Skocz do zawartości

Dziura w ścianie - potrzebuję porady


technix

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, muszę wykonać otwór, wentylację kotłowni (przy posadzce).

Nawet kupiłem już (a właściwie zleciłem wykonanie), kanał z kratkami o wym. zew. 48x9, kanał wentylacyjny 43x6 ( wymiary w cm).

I teraz tak się zastanawiam czy to montować, bo jakby nie było, to wyrżnę pół metra ściany i boję się czy to nie sprawi, że w tym miejscu ściana może zacząć siadać?

Ściana z cegły czerwonej, grubość 35cm.

Czy z punktu widzenia osiadania/wytrzymałości, nie lepiej jednak zrobić okrągły otwór fi160mm?

Istotne może być, że cała ściana, między drzwiami a narożnikiem, ma tam niespełna 1,3m, więc ten mój kanał, to niemal pół ściany jest.

Ściana jest ściana szczytową, wysokość w szczycie to ok.4,5m.

Ktoś umie coś doradzić?

Mi się wydaje, że bezpieczniej chyba jednak ten okrągły zrobić 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tomo napisał(a):

Chodzi o zrobienie zwykłej zetki ? :hmm:

 

Zrób z gotowych elementów - przejście przez ścianę wygodniej się robi okrągłe.

 

Jakiej grubości jest ściana i jaki materiał ?

@Tomo, dziękuję za post, ale nie zadawaj pytań na już postawione odpowiedzi.

Wszystko u góry napisałem.

P.S. to nie Z-ka, tylko zwykły przepust na wprost 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, technix napisał(a):

@Tomo, dziękuję za post, ale nie zadawaj pytań na już postawione odpowiedzi.

Wszystko u góry napisałem.

P.S. to nie Z-ka, tylko zwykły przepust na wprost 

 

Prosta odpowiedź - zamontuj to w pionie :palacz:

  • Lubię to 1
  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, technix napisał(a):

Hej, muszę wykonać otwór, wentylację kotłowni (przy posadzce).

Nawet kupiłem już (a właściwie zleciłem wykonanie), kanał z kratkami o wym. zew. 48x9, kanał wentylacyjny 43x6 ( wymiary w cm).

I teraz tak się zastanawiam czy to montować, bo jakby nie było, to wyrżnę pół metra ściany i boję się czy to nie sprawi, że w tym miejscu ściana może zacząć siadać?

Ściana z cegły czerwonej, grubość 35cm.

Czy z punktu widzenia osiadania/wytrzymałości, nie lepiej jednak zrobić okrągły otwór fi160mm?

Istotne może być, że cała ściana, między drzwiami a narożnikiem, ma tam niespełna 1,3m, więc ten mój kanał, to niemal pół ściany jest.

Ściana jest ściana szczytową, wysokość w szczycie to ok.4,5m.

Ktoś umie coś doradzić?

Mi się wydaje, że bezpieczniej chyba jednak ten okrągły zrobić 🤔

Pół metra to sporo, nad drzwiami które mają 70 - 80cm daje się nadproża, a i tak potrafi pękać. Ja dla własnego spokoju bym dał okrągły.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrągła, albo najpierw wykucie powyżej i zalanie belki.

Piszesz, że to ściana szczytowa, ale nie piszesz czy może są tam jakieś słupy/wiązania. W nowym budownictwie zwykle się je robi. W starym kiekoniecznie.

Bo jeśli cegła jest wypełnieniem między słupami związanymi u góry, to też przenoszone obciążenia będą inne.

Jeśli przepust masz stalowy, to możesz gdzieś w połowie przewiercić na wylot, wsadzić dwa/trzy pręty i zaspawać. Przeniosą obciążenia na dolną warstwę.

No i jeszcze pytanie ile syfu możesz tam narobić. Bo łatwiej wykuć rząd cegieł niż otwór fi160 (przy wiertnicy też jest syf).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli boisz się że ci ściana siądzie możesz zawsze powyżej otworu (przed jego wykuciem) wydłubać trochę zaprawy z poziomej fugi między cegłami i wstawić tam stalowy kątownik. Najlepiej było by dwa po obu stronach ściany jeśli masz dostęp na zewnątrz. Jeśli chcesz to wzmocnić mocniej to proponuję wykuć poziome gniazdo z jednej strony ściany wstawić tam dwuteownik. Oczywiście ubytki uzupełnić mocną zaprawą betonową lub murarską. Na drugi dzień operację powtórzyć na zewnątrz. Po wyschnięciu wszystkiego można kuć otwory. Oczywiście zarówno narożniki jak i dwuteowniki powinny być dłuższe od szerokości otworu po 20- 30 cm z każdej strony.

Przy tak wąskiej, grubej i wysokiej ścianie proponował bym drugie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem niszczyć elewacji.

Styropian schodzi tylko do poziomu posadzki i akurat, między styro a płytkami tarasu mam szczelinę 9cm.

A że potrzebuję 200cm², to pojechałem na długość i wyszło jak wyszło.

Najgorsze jest to że zabuliłem za tę kratkę blisko 800 zł 🤦

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2022 o 16:06, technix napisał(a):

Hej, muszę wykonać otwór, wentylację kotłowni (przy posadzce).

Nawet kupiłem już (a właściwie zleciłem wykonanie), kanał z kratkami o wym. zew. 48x9, kanał wentylacyjny 43x6 ( wymiary w cm).

I teraz tak się zastanawiam czy to montować, bo jakby nie było, to wyrżnę pół metra ściany i boję się czy to nie sprawi, że w tym miejscu ściana może zacząć siadać?

Ściana z cegły czerwonej, grubość 35cm.

Czy z punktu widzenia osiadania/wytrzymałości, nie lepiej jednak zrobić okrągły otwór fi160mm?

Istotne może być, że cała ściana, między drzwiami a narożnikiem, ma tam niespełna 1,3m, więc ten mój kanał, to niemal pół ściany jest.

Ściana jest ściana szczytową, wysokość w szczycie to ok.4,5m.

Ktoś umie coś doradzić?

Mi się wydaje, że bezpieczniej chyba jednak ten okrągły zrobić 🤔

 

Są wzory na liczenie tego. W przybliżeniu narysuj sobie trójkąt o kącie 45 stopni nad otworem i to, co odetnie to ściana, która nie pracuje przy przenoszeniu naprężeń, czyli wisi w powietrzu. Trójkąt powinien zmieścić się w całości w ścianie, inaczej strop powyżej też będize w tym miejscu bez podparcia.

Przy otworze okrągłym jest podobnie, tylko otwór jest w części tego trójkąta. A jak do środka włożysz rurę stalową lub ceramiczną, to nie ma tematu, bo ona będzie przenosiła obciążenie.

 

Ja bym dał dodatkowo dwa kątowniki na górze otworu, wmurowane w ścianę i wychodzące kilka cm ponad otwór i trzymające te cegły od spodu. Albo płaskowniki, nadproże betonowe, pręty zbrojeniowe itp. Rozważyłbym tez zrobienie podparcia na środku - wtedy masz dwa trójkąty i znacząco większa wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomo napisał(a):

 

 

5 godzin temu, Tomo napisał(a):

To do czego ma służyć ta rura, skoro twardo ma mieć przekrój 200cm2 ? :hmm:

Wentylacja kotłowni na propan, więcej może być, ale ja nie chcę.

Edytowane przez technix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.