Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

hydrofor - zawór napowietrzający

Featured Replies

Napisano

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

Napisano
16 minut temu, Bartłomiej napisał:

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

Jak sam napisałeś jest to zbiornik z poduszką powietrzną, więc to nie Ty umieszczasz w nim zawór, a on już tam jest. Wygląda jak wentyl samochodowy. Napompowane powietrze służy do wytworzenia tej poduszki.

Napisano
  • Autor

No niestety, nigdzie takiego wentyla nie znalazłem. Dlatego pytam.

A bez napompowania poduszka powietrzna też się zrobi, tylko że będzie mniejsza. Chodzi mi o to, w jakim celu jest do dopompowywanie przed zalaniem wodą.

Napisano

Jeśli jest z poduszka powietrzna to musi być zawór do pompowania. Jeśli jest to stary hydrofor to zamontuj wentyl przed hydroforem i daj 1bar powietrza. Powietrze wypycha wodę, woda sama w sobie jest nieściśliwa więc nie będzie miało ci co wypłynąć tej wody do góry. Zamiast pompa załączyć się raz na 20 minut lania wody, będzie załączać się co kilka sekund. Tym efektem ja zabijesz bardzo szybko.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Napisano
3 godziny temu, Bartłomiej napisał:

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

ja przy zbiorniku 300l nie pompuję powietrza

jako że zawór do pompowania mam gdzieś w połowie wysokości zbiornika(zbiornik stojący) to spuszczam wodę do poziomu przy którym po odkręceniu zaworu powietrznego nie leci woda, odkręcam zawór i czekam aż powietrze samo zostanie zassane do zbiornika.

po wszystkim zamykam zawór powietrza i włączam pompę która sobie dobija wody tyle ile ma ustawione.

Napisano
3 godziny temu, Bartłomiej napisał:

gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku

Możesz, moze być w formie wentyla samochodowego.

Jak nie napompujesz to też będzie działać ale w sumie im więcej powietrza tym więcej ''aktywnej'' wody w hydroforze i pompa będzie się rzadziej załączać.

Z czasem powietrze ubywa (rozpuszcza się w wodzie?) i od czasu do czasu trzeba powtarzać pompowanie...

 

 

Napisano
22 godziny temu, Bartłomiej napisał:

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

Napowietrzasz czy inaczej injector umieszcza się na wlocie do zbionika, jego zadania do wraz ze stumieniem wody dostarczanie powietrza.

Z dopompowaniem bywa różnie w zależności od pompy, zbiornika i napowietrzacza czasem trzeba czasem nie - bo sam injector dostarczy powietrze.

Przy takim zestawie przy manometrze powinien być też zaworek aby móc wypuścić jak jest za dużo powietrza.

Napowietrza się aby była poduszka powietrzna, ale czasem nie jest to potrzebnie jak sprawnie działa napowietrzacz.

Napisano
18 godzin temu, volf6 napisał:

Możesz, moze być w formie wentyla samochodowego.

Jak nie napompujesz to też będzie działać ale w sumie im więcej powietrza tym więcej ''aktywnej'' wody w hydroforze i pompa będzie się rzadziej załączać.

Z czasem powietrze ubywa (rozpuszcza się w wodzie?) i od czasu do czasu trzeba powtarzać pompowanie...

 

 

jak powietrza ubywa to jest nieszczelność zawora zwrotnego lub zła regulacja

Napisano
2 minuty temu, sherif napisał:

jak powietrza ubywa to jest nieszczelność zawora zwrotnego lub zła regulacja

Regulacja czego?

 

Napisano
3 minuty temu, volf6 napisał:

Regulacja czego?

 

Ciśnienia załączania i wyłączania.

Napisano

A zbiornik ma wodowskaz ? Taki wskaźnik poziomu wody. Ja mam i robię tak, że nalewam wody do 3/4 zbiornika, potem wpompowuję powietrze dotąd, aż nie wyłączy się ciśnieniowy na pompie (u mnie 3 bar) i tyle. Już drugi rok chodzi bez problemu, choć może w tym sezonie sprawdzę czy nie trzeba dobić :)

Napisano
2 minuty temu, mayster_tcz napisał:

A zbiornik ma wodowskaz ? Taki wskaźnik poziomu wody. Ja mam i robię tak, że nalewam wody do 3/4 zbiornika, potem wpompowuję powietrze dotąd, aż nie wyłączy się ciśnieniowy na pompie (u mnie 3 bar) i tyle. Już drugi rok chodzi bez problemu, choć może w tym sezonie sprawdzę czy nie trzeba dobić :)

Trochę mało dajesz powietrza.

 

Mój sposób na regulacje:

  1. hydrofor ma się włączać zanim zejdzie woda do króćca z zimną wodą
  2. ma być w miarę dużo powietrza (duża pojemność użytkowa)
  3. ma być żądane ciśnienie w instalacji.

Jak nabijemy za dużo powietrza, to może nam pójść powietrze na instalację (a hydrofor jeszcze się nie włączy). Jak nabijemy za mało będzie się załączał zbyt wcześnie.

Napisano

@Teres sposób wymyśliłem doświadczalnie i działa znakomicie, hydrofor nie pracuje zbyt często :) ja wody ze studni używam tylko do kubełków i do podlewania, bo studnia stara jest i badań wody nikt nie robił.

Napisano
  • Autor

U mnie teraz jest tak, że jak włączy się podlewanie, to pompa zasilająca hydrofor musi cały czas pracować, aby utrzymać ciśnienie 3bar. A nastawiona jest na max 4.5bar.

Po dobiciu do tych 4.5 w zbiorniku jest ok 3/4 wody.

Napisano
U mnie teraz jest tak, że jak włączy się podlewanie, to pompa zasilająca hydrofor musi cały czas pracować, aby utrzymać ciśnienie 3bar. A nastawiona jest na max 4.5bar.
Po dobiciu do tych 4.5 w zbiorniku jest ok 3/4 wody.
Ale to świadczy tylko o tym, że masz mało wydajna pompę. Lub mega wąż do podlewania.
Napisano
Albo mało wody w studni.
 
To by mu się zapowietrzala pompa. A o tym nic nie pisze.
Napisano
  • Autor

Ani pompa się nie zmieniła od ok 10 lat, ani "wąż" od podlewania.

Po czym można rozpoznać, że jest za mało wody w studni?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.