Skocz do zawartości

[KZAK] akwarium 60 l z wyposażeniem


targowica

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

dzieciaki zapragnęły mieć zwierzaki, po negocjacjach wyszło że rybki będą ok. Mam miejsce o wymiarach 80x48cm, chcę kupić akwarium ok 60l. Dziś byliśmy w centrum handlowym w sklepie Kakadu. Zestaw z pokrywą, grzałką, termometrem etc. kosztował ok 400-500 pln + rybki. Trochę drogo, może doradzicie jak w mniejszej kasie kupić coś sensownego (może ledowe oświetlenie) ?

Budżet 250-300 pln

Myślałem też o używanym, przeglądam ogłoszenia na olx ale boje się że kupię coś popsutego lub nieszczelnego.

Pozdro,

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc,

> dzieciaki zapragnęły mieć zwierzaki, po negocjacjach wyszło że rybki będą ok. Mam miejsce o

> wymiarach 80x48cm, chcę kupić akwarium ok 60l. Dziś byliśmy w centrum handlowym w sklepie

> Kakadu. Zestaw z pokrywą, grzałką, termometrem etc. kosztował ok 400-500 pln + rybki. Trochę

> drogo, może doradzicie jak w mniejszej kasie kupić coś sensownego (może ledowe oświetlenie) ?

> Budżet 250-300 pln

> Myślałem też o używanym, przeglądam ogłoszenia na olx ale boje się że kupię coś popsutego lub

> nieszczelnego.

> Pozdro,

> T

Pomyślę nad sprzedażą swojego, mam akurat takie. hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc,

> dzieciaki zapragnęły mieć zwierzaki, po negocjacjach wyszło że rybki będą ok. Mam miejsce o

> wymiarach 80x48cm, chcę kupić akwarium ok 60l. Dziś byliśmy w centrum handlowym w sklepie

> Kakadu. Zestaw z pokrywą, grzałką, termometrem etc. kosztował ok 400-500 pln + rybki. Trochę

> drogo, może doradzicie jak w mniejszej kasie kupić coś sensownego (może ledowe oświetlenie) ?

> Budżet 250-300 pln

> Myślałem też o używanym, przeglądam ogłoszenia na olx ale boje się że kupię coś popsutego lub

> nieszczelnego.

> Pozdro,

> T

Sprawdź oferty na allegro w swojej okolicy.

Z mojego małego doświadczenia zestawy są do kitu. Kup samo akwarium 60x30x30, do tego pokrywę z oświetleniem, filtr wewnętrzny z możliwością rozbudowy (np aquael turbo 500), matę pod spód. Grzałkę odpuść. Powinieneś zmieścić się w budżecie i zostanie jeszcze na

Kupiłem zestaw a i tak potem wszystko wymieniałem, ostatnio nawet oświetlenie z tej pokrywy z zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc,

> dzieciaki zapragnęły mieć zwierzaki, po negocjacjach wyszło że rybki będą ok. Mam miejsce o

> wymiarach 80x48cm, chcę kupić akwarium ok 60l. Dziś byliśmy w centrum handlowym w sklepie

> Kakadu. Zestaw z pokrywą, grzałką, termometrem etc. kosztował ok 400-500 pln + rybki. Trochę

> drogo, może doradzicie jak w mniejszej kasie kupić coś sensownego (może ledowe oświetlenie) ?

> Budżet 250-300 pln

> Myślałem też o używanym, przeglądam ogłoszenia na olx ale boje się że kupię coś popsutego lub

> nieszczelnego.

> Pozdro,

> T

Witaj

Toost ma racje.

niespełna 2 lata temu kupiłem zestaw Diversa 60 l...

zmieniłem już filter na lepszy a w najbliższym czasie będzie modyfikacja oświetlenia,

chociaż na początek dawał radę ten zestaw a przynajmniej mi się tak wydawało

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witaj

> Toost ma racje.

> niespełna 2 lata temu kupiłem zestaw Diversa 60 l...

> zmieniłem już filter na lepszy a w najbliższym czasie będzie modyfikacja oświetlenia,

> chociaż na początek dawał radę ten zestaw a przynajmniej mi się tak wydawało

> pozdrawiam

W mojej pokrywie z zestawu padło oświetlenie. Przezornie kupiłem nowe oprawki i stabilizator. Przy wyjmowaniu świetlówki oprawki rozpadły mi się w rękach. Nawet nie wiem czy padła świetlówka czy ten lipny starter z zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca zapewniał że zakup startera jest korzystny cenowo wink.gif Od tego oni są. Na olx oglądam ogłoszenia.

Jaka jest różnica w zakupie pokrywy z oświetleniem ledowym i zwykłym ? Ciekawe po jakim czasie zwróci się różnica.

Dziś poszukam poszczególnych elementów i ew. wrzucę tutaj, może podzielicie się wiedzą z zakresu akcesoriów smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprzedawca zapewniał że zakup startera jest korzystny cenowo Od tego oni są. Na olx oglądam

> ogłoszenia.

> Jaka jest różnica w zakupie pokrywy z oświetleniem ledowym i zwykłym ? Ciekawe po jakim czasie

> zwróci się różnica.

w zakupie zadna, a nie zwroci sie nigdy smile.gif do tego (zwykłe) LED nie nadaje sie w aqua do niczego wiecej poza 'ladnym' doswietlaniem sceny (bo jest punktowo skupiona wiazka, latwo nia kierowac i znacznie ladniej doswietla) , bo nie ma pelnego widma swiatla bialego i aqua po prostu nie chce dzialac wink.gif. Sa oczywiscie specjalne lampy led do aqua, ale podobnie jak zwykle zarowki dedykowane do aqua sa po prostu drogie wink.gif

> Dziś poszukam poszczególnych elementów i ew. wrzucę tutaj, może podzielicie się wiedzą z zakresu

> akcesoriów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprzedawca zapewniał że zakup startera jest korzystny cenowo Od tego oni są. Na olx oglądam

> ogłoszenia.

> Jaka jest różnica w zakupie pokrywy z oświetleniem ledowym i zwykłym ? Ciekawe po jakim czasie

> zwróci się różnica.

> Dziś poszukam poszczególnych elementów i ew. wrzucę tutaj, może podzielicie się wiedzą z zakresu

> akcesoriów

Masz różne dedykowane świetlówki dla awka, takie by ryby ładnie wyglądały, albo takie by roślinki fajnie rosły (akurat taką mam) i wiele innych.

A ledy to tylko ledy i tak naprawdę diabli wiedzą czy będą w stanie "napędzać" odpowiednio zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sa oczywiscie specjalne lampy led do aqua, ale podobnie jak zwykle zarowki

> dedykowane do aqua sa po prostu drogie

Czyli kolejny chwyt marketingowy ? hmm, jaką żywotność ma taki dedykowany LED ?

Póki co samo akwarium mogę kupić za 70-100 pln ale do tego pokrywa ok 140, filtr ok 70 pln, grzałka ok 50 pln

Wychodzi ponad 300 pln i to nie koniec.

Może źle szukam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W mojej pokrywie z zestawu padło oświetlenie. Przezornie kupiłem nowe oprawki i stabilizator. Przy

> wyjmowaniu świetlówki oprawki rozpadły mi się w rękach. Nawet nie wiem czy padła świetlówka

> czy ten lipny starter z zestawu.

witaj

przerabiałem temat.

zaczęły mi padać świetlówki co 3 tygodnie, padł starter. okazało się po rozebraniu że problem jest ze szczelnością, po jej poprawieniu jest już od roku spokój.

mam pokrywę z jedną świetlówką i bedzie modyfikacja polegająca na dodaniu zestawu ledowego z diversy .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli kolejny chwyt marketingowy ?

nie chwyt marketingowy, w tym wypadku po prostu decyduje widmo swiatla, a oswietlenie led ktore 'wyglada' dobrze dla ludzkiego oka, wcale nie musi odpowiada roslince, albo wrecz przeciwinie - bardzo odpowiada glonom smile.gif i mimo ze aqua _wyglada_ na ladnie oswietlone to jednak nie 'działa', roslinki nie rosna, ryby choruja itp - dokladnie tak samo jak czlowiek jak nie jest wystawiony na swiatlo sloneczne i zaczyna mu brakowac witaminy D itp.

> hmm, jaką żywotność ma taki dedykowany LED ?

nie mam pojecia

> Póki co samo akwarium mogę kupić za 70-100 pln ale do tego pokrywa ok 140, filtr ok 70 pln, grzałka

> ok 50 pln

> Wychodzi ponad 300 pln i to nie koniec.

> Może źle szukam ?

moze poszukaj uzywek? szukalem ostatnio dla syna to 60x30x30 ludzie oddawali za 30-50pln (na olx w swojej okolicy szukalem), czasami nawet dorzucali jeszcze jakies podstawowe wyposazenie. W wiekszosci byli to rodzice niedoszlych mlodych akwarystow ktorym sie rybki nudzily po paru miesiacach smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprzedawca zapewniał że zakup startera jest korzystny cenowo Od tego oni są. Na olx oglądam

> ogłoszenia.

> Jaka jest różnica w zakupie pokrywy z oświetleniem ledowym i zwykłym ? Ciekawe po jakim czasie

> zwróci się różnica.

> Dziś poszukam poszczególnych elementów i ew. wrzucę tutaj, może podzielicie się wiedzą z zakresu

> akcesoriów

Ja bym kupił taki zestaw:

1. akwarium

2. podkładka

3. pokrywa z oświetleniem

4. filtr wewnętrzny

plus termometr rtęciowy z przyssawką przyczepiany wewnątrz. I to wystarczy.

Linki ze sklepu, w którym kupuję jako poglądowe oczywiście. Ceny w innych sklepach są oczywiście inne.

Wystrój wnętrza, podłoże, roślinki, pensety, nożyczki do przycinania roślin, karmniki to już indywidualna kwestia i proponuję najpierw przewertować net w poszukiwaniu pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witaj

> przerabiałem temat.

> zaczęły mi padać świetlówki co 3 tygodnie, padł starter. okazało się po rozebraniu że problem jest

> ze szczelnością, po jej poprawieniu jest już od roku spokój.

> mam pokrywę z jedną świetlówką i bedzie modyfikacja polegająca na dodaniu zestawu ledowego z

> diversy .

> pozdrawiam

Kupiłem oprawki gumowe wciskane, hermetyczne, starter oddzielny umieszczony jest obecnie za akwarium. Dołożyłem tez przy okazji odbłyśnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłem oprawki gumowe wciskane, hermetyczne, starter oddzielny umieszczony jest obecnie za

> akwarium. Dołożyłem tez przy okazji odbłyśnik.

ja wlaśnie będę wyklejał pokrywę od wewnątrz taśmą aluminiową - zobaczymy i po tym zabiegu zdecyduję ile oświetlenia dodać...

chodzi o to że rośliny mi słabo rosną a glony całkiem całkiem...

baniak stoi na schodach w cieniu więc światła dziennego ma niewiele, zwłaszcza o tej porze roku

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wlaśnie będę wyklejał pokrywę od wewnątrz taśmą aluminiową - zobaczymy i po tym zabiegu

> zdecyduję ile oświetlenia dodać...

> chodzi o to że rośliny mi słabo rosną a glony całkiem całkiem...

> baniak stoi na schodach w cieniu więc światła dziennego ma niewiele, zwłaszcza o tej porze roku

> pozdrawiam

Ja bym w tym wypadku zweryfikował barwę światła, bo jak glony rosną to za mało światła nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym kupił taki zestaw:

> 1. akwarium

> 2. podkładka

> 3. pokrywa z oświetleniem

> 4. filtr wewnętrzny

> plus termometr rtęciowy z przyssawką przyczepiany wewnątrz. I to wystarczy.

Super, bardzo dziękuję. Pytanie - czy grzałki nie potrzeba ?

Na radzymińską mogę podjechać, sensownie doradzą na miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Super, bardzo dziękuję. Pytanie - czy grzałki nie potrzeba ?

> Na radzymińską mogę podjechać, sensownie doradzą na miejscu ?

Na Radzymińskiej kupisz najlepsze ryby i najlepsze rośliny. Nie wiem natomiast jakie mają wyposażenie i akcesoria do akwariów.

Doradzić pewnie doradzą, ale lepiej jadąc tam już coś wiedzieć.

Grzałki nigdy nie używałem i temperatura mało kiedy spadała poniżej 24st. Latem dodatkowo musiałem wentylator w pokrywę wstawić. Taki 5-7cm od kompa plus regulowany zasilacz sprawdza się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie wychodzi jakieś 3-4st

Czyli temp będzie w zakresie 23-25oC W nocy jak nie będzie świtłowki może trochę spaść ale zakładam że to będą niewielkie.

Teraz mam pytanie o obsadę takiego małego akwarium:

- 6 -8 neonków;

- 4 mieczyki;

- 4 gupiki;

- glonojad;

- kilka krewetek (małych);

- myślę też o molinezjach

Czy to nie za duża ilość jak na takie akwarium ?

Pozdr,

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz mam pytanie o obsadę takiego małego akwarium:

> - 6 -8 neonków;

> - 4 mieczyki;

> - 4 gupiki;

> - glonojad;

> - kilka krewetek (małych);

> - myślę też o molinezjach

> Czy to nie za duża ilość jak na takie akwarium ?

akwarium za małe na neony....posiadam 54L i nie zdecydowałem się .

mieczyki mogą tępić krewetki..duże prawdopodobieństwo...neony to samo..

jeśli krewetki red cherry to wytłuką na 100%..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> akwarium za małe na neony....posiadam 54L i nie zdecydowałem się .

> mieczyki mogą tępić krewetki..duże prawdopodobieństwo...neony to samo..

> jeśli krewetki red cherry to wytłuką na 100%..

Neony z krewetkami żyły u mnie w 24L bez problemu.

Obecnie w 54L żyją molinezje, krewetki, brzanki i zbrojniki ... i nie ma problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej zobaczyłem co tam odpisali koledzy. Dopiszę kilka swoich uwag:

1. Filtr

Kup kaskadowy - nie zajmuje miejsca w akwarium, bo wisi na zewnątrz, ma sporą skrzynkę na materiał filtracyjny.

2. Oświetlenie

Z obudową 60x30 (takie akwa ktoś proponował) dostaniesz jakąś świetlówkę T8, prawdopodobnie około 15W. To za mało, żeby cokolwiek poza kryptokorynami i nurzańcem rosło w akwarium. Na początku może i wystarczą te rośliny, ale z biegiem czasu będziesz niezadowolony z wyglądu zbiornika. Ta świetlówka wbrew pozorom może zostać, tylko dokup do niej za 10 - 15 zł odbłyśnik. Oprócz tego dobrze będzie uzupełnić z biegiem czasu trochę światła (tak do 0,5W na litr wody) - razem ze świetlówką fajnie działa ledowa lampka od Aquael 6W. Jako jedyne światło się nie nadaje, ale jako uzupełniające jest super. Z dodawaniem światła wstrzymaj się z miesiąc, bo lepiej mieć go za mało, niż za dużo. Więc trzeba poczekać, aż rośliny troszkę ruszą, żeby "wyjadały" z wody substancje odżywcze i efektywnie konkurowały z glonami.

3. Typ akwarium

Poczytaj o akwariach LT, bo chyba nie chcesz ładować nawozów, albo czekać 3 miesiące, aż któraś z roślinek wypuści następny listek?

4. Koszty

Jak nie doinwestujesz zbiornika (grzałka, odbłyśnik, dobry filtr, termometr, kilkanaście roślinek na początek) to będziesz się męczył z zaglonionym szambem, w którym będą zdychać ryby.

5. Licz się z tym, że połowa ryb po zakupie i tak zdechnie, nawet gdybyś cały czas nad nimi stał i odmawiał zdrowaśki. Cokolwiek sprzedawcy nie mówią to i tak w większości sprzedają ryby potężnie obciążone genetycznie, trzymane w antybiotykach i odkażalnikach (zwykle rozmnażane przez skośnookich hodowców). Taka ryba po przeniesieniu do normalnych warunków może natychmiast zarazić się byle czym (np. gruźlicopodobnymi bakteriami latającymi wszędzie w powietrzu), albo pożyje kilka miesięcy i wykorkuje przedwcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mniej więcej zobaczyłem co tam odpisali koledzy. Dopiszę kilka swoich uwag:

> 1. Filtr

> Kup kaskadowy - nie zajmuje miejsca w akwarium, bo wisi na zewnątrz, ma sporą skrzynkę na materiał

> filtracyjny.

ja mysle o wbudowaniu filtra hamburskiego do swojego nowego aqua wink.gif ale najpierw musimy z synem przekonac mulher.gif ze aqua musi byc grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wlaśnie będę wyklejał pokrywę od wewnątrz taśmą aluminiową - zobaczymy i po tym zabiegu

> zdecyduję ile oświetlenia dodać...

> chodzi o to że rośliny mi słabo rosną a glony całkiem całkiem...

> baniak stoi na schodach w cieniu więc światła dziennego ma niewiele, zwłaszcza o tej porze roku

> pozdrawiam

Ja bym nie oklejał. Mniej zachodu będzie z dołożeniem odbłyśnika - to pewnie z 10-15 zł z mocowaniami wyjdzie.

Może masz jakąś dziwną świetlówkę? Rośliny lubią skrajne części widma światła białego. Glony (poza nitkowatymi zielenicami, które jeśli nie są w nadmiarze to są oznaką zdrowego akwa - i ryby je chętnie zjadają - u mnie mieczyk, gupiki i danio się obżerają) lubią światło ze środkowej części widma.

A podłoże jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mysle o wbudowaniu filtra hamburskiego do swojego nowego aqua ale najpierw musimy z synem

> przekonac ze aqua musi byc

To powodzenia.

Pytanie, czy taki filtr da się zrobić tak, żeby nie szpecił...

BTW, u mnie jest kot, pies i ryby. Ssakom od czasu do czasu życzymy rychłej śmierci (np. gdy kot zwymiotuje ptakiem, albo myszą w łazience), albo gdy auto nadaje się do remontu po przewiezieniu psa (bo zaczyna wyglądać jakby było wyflokowane przez Ghandiego), za to rybki niezmiennie wzbudzają sympatię... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To powodzenia.

smile.gif dzieki wink.gif

> Pytanie, czy taki filtr da się zrobić tak, żeby nie szpecił...

wszystko zalezy jakie masz miejsce na aqua. U mnie aqua staloby w narozniku, wiec tylny, niewidoczny naroznik moglbym wykorzystac na ukrycie filtra, do tego obsadzilbym go jakims mchem czy innym porostem i mialbym po prostu zielona kolumne (takie cos widzialem u kolegi ktory mnie namawia na pojscie w taka strone). Jak sie sensownie zaplanuje obsade to wyglada naprawde niezle wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym nie oklejał. Mniej zachodu będzie z dołożeniem odbłyśnika - to pewnie z 10-15 zł z

> mocowaniami wyjdzie.

> Może masz jakąś dziwną świetlówkę? Rośliny lubią skrajne części widma światła białego. Glony (poza

> nitkowatymi zielenicami, które jeśli nie są w nadmiarze to są oznaką zdrowego akwa - i ryby je

> chętnie zjadają - u mnie mieczyk, gupiki i danio się obżerają) lubią światło ze środkowej

> części widma.

> A podłoże jakie?

WITAJ

okleiłem - wbrew pozorom szybka i malo upierdliwa robota. taśma zwykła aluminiowa tytan.

pewną poprawę widać. mam jednak problem z klarownością zbiornika, to znaczy tragedii nie ma jednak kryształu też nie - widać to zwłaszcza po modyfikacji oświetlenia.

podłoże to żwirek drobny. o obsadzię nie będę pisał bo mnie zjecie zlosnik.gif ale filtr mnieniony - wewnętrzny ale o dużej wydajności i mocne napowietrzenie - stąd też mniejsza klarowność zbiornika

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> WITAJ

> okleiłem - wbrew pozorom szybka i malo upierdliwa robota. taśma zwykła aluminiowa tytan.

> pewną poprawę widać. mam jednak problem z klarownością zbiornika, to znaczy tragedii nie ma jednak

> kryształu też nie - widać to zwłaszcza po modyfikacji oświetlenia.

> podłoże to żwirek drobny. o obsadzię nie będę pisał bo mnie zjecie ale filtr mnieniony -

> wewnętrzny ale o dużej wydajności i mocne napowietrzenie - stąd też mniejsza klarowność

> zbiornika

> pozdrawiam

Zwróć tez uwagę czy nie za dużo karmisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc,

> dzieciaki zapragnęły mieć zwierzaki, po negocjacjach wyszło że rybki będą ok. Mam miejsce o

> wymiarach 80x48cm, chcę kupić akwarium ok 60l. Dziś byliśmy w centrum handlowym w sklepie

> Kakadu. Zestaw z pokrywą, grzałką, termometrem etc. kosztował ok 400-500 pln + rybki. Trochę

> drogo, może doradzicie jak w mniejszej kasie kupić coś sensownego (może ledowe oświetlenie) ?

> Budżet 250-300 pln

> Myślałem też o używanym, przeglądam ogłoszenia na olx ale boje się że kupię coś popsutego lub

> nieszczelnego.

> Pozdro,

> T

Kupiłem używane za 100 zł (akwarium, pokrywa, grzałka, filtr)

Drugi rok stoi, wymieniłem filtr bo padł

Trochę ryb i rośliny za grosze dostałem Z forum akwa

sam wydawałem głupiki

IMO kupno wszystkiego w sieciowych sklepach jest wyrzucanie kasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> WITAJ

> okleiłem - wbrew pozorom szybka i malo upierdliwa robota. taśma zwykła aluminiowa tytan.

> pewną poprawę widać. mam jednak problem z klarownością zbiornika, to znaczy tragedii nie ma jednak

> kryształu też nie - widać to zwłaszcza po modyfikacji oświetlenia.

> podłoże to żwirek drobny. o obsadzię nie będę pisał bo mnie zjecie ale filtr mnieniony -

> wewnętrzny ale o dużej wydajności i mocne napowietrzenie - stąd też mniejsza klarowność

> zbiornika

> pozdrawiam

Niepokojące jest to co piszesz, że rośliny nie rosną. Być może podłoże jest mało żyzne. Kup w jakimś sklepie internetowym internetowym rośliny, które ciągną składniki odżywcze przede wszystkim z wody - czyli np. nurzańce, najlepiej śrubowy, bo jest odrobinę niższy (ale i tak pół metra osiąga) - nurzaniec rośnie jak chwast, później będziesz musiał go wywalać. Tylko zasadź z 10 sztuk przynajmniej.

Ciemnicę lubią też kryptokoryny, ale one z kolei źle rosną na czystym żwirze. U siebie mam typowe LT - warstwa ziemi ogrodowej (z kretówki), na to żwir 3-4 mm, na to zwykły drobny piasek (z tym piaskiem miał być eksperyment, ale zostało i jest nieźle). Rośliny rosną na tym jak szalone - po 2-3 tygodniach wymagają uporządkowania, bo robi się bezładna dżungla. Niestety nie mam talentu do układania tych roślin, więc dzicz jest cały czas. smile.gif

A mętna woda to nie wiadomo - może być za dużo ryb... zlosnik.gif Albo nie zachodzą procesy biologiczne (bakterie muszą prowadzić dekompozycję materii organicznej, czyli jakiś tam obieg materii w zbiorniku powinien być).

A filtr kaskadowy jest nieporównanie lepszy od wewnętrznego. Do tego wewnętrznego mógłbyś dać rzadszą gąbkę i wykorzystać go do filtracji mechanicznej.

Mętność wody to mogą być też pierwotniaki - ale one objawiają się dość nagle i woda robi się wręcz mleczna, więc to pewnie nie to. smile.gif

W żwirze nie masz jakichś wapieni?

Mimo wszystko stawiam jednak, że rybek za dużo (albo za duże). zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

być może zbyt wyjałowiłem zbiornik. silne odmulanie z podmianą wody w pn i dziś (każdorazowo 15%)

przerybione jest to fakt crazy.gif ale dzieciom się spodobały 2 skalary icon_eek.gif , więc kupiłem do tego co było

za to obserwując rybki to czują się dobrze są ruchliwe itp. - bardzo rzadko mi jakaś padnie - od 3 miesięcy chyba ani jedna, 5 szt. mam niemal od początku czyli niemal 2 lata

będę obserwował

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - bardzo rzadko mi jakaś padnie - od 3 miesięcy chyba ani jedna, 5 szt. mam niemal od początku czyli niemal 2 lata

facepalm%5B1%5D.gif Wiesz ile przeciętnie żyją ryby? Chwalić się tym, że od 3 miesięcy żadna nie padła to tak jakbyś się chwalił, że psa masz już 3 lata i nie zdechł. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiesz ile przeciętnie żyją ryby? Chwalić się tym, że od 3 miesięcy żadna nie padła to tak jakbyś

> się chwalił, że psa masz już 3 lata i nie zdechł.

Sklepowe teraz padają na potęgę... Np. kupując neony można spokojnie założyć, że przeżyje połowa. Do tego w ciągu parunastu tygodni może dopaść je jakaś bakteria... Popularne ryby często mnoży się gdzieś tam w Chinach w stawach, gdzie non stop do wody ładowane są odkażalniki. Takie ryby z zasady długo nie pożyją...

U siebie widzę jak jest z gupikami. Samiec ze sklepu przeciętnie żyje z pół roku (czyli powiedzmy, że osiąga kilkanaście miesięcy życia). Samiec urodzony u mnie spokojnie 2,5 roku. Po części to pewnie wina chowu wsobnego, a po części chemikaliów.

Dawniej gupiki były uznawane za super odporne ryby - zresztą w naturze żyją często w ściekach itp., ale nie są tak ozdobne jak te ze sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.