Skocz do zawartości

Budowa kanału


Lech

Rekomendowane odpowiedzi

Mam garaż w komplekcie garaży, bez kanału, 3x6 metrów. Jest wylewka. Planuje zrobić kanał, jeżeli to robiliście proszę o porady. Jakie wymiary najlepsze, wylewać, czy z cegły budować. Z jakim kosztem może się to wiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam garaż w komplekcie garaży, bez kanału, 3x6 metrów. Jest wylewka.

> Planuje zrobić kanał, jeżeli to robiliście proszę o porady.

> Jakie wymiary najlepsze, wylewać, czy z cegły budować. Z jakim

> kosztem może się to wiązać?

a jak podmokły jest teren ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Garaże na górce, a więc ten problem odpada. W większości garaży są

> kanały, rozmawiałem z kilkoma użytkownikami, sucho.

jak ojciec kiedyś robił, to po prostu zrobił wykop, potem szalunek i zaprawa cementowa

i jeszcze mi się przypomniało - na obrzeżu dał kontownik, aby potem w to można było deski wkładać, co by zasłonić kanał gdy nie używany

szerokość - tak aby maluchem można było wjechać zlosnik.gif

długość aby cały samochód zmiescił się nad kanałem i jaszcze można było do kanału wejść i wyjść smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam garaż w komplekcie garaży, bez kanału, 3x6 metrów. Jest wylewka.

> Planuje zrobić kanał, jeżeli to robiliście proszę o porady.

> Jakie wymiary najlepsze, wylewać, czy z cegły budować. Z jakim

> kosztem może się to wiązać?

a) formalnie to wymaga zgody architektury, m.in ze względu na możliwość skażenia wód podskórnych (nie ja wymyślam przepisy).

b) szerokość idealna to 1 metr, bo można nań bezpiecznie wjechać i małym i dużym samochodem.

c) długość - co najmniej 4 metry, najlepiej 6 -7 m. W pierwszym wypadku będziesz musiał trzymać otwarte drzwi garażu, żeby wejść pod samochód (bo będzie musial wystawać z garażu).

d) z cegły absolutnie bym nie budował, jeżeli już to albo z bloczków betonowych (są znacznie mniej higroskopijne i mniej będą piły wodę podskórną), albo bym wylewał z betonu z dodatkiem środka "hydrostopowego".

e) zapomniałeś o głębokości. Około 170 cm od podłogi, tak żeby człowiek o wzroście 180 cm mógł się swopbodnie wyprostować, nie waląc głową w spód samochodu.

I tu kilka istotnych spraw -

- czy pod garażem na pewno nie przebiegają żadne media? Nie powinny, ale kiedyś różnie z tym bywało, tak że sprawdź w lokalnym wydziale architektury, czy nie idą tam gdzieś kable lub np. rury CO.

- przy takiej głębokości wykopu schodzisz poniżej poziomu ławy fundamentowej (na ogół nie są u nas głębiej niż 80 - 120 cm). Czy wiesz, jakie są fundamenty? Powinieneś pogadać z architektem-konstruktorem, żeby sobie kuku nie zrobić, w postaci złożenia garażu na głowę. Nie wiem, jaki masz grunt pod garażem, ale generalna zasada mówi, że tzw. kąt ścinania wynosi 45 stopni. Inaczej mówiąc, przy sypkim gruncie kopiąc wykop musisz się liczyć z tym, żę jego pionowe ściany będą sie chcialy zawalać tak, że boki wykopu się "rozchylą" na we 45 stopni. Przy płytkim fundamencie garażu, np. 80 cm i wykopie około 2 metrów (bo przecież pod kanałem musisz wykonać dno o grubości okolo 20 cm - żeby przy uszczelnieniu kanału nie zostało wyparte przez wody gruntowe), ryzykujesz, że ziemia się obsunie, odsłoni fundamenty garażu, a te przez parcie boczne (szczegolnie jeżeli są kiszkowo wykonane - nie lanez i ze zbrojeniem, a murowane z cegły) złożą się do środka i ściany garażu polecą za nimi, a na koniec na dół poleci dach..

Nie twierdzę, że tak być musi, równie dobrze może być całkiem bezproblemowo, ale to zależy od tego jak i na jakim gruncie zbudowany jest garaż. Ale nie lekceważ tego problemu - przez zimę napatrzyłęm się niedaleko jak budowano kanalizacjęi jak pięknie kurzawkowy grunt zawala się do wykopu 140 cm, gdy nie stosuje się szalunków rozporowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam garaż w komplekcie garaży, bez kanału, 3x6 metrów. Jest wylewka.

> Planuje zrobić kanał, jeżeli to robiliście proszę o porady.

> Jakie wymiary najlepsze, wylewać, czy z cegły budować. Z jakim

> kosztem może się to wiązać?

Kiedyś u kolegi korzystałem z jego kanału. Miał zrobione fajne wgłębienia w ściance kanału na klucze itp pierdoły. Przyda się też gniazdo zasilenia przenośki (24V), żeby kabel się nie plątał (kabel zasilający od transformatora puszczony pod posadzką). W kanale nie wolno i dla własnego bezpieczeństwa nie należy korzystać z przenośki na 230V. Głębokość kanału ustal na własny wzrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam garaż w komplekcie garaży, bez kanału, 3x6 metrów. Jest wylewka.

> Planuje zrobić kanał, jeżeli to robiliście proszę o porady.

> Jakie wymiary najlepsze, wylewać, czy z cegły budować. Z jakim

> kosztem może się to wiązać?

nie zapomnij o schodkach zeby latwij bylo wchodzic/wychodzic zlosnik.gif i ja na bocznych sciankach kanalu tuz pod powierzchnia podlogi umocowalbym kilka opraw oswietleniowych na swietlowki ok.gif tylko musza byc dosc "plytkie" zeby nie ograniczaly ruchu i najlepiej hermetyczne waytogo.gif

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

a ja od innej strony

mam juz kanal

na glebokosc jakies 150cm budowal go dziadek pod swoj wzrost

ja mam 183cm i naprawde ciezko sie w tym kanale cos robi bo ani na kolanach ani na stojaco

i teraz czy moge ten kanal poglebic czy nie bardzo a moze poglebic tylko na pewnym odciunku powiedzmy 1m (garaz mam dosyc dlugi z 7m a kanal z 4,5 wiec moglbym manewrowac autem zeby na ten 1m trafic)

jak myslicie ?? nie zawali sie to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak z ciekawości, na wszelki wypadek to uszczelnić folią można, czy

> jest jakiś inny patent na to.

Na pewno bym uszczelniał.

Folia jest najlepsza, jeżeli uda Ci się jej nie skaleczyć podczas budowy. Trzeba z niej zrobić "basen" od zewnątrz otulający kanał.

Są też różne środki do uszczelniania betonu, ale nie jestem pewien, czy w wypadku murowania z bloczków i tynkowania z takim preparatem to zda egzamin.

U mnie problem jest innej natury - wody gruntowe już dawno opadły poniżej dna kanału, ale zbiera się w nim woda ze śniegu, który zimą odpada od spodu samochodu.

Dlatego warto jest w dnie kanału przewidzieć studzienkę bezodpływową na tyle dużą, żeby mieściło się w niej kilkanaście litrów wody, a i by w nią można było wsadzić pompę i wodę wypompować. Ja wyciągam odkurzaczem przemysłowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na pewno bym uszczelniał.

> Folia jest najlepsza, jeżeli uda Ci się jej nie skaleczyć podczas

> budowy. Trzeba z niej zrobić "basen" od zewnątrz otulający

> kanał.

Jedyne chyba pewne rozwiązanie.

> Są też różne środki do uszczelniania betonu, ale nie jestem pewien,

> czy w wypadku murowania z bloczków i tynkowania z takim

> preparatem to zda egzamin.

> U mnie problem jest innej natury - wody gruntowe już dawno opadły

> poniżej dna kanału, ale zbiera się w nim woda ze śniegu, który

> zimą odpada od spodu samochodu.

> Dlatego warto jest w dnie kanału przewidzieć studzienkę bezodpływową

> na tyle dużą, żeby mieściło się w niej kilkanaście litrów wody,

> a i by w nią można było wsadzić pompę i wodę wypompować.

Na tyle dużą żedby weszła pompa do brudnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ja od innej strony

> mam juz kanal

> na glebokosc jakies 150cm budowal go dziadek pod swoj wzrost

> ja mam 183cm i naprawde ciezko sie w tym kanale cos robi bo ani na

> kolanach ani na stojaco

> i teraz czy moge ten kanal poglebic czy nie bardzo a moze poglebic

> tylko na pewnym odciunku powiedzmy 1m (garaz mam dosyc dlugi z

> 7m a kanal z 4,5 wiec moglbym manewrowac autem zeby na ten 1m

> trafic)

> jak myslicie ?? nie zawali sie to ?

ja do kanału wstawiam stołek i jest ok.gif

i praca przyjemna i wygodna biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Wszystkie Wasze rady są bardzo cenne. Zastanawiam się teraz czy jest

> sens inwestowania w kanał, skoro i tak ze wszystkim jeżdżę do

> zaprzyjaźnionej mechaniki samochodowej....

Jak masz kanał to zawsze możesz sam coś porobić, lub chociaż na szybko sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam garaż w komplekcie garaży, bez kanału, 3x6 metrów. Jest wylewka.

> Planuje zrobić kanał, jeżeli to robiliście proszę o porady.

> Jakie wymiary najlepsze, wylewać, czy z cegły budować. Z jakim

> kosztem może się to wiązać?

bloczki fundamentowe sa the best do takich rzeczy ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.