Skocz do zawartości

Termik silnika odkurzacza


MajkDe

Rekomendowane odpowiedzi

Parę lat temu miałem problem z wyłączającym się odkurzaczem Electrolux. Jak ktoś chce to może sięgnąć do starego wpisu.

Problem powrócił, ale z większą siłą. Odkurzacz wyłącza się dużo szybciej i częściej, niż jak problem wystąpił po raz pierwszy.

 

Zacząłem drugą próbę reanimacji sprzętu. Tym razem po rozebraniu odkurzacza wydłubałem termik z jednego ze szczotkotrzymaczy, Obstawiam, że oprócz słabego styku z prowadnicą szczotki i stykiem zasilającym element ten normalnie się zużył i trzeba go wymienić lub (gorsze rozwiązanie) usunąć.

 

Wygląda on tak:

klixon1.jpg.333e5f6d7c879ee21602ef72fdd4295c.jpg

klixon2.jpg.241e5c6a8ded85a12025f443ff94649a.jpg

 

Wg oznaczeń (KLIXON 7AM032) jest to termik 7A NC z temperaturą otwarcia 125 stopni C.

 

W PL nigdzie nie widzę, żeby to było do kupienia. W CN owszem, ale minimum 2-3 sztuki. Ilość spoko, ale czas oczekiwania...

Gdzie czegoś takiego szukać na miejscu? 🤔

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez borbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, volf6 napisał:

Tylko pytanie czy faktycznie termik sie ''zużył'' czy raczej sam silnik jest uszkodzony i bierze 2 razy tyle prądu co powinien i dlatego działa zabezpieczenie:hmm:

Stawiam na termik.

Identyczny termik wymieniałem w ojca kosiarce elektrycznej Bosch.

Po wsadzeniu nowego kosiarka działa doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, volf6 napisał:

Tylko pytanie czy faktycznie termik sie ''zużył'' czy raczej sam silnik jest uszkodzony i bierze 2 razy tyle prądu co powinien i dlatego działa zabezpieczenie:hmm:

Zewrzeć na krótko i włączyć.

Jeśli będzie działać bez żadnych ekscesów (nie śmierdzi, nie skwierczy, nie dymi, nie wywala zabezpieczenia) to zapewne będzie działać. Można podłączyć zamiast termika amperomierz i porównać pobór prądu ze specyfikacją, ale zanim pobór wzrośnie o zauważalny poziom, coś się innego powinno dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, alster napisał:

To  powinno być coś takiego, Google po wpisaniu KLIXON 7AM032 również pokazują tego typu termostat.

Takie są dostępne w różnych konfiguracjach. Wymieniałem toto w lodówce turystycznej z ogniwami Peltiera.

Do szczotkotrzymacza to nie wlezie. Przeróbki wolał bym nie robić, bo w tym typie silnika słabo rozwiązano połączenie elektryczne ze szczotkotrzymaczem - sprężysta blaszka-styk dotyka obudowy szczotki lub termika (tylko jedna szczotka ma termik). Kombinowanie z termikiem o obudowie z tworzywa wolałbym odpuścić. 

Tak się jeszcze zastanawiam, co jest tej obudowie z tworzywa w termiku z linku. Może da się go rozebrać a w środku będzie to, co mi jest potrzebne? :hmm:

7 godzin temu, volf6 napisał:

Tylko pytanie czy faktycznie termik sie ''zużył'' czy raczej sam silnik jest uszkodzony i bierze 2 razy tyle prądu co powinien i dlatego działa zabezpieczenie:hmm:

Sam silnik chodzi idealnie. Łożyska wymienione były 2 lata temu i nie ma na nich luzu, szumu itp. Komutator w normie, szczotki mają dużo mięsa. Silnik działa, ale generalnie przy 1800W ten odkurzacz mocno się grzeje. 

Godzinę temu, kiziuk napisał:

Zewrzeć na krótko i włączyć.

To już nawet elektroda wypluła taką poradę. 

Wolałbym jednak wymienić niż wyeliminować zabezpieczenie.

Edytowane przez borbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, borbet napisał:

Kombinowanie z termikiem o obudowie z tworzywa wolałbym odpuścić. 

Tak się jeszcze zastanawiam, co jest tej obudowie z tworzywa w termiku z linku. Może da się go rozebrać a w środku będzie to, co mi jest potrzebne?

IMO możesz kombinować z termikiem w innym miejscu na niższą temperaturę. Wstaw obok szczotkotrzymacza termik na 60 stopni.

 

Poza tym wiele sprzętów nie ma termika, tylko bezpiecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacji z zewnętrznym termikiem nie będę robił. 

 

Zamówię nowy element, ale mam zagwozdkę, bo termik, który znalazłem, ma oznaczenie 17am... a nie 7am... Czym ryzykuję zmieniając ten parametr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, borbet napisał:

Kombinacji z zewnętrznym termikiem nie będę robił. 

 

Zamówię nowy element, ale mam zagwozdkę, bo termik, który znalazłem, ma oznaczenie 17am... a nie 7am... Czym ryzykuję zmieniając ten parametr?

to inna rodzina wyłączników, reszta parametrów będzie mieć znaczenie - m.in. większa ilość kombinacji wyprowadzeń:

https://www.sensata.com/products/electrical-protection/17am-thermal-motor-protector

https://www.sensata.com/products/electrical-protection/7am-series-lighting-electrical-thermal-battery-motor-protection

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, CRAZY_Wroc napisał:

Wg mnie 17AM... i 7AM... różnią się max prądem, jaki mogą wytrzymać. Wymiary zewnętrzne są takie same a parametry temperatury można dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, borbet napisał:

Wg mnie 17AM... i 7AM... różnią się max prądem, jaki mogą wytrzymać. Wymiary zewnętrzne są takie same a parametry temperatury można dobrać.

prąd w zależności od zabudowy - w TCO (czyli slocie) - 9 A - bez znaczenia - 7 ma mniejszy, tolerancja nie ma znaczenia (7AM ma 10%, w 17 możesz wybrać), 17 mają 4 wersje wyprowadzeń, 7AM. Jak to wszystko ogarniesz, to będzie działać. Tam nie ma technologii kosmicznej - jakbyś wsadził coś w plastiku na odpowiedni prąd - to zadziała.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 3 lata później...

Witam, Mam ten sam problem z odkurzaczem. Termik oczywiście niedostępny. 

Czym Pan zastąpił i czy odkurzacz nadal działa?

W serwisach mowia aby wyjąć i używać odkurzacz ostrożnie. Wolałabym takiego rozwiazania uniknąć.

 

Będę wdzięczna za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jasiasia napisał(a):

Witam, Mam ten sam problem z odkurzaczem. Termik oczywiście niedostępny. 

Czym Pan zastąpił i czy odkurzacz nadal działa?

W serwisach mowia aby wyjąć i używać odkurzacz ostrożnie. Wolałabym takiego rozwiazania uniknąć.

 

Będę wdzięczna za odpowiedź. 

Termikow jest multum, nie musi byc taki sam, moze byc na podobna temp i aby kształtem pasował.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam ten sam problem z odkurzaczem. Termik oczywiście niedostępny. 
Czym Pan zastąpił i czy odkurzacz nadal działa?
W serwisach mowia aby wyjąć i używać odkurzacz ostrożnie. Wolałabym takiego rozwiazania uniknąć.
 
Będę wdzięczna za odpowiedź. 
Tak jak napisał @maras77 termik może być dowolny, ale w podobnym zakresie temperatur działania.
Sprawdzę po weekendzie, czy mi nie został jakiś, bo chyba kupiłem kilka sztuk.

Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.