Skocz do zawartości

ogrzewanie gazowe


angrius

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki byłby koszt mniej więcej ogrzewania plus c.w.u. (zuzycie 4m3 na miesiac)rocznie mieszkania 51m2 w kamienicy? Okna plastikowe, nie wiem czy kamienica ocieplona. Zakladamy, ze mamy wydajny piec gazowy kondensacyjny. Macie jakies doświadczenia z takim ogrzewaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co Ci chodzi pisząc "zużycie 4m3 na miesiąc", ale roczne zużycie będzie zależało w znacznym stopniu ile osób tam będzie mieszkało i korzystało z C.W.U. Strzelam że roczny koszt c.o i c.w.u nie przekroczy 2000 zł. Raczej będzie bliżej 1500-1800zł (w tym będą opłaty stałe dla PGNiG 300zł).   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zuzycie cieplej wody pewnie ma 4m3/m-c. Angrius, popukaj palcem w sciany elewacji kamienicy, to sie dowiesz, czy jest ocieplona.

Zużycie wody 4m3. Mieszkania jeszcze nie widziałem. W weekend jade je obejrzeć. 2 osoby plus roczne dziecko. Ale mysle ze ilość osób na cieplo nie ma wpływu natomiast wode jak pisze zuzywamy srednio 4m3 na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki byłby koszt mniej więcej ogrzewania plus c.w.u. (zuzycie 4m3 na miesiac)rocznie mieszkania 51m2 w kamienicy? Okna plastikowe, nie wiem czy kamienica ocieplona. Zakladamy, ze mamy wydajny piec gazowy kondensacyjny. Macie jakies doświadczenia z takim ogrzewaniem?

 

W nowym bloku ogrzanie gazem (kotłownia w bloku) wychodzi ok. 20 zł/m2/rok. Jak masz wyższe mieszkanie i/lub słabiej ocieplone niż dzisiejsze standardy, to sky is the limit. W kamienicy bym się bardzo cieszył, gdyby wyszły te dwie dychy. Ogrzanie ciepłej wody o 50* to jakieś 15-20zł/m3. W blokach musi być tak gorąca CWU. Jak sobie tylko podgrzewasz, to pewnie kondensacyjnym chłodniejszą puścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kaizen, czemu "w bloku musi byc tak goraca"?

A fakt, masz racje. Nawet kiedys sprawdzalem, ale to chyba ma byc nie mniej, niz 55 stopni na wyjsciu w lokalu?

 

o legionelle się sprawa rozbija, układ musi być przegrzewany okresowo powyżej 60*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o legionelle się sprawa rozbija, układ musi być przegrzewany okresowo powyżej 60*

A to okresowo - u mnie tez mam co poniedzialek do 65 stopni wygrzane, ale my tu o blokach wielorodzinnych.

Dobrze pamietalem:

instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55ºC i nie wyższej niż 60ºC, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzenie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70ºC (§ 120, pkt 2).

Nie nizsza, niz 55 stopni. Temperatura wody zimnej z ziemi, to 8-10 stopni. Ja podgrzewam u siebie do 55 stopni, wiec podgrzanie o 45-47 stopni, przy zuzyciu ok. 400-500l dziennie (calkowitym, nie wiem ile cieplej) idzie 1.2-1.3m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A to okresowo - u mnie tez mam co poniedzialek do 65 stopni wygrzane, ale my tu o blokach wielorodzinnych.

 

przegrzanie jest dlatego, że powyżej 60* bakteria ginie. W wielorodzinnych albo jest przegrzewanie instalacji, albo zwiększana cyrkulacja bo to też wpływa na jej niszczenie.

 


Nie nizsza, niz 55 stopni

 

chodzi generalnie o to żeby było powyżej 50* te 55* w pkt daje mniej więcej te 50* w całym układzie.

Swego czasu walczyłem ze SM o to, conieco jeszcze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.