Skocz do zawartości

Ekologia w wydaniu Kia sportage


BOGUS

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, czachabrava napisał(a):

 

Właśnie jest jeszcze całkiem sporo wyjątków. W Hyundai 1.5-1.6 bez turbo nie mają gpf. 

 

możliwe. Ale tak czy inaczej ja bym tego filtra się nie obawiał. Zwłaszcza że sam już żyję z takim ponad 4 lata. W Oplu twierdzą, że ten filtr nie ma potrzeby dodatkowego wypalania jeżeli jeździ się normalnie, a nie na bardzo krótkich trasach. Jakoś przy pierwszym przeglądzie prosiłem żeby podłączyli kompa i sprawdzili i powiedzieli że ani razu się nie wypalał. Potem już przestałem się tym interesować. Wygląda na to, że to jest po prostu taki trochę bardziej skomplikowany katalizator i jeśli tylko nie używasz auta na przebiegi rzędu 2km do pracy, to problemów nie będzie. A fakt, że koncern Hyundai/Kia ma w silniku 1.6 z tym problem, to nie świadczy że GPFy są złe, tylko że oni coś popsuli. Tak jak VW kiedyś popsuł łańcuch rozrządu, to nie znaczy że łańcuchy są złe ;)

  • Lubię to 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maro_t napisał(a):

A fakt, że koncern Hyundai/Kia ma w silniku 1.6 z tym problem, to nie świadczy że GPFy są złe, tylko że oni coś popsuli. Tak jak VW kiedyś popsuł łańcuch rozrządu, to nie znaczy że łańcuchy są złe ;)

 

Ja zrobiłem już autami z grupy VAG wyposazonych w gpf troche kilometrów i nigdy nie miałem problemu. Nawet nie słyszałem, by ktoś się skarzył na nie. Aktualnie jedno z aut które posiadam ma 1.0 t-gdi z gpf i żona robi jakieś 3km do pracy i narazie jest ok. Nawet jak się bedzie domagał wypalenia to za problem przegonic go w trase.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czachabrava napisał(a):

 

Ja zrobiłem już autami z grupy VAG wyposazonych w gpf troche kilometrów i nigdy nie miałem problemu. Nawet nie słyszałem, by ktoś się skarzył na nie. Aktualnie jedno z aut które posiadam ma 1.0 t-gdi z gpf i żona robi jakieś 3km do pracy i narazie jest ok. Nawet jak się bedzie domagał wypalenia to za problem przegonic go w trase.

Problem pojawi sie za jakis czas i bedzie dotyczyl 2 i 3 wlasciciela. Po prostu bedzie trzeba usunac nagar. VW tam gdzie mial wtrysk posredni na wolnych obrotach zastapil GPF :phi: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2023 o 16:46, czachabrava napisał(a):

 

Właśnie jest jeszcze całkiem sporo wyjątków. W Hyundai 1.5-1.6 bez turbo nie mają gpf. 

Raczej nie możliwe. Od liftingu w 2018 roku nawet wolnossący 1.6GDI w Sportage dostał GPF, więc w Hyundaiu powinno być podobnie.

BTW mam od 2 lat 1.6T-GDI w KSIV, robię raczej krótkie trasy i 0 problemów z GPF. Ewidentnie spraprali coś w najnowszych Tucsonach i KSV.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, damntomas napisał(a):

Raczej nie możliwe. Od liftingu w 2018 roku nawet wolnossący 1.6GDI w Sportage dostał GPF, więc w Hyundaiu powinno być podobnie.

 

 

Przeciez to jest całkiem inny silnik i jest na bezpośrednim wtrysku. Taki 1.6 w elantrze jest na 8 wtryskiwaczach i nie posiada gpf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czachabrava napisał(a):

 

Przeciez to jest całkiem inny silnik i jest na bezpośrednim wtrysku. Taki 1.6 w elantrze jest na 8 wtryskiwaczach i nie posiada gpf.

Odnosiłem sie tylko do tego, że montaż GPF to od 2018 wymóg UE i od tego roku nie można sprzedawać nowych aut w Unii bez niego. Jeśli H rzeczywiście takie sprzedaje to może jest jakaś furtka.

https://autokult.pl/amp/obowiazkowe-filtry-czastek-stalych-w-benzyniakach-od-2018-roku,6809113747310721a

Artykuł z 2017, ale to weszło w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, damntomas napisał(a):

Odnosiłem sie tylko do tego, że montaż GPF to od 2018 wymóg UE i od tego roku nie można sprzedawać nowych aut w Unii bez niego. Jeśli H rzeczywiście takie sprzedaje to może jest jakaś furtka.

https://autokult.pl/amp/obowiazkowe-filtry-czastek-stalych-w-benzyniakach-od-2018-roku,6809113747310721a

Artykuł z 2017, ale to weszło w życie.

 

To jeszcze napisz, że jest wymagany montaż do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa i będzie wszystko jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czachabrava napisał(a):

 

To jeszcze napisz, że jest wymagany montaż do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa i będzie wszystko jasne. 

Mam s crossa 2019, 1,4 i jest bez gpf, w tym samym czasie 1,0 był sprzedawany z filtrem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czachabrava napisał(a):

 

To jeszcze napisz, że jest wymagany montaż do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa i będzie wszystko jasne. 

No tutaj kłania się niestety jakość informacji publikowanych w internecie, np. 

 

"Kierowcy aut benzynowych od filtrów cząstek stałych byli wolni bardzo długo. Te są obowiązkowe dopiero od września 2018 roku, gdy w całej Unii Europejskiej stworzono wymóg mówiący o tym, że każde nowe auto wyprodukowane po tej dacie musi posiadać filtr cząstek stałych GPF."

 

https://samochody.pl/blog/wpis/od-kiedy-w-samochodach-benzynowych-jest-montowany-filtr-czastek-stalych-gpf

 

Nie wiedziałem, że dotyczy to tylko aut z wtryskiem bezpośrednim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było i nie ma prawnego obowiązku stosowania GPF.
Ale wprowadzone zostały restrykcyjne normy emisji cząstek stałych.
Te normy bardzo trudno spełnić bez GPF, ale się da.

 

Obecnie nadal są sprzedawane nowe samochody bez GPF:
- Kia/Hyundai wolnossące z dwoma pośrednimi wtryskiwaczami na cylinder (1.0MPI, 1.2MPI, 1.6MPI we wspomnianej Elantrze),
- Suzuki wolnossące z dwoma pośrednimi wtryskiwaczami na cylinder (1.2MPI i chyba też 1.5MPI) 
- Mazdy wolnossące z wtryskiem bezpośrednim (być może nie wszystkie).

 

W praktyce wszystkie turbobenzyny z wtryskiem bezpośrednim muszą mieć GPF.
W pozostałych silnikach jest różnie, np. 1.0MPI od VW ma GPF, podobnie jak wolnossący 1.2 PureTech od PSA.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2023 o 13:27, bielaPL napisał(a):

 

ja tylko dodam że Ceed 3 z 1.0 z GPF przebieg 30kkm i zero komunikatu o zapchanym gpf, jazda dzienna średnio 4x11km 

aczkolwiek taki sam u @jareczekmtbjuż się z raz zapalił...

 

Przy okazji, co dalej będzie jeśli kontrolkę zlejemy i jeździmy dalej swoje?

 

po czym poznać że ma GPF? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, bizz napisał(a):

 

po czym poznać że ma GPF? 

 

dobre pytanie, w sumie nie wiem, w historii pojazdu jest tylko taka informacja

Numer: e4*2007/46*1299*11

Kategoria: M1

Wersja: M61A11

Wariant: F5P11

Typ: CD

 

czy z tego można wyczytać to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bielaPL napisał(a):

dobre pytanie, w sumie nie wiem, w historii pojazdu jest tylko taka informacja

Numer: e4*2007/46*1299*11

Kategoria: M1

Wersja: M61A11

Wariant: F5P11

Typ: CD

 

czy z tego można wyczytać to nie wiem...

 

Dobra, poczytam w instrukcji. Może z VIN też wyjdzie. Też mam 1.0, chyba z listopada 2021, ale żadne kontrolki GPF mi się nigdy nie zaświeciły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Dobra, poczytam w instrukcji. Może z VIN też wyjdzie. Też mam 1.0, chyba z listopada 2021, ale żadne kontrolki GPF mi się nigdy nie zaświeciły.
Bo niemal w żadnym aucie z gpfem nic się nie dzieje. Normą jest że to układ o którego istnieniu nikt nie wie bo nie sprawia problemu. Jednak jak w każdej marce producenci udowadniają że wszystko da się spieprzyć. I tym razem padło na ksV... i tylko podstawowego silnika bo w połączeniu z hybrydą problemu nie ma. W innych modelach też spokój.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, BOGUS napisał(a):

Bo niemal w żadnym aucie z gpfem nic się nie dzieje. Normą jest że to układ o którego istnieniu nikt nie wie bo nie sprawia problemu. Jednak jak w każdej marce producenci udowadniają że wszystko da się spieprzyć. I tym razem padło na ksV... i tylko podstawowego silnika bo w połączeniu z hybrydą problemu nie ma. W innych modelach też spokój.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka
 

 

 

OK, ale po lekturze wątku kapnąłem się że też mam motor z tym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
OK, ale po lekturze wątku kapnąłem się że też mam motor z tym problemem.
Jeżeli masz 1.0 to raczej nie ma problemu a jeżeli to bardzo sporadyczny. Problem jest tylko w 1.6 150KM w ks5 i Tucson

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bizz napisał(a):

 

po czym poznać że ma GPF? 

 

 

normalnie silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem generuje dużo sadzy. Jeśli nie ma GPFa rura wydechowa jest czarna i okopcona. Jeśli ma GPF jest czyściutka, srebrna i nie ma grama osadu na niej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2023 o 12:56, rwIcIk napisał(a):

Niestety z filtrami cząstek stałych te auta nie nadają się do miasta, na krótkie odcinki ;]

Z tego co piszą, trzeba postępować zgodnie z instrukcją, jeśli kontrolka się zapali.

Odpowiednia prędkość, bieg, obroty itp.

Mój diesel na szczęście radzi sobie w mieście z wypalaniem. Niestety latem wypala co 150 km, zimą co 300.

 

 

Diesle wypalają DPF znacznie częściej. Służbowe TDI co kilkaset kilometrów, i to czuć bo śmierdzi...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, K3 napisał(a):

 

Nie twierdzę, że problem nie istnieje. Tylko po prostu nie jest prawdą, że mają problem jako marka, gdy inni potrafią...

 

To gdzie jeszcze poza Kia/Hyundai wystepuja takie czeste problemy z GPF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nie twierdzę, że problem nie istnieje. Tylko po prostu nie jest prawdą, że mają problem jako marka, gdy inni potrafią...
Jednak po lekturze internetow i własnych doświadczeniach twierdzę że MAJĄ PROBLEM jako marka, a wręcz jako konkretny model danej marki.

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2023 o 13:27, bielaPL napisał(a):

 

ja tylko dodam że Ceed 3 z 1.0 z GPF przebieg 30kkm i zero komunikatu o zapchanym gpf, jazda dzienna średnio 4x11km 

kur... pochwaliłem... dziś się zapalił GPF... przewietrzyłem go na ekspresówce ze 30 minut, zgasł już po 15 minutach

Czyli Kia nie opanowała GPFa ;] 

  • Lubię to 2
  • Haha 2
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kur... pochwaliłem... dziś się zapalił GPF... przewietrzyłem go na ekspresówce ze 30 minut, zgasł już po 15 minutach
Czyli Kia nie opanowała GPFa ;] 
Pisałem. To nie wina filtra. Koreanca po prostu nie ogarnęli tak jak kilkanaście lat temu VW łańcucha a pug paska moczonego w oleju. Czas od czasu ktoś przedobrzy. Mam nadzieję że poprawią.

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.