Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe


AkuQ

Rekomendowane odpowiedzi

> A to ciekawe. Skąd ta różnica? Bo wodociąg jest kładziony na głębokości, gdzie temperatura jest

> stała przez cały rok - ok. 8*.

Pojęcia nie mam. Organoleptycznie woda była sporo chłodniejsze.

> A, jak bojlerem grzejesz, to nic dziwnego, że komfort słaby. Zwłaszcza, jak to było dawniej, gdzie

> izolacja była mizerna a do tego szybko się rozsypywała i jej praktycznie nie było.

Było to jakiś czas temu, gdzie inne rozwiązania nie były powszechne, późniejsza przeróbka na szybko niemożliwa, wiec dopiero zostało to ogarniete po generalnym remoncie kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to ciekawe. Skąd ta różnica? Bo wodociąg jest kładziony na głębokości, gdzie temperatura jest

> stała przez cały rok - ok. 8*.

Teoria teoria, a sprawdz sobie kiedys, jak to w domku jednorodzinnym wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (spadek temp. wody CWU o 10 stopni)

Na dnie? Czy przy wierzchu?

> juz zalacza sie

> kociol, by dogrzac zasobnik.

No i normalne. Tylko nawet jak masz odkręcony prysznic na full, to się wyłączy przy 24KW, bo szybciej dogrzewa niż zużywasz. To po co zasobnik?

> Mam 160l i zuzycie na 4 osoby rzedu 400-450l/m-c.

450l miesięcznie na 4 osoby? 3x zasobnik w miesiącu? Brudasy.

> Pelen zasobnik

> grzeje sie w jakies 20min,

Przy 24KW? To masz spore straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy cenie, jaką sobie śpiewają za bojler z agregatem od większej lodówki to się nigdy nie zwróci

> finansowo.

Bardzo szybko. Różnica w cenie to co najwyżej z 1-2K zł pomiędzy bojlerem + klima a takim wynalazkiem.

I chłodzenie w lecie gratis.

A gdyby nawet to tylko wodę grzało a chłód jako odrzut był wyrzucany na zewnątrz, to ogrzanie m3 wody prądem wychodzi 60KWh *0,6 zł= 36 zł. Niech będzie 2m3/os*4 osoby miesięcznie - wychodzi 288 zł/mies. Przy COP=3 mamy 96 zł czyli 192zł/mies oszczędności. 4K zwraca się po niespełna 21 miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> edit:

> Quote:

> Na dobrą sprawę grzałka 2KW nagrzeje przez dobę 800l do temperatury 55*

> Czyli de facto temperatura zawsze jest ponizej temperatury 'bezpiecznej'. Przynajmniej wg Twoich

> wyliczen, ktorych nie weryfikowalem...

Wyliczenia przykładowe. W bojlerze (myślałem, że używałeś) ustawiasz temperaturę, jaką chcesz. I ta 2KW grzałka nagrzeje do takiej temperatury.

Po co komuś 800l@55*/doba=24m3/mies? A tyle grzałka wyrobi i taką temperaturę w najlepszym wypadku masz w kranie w bloku. 12m3 zagotuje nawet uwzględniając straty. Tylko znowu - jaki dom jednorodzinny zużyje 12m3 wrzątku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na dnie? Czy przy wierzchu?

a nawet nie wiem, w ktorym miejscu jest czujnik

> No i normalne. Tylko nawet jak masz odkręcony prysznic na full, to się wyłączy przy 24KW, bo

> szybciej dogrzewa niż zużywasz. To po co zasobnik?

po to, ze nie mam kotla dwufunkcyjnego, tylko jedno

> 450l miesięcznie na 4 osoby? 3x zasobnik w miesiącu? Brudasy.

tfu! dziennie!

> Przy 24KW? To masz spore straty.

podaje, co mi mowiono, bo nie mierzylem, a pelen (160l) kociol zimnej wody grzalem moze ze trzy razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyliczenia przykładowe. W bojlerze (myślałem, że używałeś) ustawiasz temperaturę, jaką chcesz. I ta

> 2KW grzałka nagrzeje do takiej temperatury.

> Po co komuś 800l@55*/doba=24m3/mies? A tyle grzałka wyrobi i taką temperaturę w najlepszym wypadku

> masz w kranie w bloku. 12m3 zagotuje nawet uwzględniając straty. Tylko znowu - jaki dom

> jednorodzinny zużyje 12m3 wrzątku?

ale tu nie chodzi, zeby tylko zagrzala, ale i utrzymala stala temperature podczas zuzycia. W domkach masz zazwyczaj dwie lazienki, a jak ktos jeszcze odkreci ciepla w kuchni... Jaki zasobnik chcesz do tej grzalki? Moze jeszcze cyrkulacje CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale tu nie chodzi, zeby tylko zagrzala, ale i utrzymala stala temperature podczas zuzycia.

Stałą temperaturę w czasie zużycia masz dzięki zasobnikowi. Po to on jest i po to go się dobiera do wielkości zużycia. Nie wierzysz - wyłącz podgrzewanie wody.

Gdzie wyczytałeś te wymagane 24KW?

> Jaki

> zasobnik chcesz do tej grzalki?

Pisałem. Teraz u rodziców jest 60l. Na dwie osoby spokojnie wystarcza. Wcześniej było 80 albo 100l (nie pamiętam dokładnie). Wystarczało na więcej osób.

> Moze jeszcze cyrkulacje CWU?

Po co, jak to montowane jest tuż przy punkcie poboru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stałą temperaturę w czasie zużycia masz dzięki zasobnikowi. Po to on jest i po to go się dobiera do

> wielkości zużycia. Nie wierzysz - wyłącz podgrzewanie wody.

Ja mowie o zwiekszonym zuzyciu wody. Jak masz za maly zbiornik (o tym nizej), to spotka Cie przykra niespodzianka w polowie kapieli.

> Gdzie wyczytałeś te wymagane 24KW?

Nigdzie i bynajmniej nie napisalem nic o wymaganiu, natomiast zazwyczaj takie wlasnie kotly gazowe do domkow jednorodzinnych sie przyjmuje.

> Pisałem. Teraz u rodziców jest 60l. Na dwie osoby spokojnie wystarcza. Wcześniej było 80 albo 100l

> (nie pamiętam dokładnie). Wystarczało na więcej osób.

Sa takie fenomeny, jak moj znajomy, ktoremu na 3 osoby wystarcza 1m3 (lacznie zimna i ciepla) wody na 6 dni, ale ja sobie tego nie wyobrazam. Nie potrafie odkrecac i zakrecac co chwila wody pod prysznicem, a jednak minimum te 5 minut prysznic sie bierze (srednio powiedzmy mi to zajmuje jakies 7 min - niech bedzie srednio 10l/min, cieplej powiedzmy 7l/min, to daje 50l per osoba srednio). Rodzine mam 4-osobowa, a czesto powieksza sie o 1 dorosla osobe na pare tygodni, jak tesciowa przyjezdza icon_rolleyes.gif

> Po co, jak to montowane jest tuż przy punkcie poboru?

W mieszkanku emerytow mozesz sobie zainstalowac 60l przy punkcie poboru grinser006.gif Ja mam od ok. 13 do ok. 24 metrow rurki od zasobnika do punktow poboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> podaje, co mi mowiono, bo nie mierzylem, a pelen (160l) kociol zimnej wody grzalem moze ze trzy

> razy.

Producent podaje, ze ten zestaw powinien grzac pelen zasobnik w 13 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo szybko. Różnica w cenie to co najwyżej z 1-2K zł pomiędzy bojlerem + klima a takim

> wynalazkiem.

> I chłodzenie w lecie gratis.

O klimie zupełnie nie myślałem. Porównaj do ceny zwykłego bojlera z grzałką i grzania wody w taniej traryfie. Chłodzenie latem bedziesz miał gratis, ale codziennie, bez względu na pogodę. Przyjdzie chłodne lato i będziesz w dwu swetrach chodził, albo dogrzewał chałupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mowie o zwiekszonym zuzyciu wody. Jak masz za maly zbiornik (o tym nizej), to spotka Cie przykra

> niespodzianka w polowie kapieli.

Przy 24KW nie ma szans na niespodziankę.

> Nigdzie i bynajmniej nie napisalem nic o wymaganiu, natomiast zazwyczaj takie wlasnie kotly gazowe

> do domkow jednorodzinnych sie przyjmuje.

To kto przyjmuje? Gdzie to wyczytałeś? W bojlerach elektrycznych grzałka 2KW to standard i wystarcza niezależnie od wielkości zasobnika który dobiera się w zależności od wielkości zużycia.

> prysznicem, a jednak minimum te 5 minut prysznic sie bierze

Normalna współczesna słuchawka przy odkręconej na maksa materii to 8l/min (łącznie, zmieszanej ciepłej i zimnej). Czyli 40l/prysznic*6 dni... No, policz jakie tam masz zużycie.

Ale mi przeszkadza woda lejąca się po plecach w mydleniu pleców. Więc zakręcama.

> W mieszkanku emerytow mozesz sobie zainstalowac 60l przy punkcie poboru Ja mam od ok. 13 do ok. 24

> metrow rurki od zasobnika do punktow poboru.

Rozrzutność w domu jednorodzinnym. Ale kto bogatemu zabroni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O klimie zupełnie nie myślałem. Porównaj do ceny zwykłego bojlera z grzałką i grzania wody w taniej

> traryfie. Chłodzenie latem bedziesz miał gratis, ale codziennie, bez względu na pogodę.

Zamierzam zrobić łatwe przełączanie czy chłód ma iść na zewnątrz, czy do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamierzam zrobić łatwe przełączanie czy chłód ma iść na zewnątrz, czy do mieszkania.

Gdy wypchniesz chłodne powietrze z mieszkania, to w jego miejsce i tak wejdzie powietrze z zewnątrz. W chłodniejsze dni zysk co najmniej dyskusyjny.

Nie jestem wrogiem pomp ciepła, ale ceny wszystkich urządzeń określanych mianem ,,pompa ciepła" są chore. Pionowy bojler 200l kosztuje 1000-1500zł. Klimatyzator o mocy grzania rzędu 2-3kw kosztuje 1000-2000zł. Skąd się bierze 5000 za bojler z pompą ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdy wypchniesz chłodne powietrze z mieszkania, to w jego miejsce i tak wejdzie powietrze z

> zewnątrz.

Nie rozumiem - zasysam powietrze z zewnątrz i tam wyrzucam po schłodzeniu.

> Nie jestem wrogiem pomp ciepła, ale ceny wszystkich urządzeń określanych mianem ,,pompa ciepła" są

> chore. Pionowy bojler 200l kosztuje 1000-1500zł.

Są i 2-3x droższe.

> Klimatyzator o mocy grzania rzędu 2-3kw

> kosztuje 1000-2000zł.

Najtańsza tandeta (no name) i w promocji. Podaj mi nawet taniej ale znanej marki klimatyzator nowy, z gwarancją za 2K.

> Skąd się bierze 5000 za bojler z pompą ciepła?

Wychodzi 1,5K za bojler (grzałka i zasobnik jest) + klimatyzator za 3,5. Normalna cena jak dla mnie. 5K to najtańsze urządzenie tego typu, jakie znalazłem. Splity (nie koniecznie, ale często dwufunkcyjne) bez zasobnika potrafią kosztować 20-30k. Pewnie ciszej w domu i może sprawność trochę wyższa, ale chłodu nie wykorzystasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy 24KW nie ma szans na niespodziankę.

Ale Ty piszesz o 2kW grzalce

> To kto przyjmuje? Gdzie to wyczytałeś? W bojlerach elektrycznych grzałka 2KW to standard i

> wystarcza niezależnie od wielkości zasobnika który dobiera się w zależności od wielkości

> zużycia.

Wiesz co, zonglujesz przedmiotem dyskusji, jak Ci pasuje. Jak ja odpowiadam Ci na grzalke, to Ty o kotle, a jak ja Ci o kotle, to Ty o grzalce. Wez sie zdecyduj. Projektanci, sprzedawcy, instalatorzy, inwestorzy - wiekszosc przyjmuje/decyduje sie/doradza 24kW kociol gazowy ze wzgledu na CWU. I tez jest to najczesciej wystepujacy model w asortymencie producentow.

> Normalna współczesna słuchawka przy odkręconej na maksa materii to 8l/min (łącznie, zmieszanej

> ciepłej i zimnej). Czyli 40l/prysznic*6 dni... No, policz jakie tam masz zużycie.

5min to minimum podane przeze mnie, srednio dla mnie 7 min, ile tam malzonka uzywa dla siebie, czy dzieciakow, to nie sprawdzalem - przyjalem srednio 7. Ale do tego dochodzi zuzycie poza prysznicami. Z licznika wynika, ze srednio 400-450l miesiecznie mi idzie.

> Ale mi przeszkadza woda lejąca się po plecach w mydleniu pleców. Więc zakręcama.

> Rozrzutność w domu jednorodzinnym. Ale kto bogatemu zabroni.

jakbys mial tyle kondygnacji, co u mnie i brak dedykowanych szachtow pionow, to tez bys tyle rurek mial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale Ty piszesz o 2kW grzalce

Dokładnie. I wtedy istotny jest odpowiednio dobrany zasobnik. 24KW to mają przepływowe podgrzewacze. I to nie te najsłabsze.

> Wiesz co, zonglujesz przedmiotem dyskusji, jak Ci pasuje.

Dopytuję, skąd wziąłeś te 24KW na C.W.U. Bo wydaje mi się to przy zasobniku wielokrotnie przesadzone. Tak trudno na to pytanie odpowiedzieć?

> Wez sie zdecyduj. Projektanci, sprzedawcy,

> instalatorzy, inwestorzy - wiekszosc przyjmuje/decyduje sie/doradza 24kW kociol gazowy ze

> wzgledu na CWU.

A konkretne źródło pisane tych statystyk, że większość?

Czy tak jak w Testosteronie z tą szkodliwością wódki (Mój konkretnie)?

> prysznicami. Z licznika wynika, ze srednio 400-450l miesiecznie mi idzie.

Znowu się mylisz? Czy faktycznie tyle? Na pewno wiesz, o czym piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. I wtedy istotny jest odpowiednio dobrany zasobnik. 24KW to mają przepływowe

> podgrzewacze. I to nie te najsłabsze.

Ten odpowiednio dobrany zasobnik do grzalki 2kW to nie moze byc Twoje sugerowane 60l!!! No mooze przy 300 litrowym bym warunkowo po testach sie zgodzil.

> Dopytuję, skąd wziąłeś te 24KW na C.W.U. Bo wydaje mi się to przy zasobniku wielokrotnie

> przesadzone. Tak trudno na to pytanie odpowiedzieć?

> A konkretne źródło pisane tych statystyk, że większość?

> Czy tak jak w Testosteronie z tą szkodliwością wódki (Mój konkretnie)?

Juz Ci napisalem. Tyle sugerowalo mi dwoch instalatorow. Tyle wrzucil mi w projekt projektant ogrzewania. Tyle proponowal mi kazdy ze sprzedawcow. A teraz pomnoz to przez ilosc moich znajomych kupujacych kociol gazowy kondensacyjny, ktorych sie radzilem (czyli 6) oraz dodaj porady na roznych forach (w tym AK i Murator).

> Znowu się mylisz? Czy faktycznie tyle? Na pewno wiesz, o czym piszesz?

ja piernicze, dziennie!

A sprawdz sobie sam:

Code:


2014-09-23	stan licznika: 	329.0

2014-09-23 stan licznika: 329.07

2014-09-24 stan licznika: 329.47

2014-09-25 stan licznika: 329.87

2014-09-26 stan licznika: 330.313

2014-09-28 stan licznika: 331.36

2014-09-29 stan licznika: 331.94

2014-09-30 stan licznika: 332.5

2014-10-03 stan licznika: 333.907

2014-10-06 stan licznika: 335.18

2014-10-07 stan licznika: 335.66

2014-10-08 stan licznika: 336.07

2014-10-16 stan licznika: 339.655

2014-10-23 stan licznika: 342.77

2014-10-27 stan licznika: 344.683

2014-10-28 stan licznika: 345.706

2014-10-31 stan licznika: 346.75

2014-11-06 stan licznika: 349.329

2014-11-17 stan licznika: 354.364

2014-11-19 stan licznika: 355.086

2014-11-20 stan licznika: 355.8

2014-11-23 stan licznika: 357.146

2014-11-25 stan licznika: 357.843

2014-11-27 stan licznika: 358.685

2014-12-01 stan licznika: 360.37

2014-12-05 stan licznika: 361.858

2014-12-09 stan licznika: 363.58

2014-12-10 stan licznika: 363.92

2014-12-19 stan licznika: 368.08

2014-12-23 stan licznika: 370.31

2014-12-29 stan licznika: 374.227

2015-01-04 stan licznika: 377.083

2015-01-08 stan licznika: 378.613

2015-01-13 stan licznika: 380.994

2015-02-02 stan licznika: 389.615


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten odpowiednio dobrany zasobnik do grzalki 2kW to nie moze byc Twoje sugerowane 60l!!!

Dla 2 osób jest i się sprawdza. 60l@55* to 90l wody@40*. Czyli ponad 100l nadającej się do polewania prysznicem co przy oszczędnej słuchawce daje jakieś 15 m polewania na maksa. Dla 2 osób nawet jak biorą prysznic po sobie wystarcza. A jak przyjeżdżają goście mogą nagrzać do 85. Przy prądzie nie robi różnicy w sprawności. Przy pompie ciepła wolę mieć 200l albo i więcej i grzać do 40-45* na codzień dla 4 osób.

> Juz Ci napisalem. Tyle sugerowalo mi dwoch instalatorow.

Źródło

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem podgrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku. W związku z tym dodatek mocy na potrzeby c.w.u. może być niewielki (zwykle ok. 0,3 kW/osobę).

> Tyle wrzucil mi w projekt projektant

> ogrzewania.

To dyskutujemy o 24KW do ogrzewania? Myślałem, że o C.W.U.

Do CO to zależy od zapotrzebowania budynku.

> ja piernicze, dziennie!

Osobny licznik na C.W.U.? A cyrkulację też mierzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajesz sie do Kabaretu Skeczow Meczacych grinser006.gif

> Źródło

> Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem podgrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku. W związku z tym

> dodatek mocy na potrzeby c.w.u. może być niewielki (zwykle ok. 0,3 kW/osobę).

do podgrzania 1m3 wody z 8 do 55 stopni potrzebujemy 56kWh. Zuzywam dla uproszczenia przyjmijmy 300l dziennie cieplej, wiec ~17kWh. Zeby to ogrzac grzalka 2kW (czy tez wg Twojego wzoru 1.2kW, czyli 4 osobyx0,3kW), musialbym grzac non stop 8,5 godziny. Pol biedy, gdybym mial zbiornik 250l i zuzywal wode tylko i wylacznie rano i popoludniu, a odstepy miedzy powyzszymi byly powyzej 4 godzin. I to nie liczac cyrkulacji, ani strat. No da sie, ale komfort jak... pewne przejezyczenie pewnego prowadzacego w pewnym radiu, co to Hulaj chcial skrotowo powiedziec.

Nie umiem Ci powiedziec, ile wody z 250l zbiornika cieplej trzeba zlac, by spadek temperatury byl odczuwalny, ale gwarantuje Ci, ze nie jest to 250l.

> To dyskutujemy o 24KW do ogrzewania? Myślałem, że o C.W.U.

Nie, to wezme kuzwa dwa kotly, jeden do C.O., a drugi do C.W.U...

Projektant projektowal zarowno instalacje grzewcza, jak i wodna oraz kotlownie.

> Do CO to zależy od zapotrzebowania budynku.

> Osobny licznik na C.W.U.? A cyrkulację też mierzy?

Problem z pamiecia ulotna masz, czy jak? Wielokrotnie pisalem, ze to calkowite zuzycie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do podgrzania 1m3 wody z 8 do 55 stopni potrzebujemy 56kWh. Zuzywam dla uproszczenia przyjmijmy

> 300l dziennie cieplej, wiec ~17kWh.

W dwóch rzutach najczęściej. Niech nawet będzie pełny zasobnik rano 200l i pełny wieczorem. 400l na dobę czyli 12m3 miesięcznie.

> Zeby to ogrzac grzalka 2kW (czy tez wg Twojego wzoru

> 1.2kW, czyli 4 osobyx0,3kW), musialbym grzac non stop 8,5 godziny.

No i? Od 8 rano do powrotu z pracy masz nagrzany cały zasobnik. 200l do 55*. Czyli nawet jak ktoś lubi gorący prysznic, to jest to 300l wody (po zmieszaniu z zimną) o temperaturze ok. 40* (jedną osobę znam, co jest w stanie się tym polewać) czyli licząc 10l/min mamy 30 minut non stop lania wody na maksa. I to przy wyłączonym ogrzewaniu. I tak dwa, a nawet 3x na dobę przy grzałce 1,2KW.

> No da sie, ale komfort jak...

Przypomnę - żyłem tak długo. I komfort jak najbardziej był. Trzecia kąpiel w krótkim czasie dopiero wyczerpywała 80 czy 100l zasobnik. A i to dopiero przy spłukiwaniu na końcu - na kąpiele wystarczało. Taka jest praktyka a teoria jak najbardziej ją potwierdza.

> Nie umiem Ci powiedziec, ile wody z 250l zbiornika cieplej trzeba zlac, by spadek temperatury byl

> odczuwalny, ale gwarantuje Ci, ze nie jest to 250l.

Idę o zakład, że znacząco ponad 200l a jak jednym ciągiem, to ponad 240. Wywaliłeś kasę na taki zasobnik, to bronisz. Twoje prawo. Ale najmniejszy by Ci wystarczył a tak duży tylko powoduje zbędne straty (duża powierzchnia oddawania ciepła to większe straty).

> Nie, to wezme kuzwa dwa kotly, jeden do C.O., a drugi do C.W.U...

Twój wybór. Ja tylko do C.W.U. zamierzam. I o tym dyskutuję.

> Problem z pamiecia ulotna masz, czy jak? Wielokrotnie pisalem, ze to calkowite zuzycie wody.

To po co podajesz niepotrzebne, nic nie wnoszące dane?

To ile tej ciepłej zużywasz? 300 l? O temperaturze 55*? Zgadujesz czy wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie rozumiem - zasysam powietrze z zewnątrz i tam wyrzucam po schłodzeniu.

Myślałem, że stoi w domu i ciągnie powietrze z domu, skoro schładza. Sprawdź warunki gwarancji, żebyś jej nie stracił za kombinacje z przełączaniem.

> Są i 2-3x droższe.

Jeśli od Galmeta, czy inny emaliowany to nie są droższe. Chyba, że stal nierdzewna.

> Najtańsza tandeta (no name) i w promocji. Podaj mi nawet taniej ale znanej marki klimatyzator nowy,

> z gwarancją za 2K.

Nie wiem, które marki uważasz za właściwe, a które nie. Zwłaszcza, że ciężko znaleźć produkt nie składany przez Chińczyków.

> Wychodzi 1,5K za bojler (grzałka i zasobnik jest) + klimatyzator za 3,5. Normalna cena jak dla

> mnie.

Moim zdaniem mocno zawyżona. Ceny wywindowane na fali dopłat do ekoenergii. Utnij dopłaty i zacznie sie prawdziwy rachunek ekonomiczny.

> 5K to najtańsze urządzenie tego typu, jakie znalazłem.

Czekaj, a mi zarzucasz, że porównuję do taniochy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślałem, że stoi w domu i ciągnie powietrze z domu, skoro schładza. Sprawdź warunki gwarancji,

> żebyś jej nie stracił za kombinacje z przełączaniem.

Dla gwarancji musi zamontować technik z autoryzacją producenta.

> Nie wiem, które marki uważasz za właściwe, a które nie.

Podaj przykład urządzenia, to każdy będzie mógł określić, czy ta marka mu coś mówi.

> Zwłaszcza, że ciężko znaleźć produkt nie

> składany przez Chińczyków.

Nie pisałem o miejscu składania czy produkcji. Tylko o marce - nie marketowej ani egzotycznej naklejce na produkcie, do którego nie można dostać części zamiennych.

> Czekaj, a mi zarzucasz, że porównuję do taniochy?

Znanej marki. I proszę o przykład taniej klimy (mieszczącej się w Twoich 2K) znanej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dwóch rzutach najczęściej. Niech nawet będzie pełny zasobnik rano 200l i pełny wieczorem. 400l na

> dobę czyli 12m3 miesięcznie.

> No i? Od 8 rano do powrotu z pracy masz nagrzany cały zasobnik. 200l do 55*. Czyli nawet jak ktoś

> lubi gorący prysznic, to jest to 300l wody (po zmieszaniu z zimną) o temperaturze ok. 40*

> (jedną osobę znam, co jest w stanie się tym polewać) czyli licząc 10l/min mamy 30 minut non

> stop lania wody na maksa. I to przy wyłączonym ogrzewaniu. I tak dwa, a nawet 3x na dobę przy

> grzałce 1,2KW.

Zrozum, ze nie zuzywa sie wody jedynie rano i wieczorem, wiec pobor, mniejszy lub wiekszy, jest prawie ciagle. A do tego dochodzi cyrkulacja, ktora, mimo zastosowania otulin, przy takiej dlugosci wprowadza straty jednak zauwazalne.

> Przypomnę - żyłem tak długo. I komfort jak najbardziej był. Trzecia kąpiel w krótkim czasie dopiero

> wyczerpywała 80 czy 100l zasobnik. A i to dopiero przy spłukiwaniu na końcu - na kąpiele

> wystarczało. Taka jest praktyka a teoria jak najbardziej ją potwierdza.

No juz opisales, ze myjesz sie mikroskopijnymi ilosciami wody.

> Idę o zakład, że znacząco ponad 200l a jak jednym ciągiem, to ponad 240.

Gdyby tak bylo, to temperatura wody w zasobniku spadalaby mi skokowo, a tak nie jest. Pierwszy prysznic w niewielkim stopni obniza wskazania tak termometru na zasobniku, jak i temperatury pokazywanej przez sterownik kotla, ale juz pod koniec drugiego prysznica zaraz po pierwszym spadek jest juz powazny, bo do 40 stopni.

> Wywaliłeś kasę na taki

> zasobnik, to bronisz. Twoje prawo. Ale najmniejszy by Ci wystarczył a tak duży tylko powoduje

> zbędne straty (duża powierzchnia oddawania ciepła to większe straty).

Mam zbiornik 160l i, odnoszac sie do zdania nad cytatem, bynajmniej na te dwa prysznice raczej nie idzie wiecej, jak jego polowa - moze mniej.

> Twój wybór. Ja tylko do C.W.U. zamierzam. I o tym dyskutuję.

A ja piszac o kotle mam na mysli kociol, a nie zasobnik, a kociol sluzy do obu instalacji.

> To po co podajesz niepotrzebne, nic nie wnoszące dane?

> To ile tej ciepłej zużywasz? 300 l? O temperaturze 55*? Zgadujesz czy wiesz?

Podaje takie dane, jakie mam zmierzone - reszta, to szacunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> > Nie, to wezme kuzwa dwa kotly, jeden do C.O., a drugi do C.W.U...

> Projektant projektowal zarowno instalacje grzewcza, jak i wodna oraz kotlownie.

Spokojnie. Kocioł gazowy, to nie kocioł na ekogroszek. Gazowy odpalasz automatycznie kiedy potrzebujesz i wyłączasz tak samo automatycznie. Klik i grzeje, klik i nie grzeje. Przewymiarowanie mocy nie bije cię po kieszeni większym spalaniem, a jedynie kosztem zakupu kotła.

Dyskusja zaczęła się jednak od kotła na ekogroszek i tam przewymiarowanie jest zdecydowanie niewskazane, bo takiego kotła nie wygaszasz co chwila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zrozum, ze nie zuzywa sie wody jedynie rano i wieczorem, wiec pobor, mniejszy lub wiekszy, jest

> prawie ciagle.

Więc zdąży się dogrzać.

> No juz opisales, ze myjesz sie mikroskopijnymi ilosciami wody.

Zacytuj. Bo nie przypominam sobie.

> Gdyby tak bylo, to temperatura wody w zasobniku spadalaby mi skokowo, a tak nie jest.

No pisałeś, że tak. Że zaraz Ci się włącza ogrzewanie. I tak jest na dole, bo ciepła woda wędruje do góry a na dole wpływa zimna. I tam jest termostat, który włącza ogrzewanie. Ale woda szybko się nie miesza (no, może jak masz skopaną cyrkulację któa powoduje duży ruch w zasobniku).

Dlatego nawet jak nie włączy się ogrzewanie, to na górze masz gorącą wodę do wykorzystania praktycznie całego zasobnika. Dopiero jak cała ciepła się wyczerpie to dostajesz na wyjściu zimną. Jedynie jak wyłączysz ogrzewanie na dłuższy czas(np. awaria prądu albo chcesz grzać tylko w tańszej taryfie) np. po rannym zużyciu połowy zasobnika w południe będziesz miał cały zasobnik wody o temperaturze 32*. Ale jak zostawisz włączone ogrzewanie, to do tego czasu już te pół zasobnika zimnej wody nagrzeje się do 55* nawet słabą grzałką.

> Mam zbiornik 160l

Po co Ci tak duży zbiornik, skoro jesteś w stanie ogrzać wodę szybciej, niż wypływa z prysznica? Wystarczy maleństwo - koszt mniejszy, mniej miejsca, mniejsze straty. Zwłaszcza przy gazie. A i tak głównie po to, żeby co chwilę piec się nie załączał.

> Pierwszy

> prysznic w niewielkim stopni obniza wskazania tak termometru na zasobniku, jak i temperatury

> pokazywanej przez sterownik kotla, ale juz pod koniec drugiego prysznica zaraz po pierwszym

> spadek jest juz powazny, bo do 40 stopni.

Zapytam ponownie - gdzie ta temperatura jest mierzona? Na wyjściu z zasobnika? To coś za szybko spada. Jak na dole, to za mało. Obstawiam (w zależności od zużytej ilości wody i pojemności zasobnika) 1/3-1/2 wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podaj przykład urządzenia, to każdy będzie mógł określić, czy ta marka mu coś mówi.

Może być LG? Marka znana od lat.

> Nie pisałem o miejscu składania czy produkcji. Tylko o marce - nie marketowej ani egzotycznej

> naklejce na produkcie, do którego nie można dostać części zamiennych.

Czytałem na forum speców od klimatyzacji, że sporo tych dziwnych marek jest składana przez firmę Midea. Części standardowe i wszędzie dostępne.

Jednak powinniśmy zrewidować naszą dyskusję, bo źle porównujemy. Pompa Galmeta to nie jest split, a porównywane klimatyzatory tak. Trzeba by porównywać do klimatyzatorów okiennych albo klimatyzatorów mobilnych, gdzie całość jest zamknięta w jednej obudowie.

Np Blaupunkt za 1300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może być LG? Marka znana od lat.

Może. A który model masz na myśli i w którym sklepie za 2K? Ten o cenie katalogowej 3.198,00, a jedyny wg ceneo mieszczący się? Tylko albo niedostępny, albo sklep widmo. Albo cena znacząco ponad 2K. Tak czy inaczej 2K to początek przedziału, a nie koniec, jak podawałeś.

> Czytałem na forum speców od klimatyzacji, że sporo tych dziwnych marek jest składana przez firmę

> Midea.

To prawda i całkiem zacna fabryka.

> Części standardowe i wszędzie dostępne.

A to właśnie nie. Części różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O klimie zupełnie nie myślałem. Porównaj do ceny zwykłego bojlera z grzałką i grzania wody w taniej

> traryfie. Chłodzenie latem bedziesz miał gratis, ale codziennie, bez względu na pogodę.

> Przyjdzie chłodne lato i będziesz w dwu swetrach chodził, albo dogrzewał chałupę.

Ja mam takie doświadczenia, że w dobrze zaizolowanym domu zimno jest nawet latem. Jak przyjdzie parę dni upałó, to chata nagrzewa mi się do max 23*C, jak przyjdzie 2 tygodnie temperatury rzędu 16 w dzień i 12 w nocy, to w lipcu nagrzewamy łazienkę farelką. Klima jest zupełnie zbędna. Ocieplenie 15 cm zwykłego styropianu, dotychczas było 15 cm wełny w poddaszu (dopiero tej zimy jest docelowe 25 cm) i okna o współczynniku przewodzenia 0.8 - 0.9 (w zależności od konfiguracji).

Jeszcze nawiążę do doboru kotła na ekogroszek. U mnie ogrzewam 145 m2. Zimy jak dotychczas były raczej słabe, ale i tak wydaje mi się, że moje 15 kW to sporo za dużo. Kocioł pracuje parę godzin na dobę, przez resztę czasu generuje sadze i temperatura z zadanych 55-58 *C dochodzi na podtrzymaniu nawet do 75*C, bo nie ma co z ciepłem robić. Co do bojlera - kocioł o takiej mocy grzeje wodę praktycznie na bieżąco.

Ne wiem co to za wahania temperatury CWU o jakich pisze Olleo. Ja u siebie niczego takiego nie mam, duża pojemność zbiornika + zawór termostatyczny na wyjściu - i nie ma szans na wahnięcia temperatury pod prysznicem, niezależnie czy jest rozbiór wody gdzie indziej. Zresztą wszystkim polecam montaż takiego zaworu - sąsiad właśnie się zastanawia, po tym jak się wnuk poparzył cieplutkim wrzątkiem podczas mycia rąk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Więc zdąży się dogrzać.

A moze zdazy, a moze nie zdazy. Niefajnie wspominam kazdorazowy pobyt u rodziny, gdzie taki bojler z elektryczna grzalka byl uzywany.

> Zacytuj. Bo nie przypominam sobie.

"nie lubisz, jak Ci sie woda po plecach leje"

> No pisałeś, że tak. Że zaraz Ci się włącza ogrzewanie. I tak jest na dole, bo ciepła woda wędruje

> do góry a na dole wpływa zimna. I tam jest termostat, który włącza ogrzewanie. Ale woda szybko

> się nie miesza (no, może jak masz skopaną cyrkulację któa powoduje duży ruch w zasobniku).

Ja nie mam zasobnika z grzalka, tylko najprostszy z jedna wezownica - nie mam termostatu:

rlntQ.jpg

> Dlatego nawet jak nie włączy się ogrzewanie, to na górze masz gorącą wodę do wykorzystania

> praktycznie całego zasobnika. Dopiero jak cała ciepła się wyczerpie to dostajesz na wyjściu

> zimną.

tak wyglada opis marketingowy, a jak dokladnie sie miesza woda, to trzebaby zapytac kogos bieglego w przeplywach (jak spotkam kumpla pracujacego w elektrocieplowni - specjaliste od kotlow, to zapytam). Natomiast kociol bada temperature na powrocie - z obrazka widac, ze faktycznie jest to raczej dol zasobnika. Przy spadku temperatury powyzej 10 stopni zalacza grzanie CWU.

> Jedynie jak wyłączysz ogrzewanie na dłuższy czas(np. awaria prądu albo chcesz grzać

> tylko w tańszej taryfie) np. po rannym zużyciu połowy zasobnika w południe będziesz miał cały

> zasobnik wody o temperaturze 32*. Ale jak zostawisz włączone ogrzewanie, to do tego czasu już

> te pół zasobnika zimnej wody nagrzeje się do 55* nawet słabą grzałką.

> Po co Ci tak duży zbiornik, skoro jesteś w stanie ogrzać wodę szybciej, niż wypływa z prysznica?

Z jednego prysznica! Jak masz dwie lazienki, to juz bierz pod uwage dwa prysznice. A w komforcie chodzi o to, zeby miec zapas i zabezpieczyc sie na sytuacje brzegowe, tj. np. dwa prysznice/prysznic + kapiel rownolegle oraz odkrecona ciepla w kuchni.

> Wystarczy maleństwo - koszt mniejszy, mniej miejsca, mniejsze straty. Zwłaszcza przy gazie. A

> i tak głównie po to, żeby co chwilę piec się nie załączał.

W mieszkanku, gdzie takie sytuacje sie nie zdarzaja, nie ma problemu, ale w domu z dwoma lazienkami oraz sytuacjami, gdzie rodzinka sie zjezdza na pare dni, bywaja dosc czesto.

Wiekszy zasobnik, to wiekszy komfort (granica wydajnosci przesunieta), a kociol gazowy z modulacja od 3 do 24kW pozwala nie przejmowac sie ekonomia.

> Zapytam ponownie - gdzie ta temperatura jest mierzona? Na wyjściu z zasobnika? To coś za szybko

> spada. Jak na dole, to za mało. Obstawiam (w zależności od zużytej ilości wody i pojemności

> zasobnika) 1/3-1/2 wysokości.

patrz przekroj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ne wiem co to za wahania temperatury CWU o jakich pisze Olleo. Ja u siebie niczego takiego nie mam,

Bo ja pisze o wahaniach temperatury w przypadku malego zasobnika, o jakim pisze Kaizen lub wiekszego z grzalka 2kW.

> duża pojemność zbiornika + zawór termostatyczny na wyjściu - i nie ma szans na wahnięcia

> temperatury pod prysznicem, niezależnie czy jest rozbiór wody gdzie indziej. Zresztą wszystkim

> polecam montaż takiego zaworu - sąsiad właśnie się zastanawia, po tym jak się wnuk poparzył

> cieplutkim wrzątkiem podczas mycia rąk.

No z tego, co wiem, to przy kotle na paliwo stale bateria z termostatem, to koniecznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "nie lubisz, jak Ci sie woda po plecach leje"

Nie ubiera w cudzysłowie czegoś, co nie jest cytatem.

Po ch.... mi las?

Jak już przywołujesz, to nie urywaj w pół myśli.

I nie wyciągaj nielogicznych wniosków.

> Ja nie mam zasobnika z grzalka, tylko najprostszy z jedna wezownica - nie mam termostatu:

Gdzieś musi być, skoro grzeje jak temperatura spadnie.

> tak wyglada opis marketingowy,

Tak wygląda rzeczywistość którą wielokrotnie sprawdzałem w praktyce.

> w przeplywach (jak spotkam kumpla pracujacego w elektrocieplowni

No, teraz to mi zaimponowałeś znajomościami. Może Ci wytłumaczy, że w kotłach w elektrociepłowniach, to się parę produkuje, a nie wodę o 55*.

> Natomiast kociol bada temperature na powrocie - z obrazka widac, ze faktycznie jest

> to raczej dol zasobnika.

Czyli cały czas kocioł pompuje wodę przez wężownicę, nawet, jak nie grzeje? Gaz się pali z pół godziny na dobę a pompa pracuje 24/7?

Co za bezsens i strata prądu i ciepła. Bo przecież wtedy woda z zasobnika ogrzewa ostygnięty kocioł. Ale gdyby nie ogrzewała, to temperatura na powrocie nic by nie mówiła o temperaturze w zasobniku.

Niezłego miałeś projektanta. Pogratulować.

Klik Termostat ma być w zasobniku i podawać sygnał do sterownika.

> Z jednego prysznica! Jak masz dwie lazienki, to juz bierz pod uwage dwa prysznice.

10l/min jesteś w stanie ogrzać taką mocą przepływowo. Więc potrzebujesz zasobnika na drugi prysznic. Jakieś 30l@55*. Niech będzie z zapasem (dużym, bardzo dużym) 60l. Wystarczy na dwa prysznice jednocześnie przy zaniku gazu czy prądu.

> patrz przekroj

A możesz zaznaczyć, gdzie ten termometr, bo nie widzę (stary pewnie jestem i coś mi się na oczy rzuca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo ja pisze o wahaniach temperatury w przypadku małego zasobnika, o jakim pisze Kaizen lub

> większego z grzałką 2kW.

ok.gif Rzeczywiście, jak ktoś pobiera wodę w tempie mojego ŚP dziadka, to taki układ może nie wydolić. Dziadkowi zdarzało się, że przy zasobniku 80 l + grzałka 2 kW brakło wody na ogolenie się zlosnik.gif Tak że w sumie zawsze trzeba patrzeć przez pryzmat użytkownika, nam z żoną latem wystarcza bojler 15 l na wzięcie prysznica, z przerwą ok. 10 minut pomiędzy prysznicami, już tu opisywałem kiedyś jak to działa.

> No z tego, co wiem, to przy kotle na paliwo stale bateria z termostatem, to koniecznosc.

Akurat baterie termostatyczne są drogie i musiałbyś je mieć wszędzie. Ogranicza cię też wybór, bo jest to dosłownie kilka modeli i to najczęściej pod prysznic/wannę. Ja piszę o czymś takim, nie pamiętam który mam konkretnie. Koszt ok 230 zł, montuje się na wyjściu z bojlera, więc w całej instalacji masz wodę o obniżonej temperaturze, niezależnie ile jest punktów poboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.