Skocz do zawartości

AC w PZU


pejus1982

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama ma 11-letni samochód, na który od początku opłaca polisę AC w PZU. Pomijam sens opłacania takiego ubezpieczenia w tak starym aucie(dla Jay-a pewnie lekko dotarty), ale ostatnio dostała na piśmie propozycję przedłużenia polisy AC w dwóch wariantach: optymalny i serwisowy. Zawsze opłacała wariant najdroższy, czyli serwisowy. I tutaj moje pytanie: czy do tak starego auta nie lepiej opłaca się wykupić jednak wariant optymalny? W przypadku wypadku będzie mniejsze ryzyko szkody całkowitej bo naprawa auta będzie liczona na zamiennikach, dobrze myślę? Wartość auta wg. PZU to 9000zł, ale jest bardzo zadbane i mama obawia się, że w przypadku lekkiej kolizji będzie całka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moja mama ma 11-letni samochód, na który od początku opłaca polisę AC w PZU. Pomijam sens opłacania

> takiego ubezpieczenia w tak starym aucie(dla Jay-a pewnie lekko dotarty), ale ostatnio dostała

> na piśmie propozycję przedłużenia polisy AC w dwóch wariantach: optymalny i serwisowy. Zawsze

> opłacała wariant najdroższy, czyli serwisowy. I tutaj moje pytanie: czy do tak starego auta

> nie lepiej opłaca się wykupić jednak wariant optymalny? W przypadku wypadku będzie mniejsze

> ryzyko szkody całkowitej bo naprawa auta będzie liczona na zamiennikach, dobrze myślę? Wartość

> auta wg. PZU to 9000zł, ale jest bardzo zadbane i mama obawia się, że w przypadku lekkiej

> kolizji będzie całka.

Miałem autko warte 12 tys. zł. i full pakiet.

Po stłuczce, przy pierwszej wycenie miałem dostać 4000 zł. Ale wyceniacz nie wiedział jaki mam pakiet i policzył amortyzację części.

Zrobiłem swoją wycenę w ASO, która przekraczała 12 tys. zł. U ubezpieczyciela doszli, że miałem pakiet, gdzie zniesiono wszelkie udziały własne i wyszła szkoda całkowita.

Zostawili mi wrak i dostałem 6500 zł. Wrak sprzedałem za 5500zł.

W sumie, to nie wiadomo co lepsze.

Ale IMO full pakiet ze zniesionymi udziałami i amortyzacją części, bo wtedy jest szansa na pełną kwotę odszkodowania.

Szkody całkowitej nie bałbym się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wartość

> auta wg. PZU to 9000zł, ale jest bardzo zadbane i mama obawia się, że w przypadku lekkiej

> kolizji będzie całka.

Poniższe dane "z czapy" tylko ilustracyjne:

Różnica polega na tym, że np. przy lekkiej obcierce - dajmy na to uszkodzony zderzak, lampa błotnik - koszt części w ASO ~2k, do tego malowanie ~1k i robocizna 1k razem 4000 przy wariancie najdroższym tyle dostaniesz, przy kosztorysie poleci amortyzacja (liczona nie od części ASO tylko od zamienników) i koszty robocizny i odszkodowanie wyjdzie pewnie ponizej 2000.

Przy większej szkodzie niestety przy wariancie ASO bedzie całka, w wariancie "optymalnym" pewnie nie - tylko że kasa z ubezpieczenia na pewno nie wystarczy na porządną naprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz byłem zmuszony ubezpieczyć auto w wariancie optymalnym, czyli kosztorysowym i powiem tak, nigdy więcej. Miałem stłuczkę Almerą, uszkodzenia w sumie niewielkie, ale np. tylną lampę z uwzględnieniem amortyzacji wycenili na 200 zł. Pech chciał, że do Almery N16 po lifcie używki są prawie w cenie nowych lamp i koztują po 500 zł. W ten sposób finalnie musiałem dołożyć z własnej kieszenie około 500 zł na naprawę auta. W wariancie serwisowym fura naprawiana jest bezgotówkowo i nic mnie nie obchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Raz byłem zmuszony ubezpieczyć auto w wariancie optymalnym, czyli kosztorysowym i powiem tak, nigdy

> więcej. Miałem stłuczkę Almerą, uszkodzenia w sumie niewielkie, ale np. tylną lampę z

> uwzględnieniem amortyzacji wycenili na 200 zł. Pech chciał, że do Almery N16 po lifcie używki

> są prawie w cenie nowych lamp i koztują po 500 zł. W ten sposób finalnie musiałem dołożyć z

> własnej kieszenie około 500 zł na naprawę auta. W wariancie serwisowym fura naprawiana jest

> bezgotówkowo i nic mnie nie obchodzi.

Nic tylko dałeś ciała, gdybyś się odwoływał dali by tyle ile trzeba. Kosztorys TU jest ZAWSZE zaniżony, żeby cześć osób olała temat i nie chciała się bawić w pisma i sprawy w sądzie.

Niestety, takie polskie realia mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic tylko dałeś ciała, gdybyś się odwoływał dali by tyle ile trzeba. Kosztorys TU jest ZAWSZE

> zaniżony, żeby cześć osób olała temat i nie chciała się bawić w pisma i sprawy w sądzie.

> Niestety, takie polskie realia mamy.

Odwoływałem się dwukrotnie i dostałem odmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wariancie serwisowym fura naprawiana jest

> bezgotówkowo i nic mnie nie obchodzi.

A w Optymalnym nie ? Wariant Serwisowy to naprawa na oryginalnych częściach w ASO. Natomiast Optymalny, nie znaczy "tylko kosztorys". Równie dobrze może to być naprawa w nieautoryzowanym warsztacie, z użyciem zamienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A w Optymalnym nie ? Wariant Serwisowy to naprawa na oryginalnych częściach w ASO. Natomiast

> Optymalny, nie znaczy "tylko kosztorys". Równie dobrze może to być naprawa w nieautoryzowanym

> warsztacie, z użyciem zamienników.

Nie chce mi się teraz zagłębiać w nazewnictwo wariantów, idea jest taka wariant serwisowy, ewentualnie fakturowy, to jest do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.