Skocz do zawartości

Zniżka OC, kiedy można stracić?


Cherokee18

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to teraz jest ze zniżkami OC jeżeli pożyczę auto i zdarzy się kolizja? Tracę zniżki ja czy kierowca=sprawca kolizji?

Jeżeli ja, to zniżki lecą na wszystkie auta zarejestrowane na mnie?

Pytam, bo mam zarejestrowanych na siebie 4 samochody, kierowców znajdzie się znacznie więcej ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym zabezpieczeniem jest wykupienie ochrony zniżek?

 

Po co?Leci 10% na rok, więc statystycznie wrzucisz więcej w ochronę składek niż byś dołożył do zwyżki na te 4 auta po 10%.

Najlepsi są ludzie co w razie stłuczki wolą dać np 500-700zł zamiast pójść z polisy, bo mają 1 auto i pełne zniżki i boją się o utratę  :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co?Leci 10% na rok, więc statystycznie wrzucisz więcej w ochronę składek niż byś dołożył do zwyżki na te 4 auta po 10%.

Najlepsi są ludzie co w razie stłuczki wolą dać np 500-700zł zamiast pójść z polisy, bo mają 1 auto i pełne zniżki i boją się o utratę  :)

 

10% leci niezależnie od wielkości szkody? :)

Każdy samochód mam ubezpieczony w innej firmie (mbank, proama, mtu i jakieś najtańsze, której nie pamiętam nazwy), ale to chyba nic nie wnosi do tematu bo teraz jest jedna baza?

Ile kosztuje ochrona składek na jeden samochód i które firmy to oferują? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co?Leci 10% na rok, więc statystycznie wrzucisz więcej w ochronę składek niż byś dołożył do zwyżki na te 4 auta po 10%.

Najlepsi są ludzie co w razie stłuczki wolą dać np 500-700zł zamiast pójść z polisy, bo mają 1 auto i pełne zniżki i boją się o utratę  :)

w pzu na AC płaciłem 45zł. 10% od polisy wychodzi znacznie wyżej tej kwoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do UFG, wraz z informacją o szkodzie, trafią dane sprawcy oraz dane posiadacza pojazdu (art. 102 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Szkoda zostanie więc zapisana zarówno "na konto" sprawcy jak i właściciela.

Jeśli ZU, przy zawieraniu nowej polisy, sprawdzi w UFG szkody po danych człowieka, a nie pojazdu, to zarówno jeden, jak i drugi, dostanie mniejszą zniżkę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co?Leci 10% na rok, więc statystycznie wrzucisz więcej w ochronę składek niż byś dołożył do zwyżki na te 4 auta po 10%.

 

Zależy od ubezpieczyciela.

Przy jednej szkodzie tracisz 10% zniżki, przy ubezpieczeniu na kolejny rok. W rok później, masz zniżkę niższą o 5%. Dopiero przy trzeciej polisie, po szkodzie, wróci zniżka sprzed szkody. I to przy założeniu, że szkoda miała miejsce gdy zniżka wynosiła 60%.

Przy np. 50% stracisz 20%, zamiast zyskać 5%. Więc zamiast zapłacić w kolejnym roku -55%, zapłacisz -30%. W kolejnym roku -40% (bez szkody miałbyś -60%), w jeszcze kolejnym -50% (miałbyś -60%), dalej -55% (miałbyś 60%) i dopiero teraz -60%. Nadal się nie opłaca wykupić ochrony zniżek, albo zapłacić za niewielką szkodę z własnej kieszeni ?

Oczywiście powyższy przykład opiera się na tabeli zniżek dla przykładowego TU. W różnych, może być różnie. Ale zasada podobna. 

 

[Edit]

Nie doczytałem, że podałeś przykład 1 pojazd i pełne zniżki. Wtenczas ;) tylko mój pierwszy przykład odnosi się do Twojego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przy np. 50% stracisz 20%

 

A czemu tak? :hmm:

I dlaczego to jest zróżnicowane w różnych TU, nie ma regulacji prawnych?

Kolejny temat, jakim prawem sobie TU wpisuje 2x kierowcę i właściciela pojazdu i potem na jakiej podstawie mogą uwalić kierującemu sprawcy zniżki?Bo to absurdem zalatuje, ktoś poda sobie kogoś do UFG i potem jadą mu po zniżkach mimo, że z jego polisy nic nie było robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


I dlaczego to jest zróżnicowane w różnych TU, nie ma regulacji prawnych?

 

Jak już zostało napisane - taryfy, zgodnie z ustawą, ustala ubezpieczyciel, a organ nadzoru je zatwierdza.

 


Kolejny temat, jakim prawem sobie TU wpisuje 2x kierowcę i właściciela pojazdu

 

Jak 2x ? W szkodzie figuruje zarówno posiadacz pojazdu, jak i kierujący pojazdem w chwili powstania szkody. Czasem jest to jedna osoba, czasem dwie albo trzy (jeśli jest współwłasność).

 


i potem na jakiej podstawie mogą uwalić kierującemu sprawcy zniżki?

 

 

Takim, że jest sprawcą szkody. A to, że ktoś spowodował szkodę, z automatu zwiększa ryzyko, że spowoduje następną.

 


Bo to absurdem zalatuje, ktoś poda sobie kogoś do UFG

 

Jak to "ktoś sobie poda kogoś" ? Poda zakład ubezpieczeń, który likwiduje szkodę. I nie kogoś, tylko posiadacza pojazdu i sprawcę, czyli osoby pośrednio lub bezpośrednio "zamieszane" w powstanie szkody.

 


i potem jadą mu po zniżkach mimo, że z jego polisy nic nie było robione.

 

No to tu prędzej można by się doszukiwać absurdu. Posiadacz pojazdu, mimo, że sam nie spowodował szkody, traci zniżki. Z drugiej jednak strony, udostępnia pojazd osobom trzecim, co również zwiększa ryzyko powstania szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A tak apropos OC - powiedzcie - czy jako współwłaściciele jesteście wymienieni na umowie i kwicie (zaświadczeniu) dot. ubezpieczenia?

 

Tak -na polisie są takie dane jak na dowodzie rejestracyjnym, przy czym zniżki można mieć na właściciela z dowodu bądź na współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.