Skocz do zawartości

Podtrzymanie pieca w razie braku prądu


Roswell

Rekomendowane odpowiedzi

Jest piec ogrzewany węglem i chciałbym go podtrzymać (dokładnie to pompę wody i wentylator) gdy będzie przerwa w dostawie prądu, jak to zrobić ?

Myślałem o czymś takim:

ładowarka podpięta do akumulatora i do niego podpięta przetwornica 12V/230V i jakiś przekaźnik który po tym jak zaniknie prąd z sieci uruchomi przetwornice, czy to ma sens ?

A może macie jakiś lepszy pomysł jak to rozwiązać, albo może są już jakieś takie gotowe zestawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest piec ogrzewany węglem i chciałbym go podtrzymać (dokładnie to pompę wody i wentylator) gdy

> będzie przerwa w dostawie prądu, jak to zrobić ?

> Myślałem o czymś takim:

> ładowarka podpięta do akumulatora i do niego podpięta przetwornica 12V/230V i jakiś przekaźnik

> który po tym jak zaniknie prąd z sieci uruchomi przetwornice, czy to ma sens ?

> A może macie jakiś lepszy pomysł jak to rozwiązać, albo może są już jakieś takie gotowe zestawy ?

ups z wyjsciem sinus. rozmiar dobrany do poboru pradu przez pompe i czasu przez ktory chcesz podtrzymywac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny kocioł z podajnikiem napędzanym silnikiem 1kW zabezpieczyłem znajomemu używanym, poleasingowym UPS-em 2kW, kupionym na aukcji za 400zł.

Działa już 7 lat.

Nowy to koszt rzędu 2tys. zł.

Możesz zbudować też taki układ jak proponujesz ale to może być bardziej zawodne. Musisz uwzględnić zwłokę czasową w przełączaniu.

Mimo wszystko da się to zrobić nowe znacznie taniej niż gotowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Np: taki UPS i do niego akumulator samochodowy, im wiekszy tym dluzsze potrzymanie.

> Takim zestawem zasilam u siebie cala szafke rack ze sprzetem IT i RTV

Z ciekawosci - mierzyłeś jaka moc on pobiera:

- na podtrzymywanie doladowania akumulatora przy wylaczonym wyjsciu,

- przy zalączonym wyjściu, na samą pracę wlasną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawosci - mierzyłeś jaka moc on pobiera:

> - na podtrzymywanie doladowania akumulatora przy wylaczonym wyjsciu,

> - przy zalączonym wyjściu, na samą pracę wlasną?

Mierzylem tylko jaka moc byla pobierana przez UPS'a + to co on zasila w szafce. To co za UPS'em pobiera okolo 60W, przed nim (szafa + on sam) waha sie 70-80W, natomiast gdy doladowuje akumulator po zaniku napiecia to zaczyna od okolo 150W i stopniowo spada do okolo 100W, po skonczeniu do tych 70-80W.

Nie wiem jakie sa pobory przy cyklicznych doladowywaniach czy po wiekszej przerwie zasilania z sieci. Akumulator samochodowy 60Ah, obciazenie UPS'a - swieci sie jedna dioda oznaczajaca 20%, ktora tez sie swieci przy duzo mniejszych poborach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podobny kocioł z podajnikiem napędzanym silnikiem 1kW zabezpieczyłem znajomemu używanym,

> poleasingowym UPS-em 2kW, kupionym na aukcji za 400zł.

> Działa już 7 lat.

> Nowy to koszt rzędu 2tys. zł.

> Możesz zbudować też taki układ jak proponujesz ale to może być bardziej zawodne. Musisz uwzględnić

> zwłokę czasową w przełączaniu.

> Mimo wszystko da się to zrobić nowe znacznie taniej niż gotowiec.

ok.gif

Sprawdzę moc jaka jest potrzebna i chyba będzie decyzja na jakiegoś nowego UPSa ok.gif używki trochę się boję, tym bardziej że to nie dla mnie, więc żebym potem po uszach nie dostał gdyby się zepsuł smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Np: taki UPS i do niego akumulator samochodowy, im wiekszy tym dluzsze potrzymanie.

> Takim zestawem zasilam u siebie cala szafke rack ze sprzetem IT i RTV

Dzięki za propozycję, wygląda bardzo ciekawie smile.gif

Długo już z niego korzystasz ?

To jakaś przyzwoita firma czy raczej typowo made in china ?

Dobrze rozumiem że można do niego mieć jednocześnie podłączone dwa akumulatory ? W jaki sposób są zakończone (jakimś złączem) te przewody do akumulatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mierzylem tylko jaka moc byla pobierana przez UPS'a + to co on zasila w szafce. To co za UPS'em

> pobiera okolo 60W, przed nim (szafa + on sam) waha sie 70-80W, natomiast gdy doladowuje

> akumulator po zaniku napiecia to zaczyna od okolo 150W i stopniowo spada do okolo 100W, po

> skonczeniu do tych 70-80W.

> Nie wiem jakie sa pobory przy cyklicznych doladowywaniach czy po wiekszej przerwie zasilania z

> sieci. Akumulator samochodowy 60Ah, obciazenie UPS'a - swieci sie jedna dioda oznaczajaca 20%,

> ktora tez sie swieci przy duzo mniejszych poborach.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z linku Denus-a kosztuje w hurcie stówę mniej i jakby co to mogę ściągnąć. Są także takie same 400W (250zł netto) i wersje 24V 600W (312zł netto) i 900W (524zł netto). W tej chwili dostępne tylko 600W na 12 i na 24V. Swoją drogą brałbym ten na 24V bo tańszy i mniejsze prądy.

To typowy chińczyk. Marka firmy Lechpol. Tej samej co Cabletech, Kruger&Matz, Peying, Vipov, Quer, Dibeisi, Sunker, Azusa, Kemot, Uni-T, M-Life.

Jeśli chodzi o trwałość do loteria. Handlowałem tym ale skończyłem i mam złą opinię. Sporo kosztowała mnie obsługa reklamacji. 10% towaru wracało w czasie gwarancji przeze mnie. Nie wiem ile bezpośrednio.

Zaznaczyć jednak należy, że serwis działa całkiem sprawnie i nie zlewa zgłoszeń. Pod warunkiem, że usterka jest dobrze opisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za propozycję, wygląda bardzo ciekawie

> Długo już z niego korzystasz ?

W kwietniu bedzie rok, jak na razie bezproblemowo ok.gif

> To jakaś przyzwoita firma czy raczej typowo made in china ?

A nie mam pojecia, ale z wierzchu nie wyglada na jakies badziewie, nie wiem jak w srodku tongue.gif. Do tego ciezki zlosnik.gif

> Dobrze rozumiem że można do niego mieć jednocześnie podłączone dwa akumulatory ? W jaki sposób są

> zakończone (jakimś złączem) te przewody do akumulatorów ?

A nie wiem czy mozna dwa. W moim oba przewody + i oba - byly spiete ze soba i zakonczone oczkiem. Dokupilem tylko klemy za kilka zl i podlaczylem do aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten z linku Denus-a kosztuje w hurcie stówę mniej i jakby co to mogę ściągnąć. Są także takie same

> 400W (250zł netto) i wersje 24V 600W (312zł netto) i 900W (524zł netto). W tej chwili

> dostępne tylko 600W na 12 i na 24V. Swoją drogą brałbym ten na 24V bo tańszy i mniejsze prądy.

> To typowy chińczyk. Marka firmy Lechpol. Tej samej co Cabletech, Kruger&Matz, Peying, Vipov,

> Quer, Dibeisi, Sunker, Azusa, Kemot, Uni-T, M-Life.

> Jeśli chodzi o trwałość do loteria. Handlowałem tym ale skończyłem i mam złą opinię. Sporo

> kosztowała mnie obsługa reklamacji. 10% towaru wracało w czasie gwarancji przeze mnie. Nie

> wiem ile bezpośrednio.

> Zaznaczyć jednak należy, że serwis działa całkiem sprawnie i nie zlewa zgłoszeń. Pod warunkiem, że

> usterka jest dobrze opisana.

A jakie podobne urzadzenie bys polecil??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jakie podobne urzadzenie bys polecil??

Nie mam doświadczeń z użytkowaniem dużej ilości takich urządzeń. Tylko nimi handlowałem.

Biorąc pod uwagę cenę i dobry serwis gwarancyjny, chyba jednak warto się skusić na ten INTEX?

Podobny firmowy kosztuje 4 razy tyle. Nawet jeśli zepsuje się po gwarancji to jeszcze trzy nowe kupisz i nadal będziesz do przodu.

Biorąc pod uwagę 10% wskaźnik usterkowości są duże szanse na kilkanaście lat użytkowania za pieniądze jakie na dzień dobry wyłożyłbyś na markowy.

Jeśli będziesz miał szczęście to i na tym, który trafisz pojedziesz długie lata.

hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To gdzie mój zysk, skoro zamiast jednego będę musiał kupić dwa akumulatory

Kupujesz połowę mniejszej pojemności.

Akumulator dajmy na to 20Ah kosztuje 123zł. Dwa akumulatory 10Ah kosztują 145zł.

UPS 24V tańszy o 84zł. Oszczędzasz 62zł a masz ten sam efekt przy mniejszym, bezpieczniejszym prądzie i większej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Coś takiego znalazłem:

Dzięki. Dla mnie jednak istotne sa inne parametry. Te pokazane maja znaczenie tylko chwilowo, gdy UPS zapewnia podtrzymanie. Czyli u mnie poniżej 2-3% czasu w roku. Natomiast przez pozostałe 97-98% żre energię z gniazdka, a za nią miesiąc w miesiąc placę, więc dla mnie jest najistotniejsze, ile W pobiera w stanie wylączenia i podtrzymywania naladowania akumulatorów oraz ile pobiera "na siebie" gdy zasila odbiory (rzędu 80-150 W) z sieci bez podtrzymania z akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wątek o piecu węglowym ale zapytam o gazowy.

Czy tutaj też potrzebny jest sinus z UPS-a? Nie wystarczy pseudo-sinus generowany z tanich ups-ów?

Ktoś próbował tak zasilać piec gazowy - nawet nie na stałe tylko w razie awarii prądu? W sensie - pada 230V, lecę do piwnicy po UPSa z funkcją zimnego startu, podłączam piec i odpalam C.O. na te parę godzin hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest piec ogrzewany węglem i chciałbym go podtrzymać (dokładnie to pompę wody i wentylator) gdy

> będzie przerwa w dostawie prądu, jak to zrobić ?

> Myślałem o czymś takim:

> ładowarka podpięta do akumulatora i do niego podpięta przetwornica 12V/230V i jakiś przekaźnik

> który po tym jak zaniknie prąd z sieci uruchomi przetwornice, czy to ma sens ?

> A może macie jakiś lepszy pomysł jak to rozwiązać, albo może są już jakieś takie gotowe zestawy ?

ma to sens

identycznie zrobilem u ojca w domu i dziala bez problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.