Skocz do zawartości

Cyrkulacja CWU i glowny zawor termostatyczny


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

> Uzytkuje ktos system, gdzie cyrkulacja cieplej wody sprzegnieta jest z glownym zaworem

> termostatycznym? Na zaworach jakiego producenta macie to zrobione? Jakie sa plusy i minusy

> Waszego rozwiazania?

Co to jest glowny zawor termostatyczny ?

Ja mam mala pompke sterowana czasowo sterownikiem od kominka (bo tak bylo najprosciej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uzytkuje ktos system, gdzie cyrkulacja cieplej wody sprzegnieta jest z glownym zaworem

> termostatycznym? Na zaworach jakiego producenta macie to zrobione? Jakie sa plusy i minusy

> Waszego rozwiazania?

To nie jest takie proste jak się wydaje.

Jak chcesz wodę o temp 40 stopni w obiegu, to potrzebujesz mieszacza termostatycznego zimnej i ciepłej wody.

A wtedy nie zrobisz cyrkulacji, bo byś potrzebował spust nadmiaru wody do ścieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A gdyby dać mieszacz na zasilaniu a na cyrkulacji coś jak RTL czy też ten termostatyczny?

To będziesz miał w kranach temp wody z zasobnika. Taki układ stosuje się w blokach, aby woda w cyrkulacji nie krążyła bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uzytkuje ktos system, gdzie cyrkulacja cieplej wody sprzegnieta jest z glownym zaworem

> termostatycznym? Na zaworach jakiego producenta macie to zrobione? Jakie sa plusy i minusy

> Waszego rozwiazania?

Znalazlem taki 'wynalazek' wink.gif

SpOSób DZIAłANIA

Aby po odkręceniu kranu nie trzeba było czekać, aż popłynie

z niego ciepła woda, należy zainstalować pompę cyrkulacyjną

i podłączyć każdą baterię do obiegu cyrkulacyjnego ciepłej

wody. Jeśli konieczne jest zapewnienie odpowiedniej

temperatury wody w kranie bez strat energii, można

zastosować różnego rodzaju układy recyrkulacji. Jeśli układ

zostanie zainstalowany nieprawidłowo, może nastąpić

utrata korzyści wynikających z zastosowania w zbiorniku

akumulacyjnym układu warstw.

Aby uprościć proces instalacji i ułatwić jej prawidłowe

przeprowadzenie, zestaw ESBE VTR320 zawiera wszystkie

niezbędne elementy. Wystarczy podłączyć zestaw

cyrkulacyjny do zbiornika i do obiegu cyrkulacyjnego ciepłej

wody.

Zestaw VTR300 jest przeznaczony do instalacji w

domach jedno- i dwurodzinnych.

288373552-VTR300.jpg

post-23908-14352530156593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znalazlem taki 'wynalazek'

> SpOSób DZIAłANIA

> Aby po odkręceniu kranu nie trzeba było czekać, aż popłynie

> z niego ciepła woda, należy zainstalować pompę cyrkulacyjną

> i podłączyć każdą baterię do obiegu cyrkulacyjnego ciepłej

> wody. Jeśli konieczne jest zapewnienie odpowiedniej

> temperatury wody w kranie bez strat energii, można

> zastosować różnego rodzaju układy recyrkulacji. Jeśli układ

> zostanie zainstalowany nieprawidłowo, może nastąpić

> utrata korzyści wynikających z zastosowania w zbiorniku

> akumulacyjnym układu warstw.

> Aby uprościć proces instalacji i ułatwić jej prawidłowe

> przeprowadzenie, zestaw ESBE VTR320 zawiera wszystkie

> niezbędne elementy. Wystarczy podłączyć zestaw

> cyrkulacyjny do zbiornika i do obiegu cyrkulacyjnego ciepłej

> wody.

> Zestaw VTR300 jest przeznaczony do instalacji w

> domach jedno- i dwurodzinnych.

Ten układ zadziała.

Nie wiedziałem, że są takie mieszacze pięciodrożne.

Pewnie dało by się to zrobić na zwykłym + czwórnik.

Tylko ciężko by było z regulacją pomiędzy stanem pracy cyrkulacyjnej a pracy przy odbiorze wody.

Pewnie byłby kilkusekundowy skok temperatury wody do czasu ustalenia nowego położenia elementu termostatycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie boisz się legioniści, jak nie przygrzejesz od czasu do czasu?

Przecież w zbiorniku będzie mogło być nawet 80 stopni, a w cyrkulacji nic się nie zalęgnie, bo jest przepływ i powrót do zbiornika.

Mnie raczej by martwiło zużycie prądu pompy i straty ciepła.

U mnie cyrkulacja ma program czasowy i warunek temperatury niższej niż zadana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież w zbiorniku będzie mogło być nawet 80 stopni, a w cyrkulacji nic się nie zalęgnie, bo jest

> przepływ i powrót do zbiornika.

> Mnie raczej by martwiło zużycie prądu pompy i straty ciepła.

> U mnie cyrkulacja ma program czasowy i warunek temperatury niższej niż zadana.

Ale chyba w tym rozwiązaniu tez można cyrkulacje wlaczac / wylaczac według upodoban - czy się myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale chyba w tym rozwiązaniu tez można cyrkulacje wlaczac / wylaczac według upodoban - czy się myle?

to byłoby najlepsze rozwiązanie ok.gif

teoretycznie - przy każdym kranie przycisk działający na zasadzie fal radiowych włączający pompkę na 30 - 40 sekund ok.gif Jeżeli pompka chodzi cały czas, to są bardzo duże straty ciepła, bo grzejesz tą wodą ściany wink.gif

u mnie taka pompka jest od 3 lat i włączyłem ją raz - jak zobaczyłem spadek temperatury wody, mimo iż jej nie używałem, to po 2 dniach ją wyłączyłem ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale chyba w tym rozwiązaniu tez można cyrkulacje wlaczac / wylaczac według upodoban - czy się myle?

Możesz.

Najlepiej użyć do tego włącznik czasowy za 20 zł - raz na godzinę popędzić ze 2 min, oczywiście w odpowiednich porach.

Ja mam ustawioną cyrkulację rano i wieczorem (oczywiście + warunek temperatury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> teoretycznie - przy każdym kranie przycisk działający na zasadzie fal radiowych włączający pompkę

> na 30 - 40 sekund...

U siebie zamontowałem w łazienkach czujki IR, które uruchamiają pompkę.

Kiedy ktoś wchodzi od razu rusza pompka. Kiedy wychodzi, po chwili wyłącza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz.

> Najlepiej użyć do tego włącznik czasowy za 20 zł - raz na godzinę popędzić ze 2 min, oczywiście w

> odpowiednich porach.

> Ja mam ustawioną cyrkulację rano i wieczorem (oczywiście + warunek temperatury)

Spoko. Czujki ruchu i centralke alarmowa zaprzegne to tego. Moze jakis termostat dorzucę żeby cieplej wody po próżnicy nie cyrkulowala smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spoko. Czujki ruchu i centralke alarmowa zaprzegne to tego. Moze jakis termostat dorzucę żeby

> cieplej wody po próżnicy nie cyrkulowala

Tylko nie widzę sensu całego rozwiązania.

Taki układ to większe straty w naczyniu CWU (większa różnica temperatur)

Kocioł kondensacyjny gorzej pracuje (powrót wody z grzania CWU ma wysoką temp i nie ma kondensacji)

Korzystniej i taniej jest dać niższą temp w naczyniu - bez udziwnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uzytkuje ktos system, gdzie cyrkulacja cieplej wody sprzegnieta jest z glownym zaworem

> termostatycznym? Na zaworach jakiego producenta macie to zrobione? Jakie sa plusy i minusy

> Waszego rozwiazania?

Na ccw stosuje się zawory typu MTCV lub Aquastorm

i montuje się je na....powrocie cyrkulacji.

Jest to ogranicznik temperatury powrotu z możliwością okresowego przegrzewu do 70st (legionella) nastawa fabryczna to 48st.

To sprawdzone rozwiązanie zamiast jakiś tam mieszaczy - chodzi o koszty energii podgrzania ciepłej wody. Zresztą podobne rozwiązanie stosuje się w ogrzewaniu podłogowym (do 35st) - zamiast podmieszać i tracić ciepło na ganianie wody w kółko, przymyka się przepływ aż woda sama się wychłodzi do żądanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na ccw stosuje się zawory typu MTCV lub Aquastorm

> i montuje się je na....powrocie cyrkulacji.

> Jest to ogranicznik temperatury powrotu z możliwością okresowego przegrzewu do 70st (legionella)

> nastawa fabryczna to 48st.

> To sprawdzone rozwiązanie zamiast jakiś tam mieszaczy - chodzi o koszty energii podgrzania ciepłej

> wody. Zresztą podobne rozwiązanie stosuje się w ogrzewaniu podłogowym (do 35st) - zamiast

> podmieszać i tracić ciepło na ganianie wody w kółko, przymyka się przepływ aż woda sama się

> wychłodzi do żądanej temperatury.

Czy takie zawory będą działały na cyrkulacji bez pompy?

Mam w domu cyrkulację grawitacyjną i woda cały czas krąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy takie zawory będą działały na cyrkulacji bez pompy?

> Mam w domu cyrkulację grawitacyjną i woda cały czas krąży.

Masz grawitacyjną cyrkulację ciepłej wody użytkowej? shocked.gif nie pomyliłeś z czymś innym?

Zawór będzie działał każdych warunkach. Pytanie jest o to czy jego zawężony przepływ nie będzie miał zbyt dużego wpływu na opory obiegu grawitacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz grawitacyjną cyrkulację ciepłej wody użytkowej? nie pomyliłeś z czymś innym?

> Zawór będzie działał każdych warunkach. Pytanie jest o to czy jego zawężony przepływ nie będzie

> miał zbyt dużego wpływu na opory obiegu grawitacyjnego.

Tak mam grawitacyjny obieg cwu. Nie pomyliłem się.

Dodam jeszcze że działa na 2 pionach.

No właśnie o to się boję, że może być za bardzo przydławione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz grawitacyjną cyrkulację ciepłej wody użytkowej? nie pomyliłeś z czymś innym?

> Zawór będzie działał każdych warunkach. Pytanie jest o to czy jego zawężony przepływ nie będzie

> miał zbyt dużego wpływu na opory obiegu grawitacyjnego.

Przecież grawitacja sama się reguluje.

Jak powrót się zagrzeje, to przestaje płynąć.

Druga sprawa - aby działało, to musi być źródło ciepła w rurze zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale moim celem nie jest oszczedzenie energii tylko stala temperatura wody w kranie. Jesli dobrze

> rozumuje, to takie zawory tego nie zagwarantuja podczas poboru wody...

ale jak bardzo stała? Jaką masz tolerancję na różnicę? 1 stopnień? 2? 5?

Ja mam zwykłą pompkę cyrkulacyjną, do tego timer z marketu za 29pln ustawiony tak, że pompka działa 15 minut, potem przerwa 30-40minut. Owszem, temperatura wody nie zawsze jest identyczna, czasem da się wyczuć że na początku leci trochę bardziej albo trochę mniej ciepła, ale do mycia czy zmywania nie robi to większej różnicy. Na pewno nie na tyle, żeby pchać się w jakieś skomplikowane rozwiązania tylko po to, żeby mieć zawsze tę samą temperaturę co do jednego stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ręcznie

A ja bym chcial miec automatycznie zlosnik.gif Dlatego rozwazam opcje niezaleznych baterii termostatycznych przy prysznicach vs. jeden centralny termostat. W drugim przypadku takze krany w lazienkach moglbym pod to podpiac, wanny, itp - tylko w dalszym ciagu nie wiem czy to sie sprawdzi wink.gif

btw. tez lubie jak najprosztsze rozwiazania smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy prysznicach vs. jeden centralny termostat.

IMO centalny "mieszacz" ma sens, jak masz ogrzewanie CWU kominkiem czy solarem i może być z 90* w zasobniku jako zabezpieczenie w okolicach 60*, żeby w rury nie poszedł wrzątek (ale z możliwością puszczenia tego wrzątku co jakiś czas do przegrzania instalacji). W innych sytuacjach nie ma IMO sensu. Zwłaszcza gdy komplikuje jeszcze cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale moim celem nie jest oszczedzenie energii tylko stala temperatura wody w kranie. Jesli dobrze

> rozumuje, to takie zawory tego nie zagwarantuja podczas poboru wody...

Zagwarantuje.

Większość kolegów tutaj myli się w podstawowej kwestii. Aby to zrozumieć proszę sobie rozrysować pion wody zimnej, ciepłej i cyrkulacji.

Cyrkulacja jest powrotem ciepłej wody gdy nie ma rozbioru cw, gdy jest rozbiór cyrkulacja staje bo nie ma co wracać. Temperatura ciepłej wody jest ustawiana na źródle ciepła, wymienniku, zasobniku lub bezpośrednio na kotle.

Zawór termostatyczny na powrocie (powrotu) cyrkulacji zwyczajnie zamyka ten obieg jeżeli powrót ciepłej wody jest zbyt gorący, a otwiera jeśli za bardzo się wychłodzi. W domyśle pod baterią ma czekać w pogotowiu ciepła woda. Ale żeby tam była źródło ciepła musi zapewnić stałą dostawę tej temperatury.

Przykładowo jeżeli kocioł jest sterowany elektronicznie oddzielnie na obieg c.o. i ccwi utrzymuje stałą temperaturę przygotowanej ciepłej wody to taki zawór jest zbędny bo cyrkulacja będzie ganiać w koło na stałej temperaturze.

Ale jeśli jest to kocioł stałopalny to taki zawór zabezpiecza nas tylko i wyłącznie przed przegrzewem ciepłej wody - nie poparzymy się. On nie dodaje temperatury, on pilnuje górnej granicznej temperatury.

A więc podstawową kwestią dla "domkowców" jest wyjęcie węża z kieszeni i ustawienie instalacji tak aby zapewniała tą dobrą temperaturę. A żeby to uzyskać kocioł musi to ciepło wyprodukować, a pompa ccw sprawnie rozprowadzić po obiegu. Wg wytycznych projektowych od odczepu instalacji ccw do baterii nie powinno być dalej niż 3m ze względu na legionellę, oraz komfort użytkowania - czas dotarcia ciepłej wody do użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cyrkulacja jest powrotem ciepłej wody gdy nie ma rozbioru cw, gdy jest rozbiór cyrkulacja staje bo

> nie ma co wracać.

To chyba rozrysuj. Gdyby było tak, jak mówisz to jak na parterze ktoś odkręci ciepłą wodę na całą noc to wyżej wszyscy mają zimną, bo cyrkulacja nie krąży?

W instalce której używałem pompa cyrkulacji była na jej powrocie i cały czas chodziła (w bloku).

> Zawór termostatyczny na powrocie (powrotu) cyrkulacji zwyczajnie zamyka ten obieg jeżeli powrót

I pompą się wysila i psuje? Bez sensu takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zagwarantuje.

> Większość kolegów tutaj myli się w podstawowej kwestii. Aby to zrozumieć proszę sobie rozrysować

> pion wody zimnej, ciepłej i cyrkulacji.

A ty nie rozumiesz kwestii podstawowej. Kolega chce mieć wyższą temp w zasobniku niż w rurach z ciepłą wodą. I bez mieszacza tego się nie osiągnie.

I to musi być mieszacz, który w czasie poboru wody używa do mieszania zimnej wody z zasilania a w czasie cyrkulacji - zimnej wody z powrotu.

Rozrysuj to sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ty nie rozumiesz kwestii podstawowej. Kolega chce mieć wyższą temp w zasobniku niż w rurach z

> ciepłą wodą. I bez mieszacza tego się nie osiągnie.

Dokladnie ok.gif

A ciagnac dalej temat - jesli jednak zdecydowalbym sie na 'lokalne' termostaty / baterie termostatyczne to jakiego producenta mozecie polecic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokladnie

> A ciagnac dalej temat - jesli jednak zdecydowalbym sie na 'lokalne' termostaty / baterie

> termostatyczne to jakiego producenta mozecie polecic?

Do kranów nie polecam żadnych - po prostu są niepotrzebne.

A do wanny / natrysku kup własciwie dowolne - nawet te za 120 zł są całkiem sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To chyba rozrysuj. Gdyby było tak, jak mówisz to jak na parterze ktoś odkręci ciepłą wodę na całą

> noc to wyżej wszyscy mają zimną, bo cyrkulacja nie krąży?

Od tego jest dobór średnic rurociągów (pionów) aby tej wody wystarczyło, oraz odpowiednia wydajność pomp cw.

Przykładowo na parterze masz pion DN40 ale odczep na lokal to już tylko DN20 - nie ma siły, żeby po otwarciu wszystkich zaworów w mieszkaniu nie starczyło wody na górne piętra. Pompa nadrobi te straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ty nie rozumiesz kwestii podstawowej. Kolega chce mieć wyższą temp w zasobniku niż w rurach z

> ciepłą wodą.

Teraz rozumiem. W tym układzie zawór na cyrkulacji jest zbędny

> I bez mieszacza tego się nie osiągnie.

> I to musi być mieszacz, który w czasie poboru wody używa do mieszania zimnej wody z zasilania a w

> czasie cyrkulacji - zimnej wody z powrotu.

Sęk w tym, że takie rozwiązanie jest ekonomicznie nieuzasadnione i nie stosowane. Straty w zasobniku przechowującym ciepłą wodę rosną wraz z różnicą temperatur. Izolacja baniaka rzędu 50cm?

Dodatkowo rośnie stopień skomplikowania układu i koszty jego zbudowania.

> Rozrysuj to sobie.

Bez złośliwości proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz rozumiem. W tym układzie zawór na cyrkulacji jest zbędny

> Sęk w tym, że takie rozwiązanie jest ekonomicznie nieuzasadnione i nie stosowane. Straty w

> zasobniku przechowującym ciepłą wodę rosną wraz z różnicą temperatur. Izolacja baniaka rzędu

> 50cm?

> Dodatkowo rośnie stopień skomplikowania układu i koszty jego zbudowania.

Ale czasami priorytetem jest miejsce. Zwykle zasobniki zabudowane w kotłach mające po 30-50 l pracują w takim układzie.

Poza tym w domach nie stosuje się termostatycznego zaworu w cyrkulacji, tylko sterowanie temperaturowe pompką.

Te zaworki są stosowane w blokach, gdzie jest jedna pompa cyrkulacyjna i kilka pionów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od tego jest dobór średnic rurociągów (pionów) aby tej wody wystarczyło

Ale nie chodzi o to, że wody braknie. Napisałeś że cyrkulacja staje, jak jakiś odbiornik pobiera wodę. Czyli za nim woda stygnie w rurach.

> oraz odpowiednia wydajność

> pomp cw.

Po co pompa do CW (poza cyrkulacyjną) skoro napędza ją ciśnienie zimnej wody (czy to z wodociagów, czy z hydroforu).

Naprawdę, rozrysuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sęk w tym, że takie rozwiązanie jest ekonomicznie nieuzasadnione i nie stosowane.

Dlaczego solar miałby być ekonomicznie nieuzasadniony? W upały grzanie gratis. Albo jak ktoś odpali kominek, bo lubi - a ma z płaszczem wodnym i przy okazji ogrzeje sobie wodę. I w zasobniku ma 90* - faktycznie bałbym się to puszczać w rury i taki mieszacz by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.