Skocz do zawartości

Delikatne puknięcie przy dodawaniu i ujmowaniu gazu


jozek

Rekomendowane odpowiedzi

tuleje wahacza ?

 

nie sądzę, na nierównościach przy równomiernej prędkości (bez dodawania gazu itp) nie ma żadnych stuków.

przy gwałtownym wciśnięciu gazu (stuk) przy puszczeniu gazu (stuk), wtedy  dochodzi do ruchów wzdłużnych silnika.

 

mam na myśli taką poduszkę:

iChTfPIl.jpg

 

nie wiem czy dokładnie tak wygląda ta poduszka w XP :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie powinny przenosić w pionie, ale mimowolny luz na pozostałych poduchach będzie sprawiał  że i ta pracuje delikatnie w poziomie.

Ciężko zgadnąć, co samochód to inne rozwiązanie.

 

Sprawdź tą poduszkę co tam pisałem wcześniej (o ile ją masz), występuje ona  w wielu starszych francuzach i lubi się ułamywać śruba przy samej podłużnicy, stąd odgłos pukania przy ruszaniu/ zmianie kierunku jazdy.

Nie pamiętam jak ja swoją wyczaiłem, ale chyba na szarpakach po ostrym rozbujaniu samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak Muzyk obstawiam na pierwszy ogień przednie tuleje wahacza.

Co do poduszek silnika. W tej co pokazałeś razem z łapą można wymienić jedynie tuleję. koszt nowej w okolicy 20-30 zł. Całej podstawy nie ma potrzeby zmieniać.

Ta grucha z prawej strony przykręcona jest do podłużnicy nakrętką od spodu. Po zdjęciu części nadkola prawego widać otwór przez który można spróbować dokręcić. Sprawdź tą ewentualność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak Muzyk obstawiam na pierwszy ogień przednie tuleje wahacza.

Co do poduszek silnika. W tej co pokazałeś razem z łapą można wymienić jedynie tuleję. koszt nowej w okolicy 20-30 zł. Całej podstawy nie ma potrzeby zmieniać.

Ta grucha z prawej strony przykręcona jest do podłużnicy nakrętką od spodu. Po zdjęciu części nadkola prawego widać otwór przez który można spróbować dokręcić. Sprawdź tą ewentualność.

 

no postoju tuleje wahacza chyba by nie pukały ?

Mam na myśli ruszanie z zaciągniętym ręcznym. Auto nie przejedzie ani centymetra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moment obrotowy przekazywany jest na koła, a co za tym idzie także pewne siły działają na wahacze. To jest minimalny luz, a potrafi doprowadzać do szaleństwa.

Ja nauczyłem się tych objawów szukać w tulejach wahacza w obu Cytrynach , które mam . Czyli XP i Xantia.

Zauważyłem, że za puknięcia odpowiedzialne są przednie tulejki wahaczy- w obu autach. Konstrukcyjnie niemalże identyczne rozwiązanie. Małe tulejki, które jak dostaną luzu( najczęściej rozwulkanizuje się guma od tulejki środkowej) stukają. Wahacz pracuje przód-tył I stuka prawdopodobnie w sanki.

Natomiast w obu autach gdy wyczuwalne były wibracje podczas przyspieszania, lub hamowania na ogół winna była tuleja tylna. I tu znowu w XP jaki i w Xantii jest tkz. "konik". Czyli ucho przykręcane do sanek, a w nim siedzi znowu delikatna i zbyt mała tulejka metalowo-gumowa.

 

Nie każę Ci od razu zmieniać tulejek, czy wahaczy. Ale przyjrzyj się im dokładniej. Ich niedomagania widać dokładnie po wyjęciu wahacza. Wkładasz śrubokręt , lub inny drut w miejsce gdzie przechodzi śruba mocująca i odginasz. Jest wielce prawdopodobne, że tulejka odłączyła się od gumy, lub sama guma jest zbyt elastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no postoju tuleje wahacza chyba by nie pukały ?

Mam na myśli ruszanie z zaciągniętym ręcznym. Auto nie przejedzie ani centymetra ;)

poproś kogoś, żeby popatrzył co się dzieje z silnikiem jak próbujesz ruszyć z zaciągniętym ręcznym. Jak będzie wywalona poduszka silnika/skrzyni to będzie to ładnie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poproś kogoś, żeby popatrzył co się dzieje z silnikiem jak próbujesz ruszyć z zaciągniętym ręcznym. Jak będzie wywalona poduszka silnika/skrzyni to będzie to ładnie widać.

 

jutro stanę się posiadaczem innej francy, więc niech się tym zajmie nowy właściciel jeżeli XP go oczywiście znajdzie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha, trafiłem bez fejsa :hehe:;l:oki::hmm::ee::totalszok::palacz: :palacz: :palacz: :palacz: :palacz: :palacz: :palacz:

 

foty jutro, bo te co ci wysłałem, to trochę niecenzuralne ;]

 

2008r, 120kkm przebiegu, wersja full z grzanymi fotelami włącznie ;) (bez nawigacji)

mój pierwszy diesel (boję się!) :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.