momencie rozruchu i radio się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podłączyłem radio przewodami bezpośrednio do aku, ale nic to nie dało. Więc mam pytanie - czy można

> jakoś podtrzymać napięcie przy pracy rozrusznika? Jakiś kondensator albo coś? Jak tak, to jak

> dobrać i jak wpiąć?

Dając bezpośrednio + z aku a - bezpośrednio z masy lub aku na dodatkowych kablach powinno rozwiązać problem. Radio powinno mieć tak podpięte wszystkie trzy przewody zasilające. Oczywiście wpięcie dodatkowego bezpiecznika w układ jest wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale po stacyjce plus też dałeś od aku?

> Jeśli nie to na 99% właśnie ten plus po stacyjce jest odcinany w momencie rozruchu i radio się

> wyłącza.

Tak właśnie zrobiłem. Spadek napięcia przy pracy rozrusznika do 9,5v wyłącza radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dając bezpośrednio + z aku a - bezpośrednio z masy lub aku na dodatkowych kablach powinno rozwiązać

> problem. Radio powinno mieć tak podpięte wszystkie trzy przewody zasilające. Oczywiście

> wpięcie dodatkowego bezpiecznika w układ jest wskazane.

Dokładnie tak jest, ale sie wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli jest spadek napięcia do 9,5V jak piszesz to obstawiam jednak kończący się aku.

> Może zamontuj na próbę aku z innego auta.

A to spadek do okolic 10V przy rozruchu to zły parametr?

Może aku jest malutki - wstawić akumulator o większej pojemności.

Maksymalnie jaki się zmieści - spadek napięcia będzie mniejszy i może radio się nie wyłączy.

Ostatecznie jakiś układ akumulujacy w kondensatorach i podtrzymujący zasilanie dla radia na parę sekund. Ale to juz większa rzeźba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to spadek do okolic 10V przy rozruchu to zły parametr?

> Może aku jest malutki - wstawić akumulator o większej pojemności.

> Maksymalnie jaki się zmieści - spadek napięcia będzie mniejszy i może radio się nie wyłączy.

> Ostatecznie jakiś układ akumulujacy w kondensatorach i podtrzymujący zasilanie dla radia na parę

> sekund. Ale to juz większa rzeźba

rzeźba większa, ale koszt pomijalny. Samochód kupiony nie tak dawno w salonie jako nowy, niby to o niczym nie świadczy. ale miałem nadzieję, że aku zdrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rzeźba większa, ale koszt pomijalny.

To kwestia radia. I wcale nie marki. Przerobiłem kilka radyjek w jednym aucie. I najlepiej pod tym względem spisywał się... tandetny Peying (czy jak to się pisze). W innych "drogich" markach antena się zaczynała chować przy odpalaniu. A skoro powera wystarczało do chowania anteny, to i napięcie było wystarczające i aku różne.

Domyślam się, że to kwestia jednej diody i kondensatora w radyjku żeby podtrzymać przez krótką chwilę napięcia. Sam kondensator nawet 1F nie wystarczy (i tak rozrusznik weźmie z niego prąd, jak nie będzie zabezpieczony przed tym). A może sekcji zasilania, żeby nawet przy tych 10V (pewnie nawet mniej) wydolić na tyle, żeby wszystko dostało tyle papusiu, ile potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Witam

> Mój tata ma radio GSM 6701 LUXURY w w miarę nowym - jesli to ma znaczenie - Aurisie (chyba

> dwulatek). Przy pracy rozrusznika radio się wyłącza.

> Radio to uruchamia się około 10 sekund (lub nawet ponad). Problem polega na tym, że jak mu zgaśnie

> gdzięś na skrzyżowaniu w Krakowie (a czasem zgaśnie - trudno, zdarza się, tego nie zmienimy)

> to uruchamia się te 10 sekund, potem musi ponownioe uruchomić nawigację (a automapa wgrywa się

> znacznie dłużej) i w efekcie musi jechać jakiś czas bez nawi - a tego nie chce.

> Podłączyłem radio przewodami bezpośrednio do aku, ale nic to nie dało. Więc mam pytanie - czy można

> jakoś podtrzymać napięcie przy pracy rozrusznika? Jakiś kondensator albo coś? Jak tak, to jak

> dobrać i jak wpiąć?

A moze TO Ci padlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.