Skocz do zawartości

czy zimny gaz może zepsuć wtryski


technix

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pytanie jak w temacie, mamy instalację sekwencyjną, normalną czyli jak osiągnie np. 20-30st.C to myk i na LPG.

 

Hipotetycznie, co może stać się listwie wrtyskowej i w jakim czasie, jeżeli, najprościej, zmostkujemy kabelek od czujnika temp. i autko będzie odazu po odpaleniu przełączało sie na LPG.

 

Pomijamy:

 - szarpania

- gaśnięcie zaraz po przełączeniu

- rzekomo szybsze zużycie raduktora

- nieprawidłową mieszankę (za bogato, za ubogo)

- itp.

 

Przyjmijmy, że całą zimę tak się będzie użytkować instalkę zarówno przy 0st. C jak i przy minus 20st.C

 

nie wiem, czy to istotne, jakby co to wtryski barracuda

 

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siem moga zakleic

 

jest masa sposobow na poprawe instalacji w zimie

 

 

jakie auto i jaki silnik? jaki wtrysk i jak to zostało zamontowane?

 

 

najprosciej i najtaniej - izolacja chłodnic i wlotów zimnego powietrza do komory silnika. piankowe osłony termiczne (tubolit) na przewody układu chłodzenia - do i z reduktora.   osłona termiczna - wełna minerana, pianka  na reduktor i wtryskiwacze.

 

w zimie -15 stopni instalacja przełaczała sie po ok 1,2km, po powyzeszej modyfikacji przełaczała sie po 400m

 

wyzsza szkoła jazdy - grzałka elektryczna w układ chłodzenia jak w skandynawii; podgrzewacze listwy wtryskowej.

jak masz wolny przewod z układu chłodniczego - to go mozesz przymocowac do listyw wtryskowej - w niektórych silnikach da sie tak zrobic.

sa dostepne przewody drypa.pl  = do układu chłodniczego z dodatkowym przewodem wewnetrznym do LPG. ciecz grzeje wewnetrzny przewod z LPG

 

http://www.drypa.pl/kategoria494_WTRYSKIWACZE_-_Podgrzewacze_gazu.html

 

jak duzo jezdisz po miescie i na krótkie dystanse - cały czas silnik nie dogrzany to musisz policzyc czy wymiana/ regeneracj wtryskiwacza Ci sie opłaca. barracudy od 70zł za sztuke...

temat wałkowany co roku na forum LPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, tylko nie wiem czy ten niedogrzany gaz ma wogóle jakikolwiek wpływ na wtyski, a jeśli tak to jaki?

Co do podgrzewaczy to najrozsądniejsze wydaje mi się zamontować podgrzewacz z 1.5dci, tylko jest jedno ale - jak nim sterować w sposób automatyczny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Hipotetycznie, co może stać się listwie wrtyskowej i w jakim czasie, jeżeli, najprościej, zmostkujemy kabelek od czujnika temp. i autko będzie odazu po odpaleniu przełączało sie na LPG.

Nic się nie stanie. Wtryskiwacz ma jakąś membranę lub tłoczek , który aby być szczelnym ma wykonaną uszczelkę z gumy. W pierwszej fazie po odpaleniu , kiedy gaz jest najzimniejszy uszczelki mogą stwardnieć i wynikiem tego wtryskiwacze mogą stracić swoją szczelność. Później , w miarę jak silnik się rozgrzewa , gaz staje się coraz cieplejszy i wszystko jest w normie.

 Oczywiście pomijam to co Ty pominąłeś  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro kupiłem gotowy podgrzewacz z czujnikiem temperatury, który rozłącza grzanie po osiągnięciu 70°C. Dodatkowo jest na 2 przekaźnikach bo pojedyńczy nie dawał rady. Mam też diodę sygnalizującą by wiedzieć kiedy działa. Dodatkowo mam podgrzewacz gazu za redaktorem kupiony gotowiec i wpięty w instalację wodną. Gaz grzeje się od płynu chłodzącego. Jak chcesz szczegóły to musisz zaczekać aż wrócę do domu, bo w telefonie nie jestem w stanie tego odszukać.

Wysłane myślą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezdziłem tak jak piszesz, z tym, że na instalce llgen, ale to nie ma znaczenia. najbardziej ucierpiała na tym listwa, ale benzynowa. po kilku miesiącach takiej jazdy wogóle nie dało się auta odpalić na benzynie. trzeba było wszystko wyjmować, czyścić, itp. dlatego też w nowszych instalkach trzeba ustawić minimalną temp przełączania na 20C. przykładowo w landi renzo nie da się mniej jak 40C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro kupiłem gotowy podgrzewacz z czujnikiem temperatury, który rozłącza grzanie po osiągnięciu 70°C. Dodatkowo jest na 2 przekaźnikach bo pojedyńczy nie dawał rady. Mam też diodę sygnalizującą by wiedzieć kiedy działa. Dodatkowo mam podgrzewacz gazu za redaktorem kupiony gotowiec i wpięty w instalację wodną. Gaz grzeje się od płynu chłodzącego. Jak chcesz szczegóły to musisz zaczekać aż wrócę do domu, bo w telefonie nie jestem w stanie tego odszukać.

Wysłane myślą...

dawaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowane jeden po drugim, drugi nie ma znaczenia dla czasu przełączania podgrzewa gaz w fazie lotnej by do wtrysków cieplejszy dochodził.

Po około 1000 m przełącza się na gaz w zimie jak mi padł przekażnik to potrzebowałem 3000 m aby się przełączył. Temperatura przełączania była ustawiona na 35oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz jakieś foto cyknąć? Głównia zastanawia mnie umiejscowienie tego czujnika.

 

A i jeszcze pytanie dot. tego 2 podgrzewacza - tego od FL.

Jaki jest sens jego zastosowania, skoro on podgrzewa gaz płynem chłodniczym, czyli jak już się silnik rozgrzeje. A jak się rozgrzeje to i tak reduktor ogrzewa gaz wystarczająco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli od zimnego gazu mają się zaklejać wtryski , to dlaczego od zimnego gazu znajdującego się w butli nie zakleja się trzpień na wielozaworze?

 

w jakich temperaturach pracuje wielozawór ?

w jakim stanie skupienia jest gaz w butli a w jakim na wtryskach ?

czy w wielozaworze są el elastyczne/gumowe ?

 

wymieniałeś kiedyś filtr fazy lotnej ?

 

dlaczego w IIgen przy jeździe "na zimnym" padały reduktory ?

 

 

ja tam specem od gazu nie jestem, ale skoro większość producentów nie zaleca, lub wręcz uniemożliwia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


w jakich temperaturach pracuje wielozawór ?

W temperaturze otoczenia


w jakim stanie skupienia jest gaz w butli a w jakim na wtryskach ?

W butli w stanie płynnym , na wtryskach lotnym


czy w wielozaworze są el elastyczne/gumowe ?

Tak , gumki w trzpieniu zamykającym wypływ gazu do reduktora.


wymieniałeś kiedyś filtr fazy lotnej ?

Tak , co najmniej kilka dziennie.


dlaczego w IIgen przy jeździe "na zimnym" padały reduktory ?

Różne są teorie , że niby od odpalania od razu na gazie i że niby od zamarzania... a prawda jest taka ,że membrany twardnieją ze starości , zmian temperatur panujących w reduktorze i od mazutu , który się w środku zbiera.

Jako ciekawostkę powiem , że w moim lanosie reduktor lovato jeździ już ponad 100kkm i jeszcze nie wymieniałem membran. Oczywiście nikt się z nim nie bawi i zaraz po odpaleniu , przegazówka i chodzi na gazie  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz o ciekawostkach piszemy to. Ja nigdy nie wymienialem/regenerpwalem reduktora a auto jezdzilo normalnie. Fakt, nie byl to jakis super woz tylko seicento, ale gaz zalozylem przy jakis 50kkm a sprzedalem jak mial 350kkm.

Filtr wymienilem e tym czasie 2x. Spalanie miedzy 7 a 8 na 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temperaturze otoczenia

W butli w stanie płynnym , na wtryskach lotnym

Tak , gumki w trzpieniu zamykającym wypływ gazu do reduktora.

Tak , co najmniej kilka dziennie.

Różne są teorie , że niby od odpalania od razu na gazie i że niby od zamarzania... a prawda jest taka ,że membrany twardnieją ze starości , zmian temperatur panujących w reduktorze i od mazutu , który się w środku zbiera.

Jako ciekawostkę powiem , że w moim lanosie reduktor lovato jeździ już ponad 100kkm i jeszcze nie wymieniałem membran. Oczywiście nikt się z nim nie bawi i zaraz po odpaleniu , prze gazówka i chodzi na gazie :)

moje reduktory też po 100kkm wytrzymywaly, a zdarzało sie na lpg odpalac, chociaz nie na mrozie

jak widzisz porównywanie wielozaworu z wtryskiem to tak średnio

ten "olej" z filtra fazy lotnej na mrozie moze ładnie zalepic wtryski ?

a to jednak dość precyzyjny el

widziałem kiedyś zamarzniety reduktor i węże, bo ktos próbował odpalic na lpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz jakieś foto cyknąć? Głównia zastanawia mnie umiejscowienie tego czujnika.

 

A i jeszcze pytanie dot. tego 2 podgrzewacza - tego od FL.

Jaki jest sens jego zastosowania, skoro on podgrzewa gaz płynem chłodniczym, czyli jak już się silnik rozgrzeje. A jak się rozgrzeje to i tak reduktor ogrzewa gaz wystarczająco?

 

Jest tak zainstalowany, że raczej nie będzie to możliwe.

 

Za niska temperatura gazu przy dłuższej jednostajnej jeździe z prędkościami autostradowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w tej chwili zmostkowalem kable przed cuzjnikiem temperatury i auto mi pali na LPG (sekwencja KME) puki jest tak wiecej niz 10 stopni na zewnatrz to jest ok ale zastanawiam sie jak to rozwiazac w zimie zeby chociaz chwile na benie pochodzil.Nie wiem dlaczego ale czujnik w reduktorze i ustawieniu tmp przelaczania na 20 stopni przelacza sie dopiero po 1km. Myslalem zeby wykrecic ten czujnik z reduktora i dac w jakies szybko grzejace sie miejsce w komorze silnika,tylko gdzie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli wy nie chcecie dogrzać reduktora tylko wymusić szybkie przełączanie się to po co wogole bawcie się z tym przenoszeniem czujnika?

Zmostkujcie go i po problemie

tak mam teraz zrobione ale przy mrozach to mi nie ruszy:) pasowalo by mi dac rpzelaczanie przy 15 stopniach ale program ponizej 20 nie pozwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


tak mam teraz zrobione ale przy mrozach to mi nie ruszy:) pasowalo by mi dac rpzelaczanie przy 15 stopniach ale program ponizej 20 nie pozwala

 

a nie zastanawiałeś się dlaczego? To ma swoje powody...

Owszem latem jak jest ciepło to przełączyć można niemal odrazu, albo i palić na gazie, ale zimą ta chwila pracy na noPb się przydaje, wtryski napewno będą wdzięczne. Serio boli Was spalenie 0,5-1l/100km benzyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to by bylo dobre tylko nie za bardzo wiem co i jak:)moze jakas wskazowka dzieki

Zmierz rezystancję czujnika przy temperaturze przy jakiej chciałbyś aby przełączał na lpg.

Potem zmierz rezystancją przy jakie faktycznie przełącza.

A potem porównaj rezystancje, jeżeli ta pierwsza jest większa, to musisz dobrać rezystor i podłaczyć go szeregowo z czujnikiem, a jeżeli ta druga, to równolegle ...

Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem i czy czegoś nie pomyliłem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w tej chwili zmostkowalem kable przed cuzjnikiem temperatury i auto mi pali na LPG (sekwencja KME) puki jest tak wiecej niz 10 stopni na zewnatrz to jest ok ale zastanawiam sie jak to rozwiazac w zimie zeby chociaz chwile na benie pochodzil.Nie wiem dlaczego ale czujnik w reduktorze i ustawieniu tmp przelaczania na 20 stopni przelacza sie dopiero po 1km. Myslalem zeby wykrecic ten czujnik z reduktora i dac w jakies szybko grzejace sie miejsce w komorze silnika,tylko gdzie? :)

 

ziomek

wpadajace powietrze do komory silnika  podczas jazdy chłodzi elelmenty instalacji

 

trzea zaizolowac instalacjie i przysłonic troche chłodnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Header_Tubolit%20Lagging.gif

tubolit tp pianka do izolacji rur CO  - zakładasz na weze układu chłodzenia - do nagrzewnicy, do reduktora itp.

co do reduktora- wszystko zalezy od tego jaki reduktor i gdzie jest umieszczony. ja wziałem sobie kawałkii wełny mineralnej  i okeiłem tasmą aluminiową- takimi panelami oblozyłem reduktor- wazne zeby zasłonic strumien powietrza wpadajacy przez przod auta.

 

chłodnice załozyc kartonem.

waz z gazem do wtryskiwaczy tez osłonic tubolitem.

 wtryskiwacze -albo  kokon z tubolitu l wełny ineralnej i tasmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.