Skocz do zawartości

Łańcuchy - pytanie


franki

Rekomendowane odpowiedzi

Do mojego auta (Grandland X) pewag zaleca łańcuchy pewag servo 9 RS9 77 ( prześwit 9 mm). Mam natomiast w domu łańcuchy z prześwitem 7 mm (czyli mniejsze oczko) pewag servo sport. I teraz mam pewną obawę, czy mogę te łańcuchy zakładać do Grandlanda - czy nie będą za słabe. Te łańcuchy 7 mm są do aut sportowych, które mają mniejsze DMC, grandland jest cięższy

Edytowane przez franki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, franki napisał(a):

Na pewno będzie lepiej. Obawiam się tylko, że zakładajac słabsze łańcuchy ryzyko ich zerwania jest większe. Mój Grandland ma DMC 2000kg, auta sportowe na pewno mają mniejsze DMC

No ale auta sportowe maja większy moment obrotowy, przez co takie łańcuchy dużo mocniej „dostają w kość”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, franki napisał(a):

Do mojego auta (Grandland X) pewag zaleca łańcuchy pewag servo 9 RS9 77 ( prześwit 9 mm). Mam natomiast w domu łańcuchy z prześwitem 7 mm (czyli mniejsze oczko) pewag servo sport. I teraz mam pewną obawę, czy mogę te łańcuchy zakładać do Grandlanda - czy nie będą za słabe. Te łańcuchy 7 mm są do aut sportowych, które mają mniejsze DMC, grandland jest cięższy

Tylko istotniejsza dla wytrzymałości jest grubość drutu z którego łańcuch wykonano a nie wielkość/prześwit jego ogniw.

Jeśli oczka są wykonane z drutu tej samej grubości/przekroju i da się je zapiąć to raczej problemów być nie powinno:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, franki napisał(a):

Te łańcuchy 7 mm są do aut sportowych, które mają mniejsze DMC, grandland jest cięższy

 

Imo chodzi o prześwit opona/nadkole/elementy zawieszenia.

Jest sporo łańcuchów, które w kompatybilności mają mój rozmiar koła, ale już w konfiguratorach na stronach wiodących producentów większośc z nich mówi - do Twojego auta nie mamy łańcuchów, a na placu boju zostanie Thule/Koenig z rozwiązaniem tego typu.

 

xekskluzywne-nakladki-lancuchy-thul_1576

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, franki napisał(a):

Tyle że jadąc w łańcuchach raczej nie "ciśniesz" i nie wykorzystujesz max momentu, tylko jedziesz wolniej i ostrożniej...

Pare razy jeździłem z łańcuchami w górach….

przeważnie jest tak, ze jak TRZEBA założyć łańcuchy, to nie po to, żeby jeździc ostrożnie

tam, gdzie wyjedziesz ostrożnie z łańcuchami, raczej wyjedziesz bez łańcuchów (oczywiście, pod warunkiem, ze potrafisz JEŹDZIĆ) 

;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2022 o 08:21, franki napisał(a):

Na pewno będzie lepiej. Obawiam się tylko, że zakładajac słabsze łańcuchy ryzyko ich zerwania jest większe. Mój Grandland ma DMC 2000kg, auta sportowe na pewno mają mniejsze DMC

No nie wiem

Kolegi S-klasa na pusto waży 2,5T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem to pytanie do Pewaga. Odpisano mi że generalnie nie ma przeciwskazań do zastosowania łańcuchów Servo Sport z prześwitem 7mm. Ale wg przedstawiciela producenta łańcuchy te są delikatniejsze od klasycznej wersji Servo, przez co należy uważać podczas ich użytkowania oraz zwrócić uwagę , aby koła z zamontowanymi łańcuchami nie "buksowały"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umie ktoś polecić dobre łańcuchy? 
Rozmiar koła 235/55/R17, S-Max i zapis z instrukcji:
 

Cytat

Tylko niektóre łańcuchy lub linki przeciwśnieżne zostały zatwierdzone jako bezpieczne w użyciu w Twoim pojeździe przy następującym zestawieniu kół i opon: koła 17” z oponami 235/55R17. Należy używać wyłącznie łańcuchów lub linek o rozmiarze 10 mm lub mniejszym, przy pomiarze na ściance bocznej opony.

I Koenig poleca mi takie:
https://allegro.pl/oferta/lancuchy-thule-konig-cg-9-104-235-55-r17-napinacz-8567815545
Niestety muszą być dość cienkie na bokach. Ktoś umie coś doradzić, bo powiem tutaj tanio to nie jest. ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, no myślę, że auto specjalnie konfigurowane 2-drzwiowez silnikiem bodaj V8 czy V10 (nie pamiętam) o mocy coś ok. 900KM, a tarczami hamulcowymi za 120 tyś zł o wielkości większej niż moje balony w dostawczaku, mogą jednak pretendentować go aut stricte sportowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 07:42, ppmarian napisał(a):

Właśnie nie chce ryzykować. Na razie tylko Konig mi gwarantuje że będzie pasować do mojego samochodu. 😕 I ciekawe że tylko 17" z tym rozmiarem opon, reszta S-Max'ów już tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.