Skocz do zawartości

Antena DVB-T


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Z pokojowej trudno jest odbierać w Międzylesiu z nadajnika z Pałacu Kultury.

Ale próbować można.

Byle nie jakimś szmelcem, ale anteną ze wzmacniaczem choćby z jakiego sklepu z elektroniką w cenie nie niższej od 100 zł.

Podstawa, to to, by anteny nadajnika i Twoja widziały się.

Ja mam na zewnątrz zwykłą siatkową ze wzmacniaczem i z odległości 50 km odbieram :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Z pokojowej trudno jest odbierać w Międzylesiu z nadajnika z Pałacu Kultury.

Ale próbować można.

Byle nie jakimś szmelcem, ale anteną ze wzmacniaczem choćby z jakiego sklepu z elektroniką w cenie nie niższej od 100 zł.

Podstawa, to to, by anteny nadajnika i Twoja widziały się.

Ja mam na zewnątrz zwykłą siatkową ze wzmacniaczem i z odległości 50 km odbieram :ok:

 

W Międzylesiu akurat to wiem, działa z kawałkiem drutu - jakieś programy znajduje :), ale tu chodzi o wioskę pomiędzy akurat dwoma nadajnikami. JEst jeden bliżej ale tylko nadają reżimowa.

3 godziny temu, Joki napisał:

Nie da się określi z góry. Hipotetycznie tak jeśli budynek jest na wzniesieniu, otwarty teren i duże okna z pokoju w kierunku nadajnika.

Praktycznie zwykle nie.

ok, a od której (pokojowej) warto zacząć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sherif napisał:

W Międzylesiu akurat to wiem, działa z kawałkiem drutu - jakieś programy znajduje :), ale tu chodzi o wioskę pomiędzy akurat dwoma nadajnikami. JEst jeden bliżej ale tylko nadają reżimowa.

ok, a od której (pokojowej) warto zacząć ?

Ja mam sporą, gdzie jest trochę drucików do przodu i na boki.

https://allegro.pl/antena-pokojowa-tv-dsp-dvb-t-full-hd-telmor-c579-i7211893602.html

Moja jest od razu z zasilaczem, mam nadzieję, że ta też. Bp są tańsze, być może bez zasilacza. Trzeba pytać sprzedawców.

Ale widzę też mini siatkowe https://allegro.pl/polska-cyfrowa-antena-pokojowa-dvb-t-tv-naziemna-i6258702327.html

Nie wiem jak to by się sprawdzało.

Najważniejsze, by antena widziała nadajnik :old:

Na fali odbitej ciężko uzyskać stabilny odbiór.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sherif napisał:

ok, a od której (pokojowej) warto zacząć ?

Nie ma dobrych anten pokojowych. Próbowałbym na antenie siatkowej pozbawionej siatkowego reflektora. No i oczywiście bez żadnych wzmacniaczy. Żeby stosować wzmacniacz trzeba mieć co wzmacniać żeby skompensować tłumienie długiego kabla lub rozbudowanej instalacji.

Zwykły symetryzator do puszki i szukać sygnału w oknie od strony nadajnika. Z jak najkrótszym kablem do TV. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Joki napisał:

Nie ma dobrych anten pokojowych. Próbowałbym na antenie siatkowej pozbawionej siatkowego reflektora. No i oczywiście bez żadnych wzmacniaczy. Żeby stosować wzmacniacz trzeba mieć co wzmacniać żeby skompensować tłumienie długiego kabla lub rozbudowanej instalacji.

Zwykły symetryzator do puszki i szukać sygnału w oknie od strony nadajnika. Z jak najkrótszym kablem do TV. 

Ja stosowałem z długim kablem i ze wzmacniaczem - bez zasilania nie działało, a z zasilaniem trzeba było trochę kręcić anteną, ale łapało stabilny sygnał z fali odbitej od innego bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rwIcIk napisał:

Ja stosowałem z długim kablem i ze wzmacniaczem - bez zasilania nie działało

Przy takich zwykłych/typowych wzmacniaczach antenowych to nie ma cudów by bez zasilania mogło działać ale z symetryzatorem (zamiast wzmacniacza) sytuacja jest inna i nie można tego porównywać8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, volf6 napisał:

Przy takich zwykłych/typowych wzmacniaczach antenowych to nie ma cudów by bez zasilania mogło działać ale z symetryzatorem (zamiast wzmacniacza) sytuacja jest inna i nie można tego porównywać8]

Są też anteny, które mogą być zasilane z odbiornika - niektóre mają w opcjach zasilanie anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Są też anteny, które mogą być zasilane z odbiornika - niektóre mają w opcjach zasilanie anteny.

To bez znaczenia. Niezasilany wzmacniacz wprowadza duże tłumienie a zasilany musi mieć jakiś poziom sygnału na wejściu aby mieć co wzmacniać. Jeśli taki sygnał jest, to i bez wzmacniacza TV będzie go odbierać. Wzmacnianie ma na celu kompensację tłumienia w instalacji.

Wzmacnianie szumu tła tylko pogarsza sprawę.

Oczywiście w specyficznych warunkach wzmacniacz zamontowany w puszce anteny może dać nieco lepszy efekt bo jednak kompensuje te 0,5dB strat na łączeniach i kawałku kabla ale to marginalna sytuacja a jakość tych wzmacniaczy i absurdalnie wysokie współczynniki wzmocnienia tylko komplikują sprawę.

Zawsze lepiej zacząć bez wzmacniacza i dopiero uzyskanie stabilnego ale np. słabego sygnału może być przesłanką do zastosowania odpowiedniego wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedyś w domku letniskowym(w lesie więc nie ma lekko) potrzebowałem na szybko antenę i zrobiłem taką z dwóch drucianych wieszaków, coś jak na filmiku niżej. A zdolności do takich spraw nie mam żadnych. I o dziwo zbierało to idealnie, kanały w HD żaden problem. A później kupiłem antenę pokojową Thomson taki ze wzmacniaczem i już tak pięknie nie jest bo odbiera ale co jakiś czas są przycięcia. Ale za to sama antena wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie :) Tak czy owak jak kiedyś będę zmieniał to chyba na jakąś zewnętrzną albo taką na wzór tych wieszaków 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, sherif napisał:

Czy jest jakaś antena pokojowa /wew która pozwoli na odebrania choćby części programów z dostępnych MUXów (1,2,3) przy odległości do nadajnika 60km (60kW) ?

Rozumiem, że nie chcesz pchać anteny na dach

A czy nie wchodzi w grę montaż na strychu?

Ja miałem przez pewien czas na stryszku starą wybrakowaną antenę logarytmiczną położoną na kawałku styropianu i 30 km od nadajnika łapała wszystkie muxy łącznie z ósmym oraz pomimo innego kierunku czeskie stacje (około 55km od nadajnika w Ostravie). Bez wzmacniacza, jak był wzmacniacz to tylko pogarszał sprawę. Niedawno trochę ucywilizowałem rozwiązanie, mam na strychu mały maszt, na nim nową antenę i niektóre kanały złapał mi dekoder po kilka razy (z innych nadajników), do tego mam kilka muxów po czesku, w tym DVB-T2.

Jedyne czego brakuje, to tvn24 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Majkiel napisał:

Rozumiem, że nie chcesz pchać anteny na dach

A czy nie wchodzi w grę montaż na strychu?

Ja miałem przez pewien czas na stryszku starą wybrakowaną antenę logarytmiczną położoną na kawałku styropianu i 30 km od nadajnika łapała wszystkie muxy łącznie z ósmym oraz pomimo innego kierunku czeskie stacje (około 55km od nadajnika w Ostravie). Bez wzmacniacza, jak był wzmacniacz to tylko pogarszał sprawę. Niedawno trochę ucywilizowałem rozwiązanie, mam na strychu mały maszt, na nim nową antenę i niektóre kanały złapał mi dekoder po kilka razy (z innych nadajników), do tego mam kilka muxów po czesku, w tym DVB-T2.

Jedyne czego brakuje, to tvn24 :P

To dom znajomego .. nowy. Nie wiem jak budował ale nie dał przewodów, więc chcemy zacząć od pokojowej. Jak to nic nie da to wtedy i tak trzeba położyć kabel a jak tak to już bez różnicy czy dach czy strych. Niemniej dzięki za opinie, jak poszło ok 55km to może i tutaj coś złapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

To dom znajomego .. nowy. Nie wiem jak budował ale nie dał przewodów, więc chcemy zacząć od pokojowej. Jak to nic nie da to wtedy i tak trzeba położyć kabel a jak tak to już bez różnicy czy dach czy strych. Niemniej dzięki za opinie, jak poszło ok 55km to może i tutaj coś złapie.

Te czeskie stacje najbardziej mnie zaskoczyły, bo antena łapie je "bokiem", chyba że dachówki coś odbijają.

U mnie na strychu miała być tymczasowo, ale jak się sprawdza to nie będę przyczepiać do komina ani do elewacji podstawki pod srające ptaki ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.