Skocz do zawartości

ciepła woda z poddasza


Rekomendowane odpowiedzi

Mam poddasze zadaszone blachą. Jest tam strych - suszarnia prania i gratownik. W dni słoneczne upalne temperatura sięga tam piekielnych stopni celcjusza. Zastanawiam się nad jakimś pomysłem aby to wykorzytać. Bo w domu ciepłą wodę w kranie robi bojler elektryczny na prąd. Tyle ze prawa fizyki dzialają na niekorzyść trochę.

 

Taką mam wizję i proszę o fachową poradę bo nie mam bladego pojecia o termodynamice płynów w budynkach. Wiem że ciepło idzie do góry więc cały projekt jest do kitu?

 

Podasze. Tam bym dał bojler stalowy i odkręcił aby się sam zalał wodą do pełna. Zakręcić i zostawić. 

Pierwsze piętro z wc. W tym wc jest wyjście z ciepłą wodą na niewybudowany zlew. Wystarczy przebić się przez ścianę i rurka na poddasze.

Parter. Tutaj jest duży bojler elektryczny na prąd.

 

Czyli w sumie w pionie od bojlera do drugiego bojlera daleko by nie było.

 

Pytanie czy bez wymuszonego ruchu coś by się ten bojler na dole ogrzał? 

Zawór w celach takich aby zakrecic ak by bojer na dole grzał elektrycznie aby niepotrzebnie nie oddawał ciepła?

 

Jak za kilka dni wyjdzie słońce to zaniosę na poddasze wiadro z wodą i sprawdzę do jakiej temperatury przyjmie temperaturę z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawisz zbiornik, to miesiąc będziesz grzał do temperatury niższej, od średniej na poddaszu. Czyli ze 40* może osiągniesz. Za mała powierzchnia przyjmowania ciepła. A jak pokombinujesz z jakimiś rurami/wężownicami to wyjdzie, że lepiej kolektor pełną gębą. Istny raj dla legionelli stworzysz i innych żyjątek.

 

A tak naprawdę, to najlepiej coś takiego, bo oszczędzać będziesz przez cały rok, a w lecie jeszcze chłód gratis sobie zrobisz gdzie zechcesz:

https://galmet.com.pl/pl/produkt/basic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka pompa w teorii fajny pomysł. Ale się spali. Tam w lecie w czasie upałów moim zdaniem jest powyżej 55st C. No i 680 wat ciągłego chodzenia trochę bezsensu tyle prądu na dwie osoby.

 

A zdaniem termometru ile jest?

Na 200% będzie dużo mniej, jak wstawisz taką pompę. O ile mniej, to zależy ile wody zużyjecie.

 

Prądu w lecie z 5-6 x mniej, niż teraz. A chłód gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A tak naprawdę, to najlepiej coś takiego, bo oszczędzać będziesz przez cały rok, a w lecie jeszcze chłód gratis sobie zrobisz gdzie zechcesz:

https://galmet.com.pl/pl/produkt/basic

Ciekawe jak założyciel tematu, ale np ja za cenę takiej pompy mogę grzać wodę prądem przez 8-10 lat. Czyli na zero wyszedłbym kiedy? Za 12-15 lat?

 

Do kolegi NaczelnyFilozof, Możesz Dodać pompkę obiegową do CWU i przepompować wodę. Możesz nie dodawać pompki, a tylko dodać zawory, żeby pobierać wodę tylko z jednego bojlera odcinając drugi. Jednak, jak zauważył kolega Kaizen, sam bojler będzie się za długo grzał. Trzeba by rozpiąć na strychu jakąś wężownicę, a to już pewien problem i dodatkowy koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ciekawe jak założyciel tematu, ale np ja za cenę takiej pompy mogę grzać wodę prądem przez 8-10 lat. Czyli na zero wyszedłbym kiedy? Za 12-15 lat?

 

Przy 4,5m3 miesięcznie CWU wychodzi mi 9 lat. Jest tylko jeszcze jeden drobiazg - nie uwzględnia to kupna klimy. Więc jak odejmiesz od tego koszt klimy i prądu do niej, to zwraca się w 2-3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj namiastki z normalną klimatyzacją, którą można się też dogrzewać. ,,Klima" z pompy ciepła CWU przyda się przez miesiąc, może dwa gorące miesiące w roku. Przez resztę roku będzie grzała wodę i nic więcej.

 

No widzisz, w mieszkaniu mam klimę tylko po to, żeby ze dwa miesiące w roku się pochłodzić. Cały czas grzeję wodę ciepłem sieciowym a w zimie też nim grzeję.

Ale jak chcesz tą pompą ciepła się dogrzewać, to też da się zrobić - bierzesz wersję z co najmniej dwiema wężownicami i jedną podpinasz pod CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poddasze zadaszone blachą. Jest tam strych - suszarnia prania i gratownik. W dni słoneczne upalne temperatura sięga tam piekielnych stopni celcjusza. Zastanawiam się nad jakimś pomysłem aby to wykorzytać. Bo w domu ciepłą wodę w kranie robi bojler elektryczny na prąd. Tyle ze prawa fizyki dzialają na niekorzyść trochę.

 

Taką mam wizję i proszę o fachową poradę bo nie mam bladego pojecia o termodynamice płynów w budynkach. Wiem że ciepło idzie do góry więc cały projekt jest do kitu?

 

Podasze. Tam bym dał bojler stalowy i odkręcił aby się sam zalał wodą do pełna. Zakręcić i zostawić. 

Pierwsze piętro z wc. W tym wc jest wyjście z ciepłą wodą na niewybudowany zlew. Wystarczy przebić się przez ścianę i rurka na poddasze.

Parter. Tutaj jest duży bojler elektryczny na prąd.

 

Czyli w sumie w pionie od bojlera do drugiego bojlera daleko by nie było.

 

Pytanie czy bez wymuszonego ruchu coś by się ten bojler na dole ogrzał? 

Zawór w celach takich aby zakrecic ak by bojer na dole grzał elektrycznie aby niepotrzebnie nie oddawał ciepła?

 

Jak za kilka dni wyjdzie słońce to zaniosę na poddasze wiadro z wodą i sprawdzę do jakiej temperatury przyjmie temperaturę z powietrza.

 

Ja planuje dołożyć wężownice pod dachówką (osiąga nawet 70C) na strychu + pompka + sterowanie i wpiąć to w bufor.

Bez bufora będzie ciężko, bo albo szybko zużyjesz wodę albo jej nie wykorzystasz.

 

Poczytaj na forum muratora są całe wątki jak samemu zrobić kolektor czy grzać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.