Skocz do zawartości

Koszt elektryki do domu.


AkuQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ile płaciliście za wykonanie elektryki w swoich domach (mówię o tych budowanych w ostatnich kilku latach)?Chodzi o wykonanie zgodnie ze sztuką elektryczną (nie na sztukę pod 1 obwód wszystko), dla domu jednorodzinnego do stanu "gotowe do tynku" czyli bez gniazdek itd. Chciałbym porównać koszty, bo w sumie wydaje mi się, że dość mało zapłaciłem...440zł za skrzynkę , wykop 30m pod dom i 33m kabla oraz 6500zł za resztę czyli tablica, okablowanie, uzbrojenie. Siła podciągnięta, instalacja pod RTV w 5 pokojach, okablowanie pod podwieszane sufity (x2) w 2 łazienkach, salonie i kuchni, oświetlenie schodów, kominka, szczytów dachowych z podziałem 2+2, wyprowadzenie pod kuchnię indukcyjną, gniazdek dość sporo bo po 3-4 szt w każdym pokoju, tak, żeby nie zabrakło. Czyli w sumie udziwnień żadnych ale roboty też sporo. Elektrycy z Wawy i okolic wyceniali na 9-12 tys za to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile płaciliście za wykonanie elektryki w swoich domach (mówię o tych budowanych w ostatnich kilku

> latach)?Chodzi o wykonanie zgodnie ze sztuką elektryczną (nie na sztukę pod 1 obwód wszystko),

> dla domu jednorodzinnego do stanu "gotowe do tynku" czyli bez gniazdek itd. Chciałbym porównać

> koszty, bo w sumie wydaje mi się, że dość mało zapłaciłem...440zł za skrzynkę , wykop 30m pod

> dom i 33m kabla oraz 6500zł za resztę czyli tablica, okablowanie, uzbrojenie. Siła

> podciągnięta, instalacja pod RTV w 5 pokojach, okablowanie pod podwieszane sufity (x2) w 2

> łazienkach, salonie i kuchni, oświetlenie schodów, kominka, szczytów dachowych z podziałem

> 2+2, wyprowadzenie pod kuchnię indukcyjną, gniazdek dość sporo bo po 3-4 szt w każdym pokoju,

> tak, żeby nie zabrakło. Czyli w sumie udziwnień żadnych ale roboty też sporo. Elektrycy z Wawy

> i okolic wyceniali na 9-12 tys za to samo.

30-40 pln za punkt z montazem gniazdek/wlacznikow/koncowek tv sat/sterownikow rolet, za glowna linie zasilania do wolnostojacego garazu i potem do domu chyba 1500 w tym juz wliczone podpiecie wszystkiego do rozdzielni i ich montaz na scianie w garazu i w domu, w tej cenie wszystkie papiery pomiary itd. do odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie da sie tak wycenic, bo wszystko zalezy od tego co dokladnie chcesz.

Kumpel wzial takiego majstra co na oko rzucil mu 8 klockow ze wszystkim (podlaskie, bez cudow, elektryka + alarm + RTV + net) i nie chcial sluchac co mu kolezka chcial przekazac.

Jakze sie zdziwil, jak uslyszal potem ile obwodow trzeba polozyc i na ile modulow rozdzielnice powiesic.

O czyms takim jak ochronniki tez przy swej dziwnej wycenie nie pomyslal hehe.gif

Dom jednorodzinny moze miec 100m2, a moze i 300m2, pomysl teraz jak ogolne pytanie zadales.

Widze, ze bedziesz nas teraz upewnial, ze dobrych i tanich majstrow bierzesz (bo cena , ktora rzuciles zla nie jest, a jak na Wawe to pewnie super), obys tylko w jakis przekret na VAT-cie nie wpadl albo inne cofanie licznika grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tego nie da sie tak wycenic, bo wszystko zalezy od tego co dokladnie chcesz.

> Kumpel wzial takiego majstra co na oko rzucil mu 8 klockow ze wszystkim (podlaskie, bez cudow,

> elektryka + alarm + RTV + net) i nie chcial sluchac co mu kolezka chcial przekazac.

> Jakze sie zdziwil, jak uslyszal potem ile obwodow trzeba polozyc i na ile modulow rozdzielnice

> powiesic.

> O czyms takim jak ochronniki tez przy swej dziwnej wycenie nie pomyslal

> Dom jednorodzinny moze miec 100m2, a moze i 300m2, pomysl teraz jak ogolne pytanie zadales.

> Widze, ze bedziesz nas teraz upewnial, ze dobrych i tanich majstrow bierzesz (bo cena , ktora

> rzuciles zla nie jest, a jak na Wawe to pewnie super), obys tylko w jakis przekret na VAT-cie

> nie wpadl albo inne cofanie licznika

Nikogo nie chce upewniać w niczym, w 1 poście napisałem ile zapłaciłem i wydaje mi się, że to taka średnia okoliczna, a jeśli chodzi o podwarszawie do dobra cena. Mam kilka pkt odniesienia z nowymi domami 120-180mkw i różnice były do 3 tys. Wiem, że pytanie dość ogólne, dlatego +- napisałem że jakichś wydumek nie mam, poza podwójnymi doprowadzeniami. Co do tanich majstrów, hmm...pisałem również. Robiła mi polecana z okolicy firma, jeden majster 35 lat w fachu drugi 26-zależało mi na tym by było dobrze.

Staram się nie oszczędzać na tym co może wyjść tanio=drogo czyli dach, murarka, elektryka, hydraulika...Mogę oszczędzić na glazurze np kupując ją gdzie indziej, meblach że tańsze na pocz zakupię itd.

Co do fachowców też pisałem, tam gdzie się buduję Ci sami mają zupełnie inne stawki niż np w bliskim otoczeniu Wawy. Nie jest to wymysł, a coś normalnego, jadąc na podwarszawie mają dodatkowe koszty-mieszkanie, paliwo.

Rozbieżności cenowe u fachowców też są spore, nawet w tej samej okolicy za identyczną pracę, nie wspominając już o takich co biorą dużo a niekoniecznie dobrze robią, dlatego starałem się szukać majstrów takich z polecenia, że ktoś miał robioną jakiś czas temu usługę i mówił że jest OK. Jak nie było takiego kogoś dzwoniłem do brata ciotecznego co też buduje+ma hurtownię budowlaną by on kogoś polecił skoro w środowisku się obraca.

A tak naprawdę wszystko podsumuje czas.

Nie chciałem również godzić sie na robotę z punktu, tylko za całość, żeby nie było nadużyć w stylu nawalonych niepotrzebnych puszek itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile płaciliście za wykonanie elektryki w swoich domach (mówię o tych budowanych w ostatnich kilku

> latach)?Chodzi o wykonanie zgodnie ze sztuką elektryczną (nie na sztukę pod 1 obwód wszystko),

> dla domu jednorodzinnego do stanu "gotowe do tynku" czyli bez gniazdek itd. Chciałbym porównać

> koszty, bo w sumie wydaje mi się, że dość mało zapłaciłem...440zł za skrzynkę , wykop 30m pod

> dom i 33m kabla oraz 6500zł za resztę czyli tablica, okablowanie, uzbrojenie. Siła

> podciągnięta, instalacja pod RTV w 5 pokojach, okablowanie pod podwieszane sufity (x2) w 2

> łazienkach, salonie i kuchni, oświetlenie schodów, kominka, szczytów dachowych z podziałem

> 2+2, wyprowadzenie pod kuchnię indukcyjną, gniazdek dość sporo bo po 3-4 szt w każdym pokoju,

> tak, żeby nie zabrakło. Czyli w sumie udziwnień żadnych ale roboty też sporo. Elektrycy z Wawy

> i okolic wyceniali na 9-12 tys za to samo.

koło 10 tyś materiał + robocizna ok.gif oczywiście bez osprzętu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Malo, bo pewnie bez udziwnien, ostanie dwie budowy po sasiedzku to 15-18 tys zl.

Udziwnień nie ma, nie mam potrzeby montażu rzeczy, których nie będę używał, sterowanie światlem ze smartfona itp sprawy to dla mnie czyste widzimi się i pochwal się innym, dom buduję pod swoje potrzeby, więc staram się robić tak, aby mnie było wygodnie, czyli z pilota brama garażowa i brama wjazdowa, reszta manualna. No dojdą jeszcze wszystkie podłączenia natynkowe (gniazdka, włączniki, kabel antenowy do rtv)

> Pamietaj o skretkach i antenowych, bo pozniej bedziesz kombinowal i zalowal, ze nie zrobiles

> podczas budowy .

Wiem wiem, póki co mam wyprowadzone peszle od samego dachu w miejsca gdzie miały by być. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Udziwnień nie ma, nie mam potrzeby montażu rzeczy, których nie będę używał, sterowanie światlem ze

> smartfona itp sprawy to dla mnie czyste widzimi się i pochwal się innym, dom buduję pod swoje

> potrzeby, więc staram się robić tak, aby mnie było wygodnie, czyli z pilota brama garażowa i

> brama wjazdowa, reszta manualna. No dojdą jeszcze wszystkie podłączenia natynkowe (gniazdka,

> włączniki, kabel antenowy do rtv)

Dzis nie bedziesz uzywal, a za pol roku poczujesz potrzebe. W obecnych czasach prawie kazde urzadzenie mozna podlaczyc do netu. Jesli chodzi o kable antenowe to przynajmniej 2 na pomieszczenie.

Jak brama garazowa na pilota, to dorob sobie do niej gdzies w domu jakis przycisk do otwierania zebys nie musial ganiac i szukac pilota jak ktos przyjedzie oraz wylaczenie jej zasilania np: na noc.

> Wiem wiem, póki co mam wyprowadzone peszle od samego dachu w miejsca gdzie miały by być.

I tak jakby czlowiek nie robil to pozniej zawsze czegos zabraknie albo rozwiazalo by sie to inaczej wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Udziwnień nie ma, nie mam potrzeby montażu rzeczy, których nie będę używał, sterowanie światlem ze

> smartfona itp sprawy to dla mnie czyste widzimi się i pochwal się innym, dom buduję pod swoje

> potrzeby, więc staram się robić tak, aby mnie było wygodnie, czyli z pilota brama garażowa i

> brama wjazdowa, reszta manualna. No dojdą jeszcze wszystkie podłączenia natynkowe (gniazdka,

> włączniki, kabel antenowy do rtv)

> Wiem wiem, póki co mam wyprowadzone peszle od samego dachu w miejsca gdzie miały by być.

Do każdego pomieszczenia podwójny koncentryk+kabel internetowy ok.gif

Pamiętaj o kablu internetowym do pieca ok.gif

Wideodomowfony, rolety i brama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do każdego pomieszczenia podwójny koncentryk+kabel internetowy

Po co podwójny?Radio i Tv?Skrętka wiadomo.

> Pamiętaj o kablu internetowym do pieca

Żeby móc sterownikiem sterować?

> Wideodomowfony, rolety i brama.

Wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzis nie bedziesz uzywal, a za pol roku poczujesz potrzebe. W obecnych czasach prawie kazde

> urzadzenie mozna podlaczyc do netu. Jesli chodzi o kable antenowe to przynajmniej 2 na

> pomieszczenie.

No z tym używaniem to racja, dlatego peszle poprzeciągane zawsze będzie można coś wpuścić do środka. Większość i tak po WiFi na terenie domu, ale skrętka będzie jak najbardziej.

> Jak brama garazowa na pilota, to dorob sobie do niej gdzies w domu jakis przycisk do otwierania

> zebys nie musial ganiac i szukac pilota jak ktos przyjedzie oraz wylaczenie jej zasilania np:

> na noc.

Włącznik do otwierania rozumiem, a do odłączania na noc po co?Dla oszczędności, żeby nie działała w standby czy jakieś inne zastosowanie?

> I tak jakby czlowiek nie robil to pozniej zawsze czegos zabraknie albo rozwiazalo by sie to inaczej

Podobno 3ci dom wychodzi już w miarę hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po co podwójny?Radio i Tv?

Chociazby dla dekodera PVR.

> Skrętka wiadomo.

Jedna to malo, bo czasem takim kablem trzeba puscic cos innego niz siec komputerowa.

3-4 to minimum, no chyba, ze pozniej chcesz zakladac male switche i robic kaskady. Dodatkowe pozeracze pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No z tym używaniem to racja, dlatego peszle poprzeciągane zawsze będzie można coś wpuścić do

> środka. Większość i tak po WiFi na terenie domu, ale skrętka będzie jak najbardziej.

Wifi wszystkiego nie zalatwi. Ja wychodze z zalozenia, ze urzadzenia stacjonarne kablem, mobilne bezprzewodowo wink.gif

> Włącznik do otwierania rozumiem, a do odłączania na noc po co?Dla oszczędności, żeby nie działała w

> standby czy jakieś inne zastosowanie?

Po to zeby komus niepowolanemu bylo trudniej ja otworzyc w nocy gdy spisz.

> Podobno 3ci dom wychodzi już w miarę

Podobno zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chociazby dla dekodera PVR.

> Jedna to malo, bo czasem takim kablem trzeba puscic cos innego niz siec komputerowa.

> 3-4 to minimum, no chyba, ze pozniej chcesz zakladac male switche i robic kaskady. Dodatkowe

> pozeracze pradu.

Do pokoi wystarczy po jednej. Ja osobiście do TV puszczam osobne przewody ale TV w multirumie działa normalnie sieci net. A dodatkowo puszczam internet do przykładowych stanowisk komputerowych ok.gif gdzie w razie potrzeby można router WIFI założyć ok.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chociazby dla dekodera PVR.

No ok, ale to nie wystarczy 1?Przecież wtedy leci od anteny do dekodera, a od dekodera HDMI do TV, czy coś pominąłem? hmm.gif

> Jedna to malo, bo czasem takim kablem trzeba puscic cos innego niz siec komputerowa.

Np?

> 3-4 to minimum, no chyba, ze pozniej chcesz zakladac male switche i robic kaskady. Dodatkowe

> pozeracze pradu.

Jest peszel w razie konieczności się zapuści, ale zastanawia mnie po co więcej niż 1 UTP/FTP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ok, ale to nie wystarczy 1?Przecież wtedy leci od anteny do dekodera, a od dekodera HDMI do TV,

> czy coś pominąłem?

Muszą iść dwa abyś jeden kanał oglądał a inny nagrywał ok.gif Funkcja mocno przydatna poza tym ten co oglądasz możesz zatrzymać do max 2h w NC+ tak jest ok.gif

> Np?

> Jest peszel w razie konieczności się zapuści, ale zastanawia mnie po co więcej niż 1 UTP/FTP

połóż teraz bo później jest problem z ciągnięciem. Jaka to jest oszczędność w stosunku do całej budowy?? Żadna ok.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Muszą iść dwa abyś jeden kanał oglądał a inny nagrywał Funkcja mocno przydatna poza tym ten co

> oglądasz możesz zatrzymać do max 2h w NC+ tak jest

Hmm no ja mam teraz z UPC i leci po jednym.

> połóż teraz bo później jest problem z ciągnięciem. Jaka to jest oszczędność w stosunku do całej

> budowy?? Żadna

Żadna, dumam tylko nad sensownością. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ok, ale to nie wystarczy 1?Przecież wtedy leci od anteny do dekodera, a od dekodera HDMI do TV,

> czy coś pominąłem?

Ale sam dekoder PVR potrzebuje 2 oddzielnych kabli antenowych, bo posiada 2 glowice.

> Np?

np: telefon, wykorzystanie jakos USB itd. Skretke komputerowa mozna wykorzystac do roznych celow.

> Jest peszel w razie konieczności się zapuści, ale zastanawia mnie po co więcej niż 1 UTP/FTP

U siebie mam obecnie 6, zajete juz 5. U szwagra sa 2 szt, bo mowil, ze wiecej nie potrzebuje. A teraz brakuje jeszcze z 3 szt, wiec zalozyl dolozyl jakis tani router dzialajacy jako switch, z wifi. I co jakis czas sa problemy, a to sie zawiesi, a to cos muli, co powoduje problemy np: z multiroom od nc+. Teraz zaluje, ze nie zrobil wiecej jak kiedys mu mowilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm no ja mam teraz z UPC i leci po jednym.

Ale to jest kablowka i dziala na innej zasadzie niz tv satelitarna.

> Żadna, dumam tylko nad sensownością.

Lepiej za duzo kabli, jak za malo. Mozesz polozyc wiecej i zostawic je w scianie, bedzie potrzeba to odkujesz troche tynku i oprawisz gniazdko. Z calosci kable jest najtanszy, najwiecej kosztuja gniazdka, ktorych nie musisz od razu zakladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to jest kablowka i dziala na innej zasadzie niz tv satelitarna.

> Lepiej za duzo kabli, jak za malo. Mozesz polozyc wiecej i zostawic je w scianie, bedzie potrzeba

> to odkujesz troche tynku i oprawisz gniazdko. Z calosci kable jest najtanszy, najwiecej

> kosztuja gniazdka, ktorych nie musisz od razu zakladac.

To teraz już jasna sprawa, od nastu lat mam kablówkę dlatego nie wiedziałem. 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.