Skocz do zawartości

przydomowa oczyszczalnia ścieków


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Camel napisał(a):

ktoś, coś ?

Na bank bezprądowa.

Jestem umówiony z kilkoma "wykonawcami" i nie chcę łykać kitów :)

Trochę poczytałem, ale zawsze ktoś coś mądrego podrzuci z racji doświadczenia 😇

To trochę wiesz, zobaczysz co mówią.

Ja też chciałem "bezprądową" ale poziom wód gruntowych za wysoki, choć i tak niższy niż 2 lata temu, więc nie jako jestem zmuszony do przepompowni (prąd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piasek i jestem na górce. Wykonawcy zapewniali, że na takim gruncie nie będę miał problemów z odbiorem. Drenaż był ułożony na pakietach z tworzywa sztucznego ułatwiających rozsączanie. Po ok 5 latach to wszystko się zatkało. Oblepiło czarną mazią (tłuszcz).

Zaznaczyłem, że regularnie wrzucałem bakterie.

W efekcie sam przedłużyłem drenaż.

Wykop zrobiłem szerszy, do tego gruba frakcja kamieni a nie żwirek.

 I przykrycie geowłókniną. 

Użytkowanie:

- wywóz raz na rok (przy 4 osobach). Niezależnie od twierdzeń wywożącego, że mógłbym nawet co 2 lata - ocenia to po gęstości zawartości zbiornika.

-co tydzień tabletka z bakteriami z Rossmanna.

 

I jeszcze jedno mi się przypomniało. Mam filtr, który fabrycznie był tylko nieznacznie wypełniony. Dodałem tam kamieni na full. Ciężko to podnieść. Poszedłem tu za radą wywożącego. Uważam, że słuszną.

To wypełnienie czyszczę raz w roku (powinno się chyba częściej).

 

Edytowane przez DamU
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich bezprądowych (a raczej nazywa się to gnilne) aby dłużej podziałał drenaż warto zastanowić się nad wersją 3 komorową. Jest kilku producentów, zwróć uwagę na wykonanie, bo przy tych tanich z cienką ścianką często wymagana jest obsypka z suchego betonu. Jak o to nie zadbasz to może się po prostu zapaść pod naporem ziemi.   

 

Wykonanie drenażu też powinno być zgodnie ze sztuką (nie żałować odpowiedniego kamienia, i długości rur).

Zadbać o wywiew na dachu i wentylacje, bo inaczej może śmierdzieć. 

Nie puszczać w oczyszczalnie kondensatu z kotła gazowego, czy popłuczyn ze zmiękczacza. 

 

Co do chemii, to ja używam normalnej, tylko staram się nie przesadzać np. z ilością Domestosa. 

 

Bakterie przetestowałem różne i najlepiej sprawca się NeoBac (polecam). 

Edytowane przez zet
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

po 12 latach funkcjonowania moje spostrzeżenia 

 

mam zbiornik Sotralentz 2000l. + studzienka + drenaż "powierzchniowy tj. z racji że mam gliniasta ziemie było zrobione koryto na ok 20 cm zasypane otoczakiem frakcja 8-16 na to położone rury drenażu znów otoczaka geowłóknina i przysypane ziemią z racji że jest to w rogu specjalnie mi nie koliduje jedyny problem to koszenie trawy z tego kopca bo rośnie jak dzika że kosiarka staje. Drenaż do dziś czyli 12 lat działa i nic się nie przelewa nic się nie zatyka mimo tej gliniastej ziemi.

Z racji że u mnie ten drenaż jest wyżej konieczna była pompa która przepompuje z dodatkowej studzienki przerobione ścieki tj. obok zbiornika głównego jest wkopana rura 500-600MM która robi za studzienkę przelewową tam jest spuszczona pompa do brudnej wody która tą wodę przepompowuje do drenażu. Generalnie rozwiązanie bezobsługowe pod warunkiem że masz firmową pompę ja mam Grundfossa .  Co do wywozu "gęstego" ja robię to raz na rok , dwa lata to zdecydowanie za długo , bakterie stosuje tylko 7Bio.  Tak naprawdę nie wyobrażam sobie mieć szambo i raz na miesiąc albo i częściej czekać na szambonurka.

I jak pisano powyżej wazne są wieczniki .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

pytania do użytkowników :

- jak doczytałem, z tego też się wywozi, więc pewnie lokalizacja przy płocie/drodze ?

- czy z tego śmierdzi, w sensie oczyszczalnia bedzie kilka metrow od domu, czy bedzie coś czuć ?

- czy jest coś na co zwrocolic uwage przy zakupie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 10:35, Jerzyk_ napisał(a):

- jak doczytałem, z tego też się wywozi, więc pewnie lokalizacja przy płocie/drodze ?

Zbiornik tak w niewielkiej odległości od drogi lub z dojazdem.

 

W dniu 29.08.2023 o 10:35, Jerzyk_ napisał(a):

- czy z tego śmierdzi, w sensie oczyszczalnia bedzie kilka metrow od domu, czy bedzie coś czuć ?

Prawidłowo użytkowana nie śmierdzi.

 

W dniu 29.08.2023 o 10:35, Jerzyk_ napisał(a):

- czy jest coś na co zwrocolic uwage przy zakupie 

Na pojemność osadnika gnilnego dopasowanego do liczby użytkowników.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.